Η μπουμπού και οι φοβίες της


Elena&Mpoumpou

Active Member
20 Οκτωβρίου 2019
27
15
33
Καλησπέρα σε όλους..... Το μπουμπούκι είναι 6μηνων είναι από καταφύγιο η μικρη τσουπρα και ακόμα δεν έχει κλείσει μήνα στο σπιτικό μας. Πάνω που νόμιζα ότι είχαμε προσαρμοστεί και είχαμε συνηθίσει και νιωθαμε καλά ξαφνικά άρχισε και πάλι να τρομάζει εύκολα... Οι δυνατοί ήχοι, ακόμα και ο ήχος που κανουν οι σακούλες του σούπερ μάρκετ την τρομαζει.οι βόλτες στην αρχή ήταν δύσκολες μετά συνηθησαμε και πηγαίναμε με χαρά... Τώρα πάλι ξεκινάμε από το μέρος μας στη γωνία του στενού και αφού κάνουμε τις ανάγκες μας τραβάμε να γυρίσουμε σπίτι. Σαν πισωγύρισμα μου κάνει όλο αυτό και δεν κατάλαβα το γιατί....ποσο καιρό λέτε θέλει ένα ζωάκι από καταφύγιο για να ησυχάσει και να προσαρμοστεί???στεναχωριέμαι να τη βλέπω να πανικοβαλλεται έτσι και δεν ξέρω τι να κάνω να την ησυχάσω...
 


bouf

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2011
181
330
Στη δικια μου ειχε παρει περιπου ενα 2μηνο να προσαρμοστει πληρως στο σπιτι. Εννοειται εκανε προοδο στο μεσοδιαστημα αλλα εγω καπου εκει ενιωσα το σκυλι να ειναι ανετα με το περιβαλλον και με εμενα. Τωρα 2 χρονια μετα εχει ξεπερασει αρκετους φοβους αλλα οχι ολους. Πιστευω οτι εντελως χαλαρη δε θα ειναι ποτε αλλα ειναι σε σημειο λειτουργικο ωστε να ζει ευχαριστα.

Χωρις να εχω και πολλες γνωσεις υποψιαζομαι οτι ο χρονος προσαρμογης εχει να κανει και με το σκυλο και τα προηγουμενα του βιωματα. Αυτο που μπορεις εσυ να κανεις ειναι να της εξασφαλισεις ενα σταθερα ηρεμο περιβαλλον και αργα η γρηγορα θα αρχισει να χαλαρωνει μεσα σε αυτο. Μη στεναχωριεσαι γιατι το σκυλι βρηκε ενα καλο σπιτι θα εχει μια καλη ζωη απο δω και περα. Απλα αυτο που εσυ κι εμεις το ξερουμε ο μονος τροπος της μπουμπους να το καταλαβει ειναι βιωνοντας το μερα με τη μερα. Οποτε οσο περναει ο καιρος θα το καταλαβαινει και θα ηρεμει :giggle:

Επισης καποια πραγματα που σε ξαφνιαζει να την τρομαζουν δεν ειναι και τοσο περιεργα. Πχ εχω δει πολλους σκυλους να αγριευονται με τις πλαστικες σακουλες, και με τον ηχο και με την οψη αν δουνε καποια πεταμενη στο δρομο.

Ειναι το πρωτο σου σκυλακι?
 
  • Like
Reactions: Elena&Mpoumpou


Elena&Mpoumpou

Active Member
20 Οκτωβρίου 2019
27
15
33
Όταν ήμουν πιο μικρή υπήρχαν στο σπίτι δύο σκυλάκια (όχι ταυτόχρονα) που είχαν αγοράσει οι γονείς μου. Τα είχαν αγοράσει από κουτάβια και επειδή ήμουν μικρή δεν είχα εγώ την ευθύνη τους. Οπότε το μπουμπούκι είναι πρώτο μου σκυλί
Απλά μου έκανε εντύπωση γιατί έδειχνε να έχει εξοικείωθει έδειχνε να έχει ηρεμήσει και να τη θέλει τη βόλτα τώρα με τραβάει να γυρίσουμε σπίτι μόλις κάνει τη δουλίτσα της. Και γυρνάει σπίτι τρέχοντας.και όπου πάω μέσα στο σπίτι κολλημένη από πίσω μου η ουρά μου... Ακόμα και αν κοιμάται θα ξυπνήσει να με ακολουθησει
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3