Η οδύσσεια μιας μη διάγνωσης?


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Ακολουθεί μακροσκελέστατο κείμενο… εν ολίγης σας βάζω ιστορικό…
Τέλος Μαρτίου ο Μπόμπιρας παρουσιάζει περίεργη συμπεριφορά… Βασικότερο αυτών είναι ότι δεν φέρνει το παιχνίδι του… θα σας φαίνεται περίεργο αυτό που λέω αλλά έχει ουσία!!!

συγχωρείστε με για τα κεφαλαία αλλά τα είχα γράψει για τους γιατρούς όταν δεν έβλεπα φως στο τούνελ και δεν παίζει να τα ξαναγράψω από την αρχή!!!

ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ
21/03/2019 –
03/04/2019
  • ΥΠΝΗΛΙΑ
  • ΚΑΜΠΟΥΡΑ /ΠΕΣΜΕΝΗ ΟΥΡΑ
  • ΔΥΣΚΙΝΗΣΙΑ ΣΤΑ ΠΙΣΩ ΠΟΔΙΑ
  • ΔΥΣΦΟΡΙΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΦΟΔΕΥΣΗ
  • ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΠΟΝΑΕΙ! ΕΚΑΝΕ ΡΙΓΟΣ 3 ΦΟΡΕΣ (ΠΟΝΟΣ / ΠΥΡΕΤΟΣ?)
04/04/2019
  • ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ (ΓΕΝΙΚΕΣ-ΒΙΟΧΗΜΙΚΕΣ-ΛΕΙΣΜΑΝΙΑ-ΕΡΛΙΧΙΑ) ΚΑΛΕΣ
  • ΑΔΕΝEΣ ΛΑΙΜΟΥ (ΕΛΑΦΡΥ ΠΡΗΞΙΜΟ)
  • ΔΑΚΤΥΛΟΣΚΟΠΙΣΗ (ΠΡΗΣΜΕΝΟΣ ΠΡΟΣΤΑΤΗΣ ΑΛΛΑ ΣΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥ ΕΠΙΠΕΔΑ)
05/04/2019 –
31/05/2019
  • SYNOQUIN
  • ΔΥΣΚΙΝΗΣΙΑ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΠΛΕΥΡΑ & ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ
  • ΑΝΟΡΕΞΙΑ
  • ΕΝΑΣ ΕΜΕΤΟΣ
  • ΛΙΓΗ ΒΛΕΝΗ ΣΤΑ ΚΟΠΡΑΝΑ
01/05/2019ΚΟΥΤΣΑΙΝΕΙ ΟΥΤΣΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΔΕΞΙ ΠΙΣΩ ΠΟΔΙ!!! & ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ
03/05/2019
  • ΟΡΘΟΠΑΙΔΙΚΟΣ
  • ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ (ΓΕΝΙΚΕΣ)
  • ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΑ
  • ΕΞΕΤΑΣΗ ΜΕ ΣΤΙΚ ΓΙΑ ΑΙΜΑΤΟΥΡΙΑ (ΑΡΝΗΤΙΚΟ)
  • ΠΑΡΑΠΟΜΠΗ ΓΙΑ ΥΠΕΡΗΧΟ ΚΟΙΛΙΑΣ & ΠΑΡΑΚΕΝΤΙΣΗ ΛΕΜΦΑΔΕΝΩΝ ΛΑΙΜΟΥ
  • PREVICOX (7 ΜΕΡΕΣ)
  • ΔΙΑΚΟΠΗ SYNOQUIN
04/05/2019 –
06/05/2019
  • ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΤΟΥ PREVICOX
  • ΦΕΡΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΟΥ!!!
  • ΑΝΟΡΕΞΙΑ METΡΙΑ
07/05/2019
  • ΥΠΕΡΗΧΟΣ ΚΟΙΛΙΑΣ & ΚΑΡΔΙΑΣ (ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΠΙΟ ΚΑΤΩ)
  • ΠΑΡΑΚΕΝΤΙΣΗ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΚΑΘΩΣ Ο ΚΥΤΤΑΡΟΛΟΓΟΣ ΕΚΡΙΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ
08/05/2019 – 16/05/2019
  • ΠΟΔΙΑ /ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ
  • CBD
  • ΑΝΟΡΕΞΙΑ METΡΙΑ
17/05/2019 – 20/05/2019
  • ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΩΝ… 7 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΧΑΠΙ
  • ΠΟΛΥΔΙΨΙΑ & ΠΟΛΥΟΥΡΙΑ!! (CBD? ΞΗΡΟΣΤΟΜΙΑ?) )
  • ΔΙΑΚΟΠΗ CBD
21/05/2019
  • «ΠΑΘΟΛΟΓΟΣ»
  • ΔΑΚΤΥΛΟΣΚΟΠΙΣΗ – ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΙΠΠΟΥΡΙΔΑΣ?
  • ΠΑΡΑΠΟΜΠΗ ΓΙΑ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ
  • ΟΥΡΙΣΗ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ! (CBD?)
22/05/2019 –
23/05/2019
  • ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ
  • ΜΕΙΩΣΗ ΠΟΛΥΔΙΨΙΑΣ & ΠΟΛΥΟΥΡΙΑΣ
24/05/2019
  • ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ (ΒΙΟΧΗΜΙΚΕΣ)>ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑ
  • MRI>ΕΚΦΥΛΙΣΗ ΜΕΣΟΣΠΟΝΔΥΛΩΝ & ΛΙΠΩΔΗ ΔΙΗΘΗΣΗ ΣΕ Ο7 (ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΠΙΟ ΚΑΤΩ)
25/05/2019 –
27/05/2019
  • ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ
  • ΕΝΤΟΝΟΤΕΡΗ ΑΡΝΗΣΗ ΤΡΟΦΗΣ
  • ΔΥΣΑΝΑΣΧΕΤΕΙ / ΠΟΝΑΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ?
  • ΚΟΥΤΣΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΔΕΞΙ ΠΙΣΩ ΠΟΔΙ
28/05/2019
  • ΝΕΥΡΟΛΟΓΟΣ
  • PREVICOX (10 ΜΕΡΕΣ)
  • ΑΠΟΣΤΟΛΗ MRI ΑΓΓΛΙΑ
  • ΙΣΧΙΑ?
29/05/2019 –
06/06/2019
  • ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΜΕΡΑ ΤΟΥ PREVICOX
  • ΚΑΜΙΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΗ ΓΙΑ MRI ΑΠΟ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟ
07/06/2019
  • SYNOQUIN
  • ΠΟΔΙΑ /ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ
  • ΤΡΩΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ
13/06/2019
  • ΣΤΑΔΙΑΚΗ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΩΝ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ/ΡΑΧΗ 7 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΧΑΠΙ
  • ΣΠΑΕΙ ΠΟΛΥ Η ΣΠΟΝΔΥΛΙΚΗ ΣΤΥΛΗ ΜΕΤΑ ΤΑ ΠΛΕΥΡΑ. ΚΙΝΗΣΗ ΑΚΟΡΝΤΕΟΝ
  • ΔΥΣΑΝΑΣΧΕΤΕΙ/ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙ/ΠΟΝΑΕΙ?
15/06/2019
  • ΟΡΘΟΠΑΙΔΙΚΟΣ
  • ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΑ/ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑ
  • ΒΑΡΙΑ ΔΥΣΠΛΑΣΙΑ Ε+
  • ΟΣΤΕΟΑΡΘΡΙΤΙΔΑ
  • ΜΕΡΙΚΗ ΡΙΞΗ ΧΙΑΣΤΟΥ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΟΛΙΚΗ
  • PREVICOX (30 ΜΕΡΕΣ)
  • FLEXADIN ADVANCED 60 ΜΕΡΕΣ
  • ΠΑΡΑΠΟΜΠΗ ΣΕ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟ ΓΙΑ ΟΛΙΚΗ ΟΡΘΟΠΛΑΣΤΙΚΗ
  • 4 ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΑ????!!!!! (10000 + ΕΥΡΩ)
17/06/2019
  • ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ
  • ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ΤΩΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ!!!
  • ΜΕΡΙΚΗ ΡΙΞΗ ΧΙΑΣΤΩΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΕΙ ΟΛΙΚΗ
  • ΔΙΑΚΟΠΗ SYNOQUIN
  • LEXADIN ADVANCED 60 ΜΕΡΕΣ
18/06/2019 – 28/06/2019
  • TO PREVICOX ΟΤΑΝ ΜΕΙΩΘΗΚΕ ΣΕ ΜΙΣΟ ΔΕΝ ΕΔΩΣΕ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΥΞΗΣΗ ΣΕ 3/4
29/06/2019
  • ΔΙΑΚΟΠΗ PREVICOX
  • ΠΙΣΙΝΑ
1/07/2019
  • ΟΡΘΟΠΑΙΔΙΚΟΣ
  • ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΕΣ
  • ΟΥΡΩΝ
  • ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΓΝΩΣΗ
10/07/2019
  • ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ
  • ΚΟΥΤΣΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΠΙΣΩ ΠΟΔΙ
  • PREVICOX

Μην μου ζητήσετε να σας παραθέσω ονόματα γιατρών που έχω πάει είναι σχεδόν όλοι οι ορθοπεδικοί η γιατρός μου και ένας ας τον ονομάσουμε παθολόγο.

Συμπέρασμα δεν έχει βγει… 4 χειρουργεία δεν τα κάνω όχι μόνο λόγο του οικονομικού αλλά της ευρύτερης έρευνας που έχω κάνει σχετικά με την αποθεραπεία αυτών!!! Επιμένω να μου πουν τι είναι η λιπώδη διήθηση στην σπονδυλική κάποιοι λένε δεν είναι τπτ κάποιοι δεν ξέρουν.

Σκέφτομαι παρά πολύ σοβαρά να στείλω την MRI σε διάφορους επιστήμονες που αναφέρονται σε ιατρικές δημοσιευμένες διατριβές στην λιπώδη διήθηση στην σπονδυλική σε Ιαπωνία Καναδά Γερμανία κτλπ.!

Ακολουθούν γνωματεύσεις
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Τεχνική: Μαγνητική τομογραφία σπονδυλικής στήλης
Περιγραφή: Ο έλεγχος έγινε με ακολουθίες T1 SE, T2 SE και STIR σε τρία επίπεδα πριν και μετά από την ενδοφλέβια έγχυση παραμαγνητικού μέσου καλύπτοντας την οσφυοϊερά μοίρα της σπονδυλικής στήλης από τον Ο3 μέχρι και τον Ι3.
Μειωμένη ελέγχεται η ένταση του σήματος του μεσοσπονδύλιου δίσκου σε πολλαπλά ΜΔ της ΟΙΜΣΣ. Ο νωτιαίος μυελός και η ιππουρίδα ελέγχονται με φυσιολογική ένταση σήματος και διαστάσεις. Εστιακή λιπώδη διήθηση του οπίσθιου τρίτου του σπονδυλικού σώματος του Ο7. Παρασπονδυλικά μαλακά μόρια κατά φύση. Οι έσω λαγόνιοι λεμφαδένες ελέγχονται εντός των
ανώτερων φυσιολογικών ορίων ως προς τις διαστάσεις, ήπια ασύμμετροι (δεξιά>αριστερά) και με φυσιολογική μορφολογία και ένταση του σήματος. Το τμήμα των επινεφριδίων που περιλαμβάνετα στην εξέταση (μερική εκτίμηση του πρόσθιου πόλου του δεξιού επινεφριδίου) ελέγχεται εντός των φυσιολογικών ορίων. Μειωμένη ελέγχεται η πλήρωση του παχέος εντέρου και της ουροδόχου κύστης. Μερική εκτίμηση του προστάτη αδένα, ο οποίος παρουσιάζει μικροκυστική δομή.
Συμπέρασμα:
Εκφύλιση πολλαπλών ΜΔ της ΟΙΜΣΣ. Εστιακή λιπώδη διήθηση του οπίσθιου τρίτου του σπονδυλικού σώματος του Ο7. Πιθανή μικροκυστική εκφύλιση του προστάτη αδένα. Συνιστάται κλινική και νευρολογική συνεκτίμηση.
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
έχω και όλα τα υπόλοιπα αιματολογικες υπερήχους ακτίνες κτλπ.
επίσης πέρα απο το CBD που μάλλον έκανε ξηροστομία δεν βοήθησε δοκίμασα και το Golden Paste που πάλι δεν βοήθησε!
 
Last edited:


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.862
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Απ’ τις αρχες του ποστ ειχα την αισθηση πως κατι τρεχει με τη μεση.

Στη θεση σου θα εκανα μια προσπαθεια με φυσιοθεραπεια με ρευμα. Εχω πολυ καλη εμπειρια.
 
  • Like
Reactions: mariakala


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Απ’ τις αρχες του ποστ ειχα την αισθηση πως κατι τρεχει με τη μεση.

Στη θεση σου θα εκανα μια προσπαθεια με φυσιοθεραπεια με ρευμα. Εχω πολυ καλη εμπειρια.
Berna μου κι εγώ έχω κολλήσει απίστευτα με το θέμα της μέσης!!!
Έχω κάνει κι εγώ στα γόνατα κι όντως βοηθάει πολύ!
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Καταρχήν εύχομαι περαστικά!
Βλέπω πως με το PREVICOX ηρεμεί κάπως σχετικά άμεσα και 7 μέρες μετά την διακοπή επανέρχονται τα συμπτώματα. Τι εξήγηση δίνουν οι γιατροί;
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Καταρχήν εύχομαι περαστικά!
Βλέπω πως με το PREVICOX ηρεμεί κάπως σχετικά άμεσα και 7 μέρες μετά την διακοπή επανέρχονται τα συμπτώματα. Τι εξήγηση δίνουν οι γιατροί;
Σε ευχαριστώ πολύ!
ο ένας ορθοπεδικός είπε λόγω του ότι το previcox εστιάζει στην οστεοαρθριτιδα.
ο άλλος είπε δεν γίνεται να γίνεται καλά με μια ασπιρίνη... οι άλλοι δεν είπαν τπτ.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
ο άλλος είπε δεν γίνεται να γίνεται καλά με μια ασπιρίνη... οι άλλοι δεν είπαν τπτ.
Ακριβώς!
Γιατί δεν μπορεί μια απλή "ασπιρίνη" να κάνει την δουλειά 4 χειρουργείων.
Από ότι βλέπω ένα "απλό" αντιφλεγμονώδες είναι που θέλει αρκετή προσοχή στην χρήση του - σύμφωνα με τις οδηγίες.

Κάτι δεν μου κάθεται καλά.... :unsure:

Τώρα που μιλάμε, παίρνει previcox;
Και αν ναι, πως είναι;

Και κάτι ακόμα....
Πόσο ετών είναι;
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Ακριβώς!
Γιατί δεν μπορεί μια απλή "ασπιρίνη" να κάνει την δουλειά 4 χειρουργείων.
Από ότι βλέπω ένα "απλό" αντιφλεγμονώδες είναι που θέλει αρκετή προσοχή στην χρήση του - σύμφωνα με τις οδηγίες.

Κάτι δεν μου κάθεται καλά.... :unsure:
Έχω κάνει και σε αυτό αρκετή έρευνα... Εαν υπάρχει ήδη θέμα όντως μπορεί να κάνει πολλά άλλα από την άλλη είναι αδύνατο να τον αφήσω να πονάει είναι ενάντια στην ευζωία... Ναι δεν είναι τόσο απλό άλλα υπάρχουν αρθα για όποιον ενδιαφέρεται... κάποια και αντικρουομενα

Σημαντική σημείωση όταν λέω επανέρχεται στα φυσιολογικά εννοώ δεν κουτσαίνει αλλα δεν γίνεται και μωρό. Η δυσπλασία εξακολουθεί να υφίσταται καθώς και τα 8.5 χρόνια που κουβαλάει στην πλάτη του. Το λέω για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις και το previcox είναι λύση ανάγκης!!!
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Σε καμιά περίπτωση δεν λέω να τον αφήσεις να πονάει.
Αν όμως ανακουφίζεται με το συγκεκριμένο φάρμακο και ταυτόχρονα βρεις μια ισορροπία ώστε να μην τον πειράζει (νεφρά, συκώτι ή δεν ξέρω και γω τι άλλο), είναι μια επιλογή ΑΝΤΙ του χειρουργείου.
Πόσο δε μάλλον όταν δεν ξέρουν ούτε οι ίδιοι οι γιατροί γιατί να τον ανοίξουν και τί να διορθώσουν....
+ τα ρίσκα.
Δεν συνυπολογίζω καν τον οικονομικό παράγοντα.

Μήπως αντί του previcox υπάρχει κάτι άλλο, ακόμα καλύτερο και πιο ασφαλές ίσως, που να εστιάζει στην οστεοαρθρίτιδα;
 
  • Like
Reactions: mariakala


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
@Yorkaddict Είμαι μέλος σε φόρουμ και group που κάνουν pain management στην οστεοαρθρίτιδα. Το metacam θεωρείται λίγο πιο ελαφρύ… αλλά μην φανταστείς…

Επίσης 2 πράγματα που δεν μου κολανε… εκφύλιση των ΜΔ. Που τους ρωτώ πως θα εξελιχτεί μου λένε δεν θα κάνει τπτ… σορρυ αλλά δεν μου κολαει.

Και η λιπώδη διήθηση που σημάνει λίπωμα (?) κάποιου είδους όγκος που έχει μπει στην σπονδυλική στήλη μπορεί εμεσα να προκαλεί όλη αυτή την κατάσταση!

Θα σας βάλλω αύριο video με και χωρίς τα αντιφλεγμονώδη και θα καταλάβετε….
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Ρε το Μπομπιρα.. :(
Αν καταλαβα καλα μιλαμε για εκφυλιστικη μυελοπαθεια με οστεοαρθριτιδα, μεγαλη δυσπλασια και ρηξη χιαστου. Και στα δυο ισχυα ειναι η δυσπλασια? Η ρηξη?
Το sinoquin για ποιο λογο το σταματαει? Δε θα επρεπε να το παιρνει μονιμα?
Ενα μηνα με την ακτινογραφια ο γιατρος δεν εβλεπε τη δυσπλασια και τη ρηξη? Ο ορθοπεδικος τα ειδε μονο?
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Εκφύλιση των μεσοσπονδυλίων δίσκων γράφει η MRI. Δεν μου έχει απαντήσει κάνεις τους τι είναι αυτό…. Εγώ με απλά λόγια καταλαβαίνω ότι οι δίσκοι έχουν φθορά που με την σειρά τους θα κάνουν αρθρίτιδα! Νευρολογικά δεν δείχνει μυελοπάθεια!

Δυσπλασία και στα 2 ισχία που έχει γίνει Ε+ λόγω της οστεοαρθρίτιδας. (ο ένας ορθο (ο 3ος ορθο που πήγα 5ος γιατρός έχω πάει σε 7!!!) μου είπε ξεκάθαρα το πρόβλημα σου δεν είναι η δυσπλασία αλλά η οστεοαρθρίτιδα! Και ο ίδιος διέγνωσε την μερική ρήξη χιαστών και στα 2 γόνατα και με έστειλε στον «χειρουργό».

Το sinoquin μου είπε πάλι αυτός να το σταματήσω και να άρχισω το Flexadin advance που έχει κολλαγόνο.

Αμαλία μου εγώ είμαι πεπεισμένη ότι το πρόβλημα είναι από το λίπωμα στην σπονδυλική στήλη! Αλλά εδώ δεν ξέρουν τι είναι αυτό Η μου λένε δεν είναι τπτ! Ειλικρινά πολύ μπερδεμένη ιστορία και ξαφνικά έχω έναν σκύλο διαλυμένο από την μια μέρα στην άλλη!!!
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
παράδειγμα λιπώματος πολύ κοντά σε αυτό που έχει ο Μπόμπιρας...

 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Η λιπωδης διηθηση ειναι συχνα εμφανιση λιπους σε ενα οργανο και εχει να κανει με τη διατροφη και τον τροπο ζωης. Ισως γι αυτο σου λενε οτι δεν οφειλεται σε αυτο. Τουλαχιστον στους ανθρωπους. Είναι λιπωμα στο Μπομπιρα??
Νομιζω οτι στην εκφυλιση των ΜΔ σε συνδυασμο με την οστεοαρθριτιδα ειναι το κλειδι. Χειροπρακτη εχεις σκεφτει να επισκεφτειτε?
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Η λιπωδης διηθηση ειναι συχνα εμφανιση λιπους σε ενα οργανο και εχει να κανει με τη διατροφη και τον τροπο ζωης.
Αμαλία μου είναι στην σπονδυλικό στήλη και όχι σε όργανο άλλο το ένα άλλο το άλλο.
Όχι αλλά θα κάνει φυσιοθεραπεια για τον πόνο πιο πολύ.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Αμαλία μου είναι στην σπονδυλικό στήλη και όχι σε όργανο άλλο το ένα άλλο το άλλο.
Όχι αλλά θα κάνει φυσιοθεραπεια για τον πόνο πιο πολύ.
Τωρα διαβασα και την περιπτωση του λινκ που εβαλες. Συνεπως ειναι μαζα-λιπωμα αυτο που βλεπουν (μαλλον γι αυτο το λεει και "εστιακη" ) Οποτε μονοδρομος ειναι το χειρουργειο (?)
Απο την αλλη ομως εγραψες οτι σου ειπαν οτι δεν ειναι αυτο η αιτια. Τα 4 χειρουργεια τι ακριβως θα ειναι?
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Όσων αφορά το λίπωμα ξαναγράφω γιατί με όλα αυτά λογικό είναι να έχεις μπερδευτεί…. Είναι πολλά ταυτόχρονα. Λοιπόν από την MRI και μετά οι δυο νευροχειρουργοί που τον είδαν είπαν δεν ξέρουμε τι είναι … ο ένας δε μου είπε θα το στείλω σε φίλο στην Αγγλία (μάλλον δεν το έστειλε ποτέ) οι ορθοπεδικοί είπαν δεν είναι τπτ… ε πως δεν είναι τπτ ρε φιλέ… όποτε χειρούργιο ποιος και πώς να το κάνει που οι νευροχειρουργοί ούτε που το ξέρουν…

Τα 4 χειρουργεία που πάλι ΔΕΝ θα κάνω για πάρα πολλούς λόγους είναι 2 ορθοπλαστικες ισχύων και 2 γόνατα…
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Το προβλημα ειναι στο υποχονδριο οστο,ξεκιναει με φλεγμονη ακολουθει τοπικη αντικατασταση του οστικου μυελου απο λιπωδη ιστο και στο τελος εχουμε την σκληρυνση του οστου.
Δεν ειναι σπανιο και το παθαινουν και ανθρωποι.
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Χτες που μίλησα στο τηλέφωνο με μέλος του φόρουμ μου είπε αυτό ακριβώς και προκαλεί πολύ πόνο! Άπλα στην MRI δεν υπάρχει ένδειξη αντικαταστασης του μυελού. ελέγχεται φυσιολογικά. Δεν είναι δηλαδή ανάμεσα στους σπονδύλους αλλά εισχωρεί.