Η βασίλισσα Κίρκη


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Ανοίγω το θέμα επειδή υποσχέθηκα φωτογραφία.
Την ιστορία της θα την πω άλλη φορά γιατί τώρα δεν προλαβαίνω...

received_773225036616199.jpeg

Άγιε μου Βασίλη σε παρακαλώ φέρε μου το 2021 έναν λογικό άνθρωπο να μην μου βάζει σκούφια και να με αφήνει να κυνηγάω τις γάτες.
Ήμουν καλό και ήσυχο σκυλάκι.
 








ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Το αγαπημένο μου όνομα και χρωμα γούνας :love:
Ειναι κουκλα!
Πάντα μαύρα @medusa δεν φαίνονται και οι τρίχες στα ρούχα.
Μόνο ένα είχα που ήταν καφέ σκούρο με άσπρο θώρακα αλλά το διάλεξε άλλος.. έπρεπε να είχα χωρίσει το ξέρω ή να το είχα βάψει με λαδομπογια. Τελικά τίποτα από τα δύο..
 
  • Like
  • Haha
Reactions: mareco and medusa


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Ήρθα κι εγώ να πω την ιστορία της βασίλισσας λοιπόν και λίγο και την δικιά μου. Και πότε θα διαβάσω το μορφολογία και εργασία δεν ξέρω...

Μάλλον ήδη καταλάβατε πως έχω άθλια σχέση με τις φωτογραφίες γιατί αυτή η κουνημενη είναι η καλύτερη που έχουμε βγάλει ένα χρόνο τώρα.

Λοιπόν την Κίρκη την πήρα τον Σεπτέμβρη του 2019 σε ηλικία 3 ετών και.. είπα να κάνω την μαγκιά να πάρω ενήλικο σκύλο πρώτη φορά στην ζωή μου και μου έφυγε η μαγκιά...

Η Κίρκη βρέθηκε στο βουνό από μια κυρία που φροντίζει σκυλάκια.. την ΠΕΤΑΞΕ (πραγματικά αυτό έκανε, αν το πιστεύετε.. ΠΕΤΑΞΕ ένα ενήλικο κατοικίδιο ζώο στο βουνό, αδιαφορώντας αν θα ζήσει) κάποιος αχάρακτηριστος (ειλικρινά δεν μπορώ να βρω μια λέξη που να τον περιγράφει) στο βουνό.
Η Κίρκη λοιπόν (δεν την λέγαν έτσι τότε) μπήκε μπροστά στο αυτοκίνητο της κυρίας και δεν έφευγε. Κατέβηκε και την έκανε στην άκρη αλλά μόλις πήγε να φύγει η Κίρκη έκλαιγε τόσο δυνατά που δεν μπορούσε να την αφήσει.
Την πήρε μαζί της, την πήγε στο δικεπαζ όπου έκανε στείρωση και εξετάσεις και διάφορα και έμεινε ένα μήνα στο κλουβί.. μετά δεν μπορούσαν να την κρατήσουν άλλο εκεί και την πήρε η κυρία σπίτι της, πάλι σε κλουβί γιατί είχε και άλλα ζωάκια και δεν μπορούσε...

Τέσσερις μήνες έμεινε λοιπόν το Κιρκακι μου μέσα σε κλουβί μέχρι να διαβάσω την αγγελία και να πάρω τηλέφωνο να πάω να την δω.
Από την πόρτα που την είδα, είπα ότι την θέλω. Η κυρία με πήρε στραβά και νόμιζε πως την ήθελα επειδή ήταν βελγικό λυκόσκυλο καθαρόαιμο. Εγώ βέβαια είδα ένα μπασταρδογερμανικο που εκτίμησα πολύ το πώς αντιδρούσε με εμένα.
Τέλος πάντων μετά από τρεις εβδομάδες μου την δίνει.. και αρχίζουμε τις βόλτες..

Κούτση η Κίρκη..
Παίρνω τηλέφωνο λέω, ξέρετε το σκυλάκι έχει δυσπλασία. Όχι όχι μου λέει είναι υγιέστατο (και φιλικοτατο, ξέχασα να το πω. Με ζώα και ανθρώπους. Τώρα γιατί δεν μπορούσε να ζήσει έξω από το κλουβί δεν με απασχόλησε ώστε να ρωτήσω.)

Μετά από μια βδομάδα πάμε στον δικό μου γιατρό.
Έτσι την έφερα να γνωριστείτε, του λέω, δεν θέλουμε κάτι.
Κοιτάει το βιβλιάριο και είχε τιμές και ερλιχεια και το άλλο που δεν θύμαμαι τώρα πως το λένε. Ξανά κάνουμε εξετάσεις, όντως είχε.. και αρχίσαμε θεραπεία.
Α να πω πως ο γιατρός μου είπε πως είναι μυϊκή ατροφία που χασκουν τα πίσω πόδια και να περιμένω να δούμε.. καλά στην βδομάδα το είδα εγώ και στο μήνα βγάλαμε και πλάκες.. όσο πήγαινε όλο και κουτσαινοταν εν τω μεταξύ η κοπελιά μου..

Τέλος πάντων τώρα με χάπια και άσκηση έχει φτιάξει κάπως αυτό.. τουλάχιστον μπορεί να κάνει πως τρέχει και να ανεβαίνει στο κρεβάτι.. και τώρα πρέπει να ξανακάνω την καρδιά μου πέτρα που έχει καλό καιρό να πάμε στην θάλασσα.

Να πω πως στην αρχή μου έλεγαν να την γυρίσω πίσω επειδή ήταν κουτση, εγώ δεν το έκανα γιατί το θεωρούσα πρώτον ανήθικο, δεύτερο άδικο για το Κιρκακι γιατί μάλλον για αυτό την πέταξε ο πρώην..
Το τρίτο και κυριότερο ήρθε αργότερα, η Κίρκη έγινε το σκυλάκι μου που δεν αλλάζω με τίποτα και δεν έχω μετανιώσει στιγμή που την κράτησα, παρόλο που κάποιες στιγμές μου λείπει απίστευτα ένας σκύλος.
Γι αυτό και η Κίρκη με μεγάλη της λύπη μέσα στην διετία θα έχει συγκάτοικο τετράποδο.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
Η Κίρκη βρέθηκε στο βουνό από μια κυρία που φροντίζει σκυλάκια.. την ΠΕΤΑΞΕ (πραγματικά αυτό έκανε, αν το πιστεύετε.. ΠΕΤΑΞΕ ένα ενήλικο κατοικίδιο ζώο στο βουνό, αδιαφορώντας αν θα ζήσει) κάποιος αχάρακτηριστος (ειλικρινά δεν μπορώ να βρω μια λέξη που να τον περιγράφει) στο βουνό.
Για καλαμπούρι το λες αυτό; Η πραγματικά δεν έχεις τόσο καθόλου ιδέα, πόσα πετιούνται ακριβώς έτσι, καθημερινά; Απλώς η δικιά σου, είχε τα κότσια να απαιτήσει δεύτερη ευκαιρία. Και την κέρδισε. Μπράβο της!!! :love:

.. και τώρα πρέπει να ξανακάνω την καρδιά μου πέτρα που έχει καλό καιρό να πάμε στην θάλασσα.
Είσαι του βουνού και όχι της θάλασσας; :D

Γι αυτό και η Κίρκη με μεγάλη της λύπη μέσα στην διετία θα έχει συγκάτοικο τετράποδο.
Μάλλον θα το γουστάρει τρελλά!

Ωραία ιστορία! Τυχερό τελικά το κορίτσι σου! Να την χαρείς για πολλά χρόνια, χωρίς περισσότερα προβλήματα και αυτά που έχει τώρα, να εξαφανιστουυυυυυυύν :giggle:
 
  • Like
Reactions: ΒασιλικηΖ


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
@mareco , δυστυχώς ξέρω πόσα τα πετάνε.. απλά δεν είχα έρθει ποτέ τόσο κοντά με πεταμένο σκύλο, οπότε πλέον βάζω τον εαυτό μου στην θέση του και για αυτό μου φαίνεται αδιανόητο.
Να πω πως η Κίρκη δεν ήξερε καμία λέξη όταν την πήραμε, ούτε βόλτα, λιχουδια, μπισκότο, φαι, καμία. Αλλά ήξερε να περπατάει στο λουρί πράγμα που έδειχνε πως είχαν ασχοληθεί. Επίσης εκτός του θέματος που είχε με τα ζώα φαίνονταν αρκετά ισορροπημένη και σωστά κοινονικοποιημενη.

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι πως κουτσαθηκε και δεν είχαν την οικονομική δυνατότητα να την στηρίξουν. Αλλά και πάλι μου φαίνεται αδιανόητο, τώρα με την δεύτερη καραντίνα πιστεύω όλοι έχουμε πάθει οικονομικό σοκ, ε δεν σκέφτομαι ούτε να την δώσω ούτε να της κόψω τα φάρμακα.
Και σίγουρα και πιο χάλια να πάνε τα πράγματα δεν θα την πετάξω. Μπορεί να το βρείτε ελεεινό μερικοί αυτό, αλλά εγώ το θεωρώ πιο σωστό να κάνεις ευθανασία παρά να πετάξεις άρρωστο ζώο.
Τουλάχιστον έτσι καταλαβαίνεις και ότι το σκοτώνεις, και δεν είναι και αργό και βασανιστικό..

Του βουνού με χίλια ναι.. αλλά ο κουτσαβλος θέλει και την θάλασσα του.

Μπα το καινούργιο ζωάκι όταν θα έρθει θα το μισήσει η Κίρκη, γενικά δεν τα πολυσυμπαθει τα ζωάκια. Τώρα έχει μάθει να τα ανέχεται..
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Να σου ζήσει Βασιλική :)
Αυτό με τα πίσω ποδαράκια της θεραπεύεται ή πάντα θα έχει πρόβλημα;
Τι ακριβώς είναι αυτό που έχει;
 
  • Like
Reactions: ΒασιλικηΖ


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Δυσπλασία έχει, νόμιζα το είπα.
Ο γιατρός μου είπε πως και εγχείρηση να κάνει σε τέτοια ηλικία δεν είναι μεγάλο το ποσοστό επιτυχίας.
Μόλις πήγα να γράψω πως δεν θα το έκανα λόγο κόστους και σίγουρη επιτυχία να είχε, αλλά τώρα που το σκέφτομαι μάλλον θα το έκανα..
Πάντως τώρα περπατάει κανονικά και αρκετά, μισάωρο συνεχόμενο γρήγορο βάδην το έχει άνετα βέβαια κάνουμε και πιο πολύ, τρέχει σαν χαζό και για πολύ λίγο, και ανεβαίνει και στο κρεβάτι.
Η αλήθεια είναι πως έχω παραμελήσει τα μπάνια της που κάνουν πολύ καλό, αλλά είμαι άνθρωπος του βουνού όπως είπα και πριν.. κάνει και κρύο...
 
  • Like
Reactions: mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
Γιατί καλέ, μαζί μπαίνετε στην θάλασσα;
Άσε που...το κρύο που το βλέπεις;
Αυτές τις μέρες είναι κανονικά γεμάτες οι παραλίες.
Μη χειρότερα δηλαδή :rolleyes:
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Γιατί καλέ, μαζί μπαίνετε στην θάλασσα;
Άσε που...το κρύο που το βλέπεις;
Αυτές τις μέρες είναι κανονικά γεμάτες οι παραλίες.
Μη χειρότερα δηλαδή :rolleyes:
Κοίτα όταν την πήρα δεν ήθελε να μπαίνει καθόλου. Μετά το φτάσαμε να πάει για το μπαλάκι.
Τώρα έχουμε καιρό να πάμε, οπότε δεν ξέρω.
Και επειδή πρέπει να κολυμπάει για γυμναστική συνήθως είμαι κι εγώ μέσα για να μην βγαίνει τόσο γρήγορα..
 








ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Ναι το ξέρω, το έγραψα και στο άλλο θέμα με το σκυλάκι με την δυσπλασία.
Τα κόψαμε δυστυχώς γιατί παρόλη την αύξηση εσόδων που έχουμε στην καραντίνα τα μαζεύω όπως όλοι.. το είπε και ο Κούλης.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
Τις υδροθεραπείες λες ότι έκοψες;
Που πήγαινες;
Οι πισίνες πάντως, δεν είναι ακριβές.