Η συμβιωση με ενα αγγλικο bulldog


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Πραγματικα δεν περιμενα να περναω τοσο καλα με ενα σκυλο ...:D
Τολμω να πω πως ειναι ο τελειος σκυλος για τον χαρακτηρα μου και καθε μερα που ζω μαζι του (μενουμε μονοι μας) αυτο επιβεβαιωνεται :

1) ειναι ''αορατος'' : παροτι κουταβι 7 μηνων , ουτε γαβγιζει ουτε κανει ζημιες ουτε ενοχλει τους γειτονες.
2) ειναι φιλικος με ολους τους ανθρωπους και με ολα τα ζωα ...φαινεται πως το εχει μεσα του.Παιζει με σκυλια ολων των μεγεθων χωρις να φοβαται
3) μαζι μου ειναι λες και εχω εναν ανθρωπο σπιτι ...ενα συγκατοικο.

Ξερω πως πολλοι θεωρουν τα αγγλικα bulldog ως σκυλια του καναπε ...λες και οι ιδιοι ειναι ας πουμε μαραθωνοδρομοι και τρεχουν καθε μερα 40 χλμ . Το σωστο bulldog παει τη βολτιτσα του , κανει τις δουλειες του και γυρναει σπιτι οπου και ανηκει ...Δεν θα σε ξυπνησει ποτε χαραματα για βολτες , δεν θα σε τραβαει σαν μανιασμενο στη βολτα , ουτε θα σεληνιαστει απο νευρικοτητα αν καποια μερα δεν το βγαλεις για βολτα .

Φυλακας δεν ειναι αλλα εχει ''τρομακτικο'' παρουσιαστικο που κανει τη δουλεια :D

Για τα προβληματα υγιειας που παρουσιαζει η ρατσα δεν σχολιαζω αν και εχω διαβασει αρκετα επισταμενα οτιδηποτε αφορα τα αγγλικα bulldog ...οτι προκυψει / αν προκυψει , θα το αντιμετωπισω.Και ενα παιδι να κανεις , ξερεις πως μεχρι τα 18 χρονια του (τουλαχιστον) θα εχει προβληματα και εξοδα και τρεξιματα και αγχος.Ειναι σκυλι που θελει φροντιδα και διαθεσιμο backup.


Αντι επιλογου , μερικες φωτο του αγαπητου μου Boogie :)
 

Attachments





sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
απο που το πηρες?
αν και διαφωνω με το προτυπο και το πως εχουν καταντησεις το συγκεκριμενο σκυλι χαιρομαι που βρηκες αυτο που εψαχνες. μακαρι να μην εμφανισει τπτ και πανε παντα ολα καλα
 


puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
αορατοςς???
Του κολλητου η μικρη επισης 7 μηνων μονο αορατη δεν μπορεις να τη πεις.χχαχα..
ειδικα οταν εχει κοσμο στο σπιτι οπου ξεσαλωνει τρελλα...
Ομως ειναι απο τις αγαπημενες μου ρατσες μετα τα γαλλακια φυσικα..χιχιχι..
Οταν ειναι με τη δικια μου δινουν ρεσιταλ παιχνιδιου αν και μετα προσπαθω μια μερα να τη καθαρισω απο τα σαλια της..χαχαχα...
Να τη προσεχεις και να την καθαριζεις καθημερινα λογω της ευαισθησιας τους..
Να σου ζησει και ελπιζω την επιλογη σου να την εκανες απο εκτροφεα..πιστευω στη συγκεκριμενη ρατσα οτι παιζει πολυ μεγαλη σημασια λογω της ιδιαιτεροτητας της φυλης..
 


Billy

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
230
2
Είχα φιλοξενήσει ένα θηλυκό αγγλικό μπουλντογκ ενός φίλου για 10 μέρες και ...δεινοπάθησα. Δεν μπορούσα να κοιμηθώ από το ροχαλιτό της. και η αναπνοή της ακόμη ήταν ροχαλιτό
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
απο που το πηρες?
αν και διαφωνω με το προτυπο και το πως εχουν καταντησεις το συγκεκριμενο σκυλι χαιρομαι που βρηκες αυτο που εψαχνες. μακαρι να μην εμφανισει τπτ και πανε παντα ολα καλα
Απο Ελληνα εκτροφεα .

Ο Boogie δεν εχει ''βαρυ'' κεφαλι ...τα ρουφουνια του ειναι ανοικτα , αναπνεει ελευθερα , τα ματια του ειναι καθαρα και δεν εχει πολλες ζαρες στο προσωπο.

Δεν ειναι σκυλος να σε ακολουθει με το ποδηλατο στη βολτα, ουτε κυνηγοσκυλο , ουτε τσοπανοσκυλο , ουτε φυλακας.Ειναι σκυλος συντροφιας και σαν τετοιος, ειναι απλα τελειος.

Ακουω πολλους να ''θαβουν'' τα bulldog επειδη δεν αντεχουν στο τρεξιμο και κουραζονται ευκολα ...λες και γεμισε η Αθηνα με δρομεις μεγαλων αποστασεων που τρεχουν με ενα λουρι στο χερι.Σε ενα αστικο περιβαλλον , πιο αφυσικο μου φαινεται ενα beagle να μυριζει σαν παλαβο καδους σκουπιδιων και εξατμισεις αυτοκινητων...

Δεν του αρεσει η πολυ ασκηση , οπως δεν αρεσει και σε εμενα.
Δεν του αρεσει η ζεστη και η υγρασια , οπως δεν αρεσει και σε εμενα.

Θελει τη φροντιδα του καθημερινα αλλα μην φανταζεστε οτι αυτο παιρνει καμμια ωρα ...μαλλον 5 λεπτα τη μερα.Απο την αλλη , δεχεται την περιποιηση λες και την απολαμβανει.

Οσο αφορα τα προβληματα , δεν θα πω εγω αν υπαρχουν ή οχι γιατι δεν εχω πειρα ...Το θεμα ειναι να γνωριζεις τι μπορει να παρουσιαστει και πως να το αντιμετωπισεις ευκολα και χωρις αγχος.Πχ το περιβοητο cherry eye , μια εγχειρηση που την κανεις με 70 ευρω ή και με 300 ευρω (αρκει να ξερεις που θα τον πας) ...σε αλλες ρατσες δινεις 30 ευρω για ενα χτενισμα/κουρεμα :D
 
  • Like
Reactions: Hiraeth


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Δεν ειναι σκυλος να σε ακολουθει με το ποδηλατο στη βολτα, ουτε κυνηγοσκυλο , ουτε τσοπανοσκυλο , ουτε φυλακας.Ειναι σκυλος συντροφιας και σαν τετοιος, ειναι απλα τελειος.

Ακουω πολλους να ''θαβουν'' τα bulldog επειδη δεν αντεχουν στο τρεξιμο και κουραζονται ευκολα ...λες και γεμισε η Αθηνα με δρομεις μεγαλων αποστασεων που τρεχουν με ενα λουρι στο χερι.Σε ενα αστικο περιβαλλον , πιο αφυσικο μου φαινεται ενα beagle να μυριζει σαν παλαβο καδους σκουπιδιων και εξατμισεις αυτοκινητων...
θα συμφωνησω με οσα γραφεις!και ειναι πολυ σωστο οτι ειδες τις αναγκες σου και πηρες εναν σκυλο που να τους ταιριαζει.

απο την αλλη οταν τα βλεπω να περπατανε με ποιανουν τα νευρα μου! αλλα γουστα ειναι αυτα και περι ορεξεως κολοκυθοπιτα.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
φτάσαμε στην εποχή που να θεωρούμε αυτονόητο οτι ο σκύλος ράτσας Χ θα βγάλει το Ψ πρόβλημα και το μονο που χρειαζόμαστε ειναι να ξερουμε που θα τον ΄φτιάξουμε΄φτηνότερα ???????:-k:-k:-k

ελπίζω να καταλαβα λάθος
 




keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
back up πρέπει να διαθέτεις για όλα τα σκυλιά,ράτσας και μη.Τα λατρεύω κα γω τα Μπουλντογκς,για τον χαρακτήρα αλλά όχι για την εμφάνιση:rolleyes:.Μου αρέσουν τα βαριεστημένα,βαριά,μη αθλητικά σκυλιά,που τους αρέσει ο καναπές,το φαγητό,ο ύπνος,η καλή παρέα:D.Ωραίος,να τον χαίρεσαι!
 
  • Like
Reactions: Hiraeth




Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Να θεωρείς τον εαυτό σου τυχερό (που δεν σου έτυχε υπερτυπικό μπουλντόγκ).
Σημειώνω πως σήμερα το υπερτυπικό θεωρείται τυπικό στη φυλή....

Της κολλητής μου πήγε να πεθάνει (Μάι μήνα) από το πάρκινγκ στον στοίβο της έκθεσης, 8:30 το πρωί (5 λεπτά περπάτημα), λυποθύμισε και είδαμε και πάθαμε να τον επαναφέρουμε... μετά βέβαια κέρδισε τον τίτλο του καλύτερου μπουλ-ντογκ!

Είναι ωραία σκυλιά αλλά τίνουμε σήμερα να καταντάμε να λέμε:
"Ήταν ωραία σκυλιά...."

Έχει το νου σου με το βάρος του. Μεγαλώνουν για 3 χρόνια. Σχεδόν ΟΛΑ είναι ΟΚ πριν χρονίσουν. Πρόσεξε πολύ μετά το 18μηνο μην τον παραπαχύνεις (θα πρέπει να του ελλατώσεις το φαγητό τότε) και θα είσαστε μέλι-γάλα για πολλά χρόνια!

Να σου ζήσει !
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
φτάσαμε στην εποχή που να θεωρούμε αυτονόητο οτι ο σκύλος ράτσας Χ θα βγάλει το Ψ πρόβλημα και το μονο που χρειαζόμαστε ειναι να ξερουμε που θα τον ΄φτιάξουμε΄φτηνότερα ???????:-k:-k:-k

ελπίζω να καταλαβα λάθος
Καθε σκυλι εχει καποιες ιδιαιτεροτητες που ο υποψηφιος κατοχος ζυγιζει και παιρνει την αποφαση αν αυτη η ρατσα του κανει.Καποια προβληματα πανε μαζι με τη ρατσα ...σαν προδιαθεση.Εγω σαν κατοχος και οχι σαν εκτροφεας οφειλω να ξερω τα πιο κοινα προβληματα της ρατσας και να ειμαι ετοιμος να τα αντιμετωπισω.Αν ειχα πχ ενα dogo argentino αλλα οχι πολυ ελευθερο χρονο , δεν θα επρεπε να προυπολογιζω πχ 1000 ευρω για την εκπαιδευση του ? Αυτο ειναι μειονεκτημα της ρατσας ?

Αλλα σκυλια ζουν 8 χρονια , αλλα 10 χρονια και αλλα 15 χρονια ...αυτο δεν ειναι ''προβλημα'' ? Αλλος προτιμαει ενα σκυλο που να ζει 15 χρονια ακομα και αν ''σερνεται'' για τα τελευταια τρια χρονια της ζωης του και αλλος προτιμα ενα σκυλο που δεν θα γερασει ποτε αφου θα ''πεθανει νεος'' ...ειναι σχεδον φιλοσοφικο το θεμα.

Οσο αφορα τα προβληματα , πολλα ειναι κοινα με αυτα των pugs που ειναι ''αρχαια'' φυλη και σιγουρα οχι φυλη του σωληνα οπως πολλοι θεωρουν τα bulldog ...πολλα pug ή και αλλες βραχυκεφαλες αρχαιες φυλες οπως τα chin δεν μπορουν να αναπνευσουν , παρουσιαζουν προβληματα στα ματια κλπ ,εχουν καρδιακα κλπ.

Τα bulldog δεν ειναι boxer...
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
το περιβοητο cherry eye , μια εγχειρηση που την κανεις με 70 ευρω ή και με 300 ευρω (αρκει να ξερεις που θα τον πας) ...σε αλλες ρατσες δινεις 30 ευρω για ενα χτενισμα/κουρεμα :D
Μου φαίνεται πραγματικά αδιανόητo ότι παραλληλίζουμε, με μέτρο σύγκρισης το κόστος, το κούρεμα ενός σκύλου με την εγχείρηση στα μάτια του λόγω προβολής του αδένα του τρίτου βλεφάρου (μια ασθένεια αρκετά σοβαρή που μπορεί να προκαλέσει ακόμα και τύφλωση στο ζώο). Είναι δυνατόν να αποδεχόμαστε τις κληρονομικές ασθένειες των σκύλων ή τα προβλήματα υγείας αποτέλεσμα του υπερτυπισμου ως κάτι φυσιολογικό και αναμενόμενο?

Τι σχέση έχει το προσδόκιμο ζωής ενός σκύλου, το κόστος εκπαίδευσης του και η δραστηριότητα του με τον υπερτυπισμο, την ανήθικη εκτροφή, την ανθρωπινη ματαιοδοξια και τις κληρονομικές ασθένειες?

Είναι δυνατόν να θεωρούμε φυσιολογικό να υπάρχουν ζώα που δεν μπορούν να αναπνεύσουν, να τρέξουν και να αναπαραχθούν? Το μπουλντόγκ έτσι ήταν ή έτσι κατάντησε?
 
Last edited:


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
οπότε στον επόμενο που θα ρωτήσει για ροττ και δυσπλασία η απάντηση μου θα πρεπει να ειναι

εντάξει μωρέ προδιαθεση της φυλής ειναι. θα σε στειλω εγω στον Χειρουργόπουλο και θα σου φτιάξει τα ποδαράκια με 500 οχι με 2000 που θελουν οι άλλοι....

η λάθος καταλαβα πάλι??????
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Της κολλητής μου πήγε να πεθάνει (Μάι μήνα) από το πάρκινγκ στον στοίβο της έκθεσης, 8:30 το πρωί (5 λεπτά περπάτημα), λυποθύμισε και είδαμε και πάθαμε να τον επαναφέρουμε... μετά βέβαια κέρδισε τον τίτλο του καλύτερου μπουλ-ντογκ!
Δεν ειναι αντιπροσωπευτικο αυτο ...ο σκυλος της φιλης σου καποιο μονιμο προβλημα ειχε . Αν παλι δεν ειχε , το θεωρω ανευθυνο πως μετα απο λιποθυμια ελαβε μερος σε εκθεση .Μην πουμε βρε παιδια πως ενα bulldog δεν μπορει να περπατησει για πεντε λεπτα :mad::D

Προσωπικα , σε εγκαταστασεις εκτροφεα ειδα πανω 10 bulldog ολων των ηλικιων ...εβγαιναν απο τα κενελ σε ενα playground , σταδιακα ανα ηλικια, και θα μπορουσα να τα χαζευω για ωρες...και ετρεχαν , και επαιζαν και εκαναν οτι κανουν τα περισσοτερα σκυλια.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Η αλήθεια είναι ότι ο απλός ιδιοκτήτης δεν μπορεί να κάνει τίποτα για τα προαναφερθέντα ... σε ορισμένες περιπτώσεις ακόμα και οι εκτροφείς δυσκολεύονται απίστευτα (βλ. περίπτωση Shar Pei )

Να ενημερώνεται ΠΡΙΝ την απόκτηση του σκύλου για πιθανά τέτοια προβλήματα, είναι ό,τι περισσότερο μπορεί να κάνει ... και να προσπαθεί να μην επιβραβεύει έκτροφείς που δεν ελέγχουν τα ζώα τους για κληρονμικές ασθένειες, που αφορούν την φυλή που τον ενδιαφέρει, με την αγορά ενός κουταβιού από αυτούς.

Καλό είναι να μην συγκρίνεται ΕΛΑΤΤΩΜΑ όπως ένα κληρονομικό - συχνά μεταβιβάσιμο χαρακτηριστικό, με τύπους τριχώματος - ιδιοσυγκρασίες κλπ κλπ ... αυτά δεν είναι ελαττώματα ... ένα dogo έχει έναν χαρακτήρα που για κάποιον ειναι ελάττωμα γιατί χρειάζεται εκπαίδευση - για κάποιον άλλον διαμάντι :) δεν υπάρχει δλδ ελαττωματικο τρίχωμα - χαρακτήρας - σωματοδομή κλπ αλλά πάντα μία δυσπλασία είναι πρόβλημα - για όλους και ειδικά για τον σκύλο ... ;)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Εάν το μπουλντόγκ και το κάθε μπουλντόγκ δεν μπορεί να είναι φυσιολογικός σκύλος λόγω προβλημάτων υγείας κακώς υφίσταται ως φυλή. Από τη στιγμή που ο πόνος, η αρρώστια και οι επεμβάσεις στους σκύλους θεωρούνται φυσιολογικές και αναμενόμενες (θυμίζω τη σχετική με τα shar pei συζήτηση) η αναθεώρηση των προτύπων και των εκτροφικων στοχων κρίνεται κάτι παραπάνω από αναγκαία.
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
οπότε στον επόμενο που θα ρωτήσει για ροττ και δυσπλασία η απάντηση μου θα πρεπει να ειναι

εντάξει μωρέ προδιαθεση της φυλής ειναι. θα σε στειλω εγω στον Χειρουργόπουλο και θα σου φτιάξει τα ποδαράκια με 500 οχι με 2000 που θελουν οι άλλοι....

η λάθος καταλαβα πάλι??????
Οχι , πες του να παει στον ταδε εκτροφεα που θα του δωσει εγγυηση οτι ο σκυλος του δεν θα εχει δυσπλασια ...μπορεις ? τοτε λυθηκε το προβλημα.

Για να μην γεμισουμε quote :

1) αν θεωρειτε τα bulldog την ντροπη των σκυλων , τοτε καντε ενα thread και πειτε το καθαρα ...τουλαχιστον καποιοι σιγουρα το πιστευετε.
2) αν το cherry eye οδηγησει σε τυφλωση , τοτε ο κατοχος του σκυλου ειναι ηδη τυφλος ή δεν ηξερε τι να κανει.
3) ειμαι ενας συνειδητοποιημενος κατοχος english bulldog ...δεν τον πηρα απο βιτρινα , δεν τον πηρα καν ''λουτρινο'' κουταβακι , δεν μου τον χαρισαν , δεν τον πηρα ''κοψωχρονια'' . Εψαξα και εμαθα τι να περιμενω και πως να το αντιμετωπισω ...δεν εψαξα να δω αν θα εχει προδιαθεση για cherry eye αλλα κοιταξα να δω πως αναπνεει , πως κινειται , πως τρεχει .
4) δεν ειμαι εκτροφεας ...ειμαι ενα ανηθικο καθαρμα ομως και δεν με ενδιαφερει αν τα bulldog γεννιουνται με καισαρικη ή απαιτειται σπερματεγχυση

Τελος , επειδη μερικα πραγματα που λεω δεν ειναι σαφη :
Φυσικα και το προσδοκιμο οριο ζωης αλλα και το lifestyle επηρεαζει τη σοβαροτητα των προβληματων για τον κατοχο ενος σκυλου ...πιστευετε δηλαδη πως ο φουκαρας Σουδανος προβληματιζεται αν πεθανει απο καρδια ή καρκινο ? εδω παλευει να ενηλικιωθει μεσα στον λοιμο. Τα αρθριτικα στους ανθρωπους εμφανιζονται στα 30 τους χρονια ? Ακομα και η δυσπλασια που λεει ο φιλος μου ο denis : αλλη επιπτωση θα εχει στη ζωη ενος ενεργητικου labrador που ζει 13 χρονια και αλλη στη ζωη ενος bulldog που (δυστηχως) θα ζησει λιγοτερο με το προβλημα του και με διαφορετικο τροπο ζωης .

Τελος , γιατι μειωνουμε τη βαρυτητα του χαρακτηρα/ιδιοσυγκρασιας ?
Με το σκυλο ζεις , οχι με τον κτηνιατρο .
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Εάν το μπουλντόγκ και το κάθε μπουλντόγκ δεν μπορεί να είναι φυσιολογικός σκύλος λόγω προβλημάτων υγείας κακώς υφίσταται ως φυλή. Από τη στιγμή που ο πόνος, η αρρώστια και οι επεμβάσεις στους σκύλους θεωρούνται φυσιολογικές και αναμενόμενες (θυμίζω τη σχετική με τα shar pei συζήτηση) η αναθεώρηση των προτύπων και των εκτροφικων στοχων κρίνεται κάτι παραπάνω από αναγκαία.
Σαν να λεμε δηλαδη πως οι χιλιαδες κτηνιατροι παγκοσμιως ζουν για να γιατρευουν bulldog και να κανουν μονο εμβολια στις υπολοιπες ρατσες.

Εχεις καποια στατιστικα στοιχεια που αγνοω ?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf