Ζέστηηηη!!!!


spanielboy

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2007
79
0
Μακεδονία
suspektir.blogspot.com
ROTTIE said:
Η κατάποση στάσιμου νερού είναι ιδιαίτερα επικίνδυνη για τον σκύλο!

Υπάρχει κίνδυνος να προσβληθεί από βακτήρια ή διάφορα πρωτόζωα, μεταξύ των οποίων Giardia lamblia και αμοιβάδες.

Rottie τι ήταν αυτό που μου είπες τώρα;;;; Τρέχωωωω Φοίβο να δω τι θα κάνω........
 


Morgan_A

Well-Known Member
27 Απριλίου 2007
180
4
Αθήνα
www.ourdogs.gr
Οι πόρτες αυτές..., υπάρχουν στα pet

Σε όλα τουλάχιστον, τα μεγάλα pet shop, υπάρχουν αυτές οι πόρτες..., που ουσιαστικά, αποτελούνται από ένα τελάρο και μια πόρτα που είναι προσπαρμοσμένη σε αυτό το τελάρο και μάλιστα, υπάρχουν και σε διάφορα μεγέθη, ανάλογα με τι ζώα έχεις.

Είναι πραγματικά, μεγάλη ευκολία, αλλά το πρόβλημα το δικό μου, είναι στο ότι δεν έχω βρει ακόμα κανέναν ειδικό..., για να μου την τοποθετήσει... και έτσι αναγκάζομαι να τον αφήνω μέσα κλεισμένο και να κάνει υπομονή..., μέχρι να γυρίσουμε.

Πάντως και για μένα, δεν υπάρχει άλλη λύση εκτός από το air-condition, γιατί κακά τα ψέματα, τα σκυλιά ειδικά υποφέρουν περισσότερο από τη ζέστη, παρά από το κρύο... Του το αφήνω λοιπόν και εγώ ανοιχτό, τουλάχιστον τις μέρες, που προβλέπεται η θερμοκρασία να περάσει τους 34 -35 βαθμούς C.
 


Morgan_A

Well-Known Member
27 Απριλίου 2007
180
4
Αθήνα
www.ourdogs.gr
Πολύ ζέστη...

Παιδιά, η αλήθεια είναι, ότι η ζέστη είναι υπερβολική... και παρ΄ όλο που το κλιματιστικό είναι συνεχώς αναμμένο, δεν καλύπτει ολόκληρο το σπίτι...

Εν τω μεταξύ, απ΄ όσο μπορώ να καταλάβω, θα πρέπει να τον ενοχλεί στην μύτη του..., γιατί προτιμάει να μην κάθεται πολύ κοντά, παρ΄ όλο που στο διπλανό δωμάτιο, η διαφορά θερμοκρασίας είναι αρκετή...

Θα ήθελα να σας ρωτήσω, τα δικά σας μωρά... πως είναι...???

Έχουν κέφι...???

Εγώ έχω φοβηθεί, επειδή τον βλέπω πεσμένο... και δεν ξέρω αν είναι από τη ζέστη, ή αν είναι από το πόδι του... :?
Ρε γαμώτο...!!!

Εν τω μεταξύ, επειδή είναι αρρωστούλι... τον άφησα πάλι στο κρεββάτι μου..., παρ΄ όλο που είχα προσπαθήσει να τον εξωρίσω... από εκεί για κάποιες βραδυές... :roll:

Παρατήρησα λοιπόν, ότι και χθες και προχθές, αν και τρελαίνεται για το κρεββάτι μας..., για πρώτη φορά, δεν έμεινε όλο το βράδυ επάνω...
Κάθε τόσο κατέβαινε και καθόταν λίγο κάτω και μετά, άντε πάλι ανέβαινε και άντε πάλι κάτω... κ.ο.κ. :roll:

Όπως καταλαβαίνετε, δεν κοιμηθήκαμε όλη νύχτα... :lol:

Αλλά εξ΄ αιτίας αυτής της συμπεριφοράς, κατάλαβα ότι θα πρέπει να ζεσταίνεται πολύ...

.
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Η Ρούμπι όλες αυτές τις μέρες κάνει τη σαύρα! :lol: Ένα με τα πλακάκια! Η όρεξη για παιχνίδι έχει περιοριστεί στο να γυρνάει ανάσκελα να της κάνουμε κάνα χαδάκι στην κοιλίτσα, και να κουνάει βαριεστημένα την ουρά όταν περνάμε από κοντά της. Μέχρι και στη βόλτα, μόλις βγει και τη χτυπήσει η λάβρα γυρνάει προς την πόρτα!! Καθόμαστε έξω μόνο τον..... απολύτως αναγκαίο χρόνο. Τα βράδια δεν κοιμάται πια στο κρεβατάκι της, προτιμάει σαφώς το πάτωμα και ειδικά στις κρεβατοκάμαρες όπου έχει "ανακαλύψει" ότι έχει δροσιά :wink: .
Κατά τα λοιπά τρώμε και πίνουμε κανονικότατα, σιγά που θα μας κόψει ο καύσωνας την όρεξη!!
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
397
0
Re: Πολύ ζέστη...

Morgan_A said:
Παρατήρησα λοιπόν, ότι και χθες και προχθές, αν και τρελαίνεται για το κρεββάτι μας..., για πρώτη φορά, δεν έμεινε όλο το βράδυ επάνω...
Κάθε τόσο κατέβαινε και καθόταν λίγο κάτω και μετά, άντε πάλι ανέβαινε και άντε πάλι κάτω... κ.ο.κ. :roll:
Χαχα! Έτσι κάνει κι ο δικός μου. Είναι δέκα κιλά όμως και αλαφροπάτητος. Δε μπορώ να φανταστώ ένα Κάνε Κόρσο να ανεβοκατεβαίνει όλη νύχτα στο κρεβάτι μου! :lol:
 


ΦΟΙΒΟΣ

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
181
0
www.petcorner.gr
Αφηστε τα.... εδω εμεις κοντευουμε να τρελαθουμε, οχι τα σκυλακια μας που εχουν και τη γουνιτσα τους :D

Ο δικος μου ειναι μολις 4,5 κιλα, δεν τρωει, ειναι μονιμος πλακατζης (ολη μερα στα πλακακια) και στη βολτα απλα παμε σε ενα παγκακι και καθομαστε και αυτος χαζευει τον κοσμο και τα αυτοκινητα :D

Ολες οι κινησεις που κανει ειναι οι απολυτως απαραιτητες...

Αλιμονο στα καημενα στους δρομους. :cry: :cry:
 


Morgan_A

Well-Known Member
27 Απριλίου 2007
180
4
Αθήνα
www.ourdogs.gr
Re: Πολύ ζέστη...

Skylos said:
Χαχα! Έτσι κάνει κι ο δικός μου. Είναι δέκα κιλά όμως και αλαφροπάτητος. Δε μπορώ να φανταστώ ένα Κάνε Κόρσο να ανεβοκατεβαίνει όλη νύχτα στο κρεβάτι μου! :lol:

Πραγματικά, είναι πολύ ασυνήθιστο... το φαινόμενο και έξω από τα πρακτικά προβλήματα, δεν χωράμε κι΄ όλας..., έτσι κι΄ αλλιώς... :roll:

Αλλά βλέπεις, η κακές συνήθειες... ξεκινούν από τις πρώτες κιόλας μέρες, που έρχεται το κουτάβι στο σπίτι...
Αν μάθει σε τέτοια κόλπα..., μετά άντε να του τα κόψεις...

Παιδιά, πραγματικά είναι αστείο... κατά κάποιο τρόπο, το ότι αυτό το σκυλί, επειδή υπήρχε πάντα στο σπίτι και ο γεράκος μου... που ήταν πολύ μικρόσωμος [5 κιλά], αλλά και επειδή ήταν και αυτός μικρούλης και δεν ήταν τόσο παράξενο όπως τώρα..., έχει συνηθίσει έτσι... και δεν του περνάει καν, από το μυαλό του... να καθίσει κάτω...
Από το ένα κρεββάτι σηκώνεται... και στον άλλο κανεπέ πηγαίνει..., αφού για να καταλάβεται, ακόμα και όταν είμαστε στην πλατεία, πολλές φορές ανεβαίνει στο παγκάκι και κάθεται... :lol:

Τώρα βέβαια, λόγω της υπερβολικής ζέστης, κάθεται και στο μάρμαρο λίγο για να δροσιστεί..., αλλά μόλις δροσιστεί λίγο, ανεβαίνει πάλι επάνω...

.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Εμάς η μέρα μας πέρασε κάπως έτσι…


Ωχ τη βλέπω να ‘ρχεται πάλι με την φωτογραφική… Με έχει πρήξει! :evil:
Πάλι το μοντέλο θα με βάλει να κάνω?
Καθόλου δεν με λυπάται η Τούρκα μάνα! :shake:
Αφού ξέρει ότι όταν κάνει ζέστη δεν έχω όρεξη να ποζάρω… :?
Τέλος πάντων, θα της κάνω το χατίρι μπας και με αφήσει ήσυχο να πάρω κανένα υπνάκο… :idea:




Πω πω καίγεται το πελεκούδι έξω! :shock:
Πήρε φωτιά το Κορδελιό!




Να βγω έξω?
Χαχαχαχαααα!!! το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις?
Ούτε για «πιπί» δεν θα ξεμυτίσω!
:wink:



Μέσα θα κάτσω σήμερα… Θα κάνω cocooning! :mrgreen:
Σκύλος εργασίας σου λέει ο άλλος! Βρε ουστ!
Ντιντής ξεντιντής εγώ το αποφάσισα! Θα γίνω του σαλονιού! 8)
Κάτσε να πάρω το καλό μου προφίλ… Πειράζει που είμαι μεγάλη φίρμα, πειράζειιι?
\:D/



Καλά φάγαμε, καλά ήπιαμε, δεν παίρνουμε κανένα υπνάκο τώρα?



Πτώμα είμαι…Ζζζζζζ….. :zzzz:
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.124
10.078
Athens
O δικός μου σαβουρώνει κανονικά - αυτό δεν του το κόβεις με τίποτα!

Μετά τη βόλτα όμως - η οποία έχει μειωθεί βέβαια σε διάρκεια - τρέχει στην φουσκωτή πισίνα ή περιμένει στην πόρτα του μπάνιου για να τον χώσω στη μπανιέρα και να τον βρέξω. Τις προάλλες μπούκαρε στο μπάνιο, πήδηξε μόνος του μέσα στη μπανιέρα, ξάπλωσε και περίμενε!

Την ημέρα - είναι με aircondition φυσικά. Το βράδυ ξαπλώνει κι αυτός στο πάτωμα - δεν ανεβαίνει ούτε στο κρεβάτι το δικό μας - ούτε μπαίνει στο δικό του.
 


Morgan_A

Well-Known Member
27 Απριλίου 2007
180
4
Αθήνα
www.ourdogs.gr
Να τα χαιρόσασθε κορίτσια...

.

Να τα χαιρόσασθε κορίτσια...

Φίρμες... δεν λέτε τίποτα, όχι παίζουμε... :?


"ROTTIE" κούκλος είναι !!!

Να σου ζήσει... το καμάρι σου !!!

Πόσο είναι τώρα???

.
 


Dio

Well-Known Member
22 Ιανουαρίου 2007
95
0
Popo vre "Tourka mana" pali mas esteiles adiavastous.

Ti vasanistiria vre tou kaneis tou paidiou? Den to lypasai??? Ti soi mana eisai esy??