Η μεγάλη απόφαση

NickP

Active Member
30 Απριλίου 2013
41
8
ευχομαι να μην παθει ποτε καποιο συγγενικο σου προσωπο κατι σοβαρο.
γιατι δυστυχως η εικονα που δινεις ειναι ενος εγωιστικου ατομου που κοιταει την παρτη του και το τι βολευει εκεινο.
το σκυλι μου και με 20 κρισεις εζησε κοντα μου 8 χρονια που θα τα ζηλευαν πολλα σκυλια με ιδιοκτητες που λενε πως τα νοιαζονται αλλα στα δυσκολα σκεφτονται ευθανασιες. και βολτες εβγαινε, και επαιζε με φιλους της, και ετρωγε μια χαρα, και εγω και οι γονεις μου την φροντιζαμε με χαρα. καθαριζαμε τα σαλια και τα ουρα μετα τις κρισεις με χαρα, γιατι για εμας ηταν οικογενεια. οχι ενα μη νοημων πραγμα.

λυπαμαι.
Όταν κάνεις παιδιά μπορείς να μου ξαναγράψεις.

Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.171
12.319
Aθήνα
Υπαρχουν κρίσεις και κρίσεις.
Δεν είναι όλες ίδιες.

Το μονο που μπορω να κανω προς το παρον ειναι να μειωσω τη δοση σταδιακα του λιμπρομιντ οπως μου ειπε ο κτηνιατρος απλα μπορει να επανελθουν οι πολυ εντονες κρισεις κατι που απευχομαι. Αν κοπει τελειως πιθανο να παμε σε κρισεις ανα δυο βδομαδες αυτο ειναι το στανταρ του χωρις το λιμπρομιντ και ειναι φρικτες κρισεις,
Καταλαβαίνω, αλλά σκεφτείτε πως η αστάθεια είναι κάτι μονιμο ενώ η κρίση (ακόμα και αυτή η φρικτή που λετε) θα έρθει και θα φύγει. Είναι άσκηση (δύσκολη) ισορροπίας. Τόσο φάρμακο όσο χρειάζεται ώστε να περιορίζει τις κρίσεις αλλά να μην επηρεάζει την κινητικότητα του σκύλου.

Δεν ξέρω αν σας βοηθήσει αυτό το άρθρο και αν θα μπορούσατε να επικοινωνήσετε απευθείας με τον κο Χαραλάμπους.

Σας εύχομαι ολόψυχα καλή δυναμη

TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
789
841
25
αν κανω παιδι σιγουρα δε θα του περασω το μηνυμα πως αμα μας τρομαζει και μας κουραζει κατι απλα του αφαιρουμε την ζωη για να ειμαστε εμεις καλα.

Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.171
12.319
Aθήνα
αν κανω παιδι σιγουρα δε θα του περασω το μηνυμα πως αμα μας τρομαζει και μας κουραζει κατι απλα του αφαιρουμε την ζωη για να ειμαστε εμεις καλα.
Το ζητούμενο είναι η ποιότητα ζωής του ίδιου του σκύλου.
Αν είναι να έχεις έναν σκύλο που απλά αναπνέει (και κάνει και κρίσεις) το θεωρώ εντελώς εγωιστικό εκ μέρους μας να τον διατηρουμε στην ζωή.
Το ίδιο ακριβώς πιστεύω και για τους ανθρώπους.

TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
789
841
25
Αν είναι να έχεις έναν σκύλο που απλά αναπνέει (και κάνει και κρίσεις) το θεωρώ εντελώς εγωιστικό εκ μέρους μας να τον διατηρουμε στην ζωή.
το σκυλι μου και με 20 κρισεις εζησε κοντα μου 8 χρονια που θα τα ζηλευαν πολλα σκυλια με ιδιοκτητες που λενε πως τα νοιαζονται αλλα στα δυσκολα σκεφτονται ευθανασιες. και βολτες εβγαινε, και επαιζε με φιλους της, και ετρωγε μια χαρα, και εγω και οι γονεις μου την φροντιζαμε με χαρα. καθαριζαμε τα σαλια και τα ουρα μετα τις κρισεις με χαρα, γιατι για εμας ηταν οικογενεια. οχι ενα μη νοημων πραγμα.

λυπαμαι.
Τι απο ολα αυτα που εγραψα δεν βγαζει νοημα?
Η ΕΠΙΛΗΨΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΔΙΚΗ.
Το αν ενας οργανισμος αντιδραει ασχημα σε φαρμακα ειναι αλλο θεμα.
Η επιληψια απο μονη της δεν ειναι λογος ευθανασιας.
ΔΕΝ κραταει το σκυλι ή τον ανθρωπο απτο να ζει.
Καποιοι περιορισμοι θα υπαρξουν, αλλα δεν μιλαμε σε καμια περιπτωση για αυτα που αναφερεις.
Καλο ειναι αμα δεν εχουμε ζησει κατι να μην βγαζουμε συμπερασματα.
Παω στοιχημα πως αν μιλουσαμε για το σκυλι, το παιδι, η την οικογενεια σου γενικα, θα ελεγες αλλα πραγματα.
Με επιληψια ζεις.

Αν παρατηρησες, ο θεματοθετης ξεκινησε λεγοντας πως τον ενδιαφερει η ποιοτητα ζωης του σκυλου.
Μετα ομως το αλλαξε στο οτι ενοχλει τα παιδια και τους γειτονες και την κυρα μαρικα οταν παθαινει κρισεις, στο οτι ειναι κουραστικο και στο οτι τρομαζουν τα παιδια.
Αυτο δεν το δεχομαι. Απλα απαραδεκτο να σκεφτεται καποιος να δωσει τελος στη ζωη ενος οργανισμου επειδη δεν του ταιριαζει.

NickP

Active Member
30 Απριλίου 2013
41
8
Τι απο ολα αυτα που εγραψα δεν βγαζει νοημα?
Η ΕΠΙΛΗΨΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΔΙΚΗ.
Το αν ενας οργανισμος αντιδραει ασχημα σε φαρμακα ειναι αλλο θεμα.
Η επιληψια απο μονη της δεν ειναι λογος ευθανασιας.
ΔΕΝ κραταει το σκυλι ή τον ανθρωπο απτο να ζει.
Καποιοι περιορισμοι θα υπαρξουν, αλλα δεν μιλαμε σε καμια περιπτωση για αυτα που αναφερεις.
Παω στοιχημα πως αν μιλουσαμε για το σκυλι, το παιδι, η την οικογενεια σου γενικα, θα ελεγες αλλα πραγματα.
Με επιληψια ζεις.

Αν παρατηρησες, ο θεματοθετης ξεκινησε λεγοντας πως τον ενδιαφερει η ποιοτητα ζωης του σκυλου.
Μετα ομως το αλλαξε στο οτι ενοχλει τα παιδια και τους γειτονες και την κυρα μαρικα οταν παθαινει κρισεις, στο οτι ειναι κουραστικο και στο οτι τρομαζουν τα παιδια.
Αυτο δεν το δεχομαι. Απλα απαραδεκτο να σκεφτεται καποιος να δωσει τελος στη ζωη ενος οργανισμου επειδη δεν του ταιριαζει.

Oποτε μια καλη λυση ειναι να αφησω το σκυλι μου χωρις φαρμακα για να μην υπαρχουν παρενεργειες και να κανει 10-20 επιθετικες κρισεις το μηνα σε σπιτι με 2 μωρα μεσα.

NickP

Active Member
30 Απριλίου 2013
41
8
Χαιρομαι πολυ που με καταλαβαινεις.

NickP

Active Member
30 Απριλίου 2013
41
8
Υπαρχουν κρίσεις και κρίσεις.
Δεν είναι όλες ίδιες.

Καταλαβαίνω, αλλά σκεφτείτε πως η αστάθεια είναι κάτι μονιμο ενώ η κρίση (ακόμα και αυτή η φρικτή που λετε) θα έρθει και θα φύγει. Είναι άσκηση (δύσκολη) ισορροπίας. Τόσο φάρμακο όσο χρειάζεται ώστε να περιορίζει τις κρίσεις αλλά να μην επηρεάζει την κινητικότητα του σκύλου.

Δεν ξέρω αν σας βοηθήσει αυτό το άρθρο και αν θα μπορούσατε να επικοινωνήσετε απευθείας με τον κο Χαραλάμπους.

Σας εύχομαι ολόψυχα καλή δυναμη
Θα το διαβασω, δεν ειμαι κατοικος Ελλαδας οποτε ειναι δυσκολη η επαφη με Ελληνες κτηνιατρους.

Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.171
12.319
Aθήνα
Θα το διαβασω, δεν ειμαι κατοικος Ελλαδας οποτε ειναι δυσκολη η επαφη με Ελληνες κτηνιατρους.
Ο συγκεκριμένος αν δεν απατώμαι είναι στην Κύπρο. Ακόμα και ένα τηλέφωνο ίσως βοηθήσει.

@TheBestBoi
Υπάρχουν κρίσεις και κρίσεις (οπως ξαναέγραψα) σε ένταση και συχνότητα.
Στην προκειμένη περίπτωση (με βάση τα γραφόμενα) η φαρμακευτική αγωγή που δίδεται έχει τέτοιες παρενέργειες που ο σκυλος δεν μπορεί να κάνει αυτά που έκανε ο δικός σου σκύλος (οπως γράφεις).
Πως θα πάει βόλτα πχ ή θα παίξει με άλλα σκυλακια (οπως γράφεις) αν δεν μπορεί να σταθεί στα πόδια του, σκοντάφτει παντου και δεν ξέρει που πατα και που βρίσκεται;;
Και όλα αυτά προκειμένου να αντιμετωπιστουν οι επιθετικές κρίσεις που έχει.
Δεν είναι απλά τρόμος και σάλια.
Για αυτό λέω πως υπάρχουν κρίσεις και κρίσεις.

Οπότε όπως και εσύ γραφεις

• Like
Reactions: dimitris-skg

TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
789
841
25
Ο συγκεκριμένος αν δεν απατώμαι είναι στην Κύπρο. Ακόμα και ένα τηλέφωνο ίσως βοηθήσει.

@TheBestBoi
Υπάρχουν κρίσεις και κρίσεις (οπως ξαναέγραψα) σε ένταση και συχνότητα.
Στην προκειμένη περίπτωση (με βάση τα γραφόμενα) η φαρμακευτική αγωγή που δίδεται έχει τέτοιες παρενέργειες που ο σκυλος δεν μπορεί να κάνει αυτά που έκανε ο δικός σου σκύλος (οπως γράφεις).
Πως θα πάει βόλτα πχ ή θα παίξει με άλλα σκυλακια (οπως γράφεις) αν δεν μπορεί να σταθεί στα πόδια του, σκοντάφτει παντου και δεν ξέρει που πατα και που βρίσκεται;;
Και όλα αυτά προκειμένου να αντιμετωπιστουν οι επιθετικές κρίσεις που έχει.
Δεν είναι απλά τρόμος και σάλια.
Για αυτό λέω πως υπάρχουν κρίσεις και κρίσεις.

Οπότε όπως και εσύ γραφεις
Διαβασε σε παρακαλω σωστα τα γραφομενα μου πριν αποφασησεις να γραφεις με ειρωνικο υφακι και παρενθεσεις λες και λεω ψεματα.

Εγραψα πως οι κρισεις της ηταν ΙΔΙΕΣ αν οχι ΠΙΟ ΣΟΒΑΡΕΣ απο αυτα που γραφτηκαν. δεν ηταν απλα τρομος και σαλια (οπως γραφεις).
20 κρισεις ειχε μεσα σε ΜΙΑ μερα συνεχομενες. οχι 1 καθε μερα για 20 μερες.
και ναι, ειχε ΤΕΛΕΙΑ ποιοτητα ζωης.
Αυτα που εζησα εγω, ο θεματοθετης δεν μπορει ουτε να τα ονειρευτει.

Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.171
12.319
Aθήνα
Καμια ειρωνεία δεν είχε το μήνυμά μου ή τουλάχιστον δεν είχα τέτοια πρόθεση.
Πόσο μάλλον σε ένα τόσο σοβαρό θέμα.

Εδω είμαστε για να να συζητήσουμε, να βοηθήσουμε, να προτείνουμε λύσεις, να μοιραστούμε εμπειρίες και όχι για να δούμε ποιος έχει μεγαλύτερη εμπειρία ή να προσβάλλουμε ή να κρίνουμε το πρόβλημα που αντιμετωπίζει ένας συμφορουμητης.

Αυτή τουλάχιστον είναι η δική μου οπτική.

Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
272
564
Δεν είχα ποτέ μου τέτοια εμπειρία στην ζωή μου οπότε δεν θα κάνω υποθέσεις για τίποτα. Εσείς ξέρετε από πρώτο χέρι πόσο δύσκολο είναι. Θεωρώ πως ο σκύλος αξίζει μια δεύτερη ευκαιρία στην ζωή. Αν παρ' όλα αυτά σας είναι δύσκολη η φροντίδα του και η προσαρμογή σας σε οτιδήποτε σχετίζεται με τις επιληπτικές κρίσεις, τα φάρμακα και τις παρενέργειες αυτών, ίσως θα ήταν καλή η ιδέα να ψάξετε ένα καινούργιο σπίτι για εκείνον. Εννοείται ένα σπίτι στο οποίο θα του δώσουν όσο καλή φροντίδα όσο και εσείς όλα αυτά τα χρόνια. Ξέρω ότι θέλετε το καλύτερο για εκείνον. Η απόφαση από εκεί και πέρα είναι δική σας.

• Like
Reactions: TheBestBoi

NickP

Active Member
30 Απριλίου 2013
41
8
Διαβασε σε παρακαλω σωστα τα γραφομενα μου πριν αποφασησεις να γραφεις με ειρωνικο υφακι και παρενθεσεις λες και λεω ψεματα.

Εγραψα πως οι κρισεις της ηταν ΙΔΙΕΣ αν οχι ΠΙΟ ΣΟΒΑΡΕΣ απο αυτα που γραφτηκαν. δεν ηταν απλα τρομος και σαλια (οπως γραφεις).
20 κρισεις ειχε μεσα σε ΜΙΑ μερα συνεχομενες. οχι 1 καθε μερα για 20 μερες.
και ναι, ειχε ΤΕΛΕΙΑ ποιοτητα ζωης.
Αυτα που εζησα εγω, ο θεματοθετης δεν μπορει ουτε να τα ονειρευτει.
Μέχρι στιγμής πάντως είσαι εσύ αυτός που βγάζει ειρωνεία. Δε μπορώ να ασχοληθώ μαζί σου όμως γιατί ο χρόνος μου θα πάει χαμένος και κυρίως γιατί είμαστε σε πολύ διαφορετικά επίπεδα. Δεν έχουμε τις ίδιες παραστάσεις ζωής και δε μπορείς να καταλάβεις για τι σου μιλάω.

TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
789
841
25
μπορω, και αυτο ειναι που με θλιβει.
αμα ηταν ολοι να εκαναν ευθανασια στο σκυλι τους επειδη εχουν παιδια και αυτο αυτοματα κανει τον σκυλο αχρηστο και βαρος, ζητο που καηκαμε. κριμα. αυτο μοναχα εχω να πω και δεν σχολιαζω αλλο. οι προθεσεις σου πλεον ειναι ξεκαθαρες. αφου ομως εχεις παρει την αποφαση σου, καλο θα ηταν να μην εγραφες σε ενα φορουμ που ο κοσμος αγαπαει τα σκυλια και τα εχει ισοτιμα με εναν ανθρωπο. το ΟΚ σου παρτο απο κτηνιατρο. αν και δε νομιζω κανεις νοημον να ελεγε ΟΚ στο να γινει ευθανασια σε ενα σκυλι λογω επιληψιας και επειδη σου τρομαζει τα παιδια και ενοχλει τους γειτονες.
τελος παντων.
να βρει ηρεμια η ψυχη του ζωου, μονο αυτο.

NickP

Active Member
30 Απριλίου 2013
41
8
μπορω, και αυτο ειναι που με θλιβει.
αμα ηταν ολοι να εκαναν ευθανασια στο σκυλι τους επειδη εχουν παιδια και αυτο αυτοματα κανει τον σκυλο αχρηστο και βαρος, ζητο που καηκαμε. κριμα. αυτο μοναχα εχω να πω και δεν σχολιαζω αλλο. οι προθεσεις σου πλεον ειναι ξεκαθαρες. αφου ομως εχεις παρει την αποφαση σου, καλο θα ηταν να μην εγραφες σε ενα φορουμ που ο κοσμος αγαπαει τα σκυλια και τα εχει ισοτιμα με εναν ανθρωπο. το ΟΚ σου παρτο απο κτηνιατρο. αν και δε νομιζω κανεις νοημον να ελεγε ΟΚ στο να γινει ευθανασια σε ενα σκυλι λογω επιληψιας και επειδη σου τρομαζει τα παιδια και ενοχλει τους γειτονες.
τελος παντων.
να βρει ηρεμια η ψυχη του ζωου, μονο αυτο.
Μπορείς να μη σχολιάσεις άλλο διότι διαβάζεις και καταλαβαίνεις ότι συμφέρει εσένα, όταν μάθεις να μιλάς με τα αυτιά μπορείς να ξαναγράψεις.

foten21

Active Member
18 Αυγούστου 2021
32
145
37
διότι διαβάζεις και καταλαβαίνεις ότι συμφέρει εσένα
Δυστυχως συμβαινει σε ολα τα φορουμ αυτο
Παντα υπαρχουν θεματα οπου χρηστης θα κολλησει και θα λεει τα δικα του
Απλα το προσπερνας
Καλο κουραγιο για το προβλημα του σκυλου σου(που ειναι και δικο σου ταυτοχρονα)

Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.171
12.319
Aθήνα
:unsure:
Σκάλωσα

Το σκυλάκι γράφουν πως έχει επιληπτικά επεισόδια από 3 χρονών.

Η ατάξια έχει κι αυτή "επεισόδια" ή έχει μόνιμα συμπτώματα;

NickP

Active Member
30 Απριλίου 2013
41
8
"Επισημη" διαγνωση δεν εχει γινει καθως δεν εχουμε κανει μαγνητικη ετσι ωστε να υπαρχουν στοιχεια οτι οντως εχει αυτο. Παρ ολα αυτα αταξια ειναι ενας ορος που χρησιμοποιουσε ο νευρολογος που τον εβλεπε - τον εχουν δει δυο νευρολογοι - οποτε υποθετουμε οτι ενα μερος ειναι αυτο. Επισης ο ιδιος νευρολογος ισχυριζεται οτι εχει παθει spinal cord fracture - λυπαμαι για τα αγγλικα - μετα απο τις κρισεις , ισως εγκεφαλικο επεισοδιο οπως προειπε καποιος και εχει παραλησει το ενα του ποδι. Αυτος ηταν και ο λογος που πηγαμε σε τοσο υψηλες δοσεις φαρμακων, ηταν πολυ ακραιες οι κρισεις του και τραυματιζοταν , εχει χασει δοντια πχ απο τα χτυπηματα οποτε καταλαβαινετε. Γι αυτο και επεμεναν οτι πρεπει να κανει το πολυ 2-3 κρισεις το χρονο.

Χωρις να δραματοποιω τις καταστασεις να σας δωσω να καταλαβετε, χθες τον εκανα μπανιο ξαπλα, δε μπορει να κρατηθει ορθιος να τον κανω μπανιο και αν γλιστρισει ενω τρωει η πινει νερο δε μπορει να σηκωθει ευκολα και τρωει η πινει ξαπλωμενος, δε μπαινει στον κοπο να σηκωθει.

Και μιλαμε τωρα για ενα σκυλο που στα καλα του τρεχαμε μαζι σε λοφους, πολυ αθλητικο ηταν και ο λογος που τον πηρα ενα γερο αθλητικο σκυλι με καρδια χρυσαφι, εχει μεγαλωσει δυο μωρα, αν ξαναεπαιρνα ποτε παλι το ιδιο θα επαιρνα χωρις δευτερη σκεψη.

Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
9.985
4.381
:unsure:
Σκάλωσα

Το σκυλάκι γράφουν πως έχει επιληπτικά επεισόδια από 3 χρονών.

Η ατάξια έχει κι αυτή "επεισόδια" ή έχει μόνιμα συμπτώματα;
Το σκεφτηκα επειδη εχει ο σκυλος εχει επιπλεον συμπτωματα περαν των επιληπτικων κρισεων οπως περιγραφει ο @NickP (μονιμη αδυναμια, ασταθεια, μυικος ιστος που χανεται κλπ)

@NickP διαβαζοντας ολες σου τις περιγραφες νομιζω οτι η αποφαση σου να γινει ευθανασια ειναι η πιο σωστη...και δυσκολη συναμα... ειναι παρα πολυ ασχημο να βλεπεις ενα δυνατο ζωο να γινεται ενα φαντασμα του εαυτου του και αυτο να ξερεις οτι δεν εχει γυρισμο.... σε καταλαβαινω απολυτα. :(

Στατιστικά Forum

Θέματα
32.412
Μέλη
19.246
Νεότερο μέλος
Ippo1