Ημιαιμο σετερ δαγκωνει συνεχεια


The_7oker

Member
8 Μαϊου 2020
9
11
28
Καλησπερα σας, πριν απο 4 μερες υιοθετησα ενα ημιαιμο αρσενικο σετερ, 8-9 μηνων. Μεχρι 5 μηνων ηταν στο δρομο και μετα το ειχε αναλαβει μια κοπελα προσωρινα μεχρι να βρεθει ενα μονιμο σπιτι. Τον υιοθετησα λοιπον μιας και ειναι κουκλος και απο την πρωτη στιγμη φανηκε πως ειναι παιχνιδιαρικο και εξυπνο σκυλι. Εχει ηδη μαθει να κανει την αναγκη του εξω απο το σπιτι, αν και χθες οταν ξεκινησε να δαγκωνει πηγε και κατουρησε στη μερια του κρεβατιου που κοιμαμαι, λογικα ως αντιποινα που του πηρα το παιχνιδι. Γενικα ειναι πολυ καλοβολος και φαγανος, στο δρομο τα παντα του τραβανε την προσοχη και θελει να τα δοκιμαζει. Δεν γαβγιζει σχεδον καθολου και μεσα στο σπιτι ειναι ησυχος εκτος απο τη στιγμη που του βαζω το φαγητο και αρχιζει να χοροπηδαει οποτε προσπαθω να τον ηρεμησω πριν του δωσω το φαγητο. Εχει ομως ενα θεμα με το δαγκωμα, παντα οταν παιζουμε μετα απο ενα σημειο θα αρχισει να δαγκωνει τα χερια η τα ποδια (οχι πολυ δυνατα αλλα σιγουρα δεν ειναι ευχαριστο) ωστε να παρει το παιχνιδι του ή καμια λιχουδια. Εχω δοκιμασει να κανω πως ποναω, να του παρω για λιγο το παιχνιδι, να τον απομωνωσω για λιγο κλπ αλλα αυτος συνεχιζει καθε φορα τα ιδια και ψαχνει κατι να μασουλησει (μαξιλαρι, καναπε, χερια). Του εχω παρει πλαστικο κοκκαλο, ενα παιχνιδι λουτρινο και συνεχως τον επιβραβευω οταν κανει κατι σωστο ή γλειφει αντι για να δαγκωσει. Σιγουρα παιζει ρολο η ηλικια και η αλλαγη περιβαλλοντος αλλα νομιζω πως οσο περνανε οι μερες η κατασταση και η επιθετικοτητα του εντεινωνται. Πως μπορω να τον ηρεμησω και να σταματησει αυτο το κακο συνηθειο οσο ειναι ακομα μικρος?
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Να σου ζήσει :) Υπομονή, υπομονή, κι άλλη υπομονή και επανάληψη. Συνέχισε ό,τι κάνεις, και με μερικές εκατοντάδες φορές ακόμα θα το πάρει απόφαση... Όσοι έχουν βρεθεί με κουτάβια κάποια στιγμή στη ζωή τους σε συμπονούν :p
Από βόλτες πως τα πάτε; Πες μας και πως τον λένε. Και καμιά φωτογραφία. Είναι πράγματι πανέμορφα τα ημίαιμα σεττεράκια!
 
  • Like
Reactions: The_7oker


The_7oker

Member
8 Μαϊου 2020
9
11
28
Να σου ζήσει :) Υπομονή, υπομονή, κι άλλη υπομονή και επανάληψη. Συνέχισε ό,τι κάνεις, και με μερικές εκατοντάδες φορές ακόμα θα το πάρει απόφαση... Όσοι έχουν βρεθεί με κουτάβια κάποια στιγμή στη ζωή τους σε συμπονούν :p
Από βόλτες πως τα πάτε; Πες μας και πως τον λένε. Και καμιά φωτογραφία. Είναι πράγματι πανέμορφα τα ημίαιμα σεττεράκια!
Ευτυχώς μέσα σε λίγες μέρες που τον υιοθέτησα άρχισε να προσαρμοζεται και να νιώθει πιο άνετα οποτε ηρέμησε λίγο. Βέβαια συνεχίζει να δαγκώνει στο παιχνίδι και ανά διαστήματα χωρίς λόγο. Συνεχίζω να τον εκπαιδεύω με λιχουδιές και να επιβραβευω καθε καλή συμπεριφορά και έχει σταματήσει τελείως να ορμάει στο φαγητό, πράγμα που δεν περίμενα να γίνει τόσο γρήγορα μιας και είναι φοβερά λαίμαργος Βόλτες βγαίνει 4-5 αλλά λόγω του ωραρίου της δουλειάς που είναι κυλιόμενο και πολλές φορές βραδινό, δεν μπορώ να έχω στάνταρ ώρες για τις βόλτες. Τρέχουμε έξω (με λουρί φυσικά), μισαωρες βόλτες το πρωί, παιχνίδι στο σπίτι για να ξεδινει και σιγά σιγά πιστεύω θα ηρεμήσει κι άλλο, όσο μεγαλώνει κιόλας. Το δάγκωμα μόνο δεν ξέρω πότε περίπου σταματάει, γιατί δαγκώνει τα πάντα όταν βαριέται, ακόμα και μια μικρή τρύπα σε μαρμάρινο πάτωμα! Να και μια φωτογραφία του Χόρχε!
 

Attachments



sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Γλύκας είναι! Το μασούλημα σταματάει... κάποτε! Είναι συνδυασμός σκύλου, και εκπαίδευσης. Απ' όσο καταλαβαίνω ο Χόρχε ξεκίνησε σχετικά πρόσφατα να μαθαίνει όρια και συμπεριφορές "εντός σπιτιού". εφόσον για καιρό ζούσε χωρίς ανθρώπινους κανόνες. Νομίζω είστε ήδη σε πολύ καλό δρόμο, άσε που τι είναι και δυο τρία δάχτυλα μπροστά σε τέτοια σαχλαμαρόφατσα :p
Μέχρι να βεβαιωθείς πάντως ότι έμαθε το μάθημα, αν έχεις κρέιτ (η κάποιον να κάνει μπειμπι σίττινγκ όταν λείπεις) χρησιμοποίησέ το. Κυρίως για προστασία δική του, αλλά και γιατί μάλλον δε θέλεις ένα καναπέ γραβιέρα. Αν τον έχεις ικανό να φάει και τα σουβατεπί από τη βαρεμάρα του, μάλλον το κρέιτ είναι μονόδρομος, βλέπεις και κάνεις.
Έχε το νου σου στη βόλτα γιατί συνήθως τους αρέσει να κυνηγάνε από ποντίκια μέχρι περιστέρια, βάλτου οπωσδήποτε μια ταυτότητα αχρείαστη να'ναι και άνοιξέ του κι ένα κανονικό θέμα να μας γράφεις τα νέα σας!
 
  • Like
Reactions: medusa and mareco


The_7oker

Member
8 Μαϊου 2020
9
11
28
Γλύκας είναι! Το μασούλημα σταματάει... κάποτε! Είναι συνδυασμός σκύλου, και εκπαίδευσης. Απ' όσο καταλαβαίνω ο Χόρχε ξεκίνησε σχετικά πρόσφατα να μαθαίνει όρια και συμπεριφορές "εντός σπιτιού". εφόσον για καιρό ζούσε χωρίς ανθρώπινους κανόνες. Νομίζω είστε ήδη σε πολύ καλό δρόμο, άσε που τι είναι και δυο τρία δάχτυλα μπροστά σε τέτοια σαχλαμαρόφατσα :p
Μέχρι να βεβαιωθείς πάντως ότι έμαθε το μάθημα, αν έχεις κρέιτ (η κάποιον να κάνει μπειμπι σίττινγκ όταν λείπεις) χρησιμοποίησέ το. Κυρίως για προστασία δική του, αλλά και γιατί μάλλον δε θέλεις ένα καναπέ γραβιέρα. Αν τον έχεις ικανό να φάει και τα σουβατεπί από τη βαρεμάρα του, μάλλον το κρέιτ είναι μονόδρομος, βλέπεις και κάνεις.
Έχε το νου σου στη βόλτα γιατί συνήθως τους αρέσει να κυνηγάνε από ποντίκια μέχρι περιστέρια, βάλτου οπωσδήποτε μια ταυτότητα αχρείαστη να'ναι και άνοιξέ του κι ένα κανονικό θέμα να μας γράφεις τα νέα σας!
Έμενε με μια κοπέλα για ένα 3μηνο πριν τον πάρω οπότε είχε μάθει κάποια βασικά πράγματα και σιγά σιγά συνηθίζει και στο νέο του σπίτι και είναι όλο και πιο καλός. Κρειτ δεν έχω άλλα κλείνω τις πόρτες με τα δωμάτια που έχουν έπιπλα και αράζει στο διάδρομο, στην κουζίνα και στο μπάνιο. Φροντίζω να έχει παιχνίδια (Kong με φυστικοβουτυρο) και πριν φύγω κάνουμε μεγάλη βόλτα ώστε να κοιμηθεί και να περάσει γρήγορα το 8ωρο. Σκέφτομαι για κρειτ μόλις βάλω κάποια χρήματα στην άκρη. Στη βόλτα εννοείται τον έχω πολύ κοντά τον οδηγό γιατι μυρίζει τα πάντα και σιγά σιγά μαθαίνει να μην τραβάει. Θα ανοίξω σύντομα και θέμα για τον Χόρχε, ευχαριστώ πολύ!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3