Ζωολογικοί κήποι


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Την περασμένη Κυριακή έκανα μια βόλτα απ' το Αττικό ζωολογικό πάρκο και ομολογώ ότι διασκέδασα... ένοχα όμως. Όλοι εναντιωνόμαστε, φαντάζομαι στην κτηνωδία των τσίρκο, αλλά ποια είναι η γνώμη σας για ζωολογικούς κήπους που εξασφαλίζουν τουλάχιστον καλή ποιότητα ζωής στα ζώα?
Είστε υπέρ των ζωολογικών πάρκων?
Για λόγους επιμορφωτικούς?
Για την προστασία σπάνιων και υπό εξαφάνιση ειδών?
Για καθαρή ψυχαγωγία?
Είναι γνωστό ότι για κάθε μικρό θηλαστικό που αιχμαλωτίζεται εξοντώνονται άλλα. Όμως τα περισσότερα απ' τα άγρια είδη που
φιλοξενούνται σε τέτοια πάρκα έχουν γεννηθεί στην αιχμαλωσία και δεν μπορούν να επιβιώσουν στο φυσικό τους περιβάλλον.
Ειλικρινά, δεν έχω ακόμα άποψη, αλλά μάλλον βλέπω τη μορφή αυτή ψυχαγωγίας / επιμόρφωσης αρνητικά. Θα ήθελα γνώμες....
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
ειμαι κατα στο να κρατουν μεγαλα ζωα λιονταρια κτλπ.
οσον αφορα στα ψαρια ειμαι υπερ καθως οι μονοι που ενδιαφερονται για την διατηρηση τετοιων ειδων ειναι οι ζωολογικοι κηποι και καποιοι χομπιστες αφου ο περισσοτερος κοσμος δεν καταλαβαινει για ποιον λογο ενα ψαρι ή ενα ερπετο ειναι χρησιμο για να βοηθησει οικονομικα την προσπαθεια συν του οτι πολλα ψαρια γλυκου νερου κυριως δεν ζουν σε περιοχη μεγαλυτερη απο ενα δυο τετραγωνικα μετρα οποτε δεν ζοριζονται σε ενα σωστο ενυδρειο κατι αναλογο συμβαινει και με πολλα ερπετα
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Οι ζωολογικοί κήποι μου προκαλούν θλίψη, αλλά δεν μπορώ να αμφισβητήσω το γεγονός ότι ο άνθρωπος έχει οικειοποιηθεί τους βιότοπους των άγριων ζώων, καταστρέφοντας το φυσικό χώρο που ζουν τρέφονται και αναπαράγονται. Η ισορροπία του οικοσυστήματος έχει διαταραχθεί με αποτέλεσμα πολλά είδη ζωών, φυτών και θαλάσσιων οργανισμών να κινδυνεύουν να αφανιστούν.

Η διατήρηση αυτών των ειδών σε συνθήκες αιχμαλωσίας είναι πλέον μονόδρομος. Ελπίζω πως η επαφή των ανθρώπων με την ομορφιά και την σπανιότητα των ειδών που απειλούνται με εξαφάνιση θα τους ευαισθητοποιήσει και θα τους αφυπνίσει για να υπάρξει δραστηριοποίηση πριν είναι πια πολύ αργά…
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
το ξερετε οτι αν για καποιον λογο ξαφνικα πεθανουν ολα τα εντομα και οι μυκητες ειναι καταδικασμενα να καταρευσουν ολα τα οικοσυστηματα;

αυτο για συνεχεια αυτου που ελεγα παραπανω οτι η πλειοψηφια των ανθρωπων νοιαζεται μονο για τα μεγαλα και εντυπωσιακα ζωα και ποτε για τις μικρες και πολλες φορες αορατες στο ματι φορφες ζωης.
θαυμαστε τα εδω: http://images.google.gr/images?um=1...0&ct=result&cd=1&q=insect+photography&spell=1
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Ζωολογικοι κηποι οπος ο Αττικος- ειναι απλα απαραδεκτα!

Υπαρχουν οστοσο και προσπαθεις σε αλλες χωρες, τα ζωα να μην διατηρουνται μονιμα σε κλουβια- αλλα σαν ελευθερα σε μεγαλες εκτασεις- χωρις εμφανες συρματοπλεγματα κλπ.
Βεβαια εχουν και σπιτια με κλουβια, οπου ειναι τη νυχτα, οταν ειναι αρρωστα ή οταν δεν τους ευνοει ο καιρος.

Οχι οτι και αυτα ειναι το ιδανικο- αλλα καπος καλυτερα.

Ενα παραδειγμα ειναι το Zoom -Erlebniswelt στο Gelsenkirchen της Γερμανιας
http://www.zoom-erlebniswelt.de/ZOOM/default.asp
 




Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
για να μην κοροιδευομαστε το σωστο ειναι να προστατευεται μια περιοχη αρκετα μεγαλη για να ζησουν ολα τα πλασματα που ζουν εκει και οποιος θελει να πηγαινει να τα βλεπει εκει.συμφωνω για το αττικο παρκο αν και για τα ελληνικα δεδομενα ειναι 100 χρονια μπροστα,θυμησου τον εθνικο κηπο. :(
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Στην κωμόπολη Σαμπαούντια, ανάμεσα από την Ρώμη και την Νάπολη, υπάρχει ένας τεράστιοςς Εθνικός δρυμός όπου ζουν λύκοι, ελάφια, αγριογούρουνα και πολλά είδη πουλιών, εγώ είδα κορμοράνους και αγριόπαπιες, καθώς και καταστροφές στις καλλιέργειες κοντά στον δρυμό που έχουν προξενήσει τα αγριογούρουνα.

Αυτό μάλιστα. Μακάρι να ήταν ακόμα μεγαλύτερο.
Όμως η αιχμαλωσία σε μικρά κλουβιά ή σε λίγο μεγαλύτερα περιορισμένα μέρη, τύπου Αττικού πάρκου, είναι αιχμαλωσία.

Το ότι τα περισσότερα ζώα γεννήθηκαν σε συνθήκες αιχμαλωσίας, δεν μου λέει τίποτα απολύτως. Κακώς ήταν σε συνθήκες αιχμαλωσία οι γονείς, κι έτσι τα παιδιά γεννήθηκαν εκεί. Δεν είναι άλλοθι, αλλά απεναντίας απόδειξη ότι τα παιδιά όσων ζώων ζουν σε αιχμαλωσία, είναι καταδικασμένα να είναι αιχμάλωτα.

Μπίζνα είναι οι ζωολογικοί κήποι, και το περιτύλιγμα είναι οι εκπαιδευτικοί λόγοι και η διάσωση σπανίων ειδών. Το περιτύλιγμα που κρύβει την ωμή αλήθεια, ότι κάποιοι κονομάνε για να δούμε εμείς οι περίεργοι τα σκλαβωμένα ζώα.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ζωολογικος κηπος και τσιρκο για μενα ειναι ενα και το αυτο..

Ειναι ο εξευτελισμος στο ανθρωπινο ειδος..
η ντροπη του να υπαρχει αυτο το ειδος που λεγετε "ανθρωπος" και δεν θα μπορουσαμε να χαρακτηρισουμε ..αλλιως παρα μονο.. αισχος!!

Δεν υπαρχει αλλωθι..ειναι απαραδεκτο να φυλακιζεις οτι δηποτε μεσα σε ενα κλουβι μονο και μονο για να τα βλεπουμε εμεις και να διασκεδασουμε..

Θα εκανα μια ευχη αλλα δεν με συμφερει..δυστηχως..απλα αν σε καποια φαση τα ζωα μας εκδικουνταν..αυτο μονο..
απο μια μερια πολυ θα το χαιρομουν..
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
amangos said:
Στην κωμόπολη Σαμπαούντια, ανάμεσα από την Ρώμη και την Νάπολη, υπάρχει ένας τεράστιοςς Εθνικός δρυμός όπου ζουν λύκοι, ελάφια, αγριογούρουνα και πολλά είδη πουλιών, εγώ είδα κορμοράνους και αγριόπαπιες, καθώς και καταστροφές στις καλλιέργειες κοντά στον δρυμό που έχουν προξενήσει τα αγριογούρουνα.

και εμεις ειχαμε την παρνηθα(':(')
Sad



Μπίζνα είναι οι ζωολογικοί κήποι, και το περιτύλιγμα είναι οι εκπαιδευτικοί λόγοι και η διάσωση σπανίων ειδών. Το περιτύλιγμα που κρύβει την ωμή αλήθεια, ότι κάποιοι κονομάνε για να δούμε εμείς οι περίεργοι τα σκλαβωμένα ζώα.


εγω παντως δεν κονομαω τιποτα απο τα σπανια ψαρια που εχω και προσπαθω να τα κανω να αναπαραχθουν και καποια στιγμη αν το επιτρεπουν οι συνθηκες να αφεθουν ελευθερα στους βιοτοπους τους-καποια δεν υπαρχουν πια στην φυση και για οσα υπαρχουν δυστηχως σε 5 με το πολυ 10 χρονια θα εξαφανιστουν μαζι με τους βιοτοπους τους.


η αληθεια ειναι οτι λιγοι νοιαζονται πραγματικα αφου δεν εχουν κερδος αλλα στην πραγματικοτητα εξοδα.

συμφωνω μαζι σου αντωνη για τους εθνικους δρυμους
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ζωολογικοί κήποι ... είμαι υπέρ όταν είναι από Αττικό και πάνω ... Frenchie κάτι είναι κι αυτό ... έχεις πάει σε άλλους ??
 


iro

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2008
174
0
κατα εννοειται!
κανενα ζωο δεν πρεπει να βρισκεται σε κλουβι και ιδιαιτερα σημαντικο το οτι βρισκονται μακρια απο τις φυσικες τους συνθηκες διαβιωσης!
το μονο ανεκτο θα ηταν τραυματισμενα ζωα που βρεθηκαν ή ζωα που για καποιο λογο δε μπορουν να ενταχθουν στο φυσικο τους περιβαλλον να βρισκονται σε εγκαταστασεις αλλα παντα κοντα σε συνθηκες παρομοιες με το δικο τους!!!!
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
ποιον ζωολ.παρκο εχετε επισκεφτει?
στο αττικο δεν εχω παει..

θυμαμαι την φιλαδελφεια και ελαχιστα το συνταγμα..τι ειχαν στο συνταγμα?
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Στο σύνταγμα? Εννοείς στον Εθνικό κήπο? Κάτι άθλια κλουβιά είχαν εκεί με ζώα. Δεν θα το έλεγα καν ζωολογικό κήπο, αλλά τσίρκο χωρίς πρόγραμμα.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
"βασιλικο κηπο" το γνωριζα εγω :lol: :lol: -δεν θελω σχολια για την ηλικια μου-...ενα αθλιο βασανιστηριο που οποτε πηγαινα βολτα σαν παιδι,γυρνουσα σπιτι αρρωστη. δεν θα σβηστουν ποτε οι εικονες αυτες.

στο αττικο παρκο εχω παει παρα πολλες φορες,ειναι κοντας μας,πηγα και την κυριακη.
ειναι αρκετα καλο,για πολυ λιγα εχω ενσταση...απο την αλλη,σκεφτομαι πως θα ειναι τα παρκα-που πλεον δεν αποφευγονται- σε 40 χρονια απο τωρα,εαν εχουν ηδη αρχισει τωρα να γινονται τετοια βηματα :wink:
η αποψη μου ειναι πως κανενα ζωο ,μα κανενα εκτος των οικοσιτων δεν πρεπει να ζει σε συνθηκες εγκλισμου,αλλα αυτο ειναι ουτοπια.

κατα τ'αλλα,χθες που ρωτησα τους γιους μου,ποιο ζωακι τους αρεσε περισσοτερο απο οσα ειδαμε,ο ενας απαντησε το παγωνι και ο αλλος την χηνα! χαχαχαχαχαχα και θυμηθηκα την γιαγια μου,οταν βγαιναμε για φαγητο σε ταβερνες ,5 χρονων εγω και ζητουσα παντα αρακα...
"αρακα τρως και στο σπιτι σου παιδακι μου!παρε κρεας!"

:roll: :lol:
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
denis said:
ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ζωολογικοί κήποι ... είμαι υπέρ όταν είναι από Αττικό και πάνω ... Frenchie κάτι είναι κι αυτό ... έχεις πάει σε άλλους ??
Εχω παει στο Ζωολογικο κηπο στο Βερολινο, στο Muenster, στο Dortmund, στο Duesburg, στο Hamburg και σε αυτο στο Λινκ που ειχα βαλει (Gelsenkirchen).
Εχω παει στο Safari Park Stuckenbrock και σε ενα αλλο παρομοιο τετιο στην Ολλανδια (εκει τα ζωα ειναι ελευθερα σε μεγαλες εκτασεις και περνας με το αυτοκινητο σου μεσα απο της περιφραξεις) και στο Vogelpark Walsrode (εχει μονο πουλια).

Εχω παει στην γερμανια και σε κατι μικρα ιδιωτικα παρκα με ενχωρια ζωα (Ασβους, ελαφια, αγριογουρουνα, πουλια διαφορα και τετια) και ενα αλλο, οπου ειχαν "οικοσιτα" ζωα- Πονυ, αλογα, κατσικες, γαιδουρακια, αγελαδες, γουρουνακια, κοτουλες κλπ.

Το Αττικο ειναι μακραν το χειροτερο!!
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Το Αττικο ειναι μακραν το χειροτερο!
Συμφωνω αλλα σε τι στην ελλαδα ειναι καλυτερο η ισο συγκριτικα με εξωτερικο..?

Ειμαστε ικανοι να εχουμε εναν καλο ζωολογικο κηπο?

Σε ποσα πραγματα ειμαστε πισω?σε παρα πολλα..

Τετοιες εγκαταστασεις οπως στο Safari Park Stuckenbrock εμεις δεν θα τις δουμε ουτε στο ονειρο μας..
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Τετοιες εγκαταστασεις οπως στο Safari Park Stuckenbrock εμεις δεν θα τις δουμε ουτε στο ονειρο μας..
Εχεις παει κατια??

Εμενα, οταν ημουν πιτσιρικα μου αρεσε πιο πολυ απ ολα, το τμημα με τις μαιμουδες, που ερχοντουσαν και μεσα το αυτοκινιτο- ενας βρηκε μια γονιτσα ξεκολλημενη στο καθησμα και το εσκισε ολο- σκασαμε στα γελια (ο πατερας μου οχι... :twisted: :wink: ).

Αργοτερα βαλανε τρενακι να περναει απο τις μαιμουδες, επειδη εκαναν πολλες ζημιες πια στα αυτοκινητα (εσπαγαν κεραιες, γυαλοκαθαριστηρες, γρατζουναγανε κοσμο, πλακονοντουσαν στο ξυλο μες στα αυτοκινητα για λιχουδιες κλπ.).
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf