Ηλεκτρικό κολάρο...

Ηλεκτρικό κολάρο...

  • Ναι εχω κάνει χρήση ηλεκτρικού κολάρου (Η.Κ.) στον σκύλο μου / σκυλιά μου

    Votes: 16 6,2%
  • Οχι δεν εχω κάνει χρήση Η.Κ. στον σκύλο μου / σκυλιά μου

    Votes: 43 16,7%
  • Ποτε δεν θα έκανα χρηση Η.Κ. στον σκύλο μου / σκυλιά μου

    Votes: 177 68,6%
  • Σκεφτομαι να κάνω χρήση Η.Κ. στον σκυλο μου / σκυλιά μου

    Votes: 16 6,2%
  • Γιατί όχι? Σιγά το πράμα.. θα έκανα χρηση Η.Κ. στον σκύλο μου / σκυλιά μου

    Votes: 6 2,3%

  • Total voters
    258

Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Πόσοι έχουν κάνει χρήση ηλεκτρικό κολάρο για διόρθωση συμπεριφοράς ή εκπαιδευσης?

:confused:
 










mathousalix

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2009
803
1
όχι δεν έχω κάνει χρήση ηλεκτρικού κολάρου στο σκυλί μου..
είναι πολύ καλόβολο,αμπντάλικο θα έλεγα και δεν μου χρειάστηκε τίποτα τέτοιο..
τώρα αν είχα ένα δύσκολο σκυλί και χρειαζόταν μπορεί και να έβαζα ΠΑΝΤΑ φυσικά με την καθοδήγηση ενός καλά ψαγμένου επαγγελματία..
 


mildecoy

Well-Known Member
14 Φεβρουαρίου 2009
294
3
Βγεθι, Κερατεα
Το ηλεκτρικο κολαρο ειναι ενα εργαλειο. Δεν ειναι ηλεκτρικη καρεκλα ουτε τοστιερα! Στα χερια ενος ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟΥ επαγγελματια κανει "θαυματα" ενω στα χερια ενος μη γνωστη "ψηνει" χαρακτηρα.Δεν ειναι για ολους τους σκυλους και δινει την ευκολια του ελεγχου απο αποσταση. Οι μη γνωστες ας μην βιαστουν να κρινουν κατι που νομιζουν οτι ξερουν.
 
  • Like
Reactions: ΒασιλικηΖ


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.703
3.861
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Το ηλεκτρικο κολαρο ειναι ενα εργαλειο. Δεν ειναι ηλεκτρικη καρεκλα ουτε τοστιερα! Στα χερια ενος ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟΥ επαγγελματια κανει "θαυματα" ενω στα χερια ενος μη γνωστη "ψηνει" χαρακτηρα.Δεν ειναι για ολους τους σκυλους και δινει την ευκολια του ελεγχου απο αποσταση. Οι μη γνωστες ας μην βιαστουν να κρινουν κατι που νομιζουν οτι ξερουν.
Πες τα καλε μου ανθρωπε και μαλλιασε η γλωσσα μου! :D
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Κάποτε και η βίτσα ήταν εργαλείο εκπαίδευσης των μικρών παιδιών. Χρησιμοποιούνταν δε από την πλειοψηφία των τότε παιδαγωγών/δασκάλων/καθηγητών.

Κρίμα που καταργήθηκε...
 


kounelaki

Well-Known Member
10 Δεκεμβρίου 2009
111
0
34
Rethymnon
Κάποτε και η βίτσα ήταν εργαλείο εκπαίδευσης των μικρών παιδιών. Χρησιμοποιούνταν δε από την πλειοψηφία των τότε παιδαγωγών/δασκάλων/καθηγητών.

Κρίμα που καταργήθηκε...
Xαχαχαχα πες τα!Και ηταν αποδεκτη απο ολους γονεις,δασκαλους,συγγενεις!
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
Το ηλεκτρικο κολαρο ειναι ενα εργαλειο. Δεν ειναι ηλεκτρικη καρεκλα ουτε τοστιερα! Στα χερια ενος ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟΥ επαγγελματια κανει "θαυματα" ενω στα χερια ενος μη γνωστη "ψηνει" χαρακτηρα.Δεν ειναι για ολους τους σκυλους και δινει την ευκολια του ελεγχου απο αποσταση. Οι μη γνωστες ας μην βιαστουν να κρινουν κατι που νομιζουν οτι ξερουν.
σιγουρα αλλα εχω δει επαγγελματιες να κανουν θαυματα σε ελεγχο απο αποσταση χωρις κολλαρο. Δε σε αμφισβητω απλως μην πας να μας το πλασαρεις κιολας, αλλο να χρησιμοποιειται σε εξαιρετικα δυστροπες καταστασεις και αλλο να μας το εμφανιζεις και σαν εργαλειο, καθως και η ηλεκτρικη καρεκλα και η τοστιερα εργαλεια ειναι καθενα για το δικο του σκοπο.
 
  • Like
Reactions: ΒασιλικηΖ


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Κάποτε και η βίτσα ήταν εργαλείο εκπαίδευσης των μικρών παιδιών. Χρησιμοποιούνταν δε από την πλειοψηφία των τότε παιδαγωγών/δασκάλων/καθηγητών.

Κρίμα που καταργήθηκε...
Πραγματικα κριμα! Ειδαμε και τις συγχρονες θετικες παιδαγωγικες μεθοδους ποσο αποτελεσματικες ειναι.

σιγουρα αλλα εχω δει επαγγελματιες να κανουν θαυματα σε ελεγχο απο αποσταση χωρις κολλαρο. Δε σε αμφισβητω απλως μην πας να μας το πλασαρεις κιολας, αλλο να χρησιμοποιειται σε εξαιρετικα δυστροπες καταστασεις και αλλο να μας το εμφανιζεις και σαν εργαλειο, καθως και η ηλεκτρικη καρεκλα και η τοστιερα εργαλεια ειναι καθενα για το δικο του σκοπο.
Εγω δεν ειδα να το πλάσαρε καθολου. Και μαλιστα εξηγησε λιτά και περιεκτικα την γνωμη του, η οποια με βρισκει απολυτα συμφωνο.


Δεν με καλυπτει καμια απο τις επιλογες της δημοσκοπησης. Εγω θα ελεγα "ναι, αν κρινοταν απαραιτητο"
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Eγω ψηφισα οχι δεν εχω κανει χρηση στο σκυλι μου.

ΑΝ υπηρχε προβλημα και δεν λυνοταν με ΚΑΝΕΝΑΝ αλλον τροπο ,τοτε ναι θα το χρησιμοποιουσα(ΟΧΙ μονος μου αλλα με την βοηθεια εμπειρου εκπαιδευτη).
 




kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
Πραγματικα κριμα! Ειδαμε και τις συγχρονες θετικες παιδαγωγικες μεθοδους ποσο αποτελεσματικες ειναι.



Εγω δεν ειδα να το πλάσαρε καθολου. Και μαλιστα εξηγησε λιτά και περιεκτικα την γνωμη του, η οποια με βρισκει απολυτα συμφωνο.


Δεν με καλυπτει καμια απο τις επιλογες της δημοσκοπησης. Εγω θα ελεγα "ναι, αν κρινοταν απαραιτητο"
εσυ θες να μας γυρισεις 30 χρονια πισω, ε λοιπον δε γινεται εκτος αν ανακαλυψετε καμια μηχανη του χρονου. Αν δε θες τις συγχρονες μεθοδους που βασιζονται σε μεσα που δε χρησιμοποιειται βια πανε να ζησεις στο χωριο του ποποτα με το συνθημα εμπρος - πισω

ποιον θεωρουμε εμπειρο εκπαιδευτη, αυτον που το εχει ξαναχρησιμοποιησει αυτον που εχει σπουδασει το αντικειμενο του ποιον απο ολους θεωρουμε εμπειρο εκπαιδευτη για τη χρησιμοποιηση κολλαρου;
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Εγώ ψήφισα όχι ποτε δεν θα έκανα χρήση

Ο εκπαιδευτής ξέρει την δουλειά του
Εγώ δεν είμαι εκπαιδευτής

Αλλά ουκ ολίγοι εκπαιδευτές που έχω πετύχει φορανε το κολλάρο κατευθείαν σε οποιοδήποτε σκύλο δεν είναι πιά κουτάβι και κάνει ντού σε ότι κινείται
και μετά σου λένε και μην το βγάλεις εν ώρα βόλτας γιατί δεν ξέρεις τι τυχαίνει

Το κολλάρο εργαλείο αλλά οι δήθεν εππαγγελματίες πολλοί


τα περι βίτσας απαράδεκτα-Στα μικρά παιδιά η βία δεν προσφέρει τίποτα παραπάνω απ το να μάθουν την βία ως μέθοδο
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Εκεινον που εχει πειρα,εχει σπουδασει σε μεγαλες σχολες εκπαιδευσης σκυλων κ οχι εχει παρακολουθησει 10 σεμιναρια στην Ελλαδα ,εχει καλη φημη στον ''σκυλοκοσμο'' και τον συστηνουν πολλοι ανθρωποι που εχουν σκυλια κ νοιάζονται για αυτα.
Αυτα θα ηταν τα δικα μου κριτηρια βεβαια γιατι ο καθενας εχει δικα του μετρα κ σταθμα.

edit: Θα μου πεις οτι ο παραπανω εκπαιδευτης που περιγραφω θα μπορουσε να λυσει το προβλημα με αλλους τροπους...Αλλα μιας μιλαμε για την περιπτωση του ηλεκτρικου κολαρου ως τελευταια λυση, εναν τετοιον εκπαιδευτη θα επελεγα.
 
Last edited:


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Άρη, αν είναι δυνατόν.

Τι θες να πεις δηλαδή;

Ότι όταν οι δάσκαλοι χρησιμοποιούσαν τη βίτσα δεν έβγαιναν κωλόπαιδα από τα σχολεία;
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
εσυ θες να μας γυρισεις 30 χρονια πισω, ε λοιπον δε γινεται εκτος αν ανακαλυψετε καμια μηχανη του χρονου. Αν δε θες τις συγχρονες μεθοδους που βασιζονται σε μεσα που δε χρησιμοποιειται βια πανε να ζησεις στο χωριο του ποποτα με το συνθημα εμπρος - πισω
Επειδη εγω ειμαι της παλιας γενιάς και σχολης, δεν απαντάω σε ένα δημοσιο φορουμ με τον τροπο που μιλας εσυ. Γιατι με μάθανε να σεβομαι.

Πες τα καλε μου ανθρωπε και μαλλιασε η γλωσσα μου! :D
Μην χαιρεσαι και τοσο. Εισαι απολυτα σιγουρη ότι ο Κουκης χρειαζεται ηλ. κολαρο?
Κανε του την χαρη σε παρακαλω και μην πας να του αγορασεις ένα προτού εκπαιδευτεις ΕΣΥ καλα στη χρηση του.
Τα θεαματικα αποτελεσματα που ειδες είναι μεγαλο δέλεαρ. Το ξερω από ιδία πείρα με το προνγκ. Απλά εγω ειχα το άλλοθι της σκληρης, δυσκολης και επιθετικης σκυλας.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.703
3.861
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Άρη, αν είναι δυνατόν.

Τι θες να πεις δηλαδή;

Ότι όταν οι δάσκαλοι χρησιμοποιούσαν τη βίτσα δεν έβγαιναν κωλόπαιδα από τα σχολεία;
Κατ'εμέ και οι δάσκαλοι με τη βίτσα και οι ψυχολόγοι που βγαίνουν στην TV να προπαγανδίζουν το γνωστό "μη χτυπάτε τα παιδιά σας ποτέ των ποτών" είναι τα άκρα.

Πρέπει να βρούμε τη χρυσή τομή - και μακάρι να μην μπείτε ποτέ στον πειρασμό να χτυπήσετε το παιδί σας.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.750
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π