Ηλίαση??


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Καλημέρα, παιδιά.

Υπάρχει περίπτωση να πάθει ηλίαση ο σκύλος, ή να υπερθερμανθεί? Ο δικός μου την Παρασκευή που μας πέρασε που έκανε πολλή ζεστη και ήταν εξω κι έτρεχε ολη μέρα και μετά μπήκε στο καυτό αυτοκίνητο, έκανε μια διάρροια σα νερό (ευτυχώς έξω!)! Δυο φορές. Δε φαινόταν άρρωστος (έτρωγε, έπινε κι ετρεχε κανονικά), αλλά με ανησυχησε το γεγονός. Το Σάββατο διορθώθηκε λίγο η κατάσταση (με κοτοπουλο και ρυζι), και την Κυριακή ήταν εντελώς καλά.

Αλλά αν είναι τόσο ευαισθητος στη ζέστη, πρεπει να προσέχω περισσότερο το καλοκαιρι....

Εχει κανείς αντίστοιχη εμπειρία? Δε νομίζω οτι ήταν κάτι που έφαγε (αν και ποτέ δεν ξέρει κανείς), οπότε το μονο που μπορώ να σκεφτώ είναι η υπερβολική ζέστη....
 


Panos0685

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2008
490
1
42
Anthousa Athens
Εμενα η δικια μου χθες που καθομασταν στο μπαλκονι που το βαραγε ο ηλιος εκανε εμετο.Το συνδυαζω με τη ζεστη γιατι ολα ηταν φυσιολογικα μεχρι εκεινη τη στιγμη.
Θελω να ελπιζω οτι παθαμε το ιδιο.:mad:
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
κοπριτη, δε νομιζω απο τωρα..προφανως κατι θα εφαγε στη βολτα.
παντως πριν τον βαλεις στο αυτοκινητο, ανοιγε τις πορτες να κανει ρευμα για λιγα λεπτα:)
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
κοπριτη, δε νομιζω απο τωρα..προφανως κατι θα εφαγε στη βολτα.
παντως πριν τον βαλεις στο αυτοκινητο, ανοιγε τις πορτες να κανει ρευμα για λιγα λεπτα:)

βασικά δεν έχουμε περάσει καλοκαιρι μαζί ακόμα (τον πήρα Οκτωβριο) και δεν ξέρω τη συμπεριφορά του, αλλά γενικά δεν είναι σκύλος "με τη γλώσα έξω" που λέμε, ακόμα και μετά από πολύωρες βολτες με τρέξιμο..... Δε λαχανιάζει εύκολα. Την Παρασκευή όμως πραγματικά ζεσταινότανε ο σκύλος, δεν τον έχω ξαναδεί έτσι.... να προσθέσω οτι τόσο ο σκύλος όσο και το αυτοκίνητο είναι μάυρα! και έχει χαλάσει το aircondition οπότε εσκασε μέσα στο τραφικ μια ώρα.:(

παιζει φυσικά να έφαγε και κάτι, αλλά ηταν στο σκυλοπάρκο, οχι στο δρόμο, οπότε είναι μάλλον λίγο απίθανο....

Α και να προσθέσω οτι το υπόλοιπο ΣΚ (παρά που δεν έκανε πλεον ζεστη), απέφευγε τον ήλιο..... και στα καφενεία που λιαζόμασταν εμεις, αυτός πήγαινε και στρωνόταν πίσω απο την καρέκλα που είχε σκια.... φαίνεται οτι δε γουστάρει ήλιο.
 
Last edited:


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Hλίαση μπορούν να πάθουν αλλα δεν νομίζω ο εμετός να ήταν από αυτό..
Kαλά δεν έχει ακόμα και τόση ζεστη..

Στο αυτοκίνητο τα παράθυρα δεν ήταν ανοιχτά?:)
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Hλίαση μπορούν να πάθουν αλλα δεν νομίζω ο εμετός να ήταν από αυτό..
Kαλά δεν έχει ακόμα και τόση ζεστη..

Στο αυτοκίνητο τα παράθυρα δεν ήταν ανοιχτά?:)
Ηταν, αλλά πηγαίναμε σημειωτόν στην κίνηση για Πειραιά και δε φύσαγε καθόλου!!!! και τα πίσω παράθυρα δεν ανοιγουν....

Δεν ξέρω τι λέτε, αλλά την Παρασκευή ήταν καλοκαίρι και έκανε σκασμό!!:D:D

Τα συμπτώματα της ηλίασης ποια είναι? Αν όχι εμετός, η νερο-διάρροια εμπίπτει?? (Μιλάμε για τελείως νερο.... ευτυχώς που έδειχνε καλά ο σκύλος γενικότερα, γιατι θα είχα ανυσηχήσει πολύ....)
 






omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Η ασπροι σκυλοι εχουν περισσοτερες πιθανοτητες να παθουν ηλιαση,τα μαυρα εχουν παντα λιγοτερες καθοτι ολα τα ζωα στον νοτο ειναι πιο σκουρα απο τα βορεια.
Αλλα αυτο δεν ηταν ηλιαση ηταν θερμικο σοκ,πολυ παιχνιδι και μετα σε ζεστο αυτοκινητο
δεν μπορει να αποβαλει την θερμοκρασια ο σκυλος,καλα ειναι να δροσιζουμε η να βρεχουμε τις πατουσες.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Νομιζα οτι ήταν το ανάποδο επειδή το μαύρο τραβάει τον ήλιο...

Θα φροντίσω πάντως σίγουρα να τον βρέχω και θα φτιάξω το AC στο αυτοκίνητο.....:(
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Η ασπροι σκυλοι εχουν περισσοτερες πιθανοτητες να παθουν ηλιαση,τα μαυρα εχουν παντα λιγοτερες καθοτι ολα τα ζωα στον νοτο ειναι πιο σκουρα απο τα βορεια.
Nαι και εγώ αυτό ξέρω.
:)