Εύκολη λύση- έτσι απλά;


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Ευκολη λυση- ετσι απλα?
Οπως ξερετε μερικοι, δουλεβω 2 φορες την ευδωμαδα σε ενα κτνηιατρειο.
Την περασμενη τριτη μας εφεραν εκει ενα κουταβι Husky- που εβγαζε αφρους απο το στομα και ειχε σπασμους.
Σε πρωτη φαση αντιμετοπιστηκε σαν περιστατικο φολλας- και το σκυλακι ( 6μηνων) ηταν ολη μερα εκει στο ιατρειο- πανω στο τραπεζι. Με το που συνερχοταν απο την ηρεμηση, εκανε παλι σπασμους.
Σε λιγη ωρα ηπηρχε και η υποψια, οτι εχει ιδιοπαθης επιλιψια.
Το βραδυ αποφασιστικε να προσκομιστει στο Αττικο νοσοκομειο ζωων, οπου αποκλειστηκε η δηλητιριαση απο φολλα και διαπιστοθηκε η ιδιοπαθης επιλιψια.
Εμεις κατα καπιο τροπο χαρηκαμε για την εξελιξη- αφου το σκυλακι τωρα, με αντιεπιλεπτικα φαρμακα εχει συνελθει και μπορει να παει σπιτι του.
Σιγουρα δεν ειναι οτι καλυτερα- αλλα με την καταλληλη αγογη, θα μπορεσει να ζησει μια σχεδον φυσιολογικη ζωη.
Χτες το πρωι μαθαμε τα καλα νεα απο το αττικο- και λιγο μετα μας πηρε ο ιδιοκητης και μας ανακοινοσε οτι θα κανει ευθανασια στον σκυλο!
Ειχε συμβουλευτει καπιων γνωστο του ( και πολυ γνωστο και σε εκτιμηση σε πολλα μελοι του φορουμ) κτηνιατρο για την μετεπειτα πορεια του σκυλου και αυτος του ελεγε, να του κανει ευθανασια καλυτερα!
Ουτε απο το αττικο σεν συμφωνουν και βεβαια δεν θα εκτελεσουν αυτην «αποφαση» και ουτε η ιατρος στο ιατρειο που δουλευω δεν ειναι διατηθεμενη να το κανει.
Και τωρα αναρωτιεμαι πραγματικα- ετσι ευκολα ??? Ετσι απλα??
Επειδη βαριομαστε να δινει 2 φορες την ημερα χαπακια?
Επειδη η ζωη με τον σκυλο δεν θα ειναι τοσο ευκολη και ανεμελη οπως το φανταζοταν?
Πραγματικα, αδυνατω να κατανοησω αυτον τον τροπο σκεψεων.
Εσεις τι λετε?
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
τι να πουμε βρε Ανδριαννα...
τραγικο το λιγοτερο! εδβ στελνουν για ευθανασια υγιεστατα σκυλια επειδη εχουν προβληματα συμπεριφορας!
Ισως ειμαι υπερβολικη.. αλλα το παρομοιαζω σαν αυτη η οικογενεια να εκανε παιδακι με καποιο προβλημα.. πως θα το αντιμετωπιζαν.. οι ιδιοι θα προκαλουσαν μεγαλυτερο προβλημα στο παιδι...
Προσωπικα ετσι θα αντιμετωπιζα και τον σκυλο μου.. με την ιδια αγαπη!
Μια χαρα ζωη θα εχει το σκυλακι με τη σωστη φροντιδα...αλλα προφανως το βλεπουν σαν μηχανημα ελλατωματικο που θα το αντικαταστησουν..
Δεν αξιζει να εχουν σκυλο.. η οτιδηποτε εμψυχο.. και αυτος που τους ειπε τετοιες συμβουλες.. μια απο τα ιδια και αυτος!
Οι κτηνιατροι στο αττικο.. δεν μπορουν να του αλλαξουν τη γνωμη?
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Frenchiefan, δυστυχώς το δέσιμο που θεωρούμε δεδομένο δεν υπάρχει ανάμεσα σε όλες τις σχέσεις σκύλου-ιδιοκτήτη, ή μάλλον ο σκύλος το νιώθει ο ιδιοκτήτης όχι.Πρόσφατα μου μίλησε ένας φίλος για την τυχαία συνάντηση του με ένα παλικάρι με κουτάβι ντογκ ντε μπορντο,πως το απέκτησε; το ντοπερμαν του έπαθε δυσπλασία οπότε το επέστρψε στο πετ σοπ απο όπου είχε αγοραστεί-και προφναώς το πήγαν για ευθανασία- και το αντάλλαξε με το κουτάβι.Είναι απλά λυπηρό..
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.635
7.744
Δηλαδή εάν παίρνει τα χάπια του κάθε μέρα δεν θα έχει κρίσεις;
Και θέλουν να του κάνουν ευθανασία παρόλα αυτά;
Κρίμα γιατί θα βρεθεί σίγουρα κτηνίατρος που θα την κάνει την ευθανασία, ίσως αυτό που το πρότεινε αρχικά.
Εγώ λέω ότι ο κόσμος δεν πάει καλά..Δυστυχώς. Μήπως όμως είναι τόσο σοβαρή η κατάσταση που και με τα φάρμακα θα υποφέρει; Προφανώς όχι γιατί τότε θα συμφωνούσαν και οι άλλοι κτηνίατροι υποθέτω..
Ιδιοπαθή επιληψία έχει ο ένας σκύλος μου και πραγματικά είναι μια χαρά το ζώο. Βέβαια δεν ξέρω όλες τις μορφές και τι μπορεί να συνεπάγεται μια βαριά επιληψία για την ζωή του σκύλου.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
@Kyveli
Οταν ο σκυλος παιρνει την σωστη δωση αντιεπιλεπτικων φαρμακων, οι κρισεις ελλατονονται- η εξαφανιζονται και εντελος.
Σιγουρα ειναι λιγο μανουρα μεχρι να βρεθει η σωστη δοση- σιγουρα χρειαζεται λιγη υπομονη, σιγουρα χρειαζονται εξετασεις και πολυ καλη παρατηρηση -αλλα ο σκυλος μπορει να ζησει αρκετα καλα.
Η σκυλα μιας φιλης μου ζει εδω και 8 χρονια με ιδιοπαθης επιληψια- την απεκτησε σε ηλικια 2 ετων.
Κατα καιρους κανει κατι κρισεις- τοτε της ανεβαζει λιγο την δοσολογια- και αφου ηρεμησει τα κατεβαζει παλι σταδιακα, για να παρει μονο οσο ακριβος χρειαζεται.
Και η γυναικα δεν εχει μονο αυτον τον σκυλο= αλλα 7 αλλα.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Επειδί τυχαίνει να έχω σκύλο με κάποια μορφή αναπηρίας, πιστεύω είναι στον άνθρωπο και το πως βλέπει το σκύλο. Ναι, ο σκύλος μπορεί κάποιες φορές να θέλει περισσότερη φροντίδα και προσοχή αλλά είναι μια πολύ δύσκολη απόφαση. Ο κόσμος του σκύλου είναι πραγματικά γοητευτικός. Τα χάλια του να έχει αυτό θα συνεχίζει να ζει επειδί ανήκει κάπου, είναι στην φύση του να είναι μέλος μια ομάδας, είναι δύσκολο όταν το έχεις υπόψειν αυτό να τον απορρίπτεις γιατί καταλαβαίνεις ότι γκρεμίζεις το κόσμο του. Όλη αυτή η ιδέα που έχει ο σκύλος σου για σένα χάνεται.
 


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
545
Χολαργός
Πριν απο ένα χρόνο περίπου,'ένα σκυλάκι που μένει στη πολυκατοικία μας,τέκελ,είχε πάθει παράλυση κι ο κτηνίατρος πρότεινε στην οικογένεια που το έχει ευθανασία!
Φυσικά δεν το δέχτηκαν με τίποτα,κι αποφάσισαν να το πάνε και σε άλλο κτηνίατρο όπου μετά απο πολλές εξετάσεις κλπ.της είπε της κοπέλας ότι μπορεί να συνέλθει αρκεί να δείξει η κοπέλα υπομονή,και μεγαλύτερη φροντίδα απότι πριν!
Πραγματι το δέχτηκε,λεπτομέρειες δεν ξέρω ακριβώς,αλλά αυτή τη στιγμή που μιλάμε το σκυλάκι είναι υγιέστατο μπορεί και περπατάει κανονικά,όλα φυσιολογικά!
Αν είχε ακούσει το πρώτο κτηνίατρο σήμερα δεν θα ζούσε!

Πιστεύω είναι και θέμα ανθρώπου,κατά ποσο είναι διατέθειμένος κανείς να κάνει θυσίες και να διαθέτει περισσότερο χρόνο σε τέτοιες περιπτώσεις προκειμένου να ξαναδεί το πιστό του φίλο και πάλι υγιή!
Δυστυχώς είναι κι αυτοί που δεν έχουν πάρει στα σοβαρά τη σχέση σκύλου-ιδιοκτήτη,κι έτσι στα δύσκολα ειδικά σε κάτι τέτοιες στιγμές που έχουν ανάγκη πιο πολύ τον άνθρωπο τους,την αγέλη τους,να καταφεύγουν οι άνθρωποι σε τέτοιες "εύκολες" λύσεις,προκειμένου να απαλλαχτούν!
Δεν είναι όμως έτσι.....
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.635
7.744
@Kyveli
Οταν ο σκυλος παιρνει την σωστη δωση αντιεπιλεπτικων φαρμακων, οι κρισεις ελλατονονται- η εξαφανιζονται και εντελος.
Σιγουρα ειναι λιγο μανουρα μεχρι να βρεθει η σωστη δοση- σιγουρα χρειαζεται λιγη υπομονη, σιγουρα χρειαζονται εξετασεις και πολυ καλη παρατηρηση -αλλα ο σκυλος μπορει να ζησει αρκετα καλα.
Η σκυλα μιας φιλης μου ζει εδω και 8 χρονια με ιδιοπαθης επιληψια- την απεκτησε σε ηλικια 2 ετων.
Κατα καιρους κανει κατι κρισεις- τοτε της ανεβαζει λιγο την δοσολογια- και αφου ηρεμησει τα κατεβαζει παλι σταδιακα, για να παρει μονο οσο ακριβος χρειαζεται.
Και η γυναικα δεν εχει μονο αυτον τον σκυλο= αλλα 7 αλλα.
Το ξέρω, η Λούση δεν παίρνει καν φάρμακα γιατί κάνει μια κρίση κάθε 3 μήνες, πριν λίγο καιρό όμως έκανε κάποιες απανωτές αλλά και πάλι δεν της δώσαμε φαρμακευτική αγωγή γιατί δεν συνεχίστηκαν με τους ρυθμούς αυτούς.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το πρότεινε ο κτηνίατρος. Και γιατί το δέχονται αδιαμαρτύρητα χωρίς να πάρουν άλλη γνώμη.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Βασικα πηραν και 2 αλλες αποψεις. Του αττικου και της ιατρο που δουλεβω εγω.
Και οι δυο ελεγαν οτι ο σκυλος μπορει να ζησει μαλλον μια σχεδον φυσιολογικη ζωη.
Αλλα ο ιδιοκτητης ελεγε, οτι δεν αντεχει αυτην την κατασταση ( ψυχολογικα- οχι οικονομικα), δεν τα βγαζει περα με τετοια κλπ.
Για μενα δικαιολογιες- και οπος ειπα και πριν- ευκολη λυση.

Δεν ξερω τι απεγινε τελικα- τι εκαναν τελικα. Αλλα θα μαθω φανταζομαι.

Εγω απλα στενοχορηθηκα και απογοητευτηκα παρα πολυ.
Το καιμενο κουταβι το ειχα 3 μερες συνεχος στο μυαλο- το εβλεπα συνεχος μπροστα μου ετσι που σπαρταρουσε πανω στο τραπεζι ( βοηθησα να τον κρατησουμε ακινητο για να μπει φλεβοκαθετηρας κλπ.), μετα ανεβασε και πυρετο και αλλα πολλα- και ειχαμε τρελαθει εκεινη την ημερα.
 


fotispap83

Well-Known Member
10 Απριλίου 2012
560
1
Πετρουπολη,Αθηνα
Και συγνωμη ρε παιδια πρεπει να το σκοτωσει το σκυλακι;δεν μπορει να το δωσει σε καποιον που εχει αισθηματα η σε καποιον που τα ''μπορει'' αυτα;; :mad:
 


mmitsi

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2011
122
0
paros
Δεν αγαπάνε το ζώο.Οταν αγαπάς ένα ζώο το αγαπάς και όταν είναι υγειή και όταν είναι άρρωστο.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.635
7.744
Kαι περισσότερο ίσως όταν εχει πρόβλημα..
Κρίμα το κουτάβι, έπεσε στα λάθος χέρια.
Και στεναχωρήθηκα και για τον γιατρό που είχα σε εκτίμηση και πρότεινε ευθανασία, αλλά μάλλον τους πρότεινε αυτό που ήθελαν να ακούσουν, γιατί αν δεν ήταν έτσι θα άκουγαν τους 2 άλλους κτηνιάτρους που είπαν ότι παλεύεται.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Kαι περισσότερο ίσως όταν εχει πρόβλημα..
Κρίμα το κουτάβι, έπεσε στα λάθος χέρια.
Και στεναχωρήθηκα και για τον γιατρό που είχα σε εκτίμηση και πρότεινε ευθανασία, αλλά μάλλον τους πρότεινε αυτό που ήθελαν να ακούσουν, γιατί αν δεν ήταν έτσι θα άκουγαν τους 2 άλλους κτηνιάτρους που είπαν ότι παλεύεται.
Και να σημειοσουμε, οτι ο ιατρος που προτυνε ευθανασια- δεν ειδε καν τον σκυλο.
Τηλεφωνικος εγινε η συζητηση και η προταση!
 




mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Ακριβώς, αν για τον Α ή Β λόγο δεν αντέχει να έχει ένα σκυλί με ιδιαιτερότητα γιατί δεν ψάχνει πρώτα έναν καινούριο ιδιοκτήτη που θα είναι ικανός να το συντηρεί; Άιντε έτσι στην ψύχρα ευθανασία χωρίς να υπάρχει μεγάλο πρόβλημα;
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.635
7.744
Και να σημειοσουμε, οτι ο ιατρος που προτυνε ευθανασια- δεν ειδε καν τον σκυλο.
Τηλεφωνικος εγινε η συζητηση και η προταση!
Kαι αν του το πρότεινε..Γιατί μπορεί απλά να πέταξε ένα πυροτέχνημα για να δικαιολογήσει την απόφαση του!
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Frenchie, του προτείνατε να δώσει το σκύλο κάπου αλλού; Και ίσως να μην ξαναπάρει το γουρούνι ποτέ σκύλο.
Εγω μετα απο την τριτη δεν ξαναειδα τους ιδιοκτητες- απλα μαθαινα απο την ιατρο την πορεια των πραγματων.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3