Εχθρικά σκυλιά


zoulou

Well-Known Member
19 Απριλίου 2007
245
0
48
Μυτιλήνη - Λέσβος
www.era-aegean.gr
Γεια σας.:D
Έχω μια ερώτηση, για την οποία δεν βρήκα κάποια αναφορά στο forum.
:arrow: Κατά την διάρκεια της βόλτας, αν πετύχουμε ένα εχθρικό σκύλο, (και μάλιστα αδέσποτο, άρα κανένας δε μπορεί να το ελέγξει) τι κάνουμε???
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
στείρωση!!! :lol:

Είχα ένα τέτοιο σκυλί στην γειτονιά μου, με δάγκωσε μάλιστα ενώ έφευγα με την μηχανή από το σπίτι. Ημιαδέσποτο, κάποιος το ταΐζει, αλλά μέχρι εκεί... Για να περάσω με τα πόδια από εκεί, έκανα ότι παίρνω πέτρα από το πάτωμα, και ο σκύλος υποχωρούσε.

Έψαχνα καιρό τον τύπο για να διαμαρτυρηθώ, αλλά... άφαντος. Η γυναίκα μου που τον βρήκε, της είπε ότι δεν είναι δικός του ο σκύλος.

Κάλεσα την αρμόδια του Δήμου, ήταν εντυπωσιακά κατηρτισμένη και ζωόφιλη (δήμος Αλίμου), τον μάζεψαν το σκύλο, τον στείρωσαν, και σε ένα μήνα περίπου, το ξανάφεραν στον "χώρο" του, κάνοντας συστάσεις αε αυτόν που το φρόντιζε τρόπος του λέγειν, να το περιορίσει κάπως...

Ο σκύλος ξανάρχισε να τσαμπουκαλεύεται με όλα τα σκυλιά και με τις μηχανές, και τώρα τελευταία έχει εξαφανιστεί. Κύριος οίδεν τι απέγινε.
 




S

SwkDoG

Guest
Τα αδέσποτα σπανίως είναι εχθρικά...αλλά και όταν είναι υπερασπίζοντε κάτι (χώρο,φαΐ,κουτάβια).

Το πρώτο που μπορούμε λοιπόν να κάνουμε είναι να τα αφήνουμε ήσυχα και να αλλάζουμε δρόμο,μιάς που πολλά προβλήματα έχουν (εξαιτίας μας),μη τους προκαλούμε και άλλα.

Αν δεν μπορούμε να τα αποφύγουμε και τα συναντάμε καθημερινά,μπορούμε να προσπαθήσουμε να τα κάνουμε φίλους μας... :D
Πράγμα εύκολο μια και το μόνο που χρειάζετε είναι λίγο φαγητό και λίγο από το χρόνο μας.

Αν πάλι είναι αδέσποτο που συναντήσαμε μόλις τώρα,μας αιφνιδίασε και μας γαυγίζει,συγκεκτρωνόμαστε στον δικό μας σκύλο.
Να έχουμε την προσοχή του,να μη μας σύρει στους δρόμους,να μη βρεθούμε στη μέση του σκυλοκαυγά,κλπ.
Αφού έχουμε την προσοχή του σκύλου μας αλλάζουμε κατεύθηνση και φεύγουμε.

ΔΕΝ ουρλιάζουμε "ΒΟΗΘΕΙΑ!","ΦΥΓΕ ΑΠΟ ΔΩ!","ΞΟΥΤ!","ΟΥΣΤ!" ή άλλα ασυνάρτητα.

ΔΕΝ τρέχουμε σαν παλαβοί.

ΔΕΝ πετάμε πέτρες και λοιπά αντικείμενα (ακόμα και κινητό έχω δεί να φεύγει στον πανικό... :lol: ).

Τέλος ΔΕΝ αφήνουμε το σκύλο μας και τρέχουμε να σωθούμε ("ΔΕ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ ΕΓΩ ΓΙΑ ΤΟ ΒΡΩΜΟΣΚΥΛΟ!!... :mrgreen: )!!!

Τώρα αν το αδέσποτο επιτεθεί κατευθείαν στο "ψαχνό" και δεν μπορείτε να το ξεκολλήσετε από πάνω σας...μάλλον βρεθήκατε στο δρόμο του Cujo,του Zoltan ή άλλων σκύλων/serial killer και τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα!!... :mrgreen:
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
SwkDoG said:
Τα αδέσποτα σπανίως είναι εχθρικά...αλλά και όταν είναι υπερασπίζοντε κάτι (χώρο,φαΐ,κουτάβια).

Το πρώτο που μπορούμε λοιπόν να κάνουμε είναι να τα αφήνουμε ήσυχα και να αλλάζουμε δρόμο,μιάς που πολλά προβλήματα έχουν (εξαιτίας μας),μη τους προκαλούμε και άλλα.

Αν δεν μπορούμε να τα αποφύγουμε και τα συναντάμε καθημερινά,μπορούμε να προσπαθήσουμε να τα κάνουμε φίλους μας... :D
Πράγμα εύκολο μια και το μόνο που χρειάζετε είναι λίγο φαγητό και λίγο από το χρόνο μας.

Αν πάλι είναι αδέσποτο που συναντήσαμε μόλις τώρα,μας αιφνιδίασε και μας γαυγίζει,συγκεκτρωνόμαστε στον δικό μας σκύλο.
Να έχουμε την προσοχή του,να μη μας σύρει στους δρόμους,να μη βρεθούμε στη μέση του σκυλοκαυγά,κλπ.
Αφού έχουμε την προσοχή του σκύλου μας αλλάζουμε κατεύθηνση και φεύγουμε.

ΔΕΝ ουρλιάζουμε "ΒΟΗΘΕΙΑ!","ΦΥΓΕ ΑΠΟ ΔΩ!","ΞΟΥΤ!","ΟΥΣΤ!" ή άλλα ασυνάρτητα.

ΔΕΝ τρέχουμε σαν παλαβοί.

ΔΕΝ πετάμε πέτρες και λοιπά αντικείμενα (ακόμα και κινητό έχω δεί να φεύγει στον πανικό... :lol: ).

Τέλος ΔΕΝ αφήνουμε το σκύλο μας και τρέχουμε να σωθούμε ("ΔΕ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ ΕΓΩ ΓΙΑ ΤΟ ΒΡΩΜΟΣΚΥΛΟ!!... :mrgreen: )!!!

Τώρα αν το αδέσποτο επιτεθεί κατευθείαν στο "ψαχνό" και δεν μπορείτε να το ξεκολλήσετε από πάνω σας...μάλλον βρεθήκατε στο δρόμο του Cujo,του Zoltan ή άλλων σκύλων/serial killer και τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα!!... :mrgreen:
Συμφωνω απολυτως!!...και κατι που συνεβει την περασμενη βδομαδα,ημουν εξω απο το παρκο με το σκυλι μου και 3 αλλους φιλους με τα σκυλια τους και 2 αδεσποτα,συνολο 6 σκυλια,περναει ενας κυριος σε μια μηχανη με το κοριτσακι του περιπου 6-7 χρονων αρχιζουν τα αδεσποτα να κυνηγουν το μηχανακι και ο κυριος σταματαει αποτομα σβηνει την μηχανη και εξηγουσε στο κοριτσακι οτι πρεπει παντα να σταματαμε οταν μας κυνηγουν τα σκυλια,να μην κοιταμε κατευθειαν στα ματια να ειμαστε χαλαροι και μολις ηρεμησουν να φυγουμε σιγα και ηρεμα,τα σκυλια βεβαια ως δια μαγειας σταματησαν το γαυγισμα και το κυνηγητο και πηγαν κοντα στον πατερα που τα χαιδεψε εβαλε μπροστα την μηχανη και εφυγαν....με πολλα μπραβο απο εμας βεβαια :D
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Κατά 99% τα αδέσποτα που κυκλοφορούν είναι εντελώς ακίνδυνα.
Υπάρχει όμως και ένα ελάχιστο ποσοστό από κάτι βαρύμαγκες, ου οποίοι (προφανώς) κακοποιήθηκαν, και αποφάσισαν να πάρουν τον έλεγχο της περιοχής τους.

Είναι σχεδόν απίθανο να είναι μόνος του αυτός ο μάγκας. Συνήθως έχει και 2-3 υποτακτικούς.

Εαν δεν προκαλείς μπαινοντας στην περιοχή τους, δεν σε πειράζουν ακόμα και αυτοί...

Οι εξαιρέσεις απλώς επιβεβαιώνουν τον κανόνα. Έχω προσωπική εμπειρία απο μια τέτοια εξαίρεση.
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
397
0
Βέβαια αν ο σκύλος μας αντιδράσει με επιθετικότητα στην επιθετικότητα του άλλου σκύλου, ίσως να μην υπάρχει άλλη λύση για να αποτραπεί ο καυγάς απ' το να φοβερίσουμε τον άλλο σκύλο.
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Skylos said:
Βέβαια αν ο σκύλος μας αντιδράσει με επιθετικότητα στην επιθετικότητα του άλλου σκύλου, ίσως να μην υπάρχει άλλη λύση για να αποτραπεί ο καυγάς απ' το να φοβερίσουμε τον άλλο σκύλο.
Τον δικό μας σκύλο πρέπει να μαθουμε να μην τσαμπουκαλεύεται με τον αδεσποτούλη που ζει απλώς στην περιοχή του. Εμείς είμαστε οι καταληψίες της περιοχής του άλλου, όχι αυτός.

Οι περισσότεροι, νομίζοντας ότι προστατεύουμε τον σκύλο μας, προληπτικά πολλές φορές, διώχνουμε με τον αλφα ή βήτα τρόπο κάθε αδέσποτο που δεν γνωρίζουμε και πλησιάζει το "κακομαθημένο" μας.
Έτσι όμως το "κακομαθημένο" μας μαθαίνει ότι εμείς φοβόμαστε αυτόν που πλησιάζει και άλλοτε μας προειδοποιεί ότι πλησιάζει ο εχθρός κάθε φορά που άλλο ένα αδέσποτο πλησιάζει, είτε αναλαμβάνει δράση να μας προστατεύσει από τους κακούς τσαμπουκαλευόμενο πρώτο.

Αυτό που εγώ ανακάλυψα είναι πως οι σκύλοι είναι λογικότεροι από εμάς.
Σέβονται δε τα εδαφικά δικαιώματα του άλλου σκύλου ή της άλλης αγέλης.
Όταν λοιπόν περνάς από την περιοχή άλλων σκύλων, οφείλεις να μην προκαλείς, και κανένας δεν θα σε πειράξει. Αν προκαλείς, αμφισβητείς την εδαφική κυριαρχία του άλλου, και κάποιοι (ελάχιστοι) εξ αυτών, διεκδικούν αυτό που δικαιούνται:
Τον σεβασμό.

Όταν βλέπω τύπους με μαδέρια και με πέτρες και πάνε βόλτα τον κανακάρη τους, τους βρίζω ανελέητα...
Αν τα πράγματα είναι ακραία, η κίνηση ότι θα πάρεις πέτρα, αρκεί για να αποθαρρύνει τον βαρύμαγκα της περιοχής. Αυτό αρκεί και περισσεύει.

Μια γνωστή μου, είχε ανακαλύψει το τέλειο σκυλοαπωθητικό αδεσπότων:
Το νεροπίστολο!!!
(Δουλεύει άψογα, παίζει και αυτό το φσιτ φσιτ που ψεκάζουμε τα ρούχα)

Με ένα νεροπίστολο στο χέρι, η τύπισα έκανε θαύματα. Όταν η σκύλα της ήταν στις μέρες της, οι γαμπροί έφευγαν με ελαφρά πηδηματάκια.

Το νεροπίστολο είναι παντελώς άχρηστο στα δεσποζόμενα. Θα εκπλαγείτε όσοι το δοκιμάσετε.

Με τους γαμπρούς εγώ είχα εφαρμόσει άλλη μέθοδο.
Έπιανα πρώτος την σειρά. Περπατάω πίσω από την σκύλα, και οι γαμπροί απλώς περιμένουν την σειρά τους... Και αυτό δεν έχει εφαρμογή με τα σπιτικά, αλλά δουλεύει άψογα με τα αδέσποτα.
 




Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
Aν ειναι κουταβακι (νομιζα οτι ηταν ενηλικο σκυλι)θα ειναι ακομα πιο ευκολα τα πραγματα για σενα,προσπαθησε να γνωριστουν τα αδεσποτα της γειτονιας με το σκυλακι σου και να γινουν φιλοι,βαλε ενα λιγο μακρυ λουρακι για να μπορει να παιξει λιγο μαζι τους,ειναι απιθανο καποιο απο τα αδεσποτα να θελησει να επιτεθει στο μικρο.
Ξερουν καλα την γλωσσα του σωματος και συνενοουνται πολυ καλα μεταξυ τους,απο εσενα εξαρταται να εισαι χαλαρη/ος ? και να δειξεις και στα αδεσποτα και στο δικο σου οτι ολα ειναι καλα και δεν υπαρχει κινδυνος για κανεναν. :wink:
 




gwgw

Well-Known Member
νομιζω το συνηθες λαθος που κανουν οι περισσοτεροι κατοχοι σκυλων ειναι να κρατουν πολυ ποιο σφιχτα και να τραβουν τον δικο τους σκυλο ετσι ωστε να μη παει στο αδεσποτο ή για να αποφυγει κατι..

αυτο ειναι μεγα λαθος, γιατι με αυτη τη τακτικη το δικο τους σκυλι ενω αν ηταν ελευθερο δε θα εδειχνε καμια επιθετικοτητα, επειδη ακριβως ειναι δεμενο ειναι ποιο πιθανο να βγαλει επιθετικοτητα..μια που θα αισθανεται και την ασφαλεια του αφεντικου του στην αλλη ακρη του λουριου..

πιστευω οτι το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να μαθεις στο ζωο σου να θελει την παρεα των αλλων σκυλων και να μη το παιρνεις πανικοβλητος μακρια τους..

ειναι σαν να εχεις παιδι πχ..και μολις πλησιαζει καποιο αλλο παιδακι το δικο σου, να το παιρνεις και να φευγεις...

εγω τοσα χρονια με σκυλια..μετρημενες ειναι οι φορες που ειχα προβλημα με αδεσποτο, και αυτο γιατι υπηρχε λογος... οπως φαγητο ή καποια θηλυκια εσερνε..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf