Ζωάκι;...


tsimakgr

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
572
9
Athens
Πάντως εάν έχουν σοβαρή αλλεργία στις γάτες έχε υπόψη σου ότι μπορεί να παρουσιάσουν αλλεργία και στην τρίχα άλλου ζώου. τα ινδικά χοιρίδια όπως και όλα τα άλλα ζωάκια που αναφέρθηκαν έχουν σοβαρές αρρώστιες , και οι κτηνίατροι στην χώρα μας γνωρίζουν λίγα για την θεραπεία τους. Grife, εδώ δεν λέμε συνέχεια ότι ένα ζώο δεν πρέπει να γίνεται δώρο σε παιδάκια αλλά πρέπει να είναι συνειδητή επιλογή; :)
Kyveli τώρα μας το χάλασες...
Εγώ αυτό θεεελωωωωωωωωωω..............!!!!!!!!

Πέρα από τη πλάκα, Grife εγώ θα έδινα βάση και στο προσδόκιμο χρόνο ζωής....
Τα Ινδικά χοιρίδια έχουν Μ.Ο. ζωής τα 5,5 χρόνια....
Είπες πως η ανιψιά σου είναι 5.
Θα αντέξει άλλη μια απώλεια όταν θα είναι 10???
Δύσκολη ηλικία...... :-(
 




mmitsi

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2011
122
0
paros
Εχω ινδικό χοιρίδιο 3 χρόνια, είναι αγαπησιάρικα και όμορφα. Δεν δαγκώνουν.Ο σκίουρος δαγκώνει, το ξέρω γιατι έχω και απο αυτό. Το μαλτεζάκι μας τα πηγαίνει μια χαρά με το ινδικό χοιρίδιο όταν το έχω έξω απο το κλουβί.
 




Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Άρη μην πάρεις τσιντσιλά..
Είναι πολύ καλά ζώα αλλά υπερβολικά ανεξάρτητα και το κοριτσάκι είναι μικρό και θα θέλει να το χαιδέψει να παίξει κλπ το τσιντσιλά δεν θα κάθεται..
Έρχεται μόνο όταν θέλει..Άσε που είναι τόσο γρήγορο που αν θέλεις να το πιάσεις να το βάλεις στο κλουβί, απλά δεν μπορείς..
Στο λέω από προσωπική εμπειρία..

*Τα τσιντσιλά δεν είναι εξημερωμένα οικόσιτα ζώα όπως τα κουνέλια.
Επίσης τα ινδικά χοιρίδια όντως τα πάνε πολύ καλά με σκυλιά , γνωρίζω πολλά παραδείγματα.
 
Last edited:


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Τώρα για το κουνέλι θα μπορούσα να πω πολλά γιατί είχα κουνέλι ήταν πανέξυπνο έπαιζε μαζί μας ερχόταν τρέχοντας όταν το φώναζα κλπ,
παρόλα αυτά δεν θα πω τίποτα, νομίζω πως τις καλύτερες συμβουλές για κουνέλια θα στις δώσει η Κατερίνα Π.
που είναι κουνελofan!

Ίσως γνωρίζει και από που μπορείς να βρεις (χαρίζονται συχνά κλπ) για να μην πάρεις από pet shop.
 


mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
Το καλυτερο που εχεις να κανεις,αφου την λατρευεις κατα πως λες,ειναι να της αγορασεις ενα καλο ΒΙΒΛΙΟ για σκυλους.
Ετσι πετυχαινεις δυο σημαντικα πραγματα.
Κατ'αρχας δεν θα της φερεις ενα ζωακι "ασχετο"το οποιο πολυ πιθανο αφου δεθουν θα φυγει απο κοντα της(και απο τη ζωη)και θα στεναχωρηθει.
Κατα δευτερον,θα την βαλεις με τον καλυτερο τροπο στον κοσμο των σκυλων.Εχοντας κι εσενα διπλα της,θα μαθει οσο καλυτερα γινεται για το ποια σχεση χτιζεται αναμεσα σε ανθρωπο και σκυλο και οταν με το καλο γιγαντωθει η εικονα και η ιδεα μεσα της,θα ειναι ετοιμη για ενα φιλο που θα μπορει να αγαπα αλλά ΚΥΡΙΩΣ να σεβεται και να ελεγχει...
 


kwstas itea

Well-Known Member
12 Δεκεμβρίου 2010
98
5
ιτεα φωκιδος
Γριφε υπαρχουν και κουνελακια μικρου μεγεθους, ζουνε γυρω στα 5-6 χρονια, ειναι χαδιαρικα κ επικοινωνιακα (οσο μπορει να ειναι ενα κουνελι),
τρωνε τροφη συγκεκριμενη συσκευασμενη οποτε δεν μυριζει τιποτα, ειναι περιπου ενα κιλο και χνουδομπαλες κανονικες. Αν θελεις πιο πολλες λεπτομερειες μαθαινουμε ευκολα. Καλη Χρονια!
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Γριφε υπαρχουν και κουνελακια μικρου μεγεθους, ζουνε γυρω στα 5-6 χρονια, ειναι χαδιαρικα κ επικοινωνιακα (οσο μπορει να ειναι ενα κουνελι),
τρωνε τροφη συγκεκριμενη συσκευασμενη οποτε δεν μυριζει τιποτα, ειναι περιπου ενα κιλο και χνουδομπαλες κανονικες. Αν θελεις πιο πολλες λεπτομερειες μαθαινουμε ευκολα. Καλη Χρονια!
Σ' ευχαριστώ Κώστα.
Είχα νανάκια όταν ήμουν μικρός. Πολύ όμορφα ζωάκια και σχεδόν επικοινωνιακά αλλά πολύ ευπαθή κι αυτό είναι που φοβάμαι.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Είχαμε μια μικρή εξέλιξη. Επειδή συμμαζεύω γιατί περιμένω κόσμο το βράδυ, πήγε αντί για 'μενα η κοπέλα μου σε ένα πετ σοπ και ...τσακώθηκε. Ενώ κοίταγε κάτι κουνελάκια είχε μπει ένα ζευγάρι να ρωτήσει για ένα σκυλάκι, ο λαλάκας τους είπε 800 ευρώ κι όπως ήταν η κοπέλα μου γύρισε κι άρχισε να μιλάει για εκτροφεία, το ζευγάρι έφυγε σκεφτικό κι ο λαλάκας αφού την έβρισε, την αποκάλεσε και γραφική και την έδιωξε κακήν κακώς.

Δεν πα ν' απαυτωθεί ο καραγκιόζης μέρα που είναι. Αν πάω εκεί τώρα θα γίνει χαμός.
 


lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
Γνωμη μου ειναι να μην παρεις κουνελακι. Ειναι κριμα να ζουνε μια ζωη σε ενα μικρο κλουβακι εχω εχουν την αναγκη για τρεξιμο.. Μπορεις να της παρεις ενα σκιουρο (πηραν στην αδεφη μου για τα Χριστουγεννα). Χρειαζεται πολυ ψηλο κλουβι γιατι τους αρεσει να σκαρφαλωνουν, μια ροδα και κλαδακια για να πηδανε απο δω και απο κει. Βεβαια δεν γινεται να το βγαλεις απο το κλουβι γιατι δεν υπαρχει περιπτωση να το ξαναδεις... Καλη ιδεα ειναι και τα χελωνακια. Οτι και να της παρεις το θεμα ειναι οτι θα μαθει απο τωρα να ειναι υπευθυνη και να το φροντιζει μονη της.
 






Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
παρτης ενα παπαγαλο βρε που ζουνε και πολλα χρονια
Αν δεν πάθουν ψιττάκωση που μεταδίδεται. Εξάλλου δε θέλουν πουλάκια.

Να μην πάρει άλλο ζωάκι λέω εγώ. Δεν πρέπει να υπάρχει δικό σου και δικό μου. Αδερφούλες είναι, όλα κοινά. Ο σκύλος είναι το αδερφάκι τους και πρέπει να παίζουν μαζί του και οι δύο.
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Αυτά περί κοινοκτημοσύνης, πολυ πολυ σωστά αλλα τα λέμε εμείς που δν είμαστε 5. Τα μικρά θα είναι όλο "δικό μου, δικό μου κ να τ'αφησεις γτ θα το πωωωω!" :)
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εγω την πρωσοπικη μου "ζωωφιλικη καριερα" την ξεκινσα με ινδικα χοιριδια!
Ειναι πολυ καλοβουλα ζωακια- επικοινονουν παρα πολυ ( μολις ανοιγα τα ματια μου το πρωι- εσκουζαν για να τους φερω χορταρακια).
Αλλα δεν ειναι καλο να διατηρουνται μονα τους= οπος και τα κουνελακια!

Πρεπει να τρεχουν και ελευθερα καποιες φορες ( καθε μερα καμια ωρα) και εαν εχουν συνηθησει, γινεται να μενουν ακομα και το χειμονα εξω ( εαν εχουν ενα σπιτακι στο κλουβι τους και να μην ειναι στην βροχη και στο ρευμα).
Αλλα αμφιβαλλω εαν ενα κοριτσακι 5 ετων ειναι στην θεση να καθαρισει καθε 2-3 μερες μονο του το κλουβι ( να αλλαξει τα πριονιδια και να απολυμανει το κλουβι)- και εαν οι γονεις δεν θελουν να ασχολουνται, θα βρομισει και θα το σιχαθουν ευκολα!
 


vaggelo

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
1.229
1.065
στας ευρώπας
εγώ λέω να τηςν πάρεις ένα χνουδωτό αρκούδο

και αν επιμένεις σε ζωντανό, ε.... περιμενε λιγο, σε τέτοιες ηλικές δεν κολλάγαμε ψείρες; :p:D

άσε τον πετσοπα να βράσει που εχασε πελάτη, ή αν θες να τον τηγανίσεις, παιξτο ο δικηγόρος της κοπέλας που πεταξε από το μαγαζί "και ήρθα να σας ενημερώσω ότι έχει ασκηθεί μήνυση εναντίων σας, καλή χρονια"
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
πάρτης ρε ένα κοκονάκι και πές του κέρβερου ότι είναι κουνέλι αιτής!!!!!!!!!!
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
πάρτης ρε ένα κοκονάκι και πές του κέρβερου ότι είναι κουνέλι αιτής!!!!!!!!!!
φοβάμαι μήπως κι ο ξάδερφος μου δε δεχτεί το σκύλο, δε μπορώ να το επιβάλλω με το έτσι θέλω, γιατί μετά και το παιδί θα θέλει το σκύλο και τελικά θα πρέπει να τον κρατήσω εγώ και γενικά δε θέλω να δημιουργήσω πρόβλημα εκεί που δεν υπάρχει στις σχέσεις μας. Πάντως αν έπαιρνα σκύλο, θα έπαιρνα από καταφύγιο.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.792
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf