Ερώτηση περί διελκυστίνδας


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Έχω ακούσει διάφορα περί της διελκυστίνδας που αρέσει σε όλους τους σκύλους συμπεριλαμβανομένου φυσικά και του Μουφ. Συγκεκριμένα μου έχουν πει ότι πρέπει πάντα να νικάω εγώ διότι το Μουφ το βλέπει κυριαρχικά το πράμα. Αν και συμφωνώ ότι μιμείται ενστικτωδώς τον αγώνα μεταξύ δυο σκύλων για το κουφάρι του ζώου στη φύση, δεν είμαι σίγουρη ότι πρόκειται πάντα για κυριαρχία. Ενώ π.χ. έχει πλάκα ως παιχνίδι και το Μουφ μπορεί να θέλει να το παίξει αρχηγός, πολλές φορές, όταν είμαι πολύ κουρασμένη όπως π.χ. αυτή τη στιγμή που έχω και πονοκέφαλο, δεν έχω καμιά όρεξη να παίξω. Το Μουφ έρχεται φυσικά και μου φέρνει το σκοινάκι ή την μπάλα του να παίξουμε, αλλά εγώ είτε αγρόν αγοράζω και το αγνοώ, είτε παίζω με μισή καρδιά και του δίνω την μπάλα ή το σκοινάκι σχεδόν αμέσως, κυρίως μάλιστα αν τραβάει πολύ και είμαι πραγματικά κομμάτια απ' την κούραση. Σ' αυτή την περίπτωση το Μουφ όμως δεν το παίζει αρχηγός και τσαντίζεται πολύ διότι δεν παίζω σωστά, οπότε έρχεται και μου δίνει το σκοινάκι ή την μπάλα για να του τα δώσω εγώ και να ξαναξεκινήσουμε το παιχνίδι. Και άμα το αγνοήσω και του τα δώσω πίσω καμιά φορά γκρινιάζει!

ΤΙ σημαίνει αυτό? Ότι θέλει να νικάει κανονικά και όχι με ζαβολιές? Γενικά τι θέλει να κάνει με τη διελκυστίνδα?
 




Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Είναι παιχνίδι διεκδίκησης. Το παιχνίδι είναι κι ένας τρόπος κατάταξης στην ιεραρχία. Όχι δεν πρέπει να νικάς πάντα γιατί θα βαρεθεί να παίζει ένα παιχνίδι που χάνει μονίμως και θα μειωθεί η μουφο-αυτοπεποίθηση. Στο ξαναφέρνει γιατί αν δεν τραβάς κι εσύ δυνατά ώστε να το κερδίσει δεν έχει πλάκα.
Μπορεί ένα σκυλί να κοιμάται αγκαλιά στο κρεβάτι σου, να τρώει από το πιάτο σου, να νικάει πάντα στη διελκυνστίδα και να μην έχετε πρόβλημα ιεραρχίας. Μπορεί όμως και να του δώσεις ένα μικρούλι μόνο προνόμιο και να το θεωρήσει αρκετό για να σε 'καβαλήσει'. Ιδιαίτερα ένα σκυλί που εμφανίζει resource guarding θέλει ιδιαίτερη προσοχή στα παιχνίδια διεκδίκησης. Ουσιαστικά , τα παιχνίδια αυτά πρέπει να είναι δικά σου, να του επιτρέπεις να παίζετε με αυτά, να τα αφήνει κατ' εντολή και να ξανακαταλήγουν σε σένα στο τέλος. Τα σκυλιά δεν είναι όλα ίδια επειδή είναι όλα σκυλιά.

P.S. Το Μουφ να εκτονωθεί θέλει και να διασκεδάσει. Όχι να σου αποδείξει κάτι. Άλλωστε σου έχει αποδείξει ποιός έχει το πάνω χέρι στη σχέση. :p
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Darkness

Well-Known Member
8 Απριλίου 2010
792
4
Ερώτηση προς Νοέλα:
Πώς μπορούμε να ξέρουμε, ποια είναι τα όρια παιχνιιδιού - άσκησης κυριαρχίας;
Υποθέτω πως σε κάθε σκυλί είναι διαφορετικά, αλλά υπάρχουν κάποια σημάδια που θα πρέπει να μας χτυπήσουν καμπανάκι;
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Όταν αρχίζει να παίζει άσχημα και με άσχημο διεκδικητικό τρόπο!
Τι παραπάνω θες για να δεις ότι κάτι σημαίνει?
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
15
earth
κλασσική περίπτωση αντιπαράθεσης του "τι πρέπει να ξέρει κάποιος που παίρνει σκύλο" και του τι συμβαίνει τελικά με τον κάθε ένα σκύλο στη σχέση με τον κάθε ιδιοκτήτη

ορθώς τα λένε οι εκπαιδευτές κρίνοντας την άσχημη τροπή που μπορεί να πάρει ένα πραγματικά κυριαρχικό και επιθετικό σκυλί απλά επειδή κερδίζει σταθερά σε αυτό το παιχνίδι
απ την άλλη βέβαια και εμένα η Αργώ χάνει κερδίζει το ίδιο μετράει για το θέμα "Ιεραρχία στην αγέλη" και ακόμα κι αν αναλάμβανε ,λέμε τώρα, την κυριαρχία δεν θα έτρεχε και τίποτα σοβαρό μιάς και "σας αγαπώ πολύ,όλους...γουφ"

και γενικά ,πολλά θέματα η θεωρία τα αντιμετωπίζει με την λογική του fail safe, αλλά τελικά στην πράξη ο κάθε σκύλος και η κάθε σχέση ανθρώπου σκύλου είναι ένα χαοτικό νεφέλωμα εμπειριών-τάσεων-συναισθημάτων-ενστίκτων που η θεωρία δεν μπορεί να πλησιάσει

πολύ άνθρωποι δεν μπορούν να ξεχωρίσουν τι γρύλισμα ή τι γαυγισμα κάνει ο σκύλος,γενικά,αλλά και ειδικά "ο δικός τους σκύλος"-τα εκλαμβάνουν και τα δύο πάντα ώς επιθετικότητα/αγριάδα
εκεί τι να πείς

γιαυτό οι εκπαιδευτές (οι καλοί εκπαιδευτές) είναι πολύ χρήσιμοι και συχνά αναντικατάστατοι για την διάσωση ενός σκύλου με λίαν "δύσκολες" τάσεις στα χέρια ενός καί άπειρου αλλά και ημιμαθή ανθρώπου

Με ενδιαφέρον περιμένω την απάντηση της Νοέλας στο

Ερώτηση προς Νοέλα:
Πώς μπορούμε να ξέρουμε, ποια είναι τα όρια παιχνιιδιού - άσκησης κυριαρχίας;
Υποθέτω πως σε κάθε σκυλί είναι διαφορετικά, αλλά υπάρχουν κάποια σημάδια που θα πρέπει να μας χτυπήσουν καμπανάκι;
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
15
earth
αρχαίο ολυμπιακό άθλημα όπου δύο ομάδες ανθρώπων διαγωνίζονταν τραβόντας τις δυό άκρες ενός σχοινιού.νικητής η ομάδα που θα παράσερνε την άλλη πέρα απο ένα ορισμένο σημείο

Στην περίπτωσή μας μιλάμε για το παιχνίδι που ο άνθρωπος κι ο σκύλος τραβάνε το ίδιο αντικείμενο απο τις δυό του άκρες-
το έχω ακούσει και ώς "πάρτο" :lol:
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Καλησπέρα.Επαναφερω αυτό το θέμα.Εαν έπρεπε να ανοίξω καινούργιο με συγχωρείτε και παρακαλώ ας σβηστεί και θα ανοίξω άλλο.Στο δια ταύτα.Πρεπει να παίζουμε tug of war με το κουτάβι μας?Διαβάζοντας σε ένα αγγλικό σάιτ μόνο για γ.π πολύ ανέφεραν ότι τους έσωσε.Δηλαδη και τους βοήθησε να κουράζεται το κουτάβι αλλά και να ξεπεράσουν το nipping.Τ άποψη έχετε??
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.785
Μπορεις να χαλασεις πολυ ευκολα τα δοντια σε ενα κουταβι με διελκυστινδα. Δε θα το συνιστουσα σε μικροτερα σκυλια απο 6-8 μηνων.
 
  • Like
Reactions: Nizinny and mareco


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Μπορεις να χαλασεις πολυ ευκολα τα δοντια σε ενα κουταβι με διελκυστινδα. Δε θα το συνιστουσα σε μικροτερα σκυλια απο 6-8 μηνων.
Δε το είχα σκεφτεί αυτό.Αν παίζεις χωρίς να την τραβάς ιδιαίτερα θα έχεις πάλι αυτό το πρόβλημα?
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
μπορείς να διαλέξεις ένα πολύ μαλακό παιχνίδι (λούτρινο ή ένα κομμάτι απλή λινάτσα) και να παίζεις στοχεύοντας περισσότερο στο να ''κυνηγήσει'' το παιχνίδι. Απέφυγε το έντονο τράβηγμα σίγουρα μέχρι να αλλάξει τα δόντια.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Εμενα για την κουραση και το δαγκωματακι δε βοηθησε αλλα του ειχα παρει ενα απο αυτα τα σκοινακια που τραβας και ειδα οτι υπερεθουσιαζεται , οποτε σκεφτηκα αντι να τραβαμε συνεχεια να δοκιμασω να μαθει εντολες μέσο αυτού. Τελικα αποτελεσε το Νο 1 βοηθημα την εποχη προ βολτας (μετα τις λιχουδιες πάντα). Μάθαμε ετσι το αστο , να περπαταει δίπλα, να σταματάει οτι και να κάνει, να φέρνει οτι πετάω και του έμαθα και για πλάκα να κάνει spin γυρω απο τον εαυτό του.:LOL: (Το οποίο χρησίμευσε εν τέλει για να καλοπιάσουμε τους γονεις μου ωστε να μην μας πετάξουν απο το πατρικό μου το Πάσχα, το σπιν τους επεισε οτι ειναι σουπερ εκπαιδευμενος για σπιτι αχαχχαχ.)
 


μπουλης

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2010
752
306
n.smirni
Η πρωτη εντολη μετα το ονομα του κουταβιου, το tug στα σκυλια μου.

Καποτες ηταν δαιμονοποιημενο λογω γρυλισματος. (ακομα για μερικους)

"Κοιτα γρυλιζει! Ειναι κυριαρχικό. Θα σε σκοτώσει στον ύπνο σου!"
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Η πρωτη εντολη μετα το ονομα του κουταβιου, το tug στα σκυλια μου.

Καποτες ηταν δαιμονοποιημενο λογω γρυλισματος. (ακομα για μερικους)

"Κοιτα γρυλιζει! Ειναι κυριαρχικό. Θα σε σκοτώσει στον ύπνο σου!"
Το οποιο ειναι μπούρδα διοτι αλλιως γρυλίζει το θυμωμένο σκυλι και αλλο το γουρ-γουρ της διελκυστίνδας.
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Δε το είχα σκεφτεί αυτό.Αν παίζεις χωρίς να την τραβάς ιδιαίτερα θα έχεις πάλι αυτό το πρόβλημα?
Τα κακομοιριά τα σκυλάκια...Θα σπάσουν τα δοντακια τους...


Τι άλλο θα ακούσουμε...Σε λιγο θα τα περνούμε αγκαλιά να μην περπατάνε να μην χαλάσουν τα ποδαράκια τους..!!
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Αν και έχουμε κόμπο συνιθουμε να παίζουμε με μία λούτρινη μεγάλη καρδιά.Λογο μεγέθους έχουμε λιγότερα ατυχήματα.Συνηθως δεν το πολυτραβαω.Αλλα μέσα από αυτό το παιχνίδι έχω εξασκήσει την εντολή άστο.Δλδ ο Δίας σεληνιαζεται.Εγω κρατάω σταθερά.Λεω άστο ,το αφήνει.επιβραβευση,ξανά παιχνίδι.
 


μπουλης

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2010
752
306
n.smirni
Τα κακομοιριά τα σκυλάκια...Θα σπάσουν τα δοντακια τους...


Τι άλλο θα ακούσουμε...Σε λιγο θα τα περνούμε αγκαλιά να μην περπατάνε να μην χαλάσουν τα ποδαράκια τους..!!

Λικε gia ta ksaderfia mas ta jagds 11!θαυμαστικό
 
  • Like
Reactions: Kouros


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Και εγω παιζω παρα πολυ αυτο το παιχνιδι και παιζει εξαιρετικα "αγρια" η μικρη αλλα με το που ψυθιρησω αστο το αφηνει χωρις 2η σκεψη
 
  • Like
Reactions: Mariosgs


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3