Ζωή!


gefil

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2013
129
68
47
Nea Smirni
www.facebook.com
Καλησπέρα σας,

έχουν ηδη προηγηθεί κάποια posts λόγω "ανάγκης" και έτσι έχουμε ήδη συστηθεί με κάποιους (νοιώθω πως ήδη έχω κάνει τους πρώτους φίλους εδώ) αλλά οφείλω να συστηθούμε και επίσημα.

Λέγομαι Γιώργος και ο λόγος που γράφω στο "Εμείς και τα σκυλιά μας" είναι η Ζωή!

Η Ζωή λοιπόν είναι ένα Pitbull.
Είναι σχεδόν 6 ετών (κάπου μεταξύ 5 με 6) και την βρήκα στις αρχές Νοέμβρη.
Όπως κάθε γυναίκα που σέβεται τον εαυτό της, θα πρέπει να "κλέβει" λίγο στην ηλικία... Γι' αυτό έχουμε συμφωνήσει να θεωρούμε πως έχει γεννέθλια στις 9 Νοέμβρη και πως σε αυτά που πέρασαν έκλεισε τα 5. Συνεπώς προχωράμε για τα 6... δεν είμαστε ακόμα! χαχαχα

Βρέθηκε σε ένα προάστιο της Αττικής όπου η οικογένεια της γυναίκας μου έχει σπίτι και το σπίτι αυτό είναι σε ύψωμα. Ανηφόρα λοιπόν και όταν φτάνεις στο σπίτι υπάρχει ένας πολύ στενός δρόμος που είτε πας στο τέλος του και γυρίζεις το αυτοκίνητο για να μπορείς μετά να φύγεις, είτε μπαίνεις με την μούρη και μετά φεύγεις με την όπισθεν.
Εγώ ΠΟΤΕ δεν πάω μέχρι το τέλος του δρόμου. Επιλέγω πάντα το δεύτερο και το ξέρουν όλοι 10 χρόνια που ανεβαίνω σε αυτό το σπίτι.

Εκείνο το Σάββατο, δεν ξέρω πως και γιατί αλλά χωρίς να το σκεφτώ αποφάσισα να πάω να γυρίσω το αυτοκίνητο.
Όταν έφτασα στο τέλος του δρόμου και έστριψα το αυτοκίνητο για να γυρίσω, πέφτω μπροστά στο αποτρόπαιο θέαμα ενός νεκρού σκυλιού.
Ήταν πεσμένο δίπλα από μία στοίβα με ξύλα και το κορμάκι του από την μέση και κάτω δεν καταλάβαινες τι χρώμα είναι γιατί ήταν πάνω του άπειρες μύγες και το έτρωγαν (εκεί κοντά υπάρχει κτήμα με γουρούνια και η μύγα πάει σύννεφο)!
Κόντευα να βουρκώσω από το θέαμα όταν ξαφνικά βλέπω ότι μάλλον κάτι κουνήθηκε...!!!
Κατεβαίνω από το αυτοκίνητο, σφυρίζω και σηκώνει το κεφάλι της!!!
Της ζητάω να έρθει προς το μέρος μου και ενώ κάνει 1-2 προσπάθειες να σηκώσει το μισό του κορμού της, δεν τα καταφέρνει.
Κατευθείαν θεωρώ ότι είναι παράλυτη από την μέση και πίσω.
Πάω στο σπίτι τρέχοντας (στο οποίο αυτή την περίοδο δεν ήταν κανείς) ψάχνω για τρόφιμα και βρίσκω στο ψυγείο 2-3 φέτες γαλοπούλα. Τις παίρνω, βάζω και λίγο νερό σε ένα μπολ και ξαναπάω στον τόπο του εγκλήματος.
Την πλησιάζω, της δίνω την γαλοπούλα και το σκυλί αμέσως σηκώθηκε!!! Ήταν λες και είδα θαύμα!! χαχα
Αφού σηκώθηκε είδα την έκταση του θέματος. Οι μύγες δεν ξεκολούσαν από πάνω της...
Ήταν σκελετωμένη, με ένα μεγάλο κομμάτι δέρματος να έχει ξεκολλήσει σαν καπάκι από τη μουσούδα της (σχεδόν το μισό αριστερό κομμάτι της μουσούδας) και να στάζει αίμα, μία τρύπα μεγάλου διαμετρήματος στο αριστερό στέρνο πολύ βαθειά γεμάτη πείον, μία ίδια τρύπα λίγο μικρότερη στο δεξί στέρνο, το στήθος της έδειχνε ξεκάθαρα ότι πρέπει να έχει γίνει μανούλα πριν λίγο καιρό και οι θηλές της έσταζαν αίμα.
Περπατούσε με πάρα πολύ ζόρι και κάθε τόσο μπέρδευε τα πόδια της και παραπατούσε.

Να μη σας τα πολυ-λέω, με ακολούθησε με τα χίλια ζόρια μέχρι την είσοδο του σπιτιού (δεν ήθελε να μπει μέσα στην αυλή) και σχεδόν λιποθύμησε έξω από την πόρτα!
Έφυγα σφαίρα για τρόφιμα και μετά ακολούθησε ένας μαραθώνιος στο να βρω γιατρό, βοήθεια (μέχρι και δανεικά πήρα από γείτονα γιατί έτυχε και ήμουν χωρίς λεφτά), να κερδίσω την εμπιστοσύνη της για να την βάλω στο αμάξι να την πάω στο γιατρό κλπ
Τέλος πάντως, μείναμε το Σάββατο μαζί εκεί (εγώ σε επιφυλακή όλο το βράδυ γιατί είχε δύσκολο ύπνο) και την επόμενη μέρα κατεβήκαμε στο σπίτι μας στη Ν. Σμύρνη.

Ο γιατρός που μας είδε εκεί "εις τας εξοχάς", πήρε δείγμα για εξετάσεις αίματος, είπε ότι η συνολική εικόνα δείχνει 100% καλαζαρ, ψώρα και η εικόνα του θυμίζει σκυλιά που του έχουν φέρει είτε από κυνομαχίες είτε από "προπόνηση" σκυλιών για κυνομαχίες.

Τα αποτελέσματα των εξετάσεων που βγήκαν λίγες ημέρες μετά, επιβεβαίωσαν το καλαζάρ (1/1600) αλλά τουλάχιστον έδειξαν ότι νεφρά και συκώτι δεν έχουν προσβληθεί ακόμα. Βέβαια όλες οι άλλες αιματολογικές ήταν τραγικές... Λευκά 26000, Αιματοκρίτης 24 και πολλά άλλα....

Πήγαμε σε άλλο γιατρό (για να τον έχω κοντά) που μας σύστησαν στο Π. Φάληρο και μόλις βγήκα από την επίσκεψη ορκίστηκα ότι δεν θέλω να τον ξαναδώ ποτέ... Ο ορισμός του τραγικού γιατρού. Μόλις έδειξα στον τωρινό γιατρό μας, την αγωγή που πρότεινε, μου τον είπε "απλά επικίνδυνο". Έκανε διάγνωση για σαρκόπτη χωρίς να πάρει ξέσμα δέρματος και να το δει μικροσκοπικά (τελικά το σκυλί δεν έχει σαρκόπτη αλλά δεμοδήκωση), έδωσε σαν αγωγή ψέκασμα με Sevacil σε σκυλί το οποίο ήταν γεμάτο ανοιχτές πληγές που τρέχουν αίμα (!!!), θεωρούσε ότι ο σαρκόπτης (που νόμιζε ότι έχει) περνάει με Sevacil και μπάνια με Betadine Scrub και Douxo εναλλάξ.... Μέχρι και διαφωνία είχαμε γα το αν το σκυλί είναι Pitbull ή Boxer (Όποιος την δει θα καταλάβει τι εννοώ. Το σκυλί είναι καθαρό APT και ο κωδικός στο microchip της, το οποίο δεν είναι καταχωρημένο στον κτην. σύλλογο, δείχνει ότι έχει γίνει εισαγωγή από το εξωτερικό).
Δεν θέλω όμως να αναφέρω ονόματα κλπ γιατί απ' όσο βλέπω υπάρχει κόσμος που τον έχει σε εκτίμηση και δεν θέλω καμία αντιπαράθεση. Κρίμα τα 30€ της επίσκεψης αλλά δεν πειράζει!
Ο γιατρός που μας βλέπει τώρα είναι αστέρι! Μας πέφτει λίγο μακριά γιατί είναι στην Αργυρούπολη αλλά το αξίζει 100%!

Προς το παρόν έχουμε ανακτήσει απίστευτα τις δυνάμεις μας... Έχουμε πάρει 7,5 κιλά σε 35 μέρες και κανουμε την εξής αγωγή:

Milteforan 2,5ml κάθε μέρα
Zylapour 3/4 χαπιού δύο φορές την ημέρα
Augmentin 1/2 χάπι δύο φορες την ημέρα
Eviol 1 χάπι δύο φορές την ημέρα
Viacutan 1 χάπι δύο φορές την ημέρα
1 αμπούλα Advocate κάθε 15 ημέρες.
Μπάνια με Douxo κάθε δύο ημέρες (με σταμάτημα από 2 ημέρες πριν έως και 8 ημέρες μετά την αμπούλα Advocate)
Baby oil μετά το μπάνιο...

Η Ζωή γενικά είναι ένα πλάσμα που αγαπάει κάθε τι που κινείται... Είτε αυτό είναι άνθρωπος, είτε είναι ζώο. Είναι απίστευτα κοινωνική, υποδέχεται κάθε ξένο που μπαίνει στο σπίτι με γλύψιμο και έχει αρχίσει μάλλον και αναπτύσει ένα ιδιαίτερο δέσιμο με εμένα παρόλο που δείχνει να λατρεύει και την Έφη (η γυναίκα μου) και την Νέλλη (η κόρη μου). Έχει τεράστια δύναμη και πραγματικά ΤΡΕΛΑ με τα μπαλάκια! χαχα

Αυτά!
Σας ζάλισα αλλά ήταν μία πλήρης περιγραφή για να γνωριστούμε!

Σας στέλνω και 2-3 φωτογραφίες για να μας δείτε πως είμαστε...

Μία σε διασταύρωση Pitbull με Τάρανδο:




Με την μαμά Έφη πάλι σε Τάρανδος version...




Και με την μαμά Έφη στον καναπέ...




Φιλικά
Γιώργος
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.648
19.879
Α ρε Γιώργο...τι δώρο...ζωής, είναι να σώζεις μια ζωή ε;

Καλώς ήρθες στον κόσμο μας.

Οχι του φόρουμ. Του καταδικασμένου σε ισόβειο πόνο ψυχής, γι'αυτά τα πλάσματα που μαρτυρούν στα χέρια του είδους μας. Να 'σαι καλά για το μεγαλείο της ψυχής σου και να 'σαι καλά, που σίγουρα μεγαλώνεις ένα παιδί με τις ίδιες αξίες. Που μπορεί αύριο...να σώσει κι εκείνο, μια άλλη ψυχή. Η...και περισσότερες :)

Με το καλό, να ανακάμψει πλήρως σύντομα η Ζωίτσα και να ξεχάσει οτιδήποτε έχει μείνει ακόμη μέσα της, που να της θυμίζει την προηγούμενη μαρτυρική ζωούλα της. Να είναι για πάντα υγιής και...χαμογελαστή από δω και μπρος.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Καλώς ήλθες Γιώργο. Η μικρή σου είναι πολύ όμορφη και πολύ τυχερή. Μπράβο που δεν γύρισες αλλού το βλέμμα και δεν πήγες παραπέρα αδιαφορώντας. Το να ρωτήσω αν θα την κρατήσετε θεωρώ πως είναι περιττό. Να περνάτε όμορφα.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Χριστέ μου! Βουρκωσα με την περιγραφή της κατάστασης της! Παρακολουθουσα και το θεμα για το φαρμακο αλλά με αποτελειωσες εδώ!!!
Να πω μπραβο? Αλλοι θα εκαναν ευθανασία, αλλοι δεν θα γυρνουσαν καν να το δουν αυτο το πλασμα. Και δειχνει τόσο αγαπησιάρικο.
Μακάρι να σας πάνε όλα τελεια από δω και στο εξης. Να πέσει ο τίτλος και να έρθουν ολα δεξιά πλέον!!!!
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.551
6.980
Γιώργο ότι και να πω είναι λίγο. Αυτά που είπε η Μαρέκο. Εύχομαι ολόψυχα τα καλύτερα για τη Ζωή - όνομα και πράγμα - και για σας, καλή δύναμη, να σφίζει υγείας σύντομα η κουκλάρα.
 


gefil

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2013
129
68
47
Nea Smirni
www.facebook.com
Αν και το παρα-έκανα παραπάνω και σας ζάλισα, θα ήθελα να σας πω και κάτι που αφορά εμένα στην περίπτωση της ζωής...

Είμαι φιλόζωος γενικά αλλά με ιδιαίτερη αγάπη στα σκυλιά από τότε που με θυμάμαι...
Οι φίλοι και η οικογένεια μου, λένε ότι έχω κάτι ιδιαίτερο στη σχέση μου με τα σκυλιά... Σα να "καταλαβαινόμαστε" ένα πράγμα! Εγώ πάλι λέω ότι απλά φταίει η αγάπη που έχω για αυτά και το νοιώθουν...

Έχω μεγαλώσει μέχρι τώρα 4 σκυλιά από παιδί και έχω περιθάλψει μέχρι να βρουν κάποιον ανάδοχο άλλα 4 (γιατί με πέτυχαν σε φάση της ζωής μου που δε μπορούσα να έχω σκύλο μαζί μου - αλλιώς είμαι σίγουρος ότι μαζί θα μέναμε)...

Όλα τα σκυλιά που είχα εγώ στη ζωή μου - με βρήκαν... Δεν τα βρήκα. Δεν ήταν επιλογή μου και δεν ήταν ράτσες. Ήταν ημίαιμα...
Μέχρι τώρα (στα 37 μου αισίως) έχω ζηλέψει και έχω επιθυμήσει αρκετές ράτσες αλλά δεν έχω πληρώσει για να αποκτήσω σκύλο ποτέ!

Πριν λίγο καιρό, προς το τέλος του καλοκαιριού, έκανα μία συζήτηση με την γυναίκα μου ότι νοιώθω πως έχω ανάγκη να ενσωματώσουμε στην οικογένεια μας ένα σκύλο. Μου λείπει αδιανόητα η ύπαρξη μίας τέτοιας ψυχής μέσα στην οικογένεια και θέλω για μιά φορά στη ζωή μου, να επιλέξω εγώ το σκυλί μου.
Η Έφη (αν και διστακτική για το πως θα τα καταφέρουμε με τους χρόνους μας) συμφώνησε - όπως κάνει η κακομοίρα σε κάθε τρέλα μου!
Άρχισα μία διαδικασία επιλογής της ράτσας (βασικά μόνο να καταλλήξω ήθελα - διαβάζω για όλες τις ράτσες όλη μου την ζωή - είναι από τις αγαπημένες μου ασχολίες στον ελεύθερο χρόνο και γνωρίζω αρκετά για χαρακτηρες και συμπεριφορές).
Επίσης, αυτή η (όποια) εμπειρία με τα σκυλιά αλλά και η ωριμότητα της ηλικίας σε κάνει να είσαι λίγο πιό ξεκάθαρος μέσα σου στο ΤΙ χρειάζεσαι από τον σκύλο σου, χωρίς παρορμητισμούς και επιρροές από εξωτερική εμφάνιση του σκύλου.
Κατέλληξα λοιπόν για τους ΧΨ προσωπικούς λόγους ότι θέλω ένα Dogo Canario (ή και Presa Canario για μερικούς).
Σαν φιλόζωος και γνώστης του χώρου χρόνια, με κάθετη άποψη για Pet Shops και αγγελίες από ιδιώτες που απλά ζευγάρωσαν το σκυλί τους, ξεκίνησα την αναζήτηση ενός σωστού εκτροφέα.
Είδα κάποιους από κοντά, μίλησα με κάποιους άλλους στο εξωτερικό μέσω e-mail και τελικα γνώρισα έναν απίστευτο άνθρωπο και εκτροφέα εδώ στην Αθήνα.
Λάτρεψα τα σκυλιά του, με λάτρεψαν και αυτά και γενικά μέσα από τη γνωριμία μας κέρδισα και έναν φίλο (θέλω να πιστεύω). Φοβερός άνθρωπος.
Έχω λοιπόν αποφασίσει να αποκτήσω ένα κουτάβι στην επόμενη γέννα (η οποία ήταν πριν λίγες ημέρες), έχω συζητήσει το τίμημα (το οποίο ήταν στο σωστό ύψος για μία τόσο καλή εκτροφή) και όλα έχουν πάρει τον δρόμο τους!
Περίμενα να πραγματοποιηθεί η γέννα περιχαρής για την επιλογή μου.

Και ξαφνικά έρχεται στον δρόμο μου η Ζωή!!!!!!

Για άλλη μία φορά, βρίσκομαι με έναν σκύλο που δεν έχω επιλέξει αλλά με έχει επιλέξει.
Για άλλη μία φορά, βρίσκομαι αντιμέτωπος με ασθένειες και τρεχάματα, αντί να ζω την κάθε στιγμή ενός χαριτωμένου κουταβιού...
Αλλά ξερετε κάτι....
Δεν το αλλάζω με τίποτα. Είναι η μοίρα μου αυτή και πιστεύω βαθειά πως όλο αυτό είναι κάρμα.

Η αγάπη που παίρνω και που θα συνεχίσω να παίρνω από αυτό το πλάσμα είναι ασύληπτη!
Ήρθε και μου γέμισε το κενό που είχα και για το οποίο θα αποκτούσα ένα σκυλί.
Συνεπώς με έσωσε και εκείνη... Δεν την έσωσα μόνο εγώ!
 
  • Like
Reactions: LaCat and l.Kyveli


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Είναι πολύ συγκηνητικός ο άγωνας που έδωσες μαζί με την Ζωή για να την ξαναφέρεις στον κόσμο των ζωντανών. Μετά από όσα πέρασε της άξιζε με το παραπάνω μια οικογένεια σαν την δική σας! Καλώς ήρθες!!!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Λένε πως τα δύσκολα ερχονται σε αυτους που αντεχει η πλάτη τους να τα σηκώσει!!!
Οποτε, δεν θα μπορούσε η Ζωή να βρει καλύτερη οικογενεια, με αγάπη και φροντιδα, όπως η δικη σου. Ετσι ΕΠΡΕΠΕ να γινει!
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Γιώργο να είσαι καλά και να χαίρεσαι την όμορφη οικογένειά σου!
Πού όμορφη ιστορία :)
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Καλώς ήρθες και επισήμως λοιπόν! :)
Η Ζωή μέσα στην ατυχία της, τελικά είχε τύχη βουνό. Να την χαίρεστε και να σας χαίρεται για πολλά ευτυχισμένα χρόνια!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.648
19.879
Γιώργο...μην γκαρίξεις αλλά...γιατί η είσοδος της Ζωής, στην ζωή σας, σε απέτρεψε από το όνειρο του κουταβιού;
 


gefil

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2013
129
68
47
Nea Smirni
www.facebook.com
Γιώργο...μην γκαρίξεις αλλά...γιατί η είσοδος της Ζωής, στην ζωή σας, σε απέτρεψε από το όνειρο του κουταβιού;
Γιατι να γκαρίξω Μαράκι?? Μια χαρά ερώτηση έκανες...

Δεν αποκλείω το όνειρο του κουταβιού αν συνεχίζω να νοιώθω την ανάγκη και το επιτρέψουν οι συνθήκες.
Στην παρούσα φάση πάντως θεωρώ πως αφενός δεν θα ήταν καλό το κλίμα για ένα κουτάβι την ώρα που η Ζωή παλεύει με καλαζάρ και ψώρα και αφετέρου θα μου επεφτε μάλλον λίγο δύσκολο οικονομικά. Τα Canarios είναι μία ράτσα με αρκετές απαιτήσεις κι εγώ ένας άνθρωπος που δεν κάνω εύκολα υποχωρήσεις... ;-)
Γενικά πάντως, δεν "κλαίγομαι", απλά το μοιράστηκα γιατί είναι σα να αποφασίζει συνεχώς κάποιος άλλος για το τι σκύλο θα έχω... Αλλά αν είναι να μου πέφτουν πλάσματα σαν την Ζωούλα, χαίρομαι...
 




gefil

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2013
129
68
47
Nea Smirni
www.facebook.com
Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σας λόγια και χαίρομαι που σας βρίσκω αλλά πραγματικά νοιώθω άσχημα.
Δεν σκέφτηκα ούτε μία στιγμή τα "μπράβο" για να γίνει όλο αυτό και δεν είναι η πρώτη φορά στη ζωη μου που βοηθώ ένα πλάσμα. Απλά είναι η πρώτη που το μοιράζομαι... Στο δικό μου μυαλό όλο αυτό είναι απλά το αυτονόητο.

Τελος πάντων...
Μίλησα πριν για το δέρμα που έλειπε από τη μουσούδα της και για τις τρύπες στο στέρνο της αλλά ξέχασα να μοιραστώ μαζί σας τον τρόπο με τον οποίο αποκαταστάθηλαν μέσα σε 15 μέρες...
Εκτός της αντιβίωσης και του αντιφλεγμονόδες (brasan) που σίγουρα βοηθούν αυτό που οδήγησε σε πλήρη και γρήγορη αποκατάσταση ήταν το ψέκασμα με spray Υαλουρονικού Οξέως. Ακριβώς το ίδιο με αυτό που χρησιμοποιούν οι άνθρωποι για κυτταροπλαστική. Το δίνουν οι γιατροί για να μη μένουν σημάδια μετά από ισχυρά τράυματα... Της έβαζα δύο φορές την ημέρα. Εντυπωσιάστηκα!!!
 




D

Deleted member 14614

Guest
Αγαπητέ Γιώργο θα έπρεπε να είσαι περήφανος για τον εαυτό σου. Λίγοι μπορούν να ισχυριστούν ότι θα είχαν το ψυχικό σθένος να περιθάλψουν ένα σκυλί σε τέτοια κατάσταση. Πόσο μάλλον όταν είχαν προγραμματισμένη απόκτηση ενός υγιειούς, γλυκού κουταβιού! Εύχομαι όλα να πάνε πρίμα στον κοινό σας βίο και να χαίρεται ο ένας τον άλλο πάντα!
Προτού κλείσω, ταιριαστό το όνομά της! :)
 




ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
γιωργο δεν ξερω αν το λενε καρμα,μοιρα,ριζικο,θεια προνοια,κισμετ,βιβλιο ζωης κ.α
αυτο που εκανες και οσοι κανουν κατι παρομοιο ειναι κατι το μαγικο..
ειναι μια ενεργεια,μια μπαταρια που γεμιζεις και λες τελος καλο ολα καλα.. και ξερεις οτι το εκανες εσυ..με οποιο κοστος-ρισκο για θετικο η αρνητικο αποτελεσμα..

ο ανθρωπος και οι αξιες του,τα πιστευω του οι πραξεις του ειναι κατι περα απο το χρονο,εποχες,κριση η οχι..
αυτη η μαγεια του ανθρωπου,στις σωστες,και δικαιες αποφασεις και επιλογες και πραξεις..

πραγματικα δεν υπαρχουν λεξεις μπροστα στην ανθρωπια..στον πραγματικο φιλοζωο..

δεν ειμαι οπαδος στο καρμα οπως ειπες αλλα ειμαι οπαδος στο για να τα κερδισεις ολα πρεπει να τα χασεις ολα.. να μεινεις γυμνος εσωτερικα και μετα να ντυθεις με το καλυτερο πνευματικο ενδυμα.. το βασιλικο..σαν αυτο που πηρε και ο οδυσσεας ενω ηταν γυμνος στο νησι των φαιακων..στο νησι του πνευματος..εκανες την σωστη επιλογη..

και ο θεος μεσα σου,η ψυχη σου θα σε στεφανωνει για παντα..αρκει να μην λυγισεις..
 


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Συνεπώς με έσωσε και εκείνη... Δεν την έσωσα μόνο εγώ!
Πέρα από τα υπόλοιπα, πραγματικά συγκινητικά που διάβασα στην ιστορία σου - και τα μπράβο σου αξίζουν ειλικρινά, είτε τα περίμενες είτε όχι, γιατί τίποτε δεν είναι αυτονόητο στη ζωή μας - αυτή είναι η κουβέντα που, εμένα προσωπικά, με άγγιξε περισσότερο, ίσως γιατί το έχω νιώσει βαθιά μέσα μου και εγώ. Η Ζωίτσα στις φωτογραφίες δεν έχει καμία σχέση με το πλάσμα που βρήκες εκείνη τη μέρα και αυτό, να είσαι σίγουρος, θα το θυμάται για πάντα! Ελπίζω τέτοια παραδείγματα να δείξουν και σε άλλους πως ζωντανά που τα έχουν κάποιοι εντελώς ξεγραμμένα μπορούν με τη σωστή φροντίδα, προσοχή και αγάπη, ν' αναστηθούν και πως, έστω και μια πιθανότητα να υπάρχει να επιβιώσουν, το αξίζει και με το παραπάνω!

Μπράβο λοιπόν και από εμένα, και ακόμα περισσότερο γιατί - όπως σου είπε και άλλο μέλος - αποτελείς παράδειγμα και για την κόρη σου και αυτό είναι 'παρήγορο' για όλους εμάς που, κάποιες στιγμές, νιώθουμε ότι ίσως και να μην υπάρχει πια ελπίδα με όσα βλέπουμε. Να είστε καλά, εύχομαι η μικρή να τα ξεπεράσει όλα - και θα το κάνει, είμαι σίγουρη!, τα χειρότερα πραγματικά φαίνεται να πέρασαν - και να έχετε πολλά ευτυχισμένα και υγιή χρόνια μαζί.

Δεν ξέρω αν έχεις αντίρρηση να το μοιραστείς μαζί μας, αλλά πιστεύω ότι θα ήταν σκόπιμο να μας πεις για τον/την κτηνίατρο που την παρακολουθεί πλέον, μιας και φαίνεται να έχει σωστή αντιμετώπιση, γνώσεις και θάρρος!
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf