Ηθική εκτροφή ερασιτέχνη εκτροφέα


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Ο ερασιτέχνης εκτροφέας δεν πουλάει κουτάβια, τα χαρίζει.

Αφού μεγαλώσει η σκύλα του όπως πρέπει, δηλαδή κάνει όλα τα απαραίτητα.

Αγοράσει; την σκύλα του από καλές γραμμές αίματος που αξίζουν την αναπαραγωγή.

Την τρέξει στους στίβους για να πάρει καλές αξιολογήσεις.

Κάνει τις απαραίτητες εξετάσεις για τυχόν κληρονομικά νοσήματα, τότε και μόνο τότε βρίσκει έναν αντίστοιχων προδιαγραφών αρσενικό και την ζευγαρώνει.

Μετά πρέπει να περιμένει 2 μήνες, η σκύλα στο μεταξύ όμως θα χρειαστεί συμπληρώματα διατροφής και κτηνιατρικές επισκέψεις.

Όταν με το καλό γεννήσει η σκύλα και πάνε όλα καλά, θα φωνάξει τον κτηνίατρο για έλεγχο της σκύλας και των κουταβιών.

Θα χρειαστεί να βρίσκετε για 2 τουλάχιστον μήνες δίπλα τους σαν μια δεύτερη μάνα, να ξεσκατίζει, να καθαρίζει, να δίνει συμπληρώματα και να ταΐζει κάθε λίγες ώρες.

Μετά θα χρειαστεί να γίνει η δήλωση στον ΚΟΕ για να βγούνε τα πεντιγκρί.

Ακολουθούν εμβολιασμοί, αποπαρασιτώσεις και κοινωνικοποίηση των κουταβιών.

Σε όλο αυτό το διάστημα ξεσκατίζουν ανελλιπώς γιατί εάν τα αφήσουν καήκαν.

2 μηνών είναι έτοιμα να φύγουν, και έτσι όταν κάποιος τηλεφωνήσει και ρωτήσει “τα παιδιά μου θέλουν καθαρόαιμο κουτάβι, εσείς τα πουλάτε ή τα χαρίζετε”, μπορούμε να του πούμε με το κεφάλι ψηλά “φυσικά και τα χαρίζουμε, τι μας περάσατε έμπορους?”, και να ελπίζουν ότι δεν ήταν επιπόλαια απόφαση και ότι δεν θα βαρεθούνε τα παιδιά.

Αμέ, έτσι πρέπει να κάνουν οι ηθικοί ερασιτέχνες εκτροφείς.

Η όχι;
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Να προτείνω κάτι;

Να πάψουμε να προσπαθούμε να περιγράψουμε, να βρούμε ή να ορίσουμε τον "Καλύτερο Εκτροφέα του Κόσμου" και να επενδύσουμε τον χρόνο αυτόν στο να κατανοήσουμε τι θέλουμε ΕΜΕΙΣ.

Τι θέλουμε τα σκυλάκια, τι θέλουμε να κάνουμε, ποια θεωρούμε σημαντικά, ποια θεωρούμε ασήμαντα και πολλά άλλα. Με βάση αυτά να διαλέξουμε τον "δρόμο μας" είτε αυτός είναι ο εκτροφέας "Α", είτε ο εισαγωγέας "Β", είτε το κατάστημα "Γ", είτε ο γείτονας "Δ", είτε το σωματείο "Ε"... και μετά να είμαστε έτοιμοι και πρόθυμοι να υπερασπιστούμε τις επιλογές ΜΑΣ.

Το ίδιο και οι εκτροφείς, εισαγωγείς, έμποροι, γείτονες και συγγενείς, φιλόζωοι... Να κάνουν τις επιλογές τους και να είναι έτοιμοι και πρόθυμοι να κριθούν και να εξηγήσουν, υπερασπιστούν, κλπ.

Άσε, λοιπόν, τις επιλογές που κάνουν οι άλλοι και πες μας εσύ τι επιλογές κάνεις και για ποιους λόγους.

* Εσύ, ο κάθε ένας μας και όχι προσωπικά εσύ @George A
 
Last edited:


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
Να προτείνω κάτι;

Να πάψουμε να προσπαθούμε να περιγράψουμε, να βρούμε ή να ορίσουμε τον "Καλύτερο Εκτροφέα του Κόσμου" και να επενδύσουμε τον χρόνο αυτόν στο να κατανοήσουμε τι θέλουμε ΕΜΕΙΣ.
Σε καταλαβαίνω απόλυτα, αλλά θεωρώ, ότι αυτό στο οποίο αναφέρεσαι είναι ένα διαφορετικό θέμα, με διαφορετικό τίτλο.
 
Last edited:


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
Θα χρειαστεί να βρίσκετε για 2 τουλάχιστον μήνες δίπλα τους σαν μια δεύτερη μάνα, να ξεσκατίζει, να καθαρίζει, να δίνει συμπληρώματα και να ταΐζει κάθε λίγες ώρες.
Μετά θα χρειαστεί να γίνει η δήλωση στον ΚΟΕ για να βγούνε τα πεντιγκρί.

Αν δεν απατώμαι, η γέννα και τα κουτάβια θα πρέπει να δηλωθούν πριν την πάροδο του πρώτου μήνα, ώστε να εκδοθούν τα πέντιγκρι.

Επίσης, ένα σημείο στο οποίο οι "επαγγελματίες" ηθικοί εκτροφείς πάντα προνοούν και το ίδιο θα έπρεπε ίσως να κάνουν και οι "ερασιτέχνες" είναι η γεννήτρα!

Με λίγα λόγια καλό θα ήταν οι "ερασιτέχνες" να μην κάνουν τίποτα λιγότερο από τους "επαγγελματίες".

Επίσης καλό θα ήταν και οι δύο να κάνουν τις απαραίτητες εξετάσεις DNA ή άλλες, και το αναφέρω, γιατί στην Ελλάδα, και από όσα έχω δει δεν τις κάνουν ούτε και οι επαγγελματίες, και βασίζονται αποκλειστικά σε μια εξωτερική καλή μορφολογία των γεννητόρων, προκειμένου να γλιτώσουν τα έξοδα.

Φυσικά το ζήτημα που ανακύπτει είναι, ότι αν έχουν να κάνουν τόσα έξοδα, οι "ερασιτέχνες" δε θα έπρεπε να έχουν κάποια έσοδα; Και τότε ποια θα ήταν η ουσιαστική διαφορά τους από τους "επαγγελματίες";
 
Last edited:




George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Εγώ ρε παιδιά,
γιατί έχω την εντύπωση ότι τα κουτάβια,
τα "ξεσκατίζει" η μάνα τους;
τι να καθαρίσει η φουκαριάρα μάνα? πόσα να φάει?
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Μάλλον έχεις δίκιο... Οπότε, με συγχωρείτε για το off topic.

On topic:

Ο παραπάνω εκτροφέας έστω ότι αγοράζει την σκύλα αυτή 1500€... Πάει σε 10 εκθέσεις μορφολογίας για να πάρει αξιολογήσεις και ότι άλλο και ξοδεύει για αυτό άλλα 1500€.

Κάνει εξετάσεις DNA, κάνει ακτινογραφίες, κάνει όσες προληπτικές εξετάσεις υπάρχουν και ξοδέψει άλλα 2000€.

Βρίσκει έναν αρσενικό που δεν είναι δικός του και πληρώνει επίβαση 1000€ και ας πούμε ότι είναι μακρυά και δίνει και άλλα 1500€ για το ταξίδι.

Η σκύλα γεννά και φωνάζει και τον κτηνίατρο για όλα τα απαραίτητα και δώσει άλλα 500€.

Μετά από 2 μήνες και άλλα 500€ έξοδα για τροφές, αποπαρασιτώσεις, τσιπάκια, pedigree, κλπ. τα κουτάβια είναι έτοιμα να δοθούν.

Τα έξοδα που έχει κάνει είναι συνολικά 8.500 και μιλάμε συμπεριλαμβάνοντας την αγορά της σκύλας και όλα τα έξοδα αυξημένα, διότι θα μπορούσαν οι εκθέσεις να είναι 5, η σκύλα να έχει αγοραστεί 1000€, ο αρσενικός να είναι δικός του, κ.ο.κ. Μπορεί το κόστος να κατέβει στα 5.000€ π.χ.

Αν κοστολογεί τα 10 κουτάβια που γεννήθηκαν προς 1000€ το ένα είναι λογικό;

Είναι χομπίστας/ερασιτέχνης;

Ακόμα και αν είναι 5 τα κουτάβια (5000€) ή αν είναι 800€ η τιμή και 8 τα κουτάβια (6400€) και που η σκύλα θα ξαναδώσει άλλα 5-10 κουτάβια μετά 1-2-3 χρόνια;

Εγώ που έχω 2 σκυλάκια, που πληρούν τις περισσότερες από τις παραπάνω προϋποθέσεις και έχω τα ίδια ή και περισσότερα έξοδα αλλά δε θεωρώ σωστό να τα ζευγαρώσω, από ποιον να ζητήσω τα λεφτά;

...και εγώ χόμπι κάνω... Είμαι ερασιτέχνης, επαγγελματίας ή απλά... ο @canis ; :D

Για αυτό θα μου επιτρέψετε να επιμείνω στο off topic μου...

Να πάψουμε να προσπαθούμε να περιγράψουμε, να βρούμε ή να ορίσουμε τον "Καλύτερο Εκτροφέα του Κόσμου" και να επενδύσουμε τον χρόνο αυτόν στο να κατανοήσουμε τι θέλουμε ΕΜΕΙΣ.

Τι θέλουμε τα σκυλάκια, τι θέλουμε να κάνουμε, ποια θεωρούμε σημαντικά, ποια θεωρούμε ασήμαντα και πολλά άλλα. Με βάση αυτά να διαλέξουμε τον "δρόμο μας" είτε αυτός είναι ο εκτροφέας "Α", είτε ο εισαγωγέας "Β", είτε το κατάστημα "Γ", είτε ο γείτονας "Δ", είτε το σωματείο "Ε"... και μετά να είμαστε έτοιμοι και πρόθυμοι να υπερασπιστούμε τις επιλογές ΜΑΣ.

Το ίδιο και οι εκτροφείς, εισαγωγείς, έμποροι, γείτονες και συγγενείς, φιλόζωοι... Να κάνουν τις επιλογές τους και να είναι έτοιμοι και πρόθυμοι να κριθούν και να εξηγήσουν, υπερασπιστούν, κλπ.

Άσε, λοιπόν, τις επιλογές που κάνουν οι άλλοι και πες μας εσύ τι επιλογές κάνεις και για ποιους λόγους.
 
Last edited:


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
τι να καθαρίσει η φουκαριάρα μάνα? πόσα να φάει?
Κι ως πότε; Από ένα σημείο και μετά, κλείνοντας το μήνα, που παίρνουν τα πάνω τους και αλωνίζουν εξερευνώντας τον κόσμο, τι να πρωτομαζέψει η φουκαριάρα η μάνα τους.. Πέφτει μπόλικο ξεσκάτωμα και σφουγγάρισμα.
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Δεν θα ανακαλύψουμε την πυρίτιδα, σε ολόκληρο τον κόσμο γίνεται ερασιτεχνική εκτροφή σκύλων με πεντιγκρί εδώ και πολλά χρόνια. Οι περισσότεροι που το κάνουν με τον τρόπο που περιγράφω (αφαιρώντας τις υπερβολές) έχουν φάει πετριά που λέμε. Ας δούμε πως γίνεται η ερασιτεχνική στην Αγγλία, Γερμανία, Ιταλία κλπ. Σαν επάγγελμα όμως τέτοιου τύπου εκτροφή νομίζω οτι δεν υπάρχει πουθενά. Γιατί απλώς δεν είναι βιώσιμη σαν επιχείρηση.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
προσωπικα δεν με ενδιαφερει να πεισω αν ειμαι καλος σωστος ή ανηθικος εκτροφεας...
αυτό έχει να κάνει καθαρά με εμένα, τα κουτάβια μου κι αυτόν που θα ερθει σε εμένα να πάρει τον συντροφο ζωής του..

δεν έχει να κάνει...
αν ο σωστος ηθικός είτε ανήθικος εκτροφέας έχει σχεση με την ένοια του ερασιτέχνη είτε του επαγγελματία...

για εμένα όμως έχει σημασία σαν ερασιτέχνης που είμαι...
να μπορω να πουλήσω τα κουτάβια μου...
όπως ακριβως κάνει και ο μοντελίστας ...
οπως πουλησε ο ιστ τα δικα του.....
σε αυτη την αναγκη πιστευω δημιουργηθηκε και το σωματειο.... μια και ο ΚΟΕ αποτυχε παταγωδως στο παρελθον να εκπροσωπησει την οργανωμενη κυνοφιλια στην επισημη διαβουλευση του νεου νομου το 2011..

μην μπερδευετε την ενοια του ερασιτεχνη και του επαγγελματία με την σωστη είτε ανηθικη εκτροφή...
ποσες φορες και με ποιους τροπους να γραφτει ακομα?
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
σε αυτη την αναγκη πιστευω δημιουργηθηκε και το σωματειο.... μια και ο ΚΟΕ αποτυχε παταγωδως στο παρελθον να εκπροσωπησει την οργανωμενη κυνοφιλια στην επισημη διαβουλευση του νεου νομου το 2011..
το κακό με τους κυνόφιλους είναι οτι τρώγονται σαν τα σκυλιά, έχω επιφυλάξεις ...
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
συμφωνω γιωργο δεν διαφωνω καθολου....
κι εμενα με βρισκει προβληματισμενο το γεγονος αλλα
εδω μεσα με προβληματιζει περισσοτερο οι αποψεις των συμφορουμιτων σχετικα με την εκτροφη ......
 






arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Μάλλον έχεις δίκιο... Οπότε, με συγχωρείτε για το off topic.

On topic:

Ο παραπάνω εκτροφέας έστω ότι αγοράζει την σκύλα αυτή 1500€... Πάει σε 10 εκθέσεις μορφολογίας για να πάρει αξιολογήσεις και ότι άλλο και ξοδεύει για αυτό άλλα 1500€.

Κάνει εξετάσεις DNA, κάνει ακτινογραφίες, κάνει όσες προληπτικές εξετάσεις υπάρχουν και ξοδέψει άλλα 2000€.

Βρίσκει έναν αρσενικό που δεν είναι δικός του και πληρώνει επίβαση 1000€ και ας πούμε ότι είναι μακρυά και δίνει και άλλα 1500€ για το ταξίδι.

Η σκύλα γεννά και φωνάζει και τον κτηνίατρο για όλα τα απαραίτητα και δώσει άλλα 500€.

Μετά από 2 μήνες και άλλα 500€ έξοδα για τροφές, αποπαρασιτώσεις, τσιπάκια, pedigree, κλπ. τα κουτάβια είναι έτοιμα να δοθούν.

Τα έξοδα που έχει κάνει είναι συνολικά 8.500 και μιλάμε συμπεριλαμβάνοντας την αγορά της σκύλας και όλα τα έξοδα αυξημένα, διότι θα μπορούσαν οι εκθέσεις να είναι 5, η σκύλα να έχει αγοραστεί 1000€, ο αρσενικός να είναι δικός του, κ.ο.κ. Μπορεί το κόστος να κατέβει στα 5.000€ π.χ.

Αν κοστολογεί τα 10 κουτάβια που γεννήθηκαν προς 1000€ το ένα είναι λογικό;

Είναι χομπίστας/ερασιτέχνης;

Ακόμα και αν είναι 5 τα κουτάβια (5000€) ή αν είναι 800€ η τιμή και 8 τα κουτάβια (6400€) και που η σκύλα θα ξαναδώσει άλλα 5-10 κουτάβια μετά 1-2-3 χρόνια;

Εγώ που έχω 2 σκυλάκια, που πληρούν τις περισσότερες από τις παραπάνω προϋποθέσεις και έχω τα ίδια ή και περισσότερα έξοδα αλλά δε θεωρώ σωστό να τα ζευγαρώσω, από ποιον να ζητήσω τα λεφτά;

...και εγώ χόμπι κάνω... Είμαι ερασιτέχνης, επαγγελματίας ή απλά... ο @canis ; :D

Για αυτό θα μου επιτρέψετε να επιμείνω στο off topic μου...

Να πάψουμε να προσπαθούμε να περιγράψουμε, να βρούμε ή να ορίσουμε τον "Καλύτερο Εκτροφέα του Κόσμου" και να επενδύσουμε τον χρόνο αυτόν στο να κατανοήσουμε τι θέλουμε ΕΜΕΙΣ.

Τι θέλουμε τα σκυλάκια, τι θέλουμε να κάνουμε, ποια θεωρούμε σημαντικά, ποια θεωρούμε ασήμαντα και πολλά άλλα. Με βάση αυτά να διαλέξουμε τον "δρόμο μας" είτε αυτός είναι ο εκτροφέας "Α", είτε ο εισαγωγέας "Β", είτε το κατάστημα "Γ", είτε ο γείτονας "Δ", είτε το σωματείο "Ε"... και μετά να είμαστε έτοιμοι και πρόθυμοι να υπερασπιστούμε τις επιλογές ΜΑΣ.

Το ίδιο και οι εκτροφείς, εισαγωγείς, έμποροι, γείτονες και συγγενείς, φιλόζωοι... Να κάνουν τις επιλογές τους και να είναι έτοιμοι και πρόθυμοι να κριθούν και να εξηγήσουν, υπερασπιστούν, κλπ.

Άσε, λοιπόν, τις επιλογές που κάνουν οι άλλοι και πες μας εσύ τι επιλογές κάνεις και για ποιους λόγους.
Δεν είναι σωστό αυτό που λες.
Έβαλες 8.500 ευρώ έξοδα ....;
Σε κάθε ζευγάρωμα θα κάνει εξετάσεις για κληρονομικές παθήσεις ; ( μια αιματολογική και ίσως κάποια συμπληρώματα.)
Έβαλες 10 εκθέσεις ; (ίσως σε όλη της την ζωή η σκύλα να προλάβει αλλά ο εκτροφέας θα τρέχει μόνο αυτή)
Σε κάθε επιβιβαση μισθώνει επιβήτορα ;
Σε κάθε γέννα έχει 1500 ευρώ έξοδα για ταξίδια ;
Εσύ έβαλες όλα τα έξοδα της ζωής της σκύλας (10+ χρόνια) και όλα τα έξοδα σε ένα ''μυθικό'' ζευγάρωμα ....
Έτσι είναι όλες οι γέννες ; Όχι.
Αν ζευγαρώσουν δύο σκύλοι αναπαραγωγής του συγκεκριμένου εκτροφέα και δεν τους έχει πάει σε εκθέσεις (η πάει σε μια) γιατί δεν είναι το τυπικότατο μορφολογικά δείγμα τις φυλής αλλά είναι διαμάντι σε χαρακτήρα ....... πόσα είναι τα έξοδα ; (Βάλε μέσα και τις εξετάσεις για κληρονομικές παθήσεις αλλά μην τα χρεώνεις σε μια γεννα .....ή τουλάχιστον αν τα χρεώσεις στην πρώτη γένννα, στην δεύτερη γεννα τις συγκεκριμένης σκύλας πια θα είναι η τιμή του κουταβιού; Θα τα ''χαρίσει'' 150 ευρώ το κουτάβι;

Με αυτή την λογική ένας υδραυλικός η ένας ηλεκτρολόγος όταν κάνει ένα μερεμέτι να χρεώνεί και το κομπρεσέρ που αγόρασε 1500 ευρώ που χρησιμοποίησε, συν το τρυπάνι για να βάλει στηρίγματα 400 ευρώ συν το επαναφορτιζόμενο κατσαβίδι (βιδολόγος) 150 ευρώ = 2.050 το μερεμέτι. Πρόσθεσε και τα υλικά .......

Μην υπερβάλουμε .
Στο θέμα : Συλλογος Ερασιτεχνών ...... η @mucca είπε ότι ''Παράδειγμα:Έκανα έξοδα 4000€ για μια γέννα(χωρίς να είναι μέσα οι εξετάσεις της σκύλας,τα ταξίδια για εκθέσεις κλπ)...τα κουτάβια πέθαναν πριν γεννηθούν....''
Δηλαδή 4000 ευρώ χωρίς να γεννηθούν τα κουταβια. 2 μήνες στην κοιλιά. Αν είχαν γεννηθεί ...... ;
Δεν το σχολίασα ...κρατήθηκα και προσπάθησα να μείνουμε μέσα στο θέμα ....αλλά πολλές φορές δεν είναι εφικτό .

Ας λέμε τα πράγματα με το όνομα τους . Και φυσικά είμαι υπέρ στο να πωλούνται τα κουτάβια από τους εκτροφείς* και να μη φορολογούνται αν πραγματικά βγάζουν ένα χαρτζιλίκι . Τους δίνει δύναμη να συνεχίσουν γιατί βάζουν και προσωπική εργασία, αφιερώνουν και προσωπικό χρόνο από την ζωή τους που ''κλέβουν'' ίσως απο την δουλειά τους η την οικογένειά τους, από τον ελεύθερο χρόνο τους ή την διασκέδασή τους .......αυτό πρέπει με κάποιο τρόπο να αμείβεται ........έτσι δεν είναι ;

*Ποιους εκτροφείς όμως ; Αυτούς που κάνουν 1-2 γέννες τον χρόνο το πολύ . Γιατί το πολύ ; Γιατί αν κάνει 3-4-5 γέννες έχει ακριβώς τα ίδια έξοδα με αυτόν που κάνει 1-2 (συν κάτι ψιλά λόγο τον μεγαλύτερο αριθμό σκύλων) αλλά τα έσοδά του αγγίζουν τα 20.000 ευρώ(και πολύ πιθανών να το ξεπερνούν κατα πολύ αυτο το ποσό) και δεν μπορώ να σε αντιμετωπίζω και να σε βλέπω σαν τον πρώτο .....Θα σε αντιμετωπίζω σαν επαγγελματία(όπως με αντιμετωπίζουν και εμένα στην δουλεία μου) όπως και εσύ με αντιμετωπίζεις σαν πελάτη.

υ.γ. Και εγώ τα σκυλιά μου τα αγόρασα και μου έχουν στοιχίσει ουκ ολίγα λεφτα ..... τα δίνω όμως τα λεφτα γιατί τα αγαπάω μου αρέσουν περνάω καλά μου γεμιζουν την ζωη ....είναι το ''χόμπι μου'' .....
Ποιός θα μου τα δώσει αυτά τα λεφτά ; Πρεπει κάποιος να μου τα επιστρέψει ; Όχι.
Οπότε στην τιμή μη βάζετε αγορά του σκύλου κ.α. ...... Τιμή κουταβιού λεμεαπό την σκύλα του .....δεν αγοράζω και την σκύλα του και τις τροφές του για τα σκυλιά του (τις τροφές για τα κουτάβια ναι και τα έξτρα έξοδα για το κουτάβι και για την γεννα) ούτε τις εξετάσεις του , ούτε ..δεν ξερω εγω τι......
Τροφή για σκέψη ...
 
Last edited:


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
εχω κανει 3 γεννες απο τρια διαφορετικα θυληκα μεσα σε εξι χρονια...
η μια σκυλα εμφανιστηκε σε 19 εκθεσεις
η αλλη σε 12 η τριτη σε 16... καμμια εκθεση δεν ηταν στην πολη μου...
χωρις την αγορα των θυληκων σε ολα υπηρξαν πληρωμενες επιβασεις, εξετασεις κλπ
ποτε δεν εκατσα να υπολογισω αν ειμαι συν η πλην... σιγουρα ειμαι πλην αλλα εστω οτι ειχα κινηθει λιγο διαφορετικα...με σκοπο να πατσισω... αντε να ημουν και κανα 2000 πανω...

ετσι για να μιλησουμε οχι υποθετικα αλλα με πραγματικα δεδομενα

δεν υπολογιζω οτι ακομα ειμαι σταντ μπαι πανω απο οτιδηποτε σε ολα τ α κουταβια εφοσον ο ιδιοκτητης θελει....

επισης τροφη για σκεψη...
 
  • Like
Reactions: arrigo_corso


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Τον σωστο ερασιτεχνη εκτροφεα θα τον πληρωσω οχι για το κουταβι που μου δινει αλλα για τις γνωσεις την προσπαθεια και την διαδρομη του μεχρι εδω και για να μπορεσει να συνεχισει την προσπαθεια του και στο μελλον. Οποτε αν αρχισω με το 3 το λαδι 3 το ξυδι καταληγω σε μια λογιστικη λογικη που ειναι ακριβως ο λογος για τον οποιο δεν προτιμω τον επαγγελματια απο τον ερασιτεχνη. Γιατι θελω να ειναι εραστης αυτου που κανει.
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Στα πλαίσια του "τροφή για σκέψη"...

Ο ιδανικός "εραστής" εκτροφέας, που έχει γνώσεις που θέλει να μοιραστεί μαζί μου, που θα με συμβουλεύσει σε μια δύσκολη στιγμή, που προσφέρει στην φυλή ( ; ) και την κυνοφιλία... αξίζει να πληρωθεί. Σωστό!

Υπάρχει όμως και μια άλλη ομάδα ανθρώπων... Υπάρχουν αυτοί που τρέχουν να μαζέψουν τα ασυμμάζευτα, αυτοί που θα μαζέψουν κάθε σκύλο που βρίσκουν μπροστά τους και δυστυχεί. Θα επωμιστούν κτηνιατρικά έξοδα, τροφές, φιλοξενία στο σπίτι τους ή θα πληρώσουν και ξενώνα, θα στειρώσουν, θα είναι πάντα εκεί να σε βοηθήσουν, να σε συμβουλεύσουν, να τρέξουν, στερούνται ακόμα και από το φαγητό τους πολλές φορές... προσφέρουν πολλά και αυτοί, μα πως θα σας φαινόταν να σας ζητούσαν 300€ για το σκυλάκι που θέλετε να υιοθετήσετε;

Αυτοί αξίζει να πληρωθούν για να συνεχίσουν αυτό που κάνουν;... Που πιθανόν να μην περιγράφεται επακριβώς με τον όρο "χόμπι".

Πιθανόν να μπορείς να είσαι και τα δύο, να μπορείς να ανήκεις και στις δύο "κατηγορίες" ταυτόχρονα... Αλήθεια, είναι δυνατόν;
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Στα πλαίσια του "τροφή για σκέψη"...

Ο ιδανικός "εραστής" εκτροφέας, που έχει γνώσεις που θέλει να μοιραστεί μαζί μου, που θα με συμβουλεύσει σε μια δύσκολη στιγμή, που προσφέρει στην φυλή ( ; ) και την κυνοφιλία... αξίζει να πληρωθεί. Σωστό!

Υπάρχει όμως και μια άλλη ομάδα ανθρώπων... Υπάρχουν αυτοί που τρέχουν να μαζέψουν τα ασυμμάζευτα, αυτοί που θα μαζέψουν κάθε σκύλο που βρίσκουν μπροστά τους και δυστυχεί. Θα επωμιστούν κτηνιατρικά έξοδα, τροφές, φιλοξενία στο σπίτι τους ή θα πληρώσουν και ξενώνα, θα στειρώσουν, θα είναι πάντα εκεί να σε βοηθήσουν, να σε συμβουλεύσουν, να τρέξουν, στερούνται ακόμα και από το φαγητό τους πολλές φορές... προσφέρουν πολλά και αυτοί, μα πως θα σας φαινόταν να σας ζητούσαν 300€ για το σκυλάκι που θέλετε να υιοθετήσετε;

Αυτοί αξίζει να πληρωθούν για να συνεχίσουν αυτό που κάνουν;... Που πιθανόν να μην περιγράφεται επακριβώς με τον όρο "χόμπι".

Πιθανόν να μπορείς να είσαι και τα δύο, να μπορείς να ανήκεις και στις δύο "κατηγορίες" ταυτόχρονα... Αλήθεια, είναι δυνατόν;
Θα μιλησω εκ πείρας οτι ειναι δυνατόν...θέληση να υπάρχει...
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
@arrigo_corso Εύκολα σου αιτιολογώ τα 4000€ απλα και μονο για μια γεννα,δε χρειάζεται να κρατηθείς γιατι τυχαίνει το παράδειγμα να ειναι προσωπικό...αλλα εχει πραγματικά σημασία;!Δεν κάνουν όλοι τα ίδια έξοδα,ουτε όλες οι γέννες ειναι ιδιες....
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.810
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf