Η ζήλια στους σκύλους


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Εδώ και χρόνια οι ερευνητές διαφωνούν ως προς τους μηχανισμούς που κρύβονται πίσω από την εκδήλωση της ζήλιας. Είναι, άραγε, απλά ένα φαινόμενο που δημιούργησε η κοινωνία μας ή αποτελεί ενσωματωμένο συναίσθημα στον εγκέφαλό μας;
Μια νέα έρευνα που μελέτησε τις συμπεριφορές ζήλιας μεταξύ σκύλων έρχεται να υποστηρίξει το δεύτερο, προτείνοντας την ύπαρξη μιας βασικής, πρωτόγονης μορφής του συναισθήματος που –πλέον- έχει εξελιχθεί με απώτερο σκοπό την προστασία των κοινωνικών μας σχέσεων από εξωγενείς απειλές. Τα αποτελέσματα της έρευνας δημοσιεύτηκαν στο PLOS One.

Οι μέχρι τώρα έρευνες, σύμφωνα με τους επιστήμονες, που έγιναν για τη ζήλια αφορά τα ζευγάρια, όμως το συναίσθημα είναι κοινό και μεταξύ φίλων, αδελφών ακόμα και στενών συνεργατών. Πρώιμα σημεία ζήλιας περιγράφονται, ακόμα, και μεταξύ βρεφών και μικρών παιδιών. Επιπλέον, η κατανόηση των μηχανισμών που υπεισέρχονται στη ζήλια στον άνθρωπο είναι σημαντική, καθώς συχνά αναφέρεται ως η τρίτη αιτία ανθρωποκτονιών.

Μέχρι σήμερα, δεν είχαν γίνει μελέτες σχετικά με τη ζήλια μεταξύ των σκύλων. Με την πεποίθηση ότι τέτοιες μελέτες μπορεί να βοηθήσουν στην καλύτερη κατανόηση της ζήλιας μεταξύ των ανθρώπων, η ερευνητική ομάδα διεξήγαγε σε 36 σκύλους μια σειρά από δοκιμασίες, που προσαρμόστηκαν από ένα πείραμα που διεξάγεται συνήθως σε βρέφη 6 μηνών.

Αρχικά, ζητήθηκε από τους ιδιοκτήτες των σκύλων να αγνοήσουν το κατοικίδιο τους εντός σπιτιού και να εστιάσουν την προσοχή τους είτε σε ένα ομοίωμα σκύλου (λούτρινο, κινούμενο ή όχι), είτε σε ένα οποιοδήποτε άλλο αντικείμενο. Οι ιδιοκτήτες έπρεπε να συμπεριφέρονται σε κάθε αντικείμενο όπως στο σκύλο τους. Σε μια άλλη δοκιμασία, ζητήθηκε από τους ιδιοκτήτες να διαβάσουν ένα βιβλίο, αγνοώντας και πάλι το σκύλο τους.

Όλες οι δοκιμασίες βιντεοσκοπήθηκαν και κλήθηκαν ανεξάρτητοι εκτιμητές να αξιολογήσουν την επιθετικότητα και τις συμπεριφορές απόσπασης ή αναζήτησης της προσοχής των ιδιοκτητών που παρουσίαζαν οι σκύλοι. Προέκυψε, λοιπόν, ότι η πλειοψηφία των σκύλων (78%) έσπρωχνε ή ακουμπούσε τον ιδιοκτήτη όταν η προσοχή του τελευταίου ήταν εστιασμένη στο ομοίωμα σκύλου, ενώ μόλις το 42% και το 22% επέδειξε τέτοια συμπεριφορά όταν οι ιδιοκτήτες τους ασχολούνταν με το άλλο αντικείμενο και το βιβλίο, αντίστοιχα. Επιπρόσθετα, το 30% των σκύλων προσπάθησε να παρέμβει μεταξύ ιδιοκτήτη και ομοιώματος σκύλου, ενώ το 25% άρπαξε το ομοίωμα.

Με βάση τα επίπεδα επιθετικότητας των σκύλων απέναντι στο λούτρινο ομοίωμα, οι συγγραφείς πιστεύουν πως τα κατοικίδια θεώρησαν τα ψεύτικα ως αληθινά, καθώς το 86% εξ αυτών τα μυρίστηκε στο οπίσθιο μέρος - ο τρόπος με τον οποίο οι σκύλοι εξερευνούν άλλους σκύλους- είτε κατά τη διάρκεια του πειράματος, είτε μετά το πέρας αυτού.





«Η μελέτη μας προτείνει, όχι μόνο ότι οι σκύλοι εμπλέκονται σε ό,τι αναφέρεται ως συμπεριφορά ζήλιας, αλλά ότι επιπλέον αναζήτησαν τρόπους να διακόψουν τη σύνδεση μεταξύ του ιδιοκτήτη και του φαινομενικού ανταγωνιστή τους», δήλωσε η Δρ. Christine Harris, καθηγήτρια ψυχολογίας στο Πανεπιστήμιο της California-San Diego (UCSD) και μέλος της ερευνητικής ομάδας. «Φυσικά, δε μπορούμε να αναφερθούμε στην πραγματική εμπειρία που βίωσαν οι σκύλοι, αλλά φαίνεται ότι κινητοποιήθηκαν για να προστατέψουν μια σημαντική, για αυτούς, κοινωνική σχέση.»

Εν κατακλείδι η Δρ.Harris δήλωσε ότι τα ευρήματα της έρευνας στηρίζουν την εξής θεωρία: «Πολλοί άνθρωποι έχουν υποθέσει ότι η ζήλια είναι ένα κοινωνικό κατασκεύασμα του ανθρώπινου είδους – ή ότι πρόκειται για ένα συναίσθημα συνυφασμένο με τις σεξουαλικές και ερωτικές σχέσεις. Τα αποτελέσματα μας αμφισβητούν αυτές τις ιδέες, δείχνοντας ότι και τα ζώα, εκτός από εμάς, μπορούν να εκφράσουν έντονη ανησυχία κάθε φορά που κάποιος ανταγωνιστής θα σφετεριστεί τη στοργή ενός αγαπημένου τους προσώπου.»

Πηγή
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
... τα ζώα, εκτός από εμάς, μπορούν να εκφράσουν έντονη ανησυχία κάθε φορά που κάποιος ανταγωνιστής θα σφετεριστεί τη στοργή ενός αγαπημένου τους προσώπου.»
Πηγή
Ο Μάρκος [μόνο από τους τρεις] το έχει 100% και σε υπερθετικό βαθμό, εκφράζοντάς το με κάθε δυνατό [και οδυνηρό συνήθως] τρόπο, κάθε φορά.
Δεν έχω καμμία αμφιβολία, ως προς την εκδήλωση αυτών των αντιδράσεων. Είναι απολύτως ξεκάθαρες. Αμφιταλαντεύομαι μόνο, στο αν πρέπει να το ονομάσω "ζήλεια", "διεκδίκηση προσοχής και μοναδικότητας" ή "κτητικότητα". Δεν ξέρω τι ισχύει στα σκυλιά.
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
Αμφιταλαντεύομαι μόνο, στο αν πρέπει να το ονομάσω "ζήλεια", "διεκδίκηση προσοχής και μοναδικότητας" ή "κτητικότητα". Δεν ξέρω τι ισχύει στα σκυλιά.
η ζηλεια περιεχει και τα υπολοιπα δυο. οχι ομως και το αντιστροφο.
 
  • Like
Reactions: ΒασιλικηΖ




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Και σε μένα, ο ένας από τους 2 που έχω, το δείχνει σε υπερθετικό βαθμό - όπως λες Μαρία.

Κρατάω επιφυλάξεις για τον άλλον.
Κρίνοντας από το βλέμμα του υποπτεύομαι πως μπορεί να το νοιώθει, αλλά σιωπηλά.

Εικάζω δηλαδή πως ανάλογα τον χαρακτήρα (ίσως και άλλες παραμέτρους ειδικά αν μιλάμε για παραπάνω από 1 σκύλο), να διαφέρει η εξωτερίκευση ή ο τρόπος έκφρασης και όχι η ύπαρξη ή όχι του ίδιου του συναισθήματος.
 
  • Like
Reactions: GRDANE and ioanna a


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
ζήλια θηλυκό
  1. το συναίσθημα που νιώθει κάποιος, όταν επιθυμεί να αποκτήσει τα αντικείμενα ή τα χαρίσματα ή τις κοινωνικές συναναστροφές ενός άλλου προσώπου και το ανταγωνίζεται, θεωρώντας ότι τα αντίστοιχα δικά του είναι υποδεέστερα
  2. το συναίσθημα που νιώθει κάποιος, όταν επιθυμεί την αποκλειστικότητα της αγάπης ενός αγαπημένου προσώπου ή φοβάται ότι θα την χάσει

Η ζηλια ετυμολογικα ετσι "μεταφραζεται".
Για καποια σκυλια που φερονται ετσι, απο που προερχεται αυτο το "συναισθημα"? Προσωπικη αποψη μονο απο το 1.
 
  • Like
Reactions: johnk and sea-mol


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Εικάζω δηλαδή πως ανάλογα τον χαρακτήρα (ίσως και άλλες παραμέτρους ειδικά αν μιλάμε για παραπάνω από 1 σκύλο), να διαφέρει η εξωτερίκευση ή ο τρόπος έκφρασης και όχι η ύπαρξη ή όχι του ίδιου του συναισθήματος.
Εχεις απόλυτο δίκιο.
Οσο το σκέφτομαι, "βλέπω" και στον Σώτο σημάδια. Πολύ πιο ήπια βέβαια. Και μάλλον γι'αυτό, δεν μου κάνουν τόση εντύπωση, όσο με τον άλλον.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Λοιπόν αναφερόμενη μόνο σε αυτά που μένουν στο σπίτι μαζί μας στην κλίμακα 0-10 έχουμε
ως εξής
Marco - 10
Barbie - 8
Φρόσω - 6
Χαρά - 0
Οπότε φαίνεται εδώ και η ιεραρχία (ακριβής σειρά) και ο χαρακτήρας του κάθε ζώου (η Χαρά που είναι πάντα ήρεμη, χαμηλών τόνων και στωική δεν εκδηλώνει καθόλου ζήλια)
 






vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.077
Athens
H Pepper από ζήλεια (αν χαιδέψω άλλο σκύλο δίπλα της, ή αν με πλησιάσει άλλος σκύλος όταν την χαιδεύω) μπορεί να γρυλίσει ακόμη και σε κανγκάλ. Δεν έχει συναίσθηση του μεγέθους του εχθρού. Η κατάσταση αυτή δεν ήταν τόσο έντονη παλιά, αλλά επιδεινώθηκε πέρυσι όταν από η υγεία της είχε τα χάλια της.
 


Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
Η Λίζα (ο προηγούμενος σκύλος), άλλαζε διάθεση απευθείας απέναντι σε άλλο σκύλο αν τολμούσα να τον χαϊδέψω. Μιλάμε για κλάσματα δευτερολέπτου στα οποία από φιλική γινόταν τέρας της κολάσεως..

Η Μάγια τώρα είναι λιγότερο εκδηλωτική σε αυτά. Η χειρότερη φάση της ήταν τα Χριστούγεννα που μάλλον ζήλεψε το... Χριστουγεννιάτικο δέντρο. :cautious: Πήραμε καινούριο, οπότε επιστρέφοντας σπιτι έχουμε κάτσει και το στήνουμε με τον αδερφό μου με ιδιαίτερο ενθουσιασμό. Ηρθε δίπλα μας, μύρισε το δέντρο, μας σκούντηξε, έφερε μέχρι και τα παιχνίδια της! Στο τέλος αφού φάνηκε να τσαντίζεται με την κατάσταση, δοκίμασε μέχρι και να δαγκώσει το δέντρο! Παρεμπιπτόντως, στο προηγούμενο δέντρο δεν είχε δοκιμάσει τίποτα από αυτά..
 
  • Like
Reactions: dimitris-skg


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.548
6.975
ζήλια θηλυκό
  1. το συναίσθημα που νιώθει κάποιος, όταν επιθυμεί να αποκτήσει τα αντικείμενα ή τα χαρίσματα ή τις κοινωνικές συναναστροφές ενός άλλου προσώπου και το ανταγωνίζεται, θεωρώντας ότι τα αντίστοιχα δικά του είναι υποδεέστερα
  2. το συναίσθημα που νιώθει κάποιος, όταν επιθυμεί την αποκλειστικότητα της αγάπης ενός αγαπημένου προσώπου ή φοβάται ότι θα την χάσει

Η ζηλια ετυμολογικα ετσι "μεταφραζεται".
Για καποια σκυλια που φερονται ετσι, απο που προερχεται αυτο το "συναισθημα"? Προσωπικη αποψη μονο απο το 1.
Εγώ ειδικά στη σχέση σκυλου-ανθρώπου μέχρι τώρα έχω δει συχνότερα το 2. Αλλά παίζει και να είμαι εντελώς λάθος γιατί δε θυμάμαι καλά, αφού ο τωρινός χεσμένη με έχει γενικά, ούτε την αποκλειστικότητά μου επιθυμεί ούτε να ανταγωνιστεί άλλον σε σχέση με κάτι που επιθυμεί από μένα :D
(δε με χάλασε του μπι όνεστ).
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Αντε! Ήρθε επιτελους και η επιστημονική επιβεβαίωση για κάτι που όλοι ζούσαμε, νοιώθαμε, βλέπαμε, γνωρίζαμε!


Μου θυμίζει μια αμερικάνικη έρευνα που διαβαζα πριν μερικά χρόνια, η οποία συμπέραινε ότι οι γυναίκες που κάνουν έντονο σεξ, έχουν κίνδυνο να πάθουν αποκόλληση αμφιβληστροειδούς!
Σε μας και η κουτσή Μαρία γνωρίζει τη σοφή λαϊκή ρήση!

Δεν μας ρωτούσαν;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
...ο τωρινός χεσμένη με έχει γενικά, ούτε την αποκλειστικότητά μου επιθυμεί ούτε να ανταγωνιστεί άλλον σε σχέση με κάτι που επιθυμεί από μένα :D
(δε με χάλασε του μπι όνεστ).
Που το ξέρεις;
Για βάλε άλλο στο σπίτι, και ασχολήσου μαζί του, να δούμε τι θα γίνει;
Τώρα πως το κρίνεις; Αφού δεν έχει να σε διεκδικήσει από άλλον. Την έχει έτσι κι αλλιώς, την αποκλειστικότητα :sneaky:
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Ο Ιβάν ζηλεύει τρελά. Αλλά σαν Chow του βγαίνει περίεργα. Φεύγει. Βγαίνει στην βεράντα, την αράζει και αν δεν πάω να τον κανακέψω είναι ικανός να μείνει εκεί. Εκτός και αν ακούσει το ψυγείο να ανοίγει.
Το γκρέμλιν-ταλιμπάν είναι άλλο ανέκδοτο. Ζηλεύει και το δείχνει. Διεκδικεί, χώνεται ανάμεσα μας, γαυγίζει, κάνει ζημιές.
 
  • Like
Reactions: spyv


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.077
Athens
Ξέχασα να αναφέρω και την άλλη συμπεριφορά: Όταν έφερα την Πέππερ κουτάβι στο σπίτι (η Κάρλα τότε 2 ετών), η Κάρλα με αγνοούσε επιδεικτικότατα για 3-4 μέρες. Καμία αντίδραση όταν την καλούσα ενώ υπήρχαν φορές που ήταν με γυρισμένη πλάτη προς εμένα και με αγνοούσε σαν να μην υπήρχα. Και όλα αυτά παρόλο που πρόσεχα και "δεν έδινα σημασία" στο κουτάβι για να μην ταράξω τις ισορροπίες.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.548
6.975
Που το ξέρεις;
Για βάλε άλλο στο σπίτι, και ασχολήσου μαζί του, να δούμε τι θα γίνει;
Τώρα πως το κρίνεις; Αφού δεν έχει να σε διεκδικήσει από άλλον. Την έχει έτσι κι αλλιώς, την αποκλειστικότητα :sneaky:
Έχει βρε. Στους γονείς μου δεν έχει άλλους δύο; Μια φορά πήγε να μπει κάτω απ'το χέρι μου στο χάιδεμα του πα κάτι του στυλ δεν είναι η σειρά σου τώρα, τέλος δεν το ξανάκανε.

Στη βόλτα να δεις, που δυο φίλοι του που τους βγάζει ο ιδιοκτήτης τους μαζί βόλτα ρίχνουν "καυγά" για το ποιός θα ρθει αγκαλιά μου (κι είναι και γομάρια, τι κουτουλίδι έχω φάει - επίσης ναι τους λατρεύω και το ανταποδίδουν) κι ο δικός μου μονίμως μας έχει ολονών γυρισμένο τον κώλο και είναι ένα μέτρο παραπέρα και αγναντεύει πού του αρέσει περισσότερο να πάει μετά. Η φάση όταν τους συναντάμε είναι πάντα κωμωδία, κάποιος πρέπει να την καταγράψει.

I think it's safe to say ότι έχει μεγάλο χώρο εκεί που δεν πιάνει μελάνι για να με γράψει σε αυτό το ζήτημα :p
 
  • Like
Reactions: vrmode


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
χαχαχαχαχ

Είναι αλλιώς όταν έχει τον αντίζηλο στον χώρο του
Trust me
 
  • Like
Reactions: vrmode


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
Ο Ιβάν ζηλεύει τρελά. Αλλά σαν Chow του βγαίνει περίεργα. Φεύγει. Βγαίνει στην βεράντα, την αράζει και αν δεν πάω να τον κανακέψω είναι ικανός να μείνει εκεί. Εκτός και αν ακούσει το ψυγείο να ανοίγει.
αυτη ειναι κλασσικη συμπεριφορα αντρα, οχι chow-chow :p:rolleyes:.