Η Τατιανα και το dobermann!!!!


piero

Member
17 Φεβρουαρίου 2008
8
0
Φιλε ΜΑΚΗ και παλι λεω οτι δεν ξερω ουτε απο Φορουμ.
Αλλα αν εσυ δεν καταλαβαινεις την διαφορα απο την ΥΠΑΚΟΗ με την ΥΠΟΤΑΓΗ και την ΒΙΑ λυπάμαι αλλα οτι και να πω δεν θα γινει τιποτα.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
ξανθός εκ γενετής.

συστήσου λοιπόν και κάνε με να καταλάβω

προσπάθησε

που ξέρεις............... :-k :-k :-k :-k :-k :-k :-k
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ο Μάκης έχει 2000 post φίλε pierro ... προσπάθησε, μάλλον ξέρει να συζητάει ... και αυτός πολλές φορές συζητάει για να ακούσει άλλος, και όχι αυτός που φαίνεται ότι κάνει συζήτηση μαζί του εκείνη την ώρα ...

Επίσης ψάξε στο google για τις καινούριες χρήσεις του ηλ.κολλάρου ... τα τελευταία 15 χρόνια έχει και τέτοιες ...

Και ένα όνομα σκύλου που έχει κάνει SchH χωρίς κολλάρο - πνίχτη - prong ... αν θές ...
 


BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Η εκπομπη πλησιασε πολυ να χαρακτηριστει τραγικη, ευτυχως που δεν εξελιχτηκε σε τραγωδια-κυριως λογω του πολυ καλου χαρακτηρα του συγκεκριμενου θηλυκου Ντομπερμαν.
 


piero

Member
17 Φεβρουαρίου 2008
8
0
Καποτε που το σουτσχουντ ηταν αθλημα δεν εμπαινε κολαρο και ο πνιστης
μονο σε σκληρα σκυλια ( εκ γενετεις σκληρα ).
Σημερα το χρημα και η αλαζονια τα εχει χαλασει ολα.
Εξαλου ενα σκυλι που δουλευει αυτο το αθλημα δεν εχει καμια σχεση με την καθημερινη υπακοη η φυλαξη του σκυλου.
Αρα η κανεις το αθλημα σωστα η φτιαχνεις τον σκυλο σου για υπακουο συντροφο στην καθημερινη σου ζωη.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
BasKal said:
Η εκπομπη πλησιασε πολυ να χαρακτηριστει τραγικη, ευτυχως που δεν εξελιχτηκε σε τραγωδια-κυριως λογω του πολυ καλου χαρακτηρα του συγκεκριμενου θηλυκου Ντομπερμαν.
(σχεδόν) στα λόγια μου έρχεσε
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
παλιά ΔΕΝ ήταν άθλημα

ήταν διαδικασία επιλογής γεννητόρων.

ΣΗΜΕΡΑ είναι άθλημα.

όλα χρησιμοποιούνταν ανέκαθεν (prong -choke)

με τα χρόνια άλαξε η φιλοσοφία ΚΑΙ ΟΧΙ το μέσο

περιμένω (μάλλον για πολύ ακόμη)

την διαφορα απο την ΥΠΑΚΟΗ με την ΥΠΟΤΑΓΗ

και τι είναι ΒΙΑ
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Περί γλώσσας κατά την εκπαίδευση

Όπως έχω πει πολλές φορές υπάρχει διαφορά νοοτροπίας και απόψεων, χωρίς να σημαίνει ότι κάποια είναι λάθος.

Εγώ μιλάω στο σκυλί Ελληνικά αλλά δίνω εντολές στα Γερμανικά.

Γιατί?

Για κάποιους επειδή είμαι ψώνιο.

Για κάποιους άλλους γιατί τα Γερμανικά είναι η γλώσσα των σκύλων Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing .

Για κάποιους άλλους για να επιδειχθώ.

Για μένα?

Γιατί στο άθλημα που κάνω απαιτώ πλήρη - άμμεση και απόλυτη υπακοή.

Τι εννοώ.

Παράδειγμα α.

Το σκυλί είναι εκπαιδευμένο με ελληνικές εντολές – λέξεις.

Είμαστε λοιπόν στο σπίτι και θεωρεί σωστό να έρθει και να μυρίσει – δει - επεξεργαστεί τα καινούργιο μας ……… ή να μας καλωσορίσει μόλις γυρίσαμε από την δουλειά

Εμείς δεν θέλουμε και ΑΥΘΟΡΜΗΤΑ του λέμε ότι θα λέγαμε και στο παιδί μας - φίλο μας

‘ έλα ρε, κάτσε, σιγά, φύγε όχι τώρα΄.

Εννοώντας όχι τώρα περίμενε ένα λεπτό να μπω στο σπίτι – κλειδώσω την πόρτα – αφήσω κάτω τις 10 τσάντες από το Super Market.

Του δώσαμε λοιπόν

1 έλα
2 κάτσε
3 σιγά
4 φύγε
5 όχι

εντολές χωρίς να εννοούμε ΚΑΜΙΑ, το σκυλί εάν δεν μπερδεύτηκε ΙΣΩΣ εκτέλεσε την μια (τι να πρωτοπρολάβει να κάνει το έρημο ) και πέρασε στο ντούκου (δεν εκτέλεσε) τις άλλες 4.

Όταν εγώ θα δώσω εντολή όμως περιμένω την άμεση εκτέλεση της.

Για αυτό τον λόγο και τις εντολές τις δίνω μόνο στα Γερμανικά

Αλλά όπως έχω πει πολλές φορές.

Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στο τι ζητάς – τι απαιτήσεις έχεις – τι είναι εκπαίδευση – εκπαιδευμένος σκύλος για τον καθένα.

Παράδειγμα β

Βγάζω το σκυλί από το ιατρείο και δεν έχει συνέλθει από την νάρκωση.

Χωρίς να το θέλω του λέω platz.

Καταλαβαίνω ότι έκανα μαλ…α αλλά το έχω ήδη πει.

Και αφού το είπα ΤΟ ΑΠΑΙΤΗΣΑ
http://www.dogforum.gr/forum/viewtopic.php?t=676&postdays=0&postorder=asc&start=60

περί ΄βίας ΄

περιμένω ακόμη απάντηση

στο

πονάει η AZRA???

http://www.dogforum.gr/forum/viewtopic.php?t=676&postdays=0&postorder=asc&start=30

και ένα γενικά εξαιρετικό θέμα για να διαβάσουν οι νεώτεροι

αξίζει

http://www.dogforum.gr/forum/viewtopic.php?t=676&postdays=0&postorder=asc&start=0
 


piero

Member
17 Φεβρουαρίου 2008
8
0
Προφανως φιλε ΜΑΚΗ η ΚΩΣΤΑ και δεν ποναει το σκυλι την ωρα που ο ερεθιστης το κτυπαει . Αλλα ξερεις πολυ καλα αν εισαι αυτος που καταλαβα
οτι οταν παθιασεις ενα σκυλι γεννημενο εργατη και δη μαλινουα, μπροστα στο παθος του για να κερδισει το γαντι ο πονος ειναι ψιλα γραμματα γι αυτο.Εχω δει σκυλι στην Αυστρια να κανει ΦΟΥΣ με το μπαλακι και οταν πηγε περισσοτερο μπροστα απο το νορμαλ ο κυναγογος του εδωσε ενα τρανταγμα με τον πνιχτη ( με λιμαρισμενα τα καρφια του ) που ξεματωσε ο λαιμος του σκυλιου. Το σκυλι βεβαια ουτε κατεβασε την ουρα του ουτε το κεφαλι του και συνεχισε την επιδηξη του.
Αν φτασομε στο σημειο να δημιουργουμε ακραια μηχανακια ( και δεν υπαρχουν και πολλα σκυλια που μπορουν να το κανουν ) ...........
Επισεις αν εισαι ο ΚΩΣΤΑΣ του βιντεο που ειδα σου βγαζω το καπελο για την δουλεια σου αλλα πεσμου ποσα χρονια παλευεις για ενα τετοιο σκυλι.
Συμφωνω για τον πνιχτη ως μεσο διορθωσης αλλα οχι μαθησης.
Οσο για το οτι πρεπει να ντρεπομαι γιατι δεν εχω δει αυτο το βιντεο ,δεν το καταλαβαινω.
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
( με λιμαρισμενα τα καρφια του )
αυτο που το ειδες ειπες??


Επισεις αν εισαι ο ΚΩΣΤΑΣ του βιντεο που ειδα σου βγαζω το καπελο για τ.....
και γω το βγαζω του κωστα.
αλλα και του μακη :D

καπου νωριτερα διαβαζα..."καντε μια βολτα απο το φορουμ" και ριξτε μια ματια σε κανα τοπικ....μαλλον δεν εκανες..
 




nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
στην αυστρια στο δρομο?

στην αυστρια σε αγωνες?

στην αυστρια στο χωρο ενος εκπαιδευτη?

που το ειδες? και που ειδες οτι ηταν και λιμαρισμενο?
 


piero

Member
17 Φεβρουαρίου 2008
8
0
Σε εκπαιδευτη και μαλιστα παγγοσμιου φιμης.
Οπως ειδα και μπουνια στο κεφαλι σε ντομπερμαν γιατι ξεφυγε 5 ποντους απο την εντολη ΚΑΤΩ ΜΕΙΝΕ.