Η ζωή με δύο γουέστι


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Chloe: Το τόπικ είναι μεταφορά από δω: http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=3966

Απο καιρό θέλω να σε ρωτήσω πως είναι η ζωή στο σπίτι -και οχι μόνο- με 2 westie, καθώς το θέμα με καίει....:D
Εάν μπορείς γράψε μας ένα θεματάκι :)
Το δεύτερο westie ήταν η καλύτερη απόφαση που πήρα τα τελευταία χρόνια. Ειλικρινά έχω μετανοιώσει που δεν το έκανα πιο νωρίς.
Κοιμούνται μαζί, παίζουν, τσακώνονται ... γαβγίζουν μαζί:D:D
Έχουν πάντα παρέα και ο χρόνος που διαθέτεις, πέρα της εκπαίδευσης του κουταβιού, είναι ο ίδιος. Βόλτα με ένα η δυο δεν κάνει διαφορά.

Η μόνη διαφορά για μένα είναι η οικονομική πλευρά του θέματος, τροφή, εμβόλια, stripping ... όλα Χ2. Ευτυχώς που δεν έχουν προβλήματα υγείας:)

Οι πρώτες βδομάδες ήταν για τη Sue δύσκολες αλλά με σωστή αντιμετώπιση τις ξεπεράσαμε γρήγορα.
 
Last edited by a moderator:


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Να υποθέσω πως μένεις σε μονοκατοικία η είναι δικό σου το σπίτι?
Γιατί σε άλλη περίπτωση είναι πρόβλημα φαντάζομαι..
και επίσης όταν θα γαυγίζουν επί δυο τι λένε οι γείτονες?
 




Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Γιατί λές οτι ήταν δ’υσκολες οι πρώτες εβδομάδες;
Υπήρχαν τσακωμοί;
Τι πρέπει να προσέχεις με 2 westie σε θέματα συμπεριφοράς (του ιδιοκτήτη) και ιεραρχίας;

Παρακαλώ ας μας βάλει κάποιος mod σε νέο θέμα. Ευχαριστώ :)
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Να υποθέσω πως μένεις σε μονοκατοικία η είναι δικό σου το σπίτι?
Γιατί σε άλλη περίπτωση είναι πρόβλημα φαντάζομαι..
και επίσης όταν θα γαυγίζουν επί δυο τι λένε οι γείτονες?
Ναι σε μονοκατοικία μένω.
Όταν φεύγουμε τα σκυλιά είναι μέσα στο σπίτι οπότε οι γείτονες δεν ενοχλούνται. Όταν είναι στο κήπο δεν τις αφήνω να γαβγίσουν. Προσπαθώ να τους το ξεμάθω. Η μικρή το έχει ήδη καταλάβει πολύ καλά, όταν θέλει να γαβγίσει αντί να τρέξει προς την πόρτα έρχεται μέσα και περιμένει τη λιχουδιά της;) Με κοιτάζει σαν να μου λέει "κοίτα τη καλό κορίτσι που είμαι"

Ενώ όταν λέω "μη" στη μεγάλη σταματά μεν άλλα με κοιτά σαν χαζή
Τελικά η εκπαίδευση από πολύ μικρή ηλικία είναι απαραίτητη. Όπως έχω ήδη γράψει σε άλλο ποστ την μεγάλη την υιοθέτησα από εκτροφείο, είχε μάθει μόνο πως πρέπει να συμπεριφέρεται στο στίβο και να ανέχεται τους καλλωπισμούς...
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Πιστευεις οτι αν ηταν δυο αρσενικα θα ειχες μεγαλυτερο προβλημα?:rolleyes:
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Γιατί λές οτι ήταν δ’υσκολες οι πρώτες εβδομάδες;
Υπήρχαν τσακωμοί;
Τι πρέπει να προσέχεις με 2 westie σε θέματα συμπεριφοράς (του ιδιοκτήτη) και ιεραρχίας;

Παρακαλώ ας μας βάλει κάποιος mod σε νέο θέμα. Ευχαριστώ :)
Όχι δεν είχανε τσακωμούς, ένα κουτάβι 8 βδομάδων που έχει ζήση με τη μάνα του και τ αδέρφια του ξέρει πως πρέπει να συμπεριφερθεί απέναντι σ ένα ιεαραρχικα ανώτερο σκύλο. Απλά η μεγάλη διεκδίκησε τη θέση της, μια φορά πχ κατούρησε το μπολ φαγητού της μικρής και κάτι τέτοια. Εκείνη τη περίοδο πήγαινα με τη μικρή στη puppy class και όταν δεν ήμουν σίγουρη πως έπρεπε ν αντιδράσω το συζητούσα με την εκπαιδεύτρια και τα ξεπεράσαμε γρήγορα.
Το θέμα ιεραρχίας μεταξύ τους μπορεί να γίνει προβληματικό όταν ο άνθρωπος το χειριστεί λάθος.

Πιστευεις οτι αν ηταν δυο αρσενικα θα ειχες μεγαλυτερο προβλημα?:rolleyes:
Εξαρτάται πόσο κυριαρχικά είναι. Διαφορετικό φύλο είναι πάντα καλύτερα. Ο λόγος που πήρα θηλυκό είναι ότι ενδέχεται να την ζευγαρώσω:eek:

Αρχίστε να βαράτε :p

Το θέμα συζητήθηκε με την εκτροφεα και αν ποτέ γίνει, θα κοιτάξουμε πρώτα τη ιατρική και μορφολογική κατάσταση της σκύλας και θα διαλέξουμε μαζί τον επιβήτορα. Από συγκεκριμένα αρσενικά ενδιαφέρεται και η ίδια να πάρει κουτάβι

sorry, off topic
 
Last edited by a moderator:






Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Ο λόγος που πήρα θηλυκό είναι ότι ενδέχεται να την ζευγαρώσω:eek:

Αρχίστε να βαράτε :p
Γιατί να βαρέσουμε;;;
Όταν γίνεται πάντα με την παρουσία του εκτροφέα και με συνείδηση δεν υπάρχει λόγος για να μην ζευγαρώσει ένας σωστά μορφολογικά ανεπτυγμένος σκύλος.
Το οτι θα επιλέξετε μαζί τον επιβήτορα και όλα τα σχετικά το βρίσκω πολύ ωραία εμπειρία!
 






kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Να σου ζησουν!!:):)
Θα ηθελα και εγω καποια μερα να εχω δυο αλλα λιγο το φοβαμαι το θεμα πρακτικα..