Ζωάκι;...


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Ίσως να φυλάξεις την συζήτηση μας και μία μέρα όταν μεγαλώσει να της την δείξεις, μπορεί τότε να έχει ήδη σκύλο..
Είναι πολύ τρυφερό και μόνο η σκέψη που έκανες για να την ικανοποιήσεις.

Τώρα πάρε ένα βιβλίο για παιδάκια που μιλάει για τα ζώα..
Ένα εκπαιδευτικό παιχνίδι που μιλάει για τα σκυλιά..(δεν ξέρω αν υπάρχει..) και στο μέλλον σαν ανάμνηση θα είναι υπέροχο δώρο.. που θα καταλαβαίνει..τον "κόπο" που έκανες για να σκεφτείς τι να της πάρεις! :)
 
Last edited:


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Πάντως οι κατσικούλες και τα προβατάκια είναι πολύ ενδιαφέροντα κατοικίδια...
Δένονται απίστευτα μαζί σου και ψιλοεκπαιδεύονται...άλλα δεν είναι για μέσα στο σπίτι....

Γενικά πολλά ζώα που δεν φανταζόμαστε μπορούν να μας εκπλήξουν....



Πάντως κι εγώ από όλη την συζήτηση θεωρώ ότι μάλλον δεν είναι της παρούσης να της πάρεις ένα ζωάκι....
Είναι σημαντικό όταν θα έρθει η ώρα να έχει το ζωάκι της η όλη διαδικασία να γίνει σωστά και να μην είναι άπλά ένα δώρο έκπληξη...
Άσε που δεν ξέρω αν οι γονείς δεν θα φρικάρουν αν τους πας ένα ζωντανό να έχουν επιπλέον ευθύνη....
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Συμφωνώ με φόιβο..!!

και ο σκύλος μας δίνει λίγο φύση εκτός των άλλων.., αν είχαμε την πολυτέλεια να είμαστε πράγματι μέσα στην φύση..πολλά ζώα θα μας γνώριζαν πολλά..και θα συνειδητοποιούσαμε πόσο λίγοι είμαστε στον μικρόκοσμο μας..
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
είχα γνωστό με δύο κατσικάκια για κατοικίδια.μιά χαρά μέσα στο σπίτι ζούσαν σαν σκύλος
δεν λερώνουν όπου λάχει και είναι πολύ επικοινωνιακά και παιχνιδιάρικα
είναι κάτι μεταξύ σκύλου και δαίμονα της τασμανίας απο το καρτούν
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Έμεινα τώρα!!
Κατσικάκια??????????
:D

Πολύ θα ήθελα να το δω αυτό, η αλήθεια είναι πως έχω τρελή αδυναμία στα κατσικάκια!
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
όπως και τα γουρούνια,τα κατσίκια είναι καθαρά ζώα,δεν ουρούν και δεν ενεργούνται κατα βούληση και όπου τύχει,έχουν ιεραρχία στην αγέλη και τους αρέσει η ρουτίνα (όταν καλύπτει τις ανάγκες τους)
σαφώς και όταν έχει καλό καιρό και είναι μέρα χρειάζεται να έχουν ένα μεγάλο μέρος του κήπου περιφραγμένο για να ζήσουν σαν κατσίκια.....δεν είναι και για καναπεδοκάτσικα...είναι εργασιακή η εκτροφή τους!!!!!!
εγώ έχω την Ορμή που είναι Κρητικός σκύλος με Κρητικό αίγαγρο.........μιά χαρά κατοικίδιο κάνει!!!!!!!!!!
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
συμφωνω για τη κατσικουλα...ειχε ο αντρας μου οταν ηταν παιδι για πολλα χρονια....την ειχαν κανονικο pet!
εμπαινε και στο αμαξι στη Κυριακατικη βολτα στην εξοχη και στο ferry boat οταν πηγαιναν στο εξοχικο τους! μια υπεροχη λευκη Μαλτεζα κατσικα!
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
συμφωνω για τη κατσικουλα...ειχε ο αντρας μου οταν ηταν παιδι για πολλα χρονια....την ειχαν κανονικο pet!
εμπαινε και στο αμαξι στη Κυριακατικη βολτα στην εξοχη και στο ferry boat οταν πηγαιναν στο εξοχικο τους! μια υπεροχη λευκη Μαλτεζα κατσικα!
:eek:

εχετε αποδειξεις? :D θελω να δω τη φατσα της κατσικας μεσα στο αυτοκινητο. :cuniaoo:

Αρη, το διασυραμε το θεμα σου... :oops:
 






Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Ίσως να φυλάξεις την συζήτηση μας και μία μέρα όταν μεγαλώσει να της την δείξεις, μπορεί τότε να έχει ήδη σκύλο..
Είναι πολύ τρυφερό και μόνο η σκέψη που έκανες για να την ικανοποιήσεις.

Τώρα πάρε ένα βιβλίο για παιδάκια που μιλάει για τα ζώα..
Ένα εκπαιδευτικό παιχνίδι που μιλάει για τα σκυλιά..(δεν ξέρω αν υπάρχει..) και στο μέλλον σαν ανάμνηση θα είναι υπέροχο δώρο.. που θα καταλαβαίνει..τον "κόπο" που έκανες για να σκεφτείς τι να της πάρεις! :)
Παρότι η δουλειά των γονιών είναι σχετική με βιβλία όταν έμαθα πως θα παίρνανε σκύλο τους πήρα τότε εκείνο το βιβλίο των εκδόσεων καρακώτσογλου. Ασχέτως αν στη συνέχεια με παρέκαμψαν και πήραν το ρητρίβερ από πετ σοπ (όπως και η αδερφή του ξαδέρφου πήρε όπως έχω αναφέρει αλλού πέρσι ένα πετσοπικό ντόπερμαν).
Όπως επίσης έχω πάρει στη μικρή ένα βιβλίο με σκύλους και ήχους παιδικό κι επίσης (δεν το κρύβω παραλίγο να το πάρω για 'μενα) ένα βιβλίο που έχει απέξω τη φάτσα μιας λούτρινης κουκουβάγιας που λέγεται χάουαρντ και όταν την πιέζεις κάνει ήχους κουκουβάγιας.

Βερόνικα, ο υπάρχων σκύλος, δεν έχει δεθεί αποκλειστικά με τη μεγάλη κόρη, αλλά οι γονείς είναι κάθετοι πως ο σκύλος είναι δικός της εφ' όσον τον ζήτησε και είναι υποχρεωμένη να ασχολείται αποκλειστικά μόνη της μαζί του. Και γι' αυτό βοηθάω όσο μπορώ άπαξ και μιλάμε για ένα παιδί που τώρα είναι εννιά χρονών. Αυτό αναφέρω πάνω σ' αυτό και δε θα ήθελα να γίνει άλλη συζήτηση γύρω απ' αυτό. Άσχετα αν μ' αρέσει ή όχι είναι απόφαση και επιλογή άλλων.

Δεν είμαι ενάντιος στις κατσίκες, ή στα γουρουνάκια, έχω δουλέψει στα πλαίσια συνεργαζόμενων μονάδων με το εργαστήριο που δούλευα, ειδικά τα γουρούνια είναι πολύ έξυπνα και μάλιστα είχα ένα συνάδελφο το Γιάννη που αυτή τη στιγμή έχει γουρούνι σπίτι του για παρέα (ναι αλλά μένει στο Κουκλέσι και όχι στην Αθήνα). Η φρίκη αφορούσε πως το πετ σοπ ήταν στον Πειραιά, όχι σε κάποιο αραιοκατοικημένο προάστιο.
 




Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Περα απο τον χαβαλε τα τελευταια χρονια εχουν γινει αρκετα δημοφιλη τα γουρουνακια νανοι ειδικα τις ΗΠΑ. Mαθαινουν και την τουαλετα οπως τα σκυλια. Εχω δει κι εγω να πωλουνται σε πετ σοπ στη Θεσσαλονικη οταν σπουδαζα. ;)

 
Last edited:


Christosp

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
822
6
ΑΙΓΑΛΕΩ . ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ
Βερόνικα, ο υπάρχων σκύλος, δεν έχει δεθεί αποκλειστικά με τη μεγάλη κόρη, αλλά οι γονείς είναι κάθετοι πως ο σκύλος είναι δικός της εφ' όσον τον ζήτησε και είναι υποχρεωμένη να ασχολείται αποκλειστικά μόνη της μαζί του. Και γι' αυτό βοηθάω όσο μπορώ άπαξ και μιλάμε για ένα παιδί που τώρα είναι εννιά χρονών. Αυτό αναφέρω πάνω σ' αυτό και δε θα ήθελα να γίνει άλλη συζήτηση γύρω απ' αυτό. Άσχετα αν μ' αρέσει ή όχι είναι απόφαση και επιλογή άλλων.

.

ωχ μικρή δεν είναι ? τα καταφέρνει ? την βοηθανε στην εκπαιδευση του στις βόλτες κτλ κτλ?
 
Last edited by a moderator:




cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
Και εγώ θα πρότεινα μια χελωνίτσα!! Είναι η καλύτερη λύση!!Σκέψου το!!
Δεν πεθαίνουν γρήγορα και είναι σχετικά εύκολη η συντήρηση τους!!!

Η λύση των ψαριών δεν μου αρέσει όχι μόνο επειδή δεν μπορεί να τα χαιδέψει ή να παίξει μαζί τους αλλά και επειδή πεθαίνουν γρήγορα..
πολύ γρήγορα..όταν ήμουν μικρή μου είχαν πάρει κάτι χρυσόψαρα και στις 2 'βδομάδες το πολύ πέθαιναν..ήταν όμως και αγορασμένα από πετ σοπ..δεν ξέρω αν παίζει ρόλο..!!

Κατ' εμέ απ' τη στιγμή που το κοριτσάκι έχει αλλεργία μην της πάρεις ούτε κουνέλι ούτε χάμστερ κλπ.
Και εγώ έχω αλλεργία και με πείραζε και η γάτα και το χάμστερ της φίλης μου ακόμα και τα παπαγαλάκια της γιαγιάς μου..με τσιντσιλά δεν έχω έρθει ποτέ σε επαφή οπότε δεν ξέρω..Το κουνέλι μου με είχε πειράξει πολύ λιγότερο!μπορούσα να ζήσω μαζί του!(αλλά αυτό αλλάζει απο άνθρωπο σε άνθρωπο..άμα μπορείς να το συζητήσεις με έναν γιατρό?) μόνο με τα σκυλιά δεν έχω κανένα πρόβλημα!Αφού όμως δεν μπορείς να της πάρεις σκυλάκι ή κουνέλι,η χελώνα είναι ότι καλύτερο και είμαι σίγουρη πως θα την αγαπήσει πολύ!!!και είναι και πολύ ξεχωριστό ζωάκι!:D;)

 




Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
02102010103..jpg

Εεεεε, δεν ειναι και ασχημη ιδεα η χελωνιτσα! Την αγορασα το μεγεθος που δειχνει η cathy93 και
μετα απο 6 χρονακια γκοντζιλοποιηθηκαν! Εδω και καιρο η χελωνιερα εχει αντικατασταθει απο ενα
ωραιοτατο ενυδρειο!