Ηταν ένα Kangal !


PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
Απ' ότι άφησε να εννοηθεί η @yasemin , θα πρέπει να είναι πιο "τσαμπουκαλίδικο" ζώο (βλέπε: πιο aggressive, έως very aggressive) και ίσως έχει "εφευρεθεί" για "μάχες"...

Κοινώς, αν το βάλεις στο κοπάδι, μπορεί να σου φάει τα πρόβατα...;):D
Είναι σίγουρο αυτό?
http://turkishboz.com/
http://naturalbornguardians.com/

Το δεύτερο site έχει σκυλιά απο τον "κύριο" που αναφέρατε παραπάνω.
Εδω τα πράγματα παρουσιάζονται τελείως διαφορετικά.
 




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Διαβάζοντας λίγο αυτά τα sites...
Με προβληματίζουν μερικά πράγματα και τα αναφέρω:

- Αποδέχεται άμεσα την αλλαγή... και παραμένει ήρεμο, με αυτοπεποίθηση και παρατηρητικότητα...
- Αρκεί μία βόλτα την ημέρα, ή ένα ελεύθερο τρέξιμο στο πάρκο...
- Εξοικειώνεται γρήγορα με άγνωστα ζώα και καινούργιους ανθρώπους...
- Θυμάται πάντα τους παλιούς φίλους της οικογένειας...
- Αντιδρά πάντα ανάλογα με το μέγεθος της απειλής...
- Ιδανικά, η προσέγγιση του ιδιοκτήτη (και η εκπαίδευση) πρέπει να είναι θετική και με αγάπη...
- Μπορεί να τρέξει με ταχύτητα 45-65 χιλιόμετρα/ώρα, για αρκετά χιλιόμετρα... σαν το Greyhound, δηλαδή...
- Εδώ είναι ο (καλά!) κρυμμένος κίνδυνος: Πρέπει και ΘΑ ΕΙΝΑΙ alpha dog. Εάν ήδη έχετε ένα κυριαρχικό σκύλο, για τον οποίο υποψιάζεστε ότι δεν θα υποταχτεί ΠΛΗΡΩΣ σε κάποιον άλλο σκύλο, τότε ξανασκεφτείτε το...
 




ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
πως ειναι σαν σκυλος; τη συμπεριφορα του εννοω.
Απο συμπεριφορά και χαρακτήρα υπάρχουν αλλαγές σχεδόν οσο
και στην μορφολογία αποτέλεσμα της εκτροφής και οχι μονο
στα κανκαλ αλλα και σε ολα τα ορεινά μακροχρόνιας εκτροφής.
Η σημαντικότερη αλλαγή πιστευω ειναι απο φυλακές ζωικού
κεφαλαίου(τσοπανόσκυλα) σε φυλακές χώρου(μαντρόσκυλα).

Τα συγκεκριμένα πανύψηλα δεν κάνουν για κυνομαχιες.

Η ονομασία boz πιστευω-υποθέτω εφευρέθηκε για να μπορούν να κανουν τις βρωμοδουλειές τους και τις εξαγωγές τους πιό άνετα.
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Οταν θα εχω χρονο θα γραψω καποια πραγματα αναλυτικα.

Η ιστορια ξεκινησε το 2005 περιπου,μεχρι τοτε ο Akin ειχε κανγκαλ και ταζι.
Οταν εκλεψε τον περιφημο Dolas πατερα του Duman και τον αδελφο του,μαλακλι ηταν τα σκυλια.

Ενας ανθρωπος με πολυ μικρο μυαλο και τεραστια τσεπη!

Επειδη ηταν τα μαλακλι βαρια σκυλια αλλα πολυ επιθετικα θεωρησε οτι ζευγαρωνοντας τα με κανγκαλ που ειναι πιο αθλητικα αλλα δεν κανουν για κυνομαχιες θα ειχε ενα σκυλο με τον σωματοτυπο του κανγκαλ και τον χαρακτηρα του μαλακλι!!!
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Ο Duman πάντως έχει εντυπωσιακό κεφάλι και, για να είμαι ειλικρινής, μου αρέσει περισσότερο από του Dolas και του Emperor.
(κι αν ήταν μαύρο θα τρέχαν τα σάλια πολλών δικών μας σκυλάδων).
 










Fotiskiour

New Member
15 Νοεμβρίου 2016
3
2
33
Καλησπέρα και από εμένα... Εγώ ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα για αυτά τα θηρία για τον λόγο ότι πριν έναν μήνα ένα κουτάβι με ακολούθησε όταν σχολασα από την δουλειά το πήρα το ταισα και εν τέλει δεν μπόρεσα να το αποχωριστώ. Αυτό που με προβλημάτισε είναι ότι τώρα που άρχισε να φαίνεται τι είναι (όταν το βρήκα ήταν πολύ μικρό ούτε να περπατήσει καλά καλά δεν μπορουσε) μου είπε ο κτηνίατρος ότι είναι διασταύρωση κάτι με kangal. Οκ όλα καλά απλά διάβασα λίγο πιο πάνω ότι πεθαίνουν σε 2 χρόνια και στεναχωρήθηκα πολύ. Ισχύει κάτι τέτοιο? Γιατί ρε παιδιά μοιάζει πολύ με τις φώτο που ανεβασατε πιο πάνω.
 


Teo2016

Active Member
15 Αυγούστου 2016
26
7
33
Καλησπέρα και από εμένα... Εγώ ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα για αυτά τα θηρία για τον λόγο ότι πριν έναν μήνα ένα κουτάβι με ακολούθησε όταν σχολασα από την δουλειά το πήρα το ταισα και εν τέλει δεν μπόρεσα να το αποχωριστώ. Αυτό που με προβλημάτισε είναι ότι τώρα που άρχισε να φαίνεται τι είναι (όταν το βρήκα ήταν πολύ μικρό ούτε να περπατήσει καλά καλά δεν μπορουσε) μου είπε ο κτηνίατρος ότι είναι διασταύρωση κάτι με kangal. Οκ όλα καλά απλά διάβασα λίγο πιο πάνω ότι πεθαίνουν σε 2 χρόνια και στεναχωρήθηκα πολύ. Ισχύει κάτι τέτοιο? Γιατί ρε παιδιά μοιάζει πολύ με τις φώτο που ανεβασατε πιο πάνω.
Βαλε καμια φωτογραφια...Αυτο που λες οτι πεθαινουν σε 2 χρονια δεν ισχυει διαβασε καλυτερα το θεμα.
 
  • Like
Reactions: Miniature Schnauzer


Fotiskiour

New Member
15 Νοεμβρίου 2016
3
2
33
Βαλε καμια φωτογραφια...Αυτο που λες οτι πεθαινουν σε 2 χρονια δεν ισχυει διαβασε καλυτερα το θεμα.

Αυτός είναι..! Οκ μάλλον δεν κατάλαβα καλά... Επίσης ρε παιδιά όταν τον χαϊδεύω αυτός με δαγκώνει , απ ότι καταλαβαίνω πιστεύω ότι θέλει να μου δείξει ότι του αρέσει αλλά δεν γλύφει... Αλλά Όσο μεγαλώνει δεν το ελενγχει και άρχισε να με πονάει.
 

Attachments

  • Like
Reactions: archodea


Teo2016

Active Member
15 Αυγούστου 2016
26
7
33
Αυτός είναι..! Οκ μάλλον δεν κατάλαβα καλά... Επίσης ρε παιδιά όταν τον χαϊδεύω αυτός με δαγκώνει , απ ότι καταλαβαίνω πιστεύω ότι θέλει να μου δείξει ότι του αρέσει αλλά δεν γλύφει... Αλλά Όσο μεγαλώνει δεν το ελενγχει και άρχισε να με πονάει.
Ετσι κανουν τα κουταβια παρτου παιχνιδια να δαγκωνει και αν παει να δαγκωσει εσενα πες δυνατα μη και μη του δινεις σημασια αν το κανει ή να τον βαζεις στο crate του. Υπομονη θα περασει η κουταβοπεριοδος.
 
  • Like
Reactions: Miniature Schnauzer


Fotiskiour

New Member
15 Νοεμβρίου 2016
3
2
33
Ετσι κανουν τα κουταβια παρτου παιχνιδια να δαγκωνει και αν παει να δαγκωσει εσενα πες δυνατα μη και μη του δινεις σημασια αν το κανει ή να τον βαζεις στο crate του. Υπομονη θα περασει η κουταβοπεριοδος.
Άντε να δούμε... Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις..
 
  • Like
Reactions: Teo2016




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981