Ζητώ βοήθεια


trapped

Member
3 Οκτωβρίου 2020
8
4
61
Γειά σας. Ευχαριστώ για την αποδοχή. θα σας συστηθώ αργότερα. Προς το παρόν θέλω την βοήθεια σας για να το κάνω σωστά.
Επιθυμώ να αποκτήσω νέο σύντροφο και τελικά βλέπω ότι έπεσα στα δύσκολα. Αναζητώ ένα finnish stitz. Τελικά μου φαίνεται ότι πολύ σπάνια ράτσα για την Ελλάδα. Οπου και αν ρώτησα έπεσα σε τοίχο.
Οποιαδήποτε συμβουλή δεκτή.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Καλώς ήρθες στο φόρουμ!

Αν έχεις κάνει την έρευνά σου και έχεις καταλήξει ότι αυτή η συγκεκριμένη ράτσα, είναι η μοναδική που θα ήθελες να έχεις, τότε θα πρέπει να στραφείς στο εξωτερικό.

Που όμως για παράδειγμα ρώτησες και δεν βοηθήθηκες;
 


trapped

Member
3 Οκτωβρίου 2020
8
4
61
σε δυο κτηνιατρους που εχουν καποιουσς συνεργατες και οτι ερευνα εκανα μονος μ ου μεσω Ιντερνετ
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Νομίζω ότι δεν υπάρχει η φυλή στην Ελλάδα.
Οι κτηνίατροι δεν θα ξέρουν σίγουρα.

Εν Ελλάδι, ρίξε μια ματιά στην παρακάτω ομάδα και στην λίστα εκτροφέων, που θα βρεις στην σελίδα τους:

Ρώτα τους. Ίσως να ξέρουν να σε κατατοπίσουν.

Τι είναι αυτό που σε έχει τραβήξει στην συγκεκριμένη φυλή και δεν μπορείς να το βρεις σε καμία άλλη, πιο προσβάσιμη;
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Καλημέρα!
Σε περιπτώσεις φυλών που δεν είναι ιδιαίτερα δημοφιλείς, ο πιο ενδεδειγμενος τρόπος να κινηθεί κανείς είναι μέσω των μητρικών ομίλων.
Όταν τον βρεις, χρειάζεται ψάξιμο από την δική σου την πλευρά ώστε να βρεις σοβαρούς εκτροφείς της φυλής. Αυτό προϋποθέτει όρεξη, χρόνο και διάθεση να μάθεις όσα περισσότερα μπορείς για την φυλή, ώστε να είσαι σε θέση να ξεχωρίσεις τον εκτροφεα από τον παραγωγό.
Στην Ελλάδα δεν θυμάμαι να έχω δει στις εκθέσεις τέτοια φυλή.
Καλό ψάξιμο και καλώς ήρθες.
 
  • Like
Reactions: ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θες αυτό το σκύλο;
Όταν γράψεις σωστά το όνομά του και καταλάβεις για τι δουλειά είναι αυτός ο σκύλος ή θα αλλάξεις γνώμη ή θα είσαι πιο συνειδητοποιημενος.
Σύντροφο διαλέγουμε για τον χαρακτήρα και όχι για την εμφάνιση, εκτός κι αν είναι ξεπέτα.
 


Σπόρος

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2018
89
124
48
Δεν ήξερα τη ράτσα και την έψαξα, διάβασα αυτό: " The breed barks at anything perceived to be out of the ordinary. Barking is a major part of their hunting activities. In Finland, these dogs are prized for their barking abilities, which can range from short, sharp barks to many barks per minute that sound like a yodel. The Finnish Spitz can bark as many as 160 times per minute."
Εμένα πάντως με έπιασε πονοκέφαλος.
 




HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Δεν ήξερα τη ράτσα και την έψαξα, διάβασα αυτό: " The breed barks at anything perceived to be out of the ordinary. Barking is a major part of their hunting activities. In Finland, these dogs are prized for their barking abilities, which can range from short, sharp barks to many barks per minute that sound like a yodel. The Finnish Spitz can bark as many as 160 times per minute."
Εμένα πάντως με έπιασε πονοκέφαλος.
Αν σκεφτείς βέβαια ότι στη Φινλανδία το να σου κάνουν παρατήρηση ισοδυναμεί με το να έρθουν σε επαφή μαζί σου για να την κάνουν...έχει λογική :LOL:
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Ούτε κι εγώ την ξέρω αλλά ξέρω πως δεν υπάρχει στιτσ, είναι σπιτς.
Κατηγορία καθόλου άνθρωπο κεντρική, δύσκολη στην εκπαίδευση, δεν θέλει και πολύ ζόρι.. Έρχεται βέβαια.
Σκυλιά για έλκηθρο ή κυνήγι, ανάλογα την υποκατηγορία.
Άσε που η Ελλάδα βρωμάει από σπιτς. Το φιλανδικο θέλουμε; γιατί δεν το έχουν οι φίλοι μας;
Μερικές φορές ειλικρινά δεν μας καταλαβαινω.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, εαν αυτη τη φυλή γουστάρει ο θεματοθετης.
Με την λογική της χρησιμότητας ή της ευκολίας στην εκπαίδευση, ελάχιστες φυλές "δικαιολογουνται" στην Ελλάδα.
Ή μήπως καμία;
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, εαν αυτη τη φυλή γουστάρει ο θεματοθετης.
Με την λογική της χρησιμότητας ή της ευκολίας στην εκπαίδευση, ελάχιστες φυλές "δικαιολογουνται" στην Ελλάδα.
Ή μήπως καμία;
Λίγες..
Αλλά η εντύπωση που έχω είναι πως ένα χασκι διαλεγμένο για την εμφάνισή του ταλαιπωρεί και τον κηδεμόνα του και τον εαυτό του.
Έχουμε που έχουμε τα ημιαιμα να γεμίζουν τα καταφύγια, το ότι βρίσκονται εκεί και σκυλιά πληρωμένα επειδή νομίζαμε πως είναι στην πραγματικότητα όπως τα είδαμε στην ταινία είναι διπλό κρίμα.
Και εχω και την υποψία πως ο άνθρωπος αυτός δεν έχει ιδέα τι ζητάει...
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Υπάρχουν πολλοί λόγοι που θα κάνουν κάποιον να ενδιαφερθεί για μια φυλή.
Οποία φυλή και να είναι, όσο σπάνια ή ιδιαίτερη είναι.
Και σίγουρα το ιδανικό είναι όταν αποφασίσει να αποκτήσει έναν εκπρόσωπό της να είναι μια συνειδητή επιλογή και όχι μια παρορμηση της στιγμής, με τις συνέπειες που περιγράφεις και οι περισσότεροι εδώ μέσα αντιλαμβανομαστε.

Παρόλα αυτά, μήπως είναι λίγο βιαστικό να βγάζουμε συμπεράσματα από 2 μηνύματα και ένα ορθογραφικό λάθος;
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Πολλοί αγοράζουν σκύλους για λάθος λόγους, πολλοί τους παίρνουν δωρεάν από τις φιλοζωικές για ακόμα πιο λάθος λόγους, πολλοί δε θα έπρεπε να είχαν σκύλο ακόμα κι αν το επέβαλλε νόμος, και πάει λέγοντας.

Μπορεί ο άνθρωπος να μην έχει ιδέα τι ζητάει, μπορεί να είναι άλλο ένα θέμα, έτσι, να'χαμε να λέγαμε, μπορεί να είναι ειλικρινής απορία. Το σκεπτικό σου όμως σε οδηγεί σε πολύ βιαστικά συμπεράσματα.

Λίγες..
Αυτό πάλι ποιος το αποφασίζει; Με τι κριτήρια; Ισχύουν τα ίδια και στους ημίαιμους/αδέσποτους/φιλοζωικούς σκύλους; Είναι σίγουρο ότι τα πράγματα είναι τόσο άσπρο-μαύρο όσο νομίζουμε;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Βασικά, καλό θα ήταν ο @trapped να συμμετέχει στην συζήτηση, που ο ίδιος ζήτησε να ανοίξει, και να απαντήσει στα τόσα θέματα, που έχουν τεθεί. Αλλιώς δεν καταλαβαίνω, γιατί την άνοιξε :rolleyes:

@ΒασιλικηΖ μήπως να μας συστηνόσουν κι εσύ; :)
 


trapped

Member
3 Οκτωβρίου 2020
8
4
61
Αφήνω αχόλιαστα τα επικριτικά σχόλια.... τόσο του κόβει τόσα λέει που λένε και στο χωριό μου.
Επανάληψη στο ορθό...Finnish spitz (ελπίζω να συγχωρούνται τα ορθογραφικά λάθη στο πληκτρολόγιο)
Στην ουσία τώρα.. γνώρισα και "ερωτεύτηκα" τη συγκεκριμένη ράτσα επειδή ήταν ο σκύλος της αφεντικίνας μου όταν εργαζόμουν στο Λονδίνο. Φυσικά και δεν το θέλω να παω να κυνηγήσω τρυγόνια και σκίουρους, ξέρω όμως ότι είναι άριστος σκύλος συντροφιάς. Πάντα έλεγα όταν θα έρθει ο καιρος να αποκτήσω ένα καθαρόαιμο αυτό θα πάρω.
Ναι πιστεύω ότι σε μεγάλο ποσοστό τα γονίδια της ράτσας είναι αυτά που διαμορφώνουν το χαρακτήρα
και ναι τα εξωτερικά χαρακτηριστικά είναι βασικό κριτήριο επιλογής ενός σκύλου.
τι ζόρι τραβάνε μερικοί αν μου αρέσει αυτό;
Εκείνο που δε φανταζόμουν είναι ότι είναι τόσο σπάνιο στη Ελλάδα. και αν κατάλαβα καλα τη νομοθεσία σχεδόν απαγορευτικοί να φέρεις κουτάβι με ενα ταξίδι που θα κάνεις σε χωρα που θπάρχει εκτροφεας οπως στη Ρωσία πχ που ειδα οτι υπάρχουν αρκετά.
Θα δούμε.
 
  • Like
Reactions: An aer and TARA




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
και στη τελική ζήτησα βοήθεια για το που θα βρω όχι αν πρέπει να βρω
Σε φόρουμ μπήκες. Σε χώρο συζητήσεων δηλαδή. Οχι στον χρυσό οδηγό. Δεν δίνουμε λίστα απαντήσεων. Διάλογος γίνεται, με γνώμονα την εμπειρία, τις γνώσεις και την διάθεση να συμμετάσχει, του καθενός μας.

Είναι λογικό να μην σου αρέσουν ίσως, όλες οι απόψεις που θα γραφτούν.

Τι διάβασες στην νομοθεσία, που καθιστά απαγορευτικό το να φέρεις κουτάβι;
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Το εξωτερικό είναι μονόδρομος.
Υπάρχει ο φινλανδικός μητρικός όμιλος, αλλά δυστυχώς είναι όλα στην γλώσσα τους και δεν ξέρω αν θα καταφέρεις να βρεις άκρη.
Μπορείς όμως να ξεκινήσεις από τον όμιλο φυλής στην Αγγλία

Edit
Εννοείται πως μπορείς να φέρεις κουτάβι από το εξωτερικό.
 
Last edited:


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
@trapped Όταν αναζητάς σκύλο συγκεκριμένης φυλής η διαδρομή απόκτησης είναι χρονοβόρα και επίπονη διαδικασία, γράφω επίπονη με όλη την σημασία της λέξης. Υπάρχουν δεν υπάρχουν εκτροφείς στην Ελλάδα η ανεύρεση και επιλογή του Κυνοτρόφου δεν είναι εύκολη διαδικασία με την προϋπόθεση πως αναζητάς σκύλο ο οποίος θα είναι στα μορφολογικά πλαίσια της φυλής, ισορροπημένος χαρακτήρας και πάνω απ' όλα υγιής ( όσο είναι δυνατόν να ελεγχθεί η υγεία ).

Κτηνίατροι, εκπαιδευτές, έμποροι, παραγωγοί σκύλων, "εκτροφείς" κλπ δεν παίζουν στην επιλογή όχι επειδή δεν είναι politically correct αλλά επειδή είναι μεγάλες οι πιθανότητες να αποκτήσεις κάτι παρόμοιο μ' αυτό που αναζητάς και σίγουρα χωρίς τα ανάλογα εχέγγυα για ένα υγιές σκυλί.

Λίστες επίσημων εκτροφέων ( με την έννοια ότι έχουν επωνυμία εκτροφείου ), συμμετοχές σ' εκθέσεις και η απλή σύσταση που μπορεί να σου δώσει ο καθένας βοηθάνε να αρχίσεις την αναζήτηση αλλά δεν αρκούν σε καμία περίπτωση.

Το γιατί μια συγκεκριμένη φυλή είναι δικαίωμά σου χωρίς να δώσεις εξηγήσεις σε κανένα. Απ' την στιγμή που μπορείς να παρέχεις σ' ένα σκύλο την απαιτούμενη διατροφή, άσκηση, υγειονομική περίθαλψη και συνθήκες ασφαλούς διαβίωσης δεν μας πέφτει λόγος.

Και το γράφω μια ακόμη φορά, η λέξη εκτροφέας δεν σημαίνει ασφαλής επιλογή αν δεν ιδρώσεις στην έρευνα. Για το μαρούλι δεν το συζητώ, το χόμπι το πληρώνεις και μαζί πάει η αναμονή. Όταν φτάσεις κάπου μπορούμε να συζητήσουμε την επιλογή μεταξύ αυτών που θα έχεις βρει ( ιστορικό προγόνων, εξετάσεις υγείας, αν είχε σκοπό που έγινε το ζευγάρωμα, πόσο "βαρύ" είναι το όνομα των εκτροφείων απ' τα οποία προέρχονται οι πρόγονοι, διακρίσεις σε εκθέσεις ανάλογες με το σύνολο των συμμετοχών στην ίδια φυλή, εξετάσεις συμπεριφοράς που να κρίνουν ότι τα σκυλιά είναι κατάλληλα προς αναπαραγωγή κλπ ).

* Πρόσφατα είχα το "θράσος" να ζητήσω από Κυνοτρόφο κουτάβι και ο χρόνος αναμονής είναι τέσσερα χρόνια χωρίς να φτάσουμε στον αν θα με έκρινε κατάλληλο να μου δώσει.. Εξαρτάτε τι ψάχνει ο καθένας.