Η γειτόνισσα με έβρισε Γτ έβγαλα βόλτα το σκυλί μου


Pandora

Member
12 Οκτωβρίου 2017
9
6
31
Θέλω βοήθεια μια γειτόνισσα με έβρισε Γτ η σκυλίτσα μου έκανε τσισα της και με έβρισε πολύ άσχημα με έκανε σκουπίδι για την ακρίβεια είμαι η μόνη που μαζεύει τα κακάκια του σκυλιού μου σε όλη την γειτονιά αλλά δεν μπορώ να βρω τρόπο για τα τσισακια επίσης είμαι έγκυος και αύριο γενναω και δεν θέλω τώρα που θα λείπω το παιδί που την βγάζει βόλτα να τον στεναχωρει γτ είναι παιδί με ειδικές ανάγκες
 




Pandora

Member
12 Οκτωβρίου 2017
9
6
31
Μπόχουμ δέρνουμε;

Τι βοήθεια θες δηλαδή; Αγνοήσετε την.
Αυτό έκανα εγώ αλλά το να φωνάζει από το μπαλκόνι και να με βρίζει δεν είναι ότι καλύτερο ούτε τον αδελφό του άντρα μου και δεν το κάνει πρώτη φορά συνέχεια το κανει
 






Pandora

Member
12 Οκτωβρίου 2017
9
6
31
Την επομενη φορα ή βριστην κ συ ή στειλε τον αντρα σου να της πει δυο λογακια ή παρε την αστυνομια να καταγγειλεις παρενοχληση εξυβριση προσβολη προσωπικότητας κλπ κλπ
Ο άντρας μου μακάρι να έλεγε μόνο δυο για αυτό δεν τον αφήνω το θέμα είναι να μην το κάνει στον αδελφό του τώρα που θα λείπουμε απλός κοντεύω να σκάσω με όλα αυτά που μου εσουρε και η αστυνομία δλδ θα κάνει τίποτα η μπα?
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Καλα ναι...κ αμα σου πουν κ τιποτα γιατι καθυστερησες λες κ ενα "υπέστην σοβαροτατον σοκ και ψυχική οδύνη,με συγχυσε τόσο που παραλιγο να γεννήσω" κλπ κλπ

Αλλα το κυριοτερο ειναι...μην επιτρεπεις καλη μου σε κανεναν να σε ρεζιλευει ετσι δημοσιως μονο κ μονο επειδη ειναι κακομαμημενη.

Τι εννοεις?αμα καταθεσεις μηνυση θα ρθουν να την μαζεψουν.
Μαρτυρες εχεις?διατεθειμενους να καταθέσουν?
Αλλιως ισως απλα της κανουν καμια συσταση...αμα ειναι καμια απτις γνωστες θρασυδειλες κυριουλες θα κανει τουμπεκι,αμα ειναι αρχικαρια τραβα μια μηνυση κ τελειωνε

Ααα επισης
Κοριτσια αμα δε τοχετε,δε θελετε,οτιδηποτε τεσπα
Να τους ξαμολατε τους αντρες,να μην τους εμποδιζετε (κατι μου θυμιζει αυτη η ιστορια...)
 


Pandora

Member
12 Οκτωβρίου 2017
9
6
31
Βασικά αν έγινε πριν λίγο μην περιμένεις την επόμενη φόρα, κάνε τώρα την καταγγελεία. Νομίζω μετράει και μετά το συμβάν όχι;
δεν έχω ιδέα από αυτά πρώτη φορά μου συμβαίνει έχει περάσει πάνω από μια ώρα που έγινε και ακόμα δεν έχω συνέλθει και δεν ξέρω άμα γίνεται να κάνω τώρα καταγγελία
 


Pandora

Member
12 Οκτωβρίου 2017
9
6
31
Καλα ναι...κ αμα σου πουν κ τιποτα γιατι καθυστερησες λες κ ενα "υπέστην σοβαροτατον σοκ και ψυχική οδύνη,με συγχυσε τόσο που παραλιγο να γεννήσω" κλπ κλπ

Αλλα το κυριοτερο ειναι...μην επιτρεπεις καλη μου σε κανεναν να σε ρεζιλευει ετσι δημοσιως μονο κ μονο επειδη ειναι κακομαμημενη.

Τι εννοεις?αμα καταθεσεις μηνυση θα ρθουν να την μαζεψουν.
Μαρτυρες εχεις?διατεθειμενους να καταθέσουν?
Αλλιως ισως απλα της κανουν καμια συσταση...αμα ειναι καμια απτις γνωστες θρασυδειλες κυριουλες θα κανει τουμπεκι,αμα ειναι αρχικαρια τραβα μια μηνυση κ τελειωνε

Ααα επισης
Κοριτσια αμα δε τοχετε,δε θελετε,οτιδηποτε τεσπα
Να τους ξαμολατε τους αντρες,να μην τους εμποδιζετε (κατι μου θυμιζει αυτη η ιστορια...)
Όχι για μήνυση απλά να της κάνουν παρατηρήσει δεν θέλω να το τραβήξω τόσο πολύ ο άντρας μου λόγο της εγκυμοσύνης έχει γίνει πολύ προστατευτικος μαζί μου όποτε βλέπω να σκαρφάλωνει σε κανένα μπαλκόνι και είναι και ψηλά
 




Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Σε ειδε με τη κοιλια στο στομα κ σε εβρισε;;;
Εννοείται μπορείς να κάνεις κ τωρα καταγγελία....
Αν κ εγω θα εκανα αλλο....θα ξαναεβγαζα το σκυλο κ μολις μιλουσε θα έπαιρνα τηλ μπροστα της την αστυνομια. Θα την απειλουσα με μήνυση σαφεστατα κ θα πατουσα στην εγκυμοσυνη, οπως κ το εχω κάνει οταν χρειαστηκε....κ φυσικα θα ανεφερα για το ατομο που θα βγάζει το σκυλι κ ξανα πως προκειται για ειδική περιπτωση κ εαν πει κουβεντα θα γινει κ παλι μηνυση.....
Αν δεν μπορείς εσυ οντως το αυτο ο αντρας σου....σιγα μην την αφήσεις ετσι!!!!

Με το καλο το μωρακι σου!!!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
δεν έχω ιδέα από αυτά πρώτη φορά μου συμβαίνει έχει περάσει πάνω από μια ώρα που έγινε και ακόμα δεν έχω συνέλθει και δεν ξέρω άμα γίνεται να κάνω τώρα καταγγελία
Φυσικά και γίνεται. και το ότι είσαι ετοιμόγεννη είναι κάτι παραπάνω από υπέρ σου. Use it! :sneaky::sneaky:
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
@Pandora έχω δύομιση προβληματισμούς:

1. Γιατί αναρωτιέσαι πως θα αντιμετωπίσεις έναν άνθρωπο, που σε προσβάλει έτσι, για τον οποιοδήποτε λόγο, κι αν το κάνει; Αν αύριο-μεθαύριο πρώτα ο Θεός, περνάς με το σκυλί και το παιδί σου μαζί, και σε σκυλοβρίσει πάλι, γιατί έτσι γουστάρει, πάλι θα αναρωτιέσαι τι να κάνεις; Αν σου πετάξει έναν κουβά νερό, την ώρα που περνάς από κάτω; Εγώ, την μόνη συμβουλή που μπορώ να σου δώσω, είναι να είσαι απόλυτα τυπική σε ότι αφορά τις υποχρεώσεις σου, εξαιτίας του σκύλου. Να μην μπορεί κανείς, να σου προσάψει το παραμικρό. Τα δικαιώματά σου όμως, πρέπει να τα διεκδικείς.

2α. Μιλάς για ένα παιδί, με ειδικές ανάγκες, που θα αναλάβει την φροντίδα του σκύλου. Το έχει ξανακάνει ή θα κάνει βουτιά στα βαθιά; Έχει την αντίληψη και την ικανότητα να ανταπεξέλθει; Γιατί αν όχι, η συμπεριφορά της γειτόνισσας, είναι το μικρότερό σας πρόβλημα.

2β. Το σκυλάκι φοράει ταυτότητα, είναι τσιπαρισμένο και επιβεβαιωμένα καταχωρημένο και δεν λύνεται ΠΟΤΕ στην βόλτα, ελπίζω ε;

Με το καλό, το νέο μέλος της οικογένειας και αποφασίστε οικογενειακά, πως πρέπει να διεκδικείτε, τα δικαιώματά σας!
 




Spiros_Sersey

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2017
184
618
56
Ζωγράφου
δεν έχω ιδέα από αυτά πρώτη φορά μου συμβαίνει έχει περάσει πάνω από μια ώρα που έγινε και ακόμα δεν έχω συνέλθει και δεν ξέρω άμα γίνεται να κάνω τώρα καταγγελία
Και αύριο και μεθαύριο και σε έξι μήνες.
Δεν ήθελες να μπλεχτείς, και το κατάπιες, αλλά περάσανε 6 μήνες και σε βασανίζει.
Τράβα και μια για ηθική βλάβη και ψυχική οδύνη, ένα 50ρικο είναι νομίζω και άστη να βράζει στο ζουμί της, ή να παρακαλά να την αποσύρεις. Σε κάθε περίπτωση θα σε βλέπει και θα κρύβεται.

Μην αφήνετε ποτέ να σας "καβαλάνε" - "ασκούν κυριαρχία" γιατί αφού....για να το γράψω στη γλώσσα των αγαπημένων μας φίλων

edit. Και βασικά το σημαντικότερο είναι ότι αν δεν αντιδράσεις, θα το λάβει σαν αδυναμία και θα στο επαναλάβει 1000%
 
Last edited:


Pandora

Member
12 Οκτωβρίου 2017
9
6
31
@Pandora έχω δύομιση προβληματισμούς:

1. Γιατί αναρωτιέσαι πως θα αντιμετωπίσεις έναν άνθρωπο, που σε προσβάλει έτσι, για τον οποιοδήποτε λόγο, κι αν το κάνει; Αν αύριο-μεθαύριο πρώτα ο Θεός, περνάς με το σκυλί και το παιδί σου μαζί, και σε σκυλοβρίσει πάλι, γιατί έτσι γουστάρει, πάλι θα αναρωτιέσαι τι να κάνεις; Αν σου πετάξει έναν κουβά νερό, την ώρα που περνάς από κάτω; Εγώ, την μόνη συμβουλή που μπορώ να σου δώσω, είναι να είσαι απόλυτα τυπική σε ότι αφορά τις υποχρεώσεις σου, εξαιτίας του σκύλου. Να μην μπορεί κανείς, να σου προσάψει το παραμικρό. Τα δικαιώματά σου όμως, πρέπει να τα διεκδικείς.

2α. Μιλάς για ένα παιδί, με ειδικές ανάγκες, που θα αναλάβει την φροντίδα του σκύλου. Το έχει ξανακάνει ή θα κάνει βουτιά στα βαθιά; Έχει την αντίληψη και την ικανότητα να ανταπεξέλθει; Γιατί αν όχι, η συμπεριφορά της γειτόνισσας, είναι το μικρότερό σας πρόβλημα.

2β. Το σκυλάκι φοράει ταυτότητα, είναι τσιπαρισμένο και επιβεβαιωμένα καταχωρημένο και δεν λύνεται ΠΟΤΕ στην βόλτα, ελπίζω ε;

Με το καλό, το νέο μέλος της οικογένειας και αποφασίστε οικογενειακά, πως πρέπει να διεκδικείτε, τα δικαιώματά σας!
Έχει χρειαστεί ξανά να την προσέξει κ δεν υπάρχει πρόβλημα ακολουθεί της οδηγίες κατά γράμμα δεν έχει σοβαρό πρόβλημα (άμα καθίσω να αναλησω το θέμα που έχει ο αδελφός του άντρα μου δεν ξέρω άμα καταλάβεις Γτ ούτε και εγώ ήξερα ακριβώς τι είναι) και δεμενη είναι και ταυτότητα όλα τα έχω Γτ φοβάμαι για το παραμικρό και δεν μου έχει ξανασυμβεί κάτι τέτοιο προσέχω τα πάντα σε σχέση με την ζουζουνα μου για να μην μπορεί να μου πουν τίποτα έπαθα σοκ από την αντίδραση της γυναικας
 


Spiros_Sersey

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2017
184
618
56
Ζωγράφου
Την επομενη φορα ή βριστην κ συ ή στειλε τον αντρα σου να της πει δυο λογακια ή παρε την αστυνομια να καταγγειλεις παρενοχληση εξυβριση προσβολη προσωπικότητας κλπ κλπ
Ούτε να τη βρίσει, ούτε να στείλει τον άντρα της. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να της δώσει πάτημα. Εύκολα αν είναι κάρια, θα κάνει αυτή πρώτη καταγγελία και θα βγει από πάνω.
Ας πούμε "Εγώ ευγενικά της είπα για το σκύλο γιατί (ότι θέλει) και με έβρισε, ή μου έστειλε τον σύζυγο... σε μια ανυπεράσπιστη γυναίκα κλαψ κλουψ και π@π@ρια μάντολες.
Καταγγελία για να μαζευτεί πάραυτα, εφόσον δει ότι δεν παίζει, αλλά ούτε ανέχεται προσβολές.
 
  • Like
Reactions: Pandora


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Σιγουρα αυτη ειναι η καλυτερη κ πιο "αναιμακτη" εναλλακτικη γιαυτο κ την προτεινα κιολας...
Αλλα μπορεί να μην θελει γιατί α)σκέφτεται τα εξοδα β)σκεφτεται τι θα πει η γειτονιά γ)φοβαται οτι ειναι παρατραβηγμενο κ θα στοχοποιηθει περαιτέρω
κλπ κλπ κλπ
Γι'αυτό λοιπον υπαρχουν οι 2 πρώτες εναλλακτικές...
Δλδ αμα ήμουν εγω (που ως γνωστόν δυσκολεύομαι κιολας στις βωμολοχίες...) απαυτα που θα ξεστομιζα θα κοκκινιζαν κ οι λιμενεργάτες του Πειραιά...
νταξ ειπαμε...
Το ειδε μικρο το κοριτσακι με την κοιλια τουρλα κ αποφασισε να το παιξει μαγκας?
 


Spiros_Sersey

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2017
184
618
56
Ζωγράφου
Σιγουρα αυτη ειναι η καλυτερη κ πιο "αναιμακτη" εναλλακτικη γιαυτο κ την προτεινα κιολας...
Αλλα μπορεί να μην θελει γιατί α)σκέφτεται τα εξοδα β)σκεφτεται τι θα πει η γειτονιά γ)φοβαται οτι ειναι παρατραβηγμενο κ θα στοχοποιηθει περαιτέρω
κλπ κλπ κλπ
Γι'αυτό λοιπον υπαρχουν οι 2 πρώτες εναλλακτικές...
Δλδ αμα ήμουν εγω (που ως γνωστόν δυσκολεύομαι κιολας στις βωμολοχίες...) απαυτα που θα ξεστομιζα θα κοκκινιζαν κ οι λιμενεργάτες του Πειραιά...
νταξ ειπαμε...
Το ειδε μικρο το κοριτσακι με την κοιλια τουρλα κ αποφασισε να το παιξει μαγκας?
Και εγώ το ίδιο θα έκανα πριν το καλοκαίρι. Θα τις κατέβαζε παρέλαση αγίους και εξαπτέρυγα και αν είχα το σακουλάκι με την τούρτα σοκολατίνα περικεφαλαία.
Η κουβέντα όμως με νομικό με άλλαξε.
Αντί να με κογιονάρει ο κάθε απέναντι και να μου στήνει δόκανο, καλύτερα να στήσω εγώ το δόκανο.
Πχ. Στο παραπάνω θα έκανα καταγγελία και όχι μήνυση, ώστε ούτε να πληρώσω, ούτε να δείξω αδιάλλακτος. Θα είχα όμως στο βιβλίο συμβάντων ότι 12 Οκτωβρίου η κυρία Χ. Παπαρ@πούλου με έβρισε και ζητώ προστασία.
Αποτελέσματα:
α) μάσαγε και δεν με ξαναενοχλούσε αν είχε μισό δράμι μυαλό.
β) Δεν είχε ούτε το μισό δράμι, οπότε στην επόμενη που θα μου μιλούσε, ακόμα και αν δε με έβριζε, θα γκάριζα για να με ακούσει όλη η γειτονιά, και καπάκι θα γινόμουν και επιθετικός στα όρια (προσοχή στο όριο) της χειροδικίας με όλα τα κοσμητικά ώστε να έρθει αστυνομία για το επεισόδιο. Με καταγεγραμμένη καταγγελία όπου επειδή είμαι διαλλακτικός δεν προχώρησα σε μήνυση, "κυρ αστυνόμε δεν είναι δυνατόν να με βρίζει κάθε φορά που με βλέπει". Πέστε της να συμμορφωθεί γιατί την επόμενη θα την πιάσω από τα πόδια και θα την κουνάω ανάποδα μέχρι να ισιώσει.:D
Δίκιο δεν θα έβρισκε ποτέ. ΠΟΤΕ όμως.

Το μυστικό είναι να μην τσιμπήσεις, αλλά να τσιμπήσει. ;)
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.077
Athens
Συμβάν με μαντάμ σε μπαλκόνι:
"Πάρε το βρωμόσκυλό σου από εκεί γιατί κατουράει το δέντρο" (ο σκύλος μου μύριζε το δέντρο).
Εγώ με απάθεια: "Ο σκύλος μου δεν κατουράει το δέντρο, αφενός, αφετέρου το δέντρο είναι στο πεζοδρόμιο οπότε και να το κατούραγε ...τι?"
Απάντηση της κατινομαρίκας: "Θα κατέβω τώρα κάτω και θα σε ταχτοποιήσω - έχεις και θράσος".
Δική μου απάντηση: "Ορίστε?" (με το κινητό ανά χείραςαυτή τη φορά να πατάω κουμπάκια)
Δική της: "Θα κατέβουμε με τον άντρα μου και θα σου βγάλουμε το μαλλί τρίχα τρίχα και σένα και του βρωμόσκυλου - μαύρη θα σε κάνουμε - δεν θα γνωρίζεις τη μούρη σου". Και βγαίνει κι ο drogo σε έκδοση κοιλούμπα με τρίχες και ξεχειλωμένο σώβρακο στο μπαλκόνι για να σκιαχτώ.
Εγώ: "Ξαναπείτε το αυτό για να το ηχογραφήσω και δεύτερη φορά συν τους μάρτυρες γύρω στα μπαλκόνια. Πετάγομαι να αφήσω το σκύλο και πάω για τμήμα - μη φύγετε".
Μόκο η μαντάμ. Από τότε περνούσα και για ένα διάστημα περνούσα επίτηδες περήφανα μπροστά από το σπίτι της. Δεν ξανάπε τίποτα.
Συμπέρασμα: Να είσαι κύριος, να ξέρεις το νόμο και τα δικαιώματά σου, αντιδράς cool και πας τμήμα ή απειλείς ότι θα πας τμήμα. Και άστους να βράζουν στο ζουμί τους.