Ηλικια-Χειρουργειο


Giannisagg

New Member
22 Δεκεμβρίου 2020
2
0
36
Καλησπέρα σε όλους. Η φίλη μου είναι πιτμπουλ 14-15 χρόνων κ εδώ κ μια βδομάδα έχει βγάλει έναν όγκο στο πίσω πόδι από μέσα που όλο μεγαλώνει. Αυτό που με ανυσηχει είναι αν μπορεί να κάνει χειρουργείο σε αυτήν την ηλικία. Ευχαριστώ εκ τον προτέρων!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Καλώς ήρθες στο φόρουμ!

Αυτό τώρα, είναι ένα ρίσκο, που θα πρέπει να το πάρεις σε συζήτηση με τον γιατρό σου. Εξαρτάται κατά πάρα πολύ, από την γενική κλινική εικόνα της σκυλίτσας και από το, αν δεν το αφαιρέσετε, τι είναι πιθανό να συμβεί. Δεν είναι σκέτη θεωρία δηλαδή, κατάλαβες; Οι δυό σας μόνο, μπορείτε να εκτιμήσετε, πόσο πιθανό είναι, το κορίτσι σου να μην αντέξει το χειρουργείο.
Με τι ρυθμούς μεγαλώνει ο όγκος; Ο γιατρός σου, σε ποιά άποψη είναι πιο κοντά;
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
819
932
27
Ο ογκος ειναι λιπωμα η κακοηθης? Εαν ειναι λιπωμα, μαλλον ειναι καλυτερο να μην γινει χειρουργιο, αλλα για να λες για χειρουργιο μαλλον ειναι κακοηθης. Σε αυτη την περιπτωση, ο μονος που μπορει να σε βοηθησει ειναι ο κτηνιατρος. Ειναι μια πολυ δυσκολη αποφαση και πρεπει να το σκεφτεις πολυ καλα. Δεν ξερω τι θα εκανα εγω προσωπικα, αλλα ευχομαι οτι επιλεξεις να κανεις να εχει το καλυτερο αποτελεσμα για την μικρη. Κουραγιο
 


Giannisagg

New Member
22 Δεκεμβρίου 2020
2
0
36
Το κορίτσι μου παίζει, τρώει κ έχει την ίδια όρεξη που έχει κ ένα κουτάβι,πραγματικα.Απο θέματα υγείας παίρνει μόνο Τ4 επειδή έχει υποθυρεοειδισμο. Έχω κλείσει ραντεβού για την Δευτέρα. Αλλά δεν νομίζω να πάρω το ρίσκο επέμβασης οσο βλέπω ότι δεν πονάει κ δεν την ενοχλεί.Εκτός κ αν η κατάσταση φτάσει στο απροχώρητο. Ευχαριστω για τις απαντήσεις σας
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
. Αλλά δεν νομίζω να πάρω το ρίσκο επέμβασης οσο βλέπω ότι δεν πονάει κ δεν την ενοχλεί.Εκτός κ αν η κατάσταση φτάσει στο απροχώρητο.
Ολα αυτά πρέπει να συνεκτιμήσετε.
Το αν φυσικά την ενοχλεί και αν είναι πολύ επικίνδυνο να παραμείνει.
Το αν φτάσει η κατάσταση στο απροχώρητο, μήπως είναι ακόμη πιο δύσκολο απ'ότι τώρα να γίνει οποιαδήποτε επέμβαση.
Το ότι τρώει/πίνει/παίζει σημαντικοί παράγοντες για την ηλικία της, αλλά πρωτίστως εξετάσεις αίματος/καρδιάς κλπ, δίνουν το ok ή το όχι.
 




Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Καλως ήρθες @Giannisagg. Σε αντίστοιχη περίπτωση αφαιρέσαμε ογκιδιο στο στερνό με μεθη και τοπικη επειδή η κτηνιατρος δεν ηθελε να υποβάλει το σκυλι μας σε γενικη αναισθησία λογω νεφρων και ηλικιας. Συζητησε το με τον γιατρο σας αν μπορει να γινει κατι παρόμοιο.
 
  • Like
Reactions: TheBestBoi


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
@mareco τα Πιτ Μπουλ παίζουν τρέχουν και τρώνε μέχρι να πέσουν κάτω.
Δυστυχώς είναι από τις φυλές που δεν θα δείξουν ότι κάτι έχουν μέχρι να είναι πολύ αργά.