Θάνατος και επιλογή Νέου Μέλους


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Άρχισε πάλι το τσουβάλιασμα....μετά μην απορούμε γιατι δεν δίνουμε οι εκτροφείς όπου να'ναι!!Κάποιοι απο εμάς έχουμε αναρτημένα στη σελίδα μας τα στοιχεία της υγείας των σκύλων μας με επίσημες εξετάσεις,αλλά ας ακούγονται ΜΟΝΟ τα αρνητικά για ΟΛΟΥΣ :rolleyes: (Η μόνη συζήτηση που έκανα με τον κ.Βασίλη σε προσωπικό μήνυμα ηταν οτι μου ζήτησε κουτάβι με το που πέθανε ο σκύλος και του είπα εντελώς ανθρώπινα να πάρουν το χρόνο τους για να θρηνήσουν και να σκεφτούν ψύχραιμα το τι θέλουν χωρίς φυσικά να μου ξαναγράψει κάτι...αυτά απο εναν "εκτροφέα" που ήθελε να "πουλήσει"...Μάλλον καλά έκανα και δεν έμπαινα πλέον στο φόρουμ..
Υ.Γ Συγνώμη για το άσχετο πόστ με το θέμα...
Θα συνεχίσω την "κουβεντούλα μας εδώ, γιατί δεν θέλω να χαλάσω το νήμα που μου απάντησες.

1ον. Δεν σου ζήτησα κουτάβι. Και επειδή αναφέρεσαι σε προσωπικό μήνυμα και η όλη στάση σου με θίγει το λιγότερο, παραθέτω το προσωπικό μήνυμα που έστειλα:
" 9 Μαϊου 2020
Καλημέρα.
Μετά το τραγικό που μας έτυχε, αν και δεν μπορούμε ακόμη να το διαχειριστούμε κι εγώ και η γυναίκα μου, θα ήθελα να μιλήσουμε για κουτάβι.
Αν θες μπορείς να μου δώσεις το τηλ/νο σου να σε πάρω;"

Ξέροντας ότι δεν περιμένεις κάποια γέννα, αλλά για τους επόμενους μήνες αν τυχόν κλπ κλπ.
Τονίζω δε το "δεν μπορούμε ακόμη να το διαχειριστούμε".

Το ότι σου έστειλα προσωπικό μήνυμα, μέσα στον πόνο μου, σημαίνει ότι σε είχα σε κάποια εκτίμηση, πράγμα που φρόντισες να την καταστρέψεις.

2. Μου απάντησες βέβαια, να πάρω τον χρόνο μου και να περιμένω, για να πάρω "ψύχραιμες αποφάσεις", χωρίς να ξέρεις τι ήθελα και πως ήθελα να συζητήσουμε, σαν ένας άνθρωπος που πονάει για το σκύλο του και ήθελε μια συμβουλή παραπάνω. Είμαι δε σιγουρότατος, ότι αν είχες γέννα θα μου μιλούσες τελείως διαφορετικά.

3. Τόσο εμένα όσο και την γυναίκα μου, ψυχολογικά μας βοηθάει περισσότερο να αναζητούμε μια ψυχούλα για συντροφιά μέσα στους επόμενους μήνες. Όπως είπα και γνωρίζουν και άλλα μέλη, είμαι σε φάση μετακόμισης και ακόμη και αν έπεφτε στην πόρτα μου αυτό το "κλικ" που λέμε, θα ζητούσα να το πάρω μετά από 1 μήνα (τουλάχιστον που θα είμαι στο νέο σπίτι).

Πέραν του απαράδεκτου της συμπεριφοράς σου, πάμε και στον λόγο που έγραψες:

1. Όπως ξεκίνησα με τον Μάικ και είχα ανεβάσει το θέμα πως τον πήρα και όλοι λέγατε συγχαρητήρια τότε, το ίδιο έκανα και τώρα. Ψάχνομαι παντού και σε όλα. (Άλλωστε είναι οι συμβουλές του φόρουμ αυτές, για αυτούς που αναζητούν νέο μέλος).

2. Οι επιλογές μου είναι δύο: Είτε από εκτροφέα κάποιο άμσταφ ή πιτμπουλ (ναι υπάρχουν και πιτακια αναγνωρισμένα από το ΗΒ) , ή να υιοθετήσω ημίαιμο πιτμπουλάκο από φιλοζωική.
Έχω το δικαίωμα τόσο χρονικά ή σε επίπεδο τρόπου επιλογής να κάνω αυτό που θέλω ή θα έπρεπε να πάρω την άδεια των ειδημόνων του φόρουμ;;;;;;

3. Σχολίασα αυτά που διαπιστώνω χωρίς να τσουβαλιάζω κανέναν. Έχω και πάλι το δικαίωμα ή όχι;;; Άλλωστε είπα να μην το συνεχίσω.
Μίλησα άλλωστε και για το εξωτερικό. Αντιπροσωπεύεις τους εκτροφείς και της Ευρώπης πλην της Ελλάδας;;

4. Αφού το θέτεις όμως και σε αυτό το επίπεδο, θα σου απαντήσω στο ίδιο ύφος:

Προσωπικά (όπως και πολύ άλλοι) δεν με ενδιαφέρει πόσα χρήματα ξόδεψες στα ταξίδια που έκανες στις εκθέσεις που έτρεχες τον σκύλο σου (το λέω πολύ ευγενικά) ούτε πόσο κοστίζουν τα ξενοδοχεία σου και οι δημόσιες σχέσεις σου για να μου εξηγήσεις την τιμή που το πουλάς. Με ενδιαφέρει (εφόσον δηλώνεις εκτροφέας) όταν σου ζητάω τα βιβλιάρια υγείας των γονέων και εξετάσεις αταξίας, δυσπλασίας κλπ να τα έχεις και όχι να μου λες οι παππούδες ήταν καθαροί ή Α.

5. Μόνοι σας στο φόρουμ οι "ηθικοί" εκτροφείς λέτε συνέχεια "ψάξτε" και αυτό έκανα.
Τώρα αν βγαίνει στους 20 να είναι και ένας καλός, στατιστικά είναι αυτό που είναι και δεν είναι τσουβάλιασμα. Ένας σωστός εκτροφέας δεν έχει κάτι να φοβηθεί και ίσα ίσα, όταν βγαίνουν τέτοια "κρίσεις" στην φόρα, του δίνεται η ευκαιρία να ξεχωρίσει από τους άλλους. (Αυτό προϋποθέτει βέβαια και την αντίστοιχη αντίληψη).

6. Ανέφερα και συμπεριφορά φιλοζωικών. Εκεί δεν είναι τσουβάλιασμα;;

Τέλος, το πως είχαμε τον Μαικ στο σπίτι μας και το πόσο και πως τον θρηνούμε, δεν έχω υποχρέωση να απολογηθώ σε κανέναν.
Το πότε θα πάρω τον επόμενο, από που, πως κλπ πάλι δεν έχω υποχρέωση να απολογηθώ σε κανέναν.

Θεωρώ τον εαυτο μου αρκετά σοβαρό και φρόνιμο να κάνω αυτό που πρέπει να κάνω για μένα και για την γυναίκα μου.

Η απάντησή σου ήταν τουλάχιστον κακοπροαίρετη, εριστικότατη και προσβλητική.

Και πάλι λυπάμαι που μπήκα στην διαδικασία να προσπαθήσω να μιλήσω με ένα τέτοιον άνθρωπο!!
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Απο μένα απλά "ελεος"...
Αργυρώ σε παρακαλώ μην απαντήσεις... δεν ξέρω τι έχετε πάθει κάποιοι αλλα μερικές φορές η κατάσταση εδώ μέσα είναι σα να βρίσκομαι σε νηπιαγωγείο.
(αν σας προσβάλω κ. Βασίλη λυπάμαι αλλα πραγματικά όλο αυτό το ξεκινήσατε απολύτως μόνος σας!!)
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Εγώ απλά έκανα ένα γενικό σχόλιο, πάνω σε ένα διάλογο. Δεν επιτέθηκα σε κανένα προσωπικά, ούτε έκανα παράπονα στοχευμένα σε κανένα, ούτε μίλησα για προσωπικά μηνύματα.
Αλλά εγώ το ξεκίνησα!!!!!!!! Οκ!! Κατανοητό!
Μέχρι σήμερα προσωπική επίθεση δεν έχω κάνει σε κανέναν. Γίνονται διάφορες συζητήσεις και ο καθένας λέει την άποψή του. Γιαυτό είναι τα φόρουμ. Δεν είμαστε υποχρεωμένοι να συμφωνούμε όλοι σε όλα. Αυτό από μόνο του, όμως, δεν σημαίνει ότι κρατάω κακία σε κανένα ή τον αξιολογώ σαν άνθρωπο, μιας και δεν γνωρίζω κανέναν σας προσωπικά.
 
  • Like
Reactions: zoup and saras


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Εγώ απλά έκανα ένα γενικό σχόλιο, πάνω σε ένα διάλογο. Δεν επιτέθηκα σε κανένα προσωπικά, ούτε έκανα παράπονα στοχευμένα σε κανένα, ούτε μίλησα για προσωπικά μηνύματα.
Αλλά εγώ το ξεκίνησα!!!!!!!! Οκ!! Κατανοητό!
Μέχρι σήμερα προσωπική επίθεση δεν έχω κάνει σε κανέναν. Γίνονται διάφορες συζητήσεις και ο καθένας λέει την άποψή του. Γιαυτό είναι τα φόρουμ. Δεν είμαστε υποχρεωμένοι να συμφωνούμε όλοι σε όλα. Αυτό από μόνο του, όμως, δεν σημαίνει ότι κρατάω κακία σε κανένα ή τον αξιολογώ σαν άνθρωπο, μιας και δεν γνωρίζω κανέναν σας προσωπικά.
Μα δε σας επιτεθηκε. Εγω καταλαβα οτι ενιωσε θιγμενη επειδη ειχατε μιλησει.
Σε αντίθεση με αυτό που ακολούθησε απο εσάς και τη Βασω...
Ουτε εγω σας γνωριζω αλλα κρινω αυτο που διαβαζω.... και λυπαμαι που το διαβαζω.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.076
Athens
Μα δε σας επιτεθηκε. Εγω καταλαβα οτι ενιωσε θιγμενη επειδη ειχατε μιλησει.
Σε αντίθεση με αυτό που ακολούθησε απο εσάς και τη Βασω...
Ουτε εγω σας γνωριζω αλλα κρινω αυτο που διαβαζω.... και λυπαμαι που το διαβαζω.
@Amaliaz αλήθεια τώρα - ποιο είναι το προβληματικό σημείο σε αυτά που έγραψα?

Το ότι δεν δημοσιοποιούμε προσωπικές επικοινωνίες?
Το ότι δεν έχουμε δικαίωμα για άποψη στον θρήνο του άλλου?

Τι είναι παράλογο στα παραπάνω?

@vasilis_mike κακώς κατά την αποψή μου απάντησες αναλύοντας όλο το χρονικό της επικοινωνίας.
 
  • Like
Reactions: saras


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
@Amaliaz αλήθεια τώρα - ποιο είναι το προβληματικό σημείο σε αυτά που έγραψα?

Το ότι δεν δημοσιοποιούμε προσωπικές επικοινωνίες?
Το ότι δεν έχουμε δικαίωμα για άποψη στον θρήνο του άλλου?

Τι είναι παράλογο στα παραπάνω?

@vasilis_mike κακώς κατά την αποψή μου απάντησες αναλύοντας όλο το χρονικό της επικοινωνίας.
Ειναι παράλογος ο τρόπος που τα έγραψες Βάσω.
 
  • Like
Reactions: mareco


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.076
Athens
Ειναι παράλογος ο τρόπος που τα έγραψες Βάσω.
@Amaliaz
Επειδή πραγματικά βαριέμαι για μία από τα ίδια popcorn σκηνικά εδώ μέσα. Αλλά κυρίως για να μην κοροιδευόμαστε μεταξύ μας και να μην κοροιδεύουμε και τους άλλους οι οποίοι μας παρακολουθούν με ενιδαφέρον φαντάζομαι.

  • Δεν είναι αυτά που έγραψα. Είναι επειδή τα έγραψα για το μέλος @ProudtobeGreek. Αν έγραφα τα ίδια ακριβώς για τον Μήτσο, μάλλον θα με επικροτούσες κιόλας.
  • Είναι εντελώς προβλεπέ ποιος θα κάνει Like σε ποιανού τα Posts σε τέτοιες αντιπαραθέσεις. Μου λείπουν μερικά Likes ακόμη στα Posts της @ProudtobeGreek και στα δικά σου αλλά φαντάζομαι θα χουν δουλειές τώρα με τα νέα εκθεσιακά μέτρα κορωνοιού ένεκα.
  • Είναι εντελώς προβλεπέ η αντίδραση στα likes και στα δικά μου Posts. Όχι παιδιά, δεν είμαι ο μπαμπούλας των εκτροφέων. Αν θελήσω καθαρόαιμο, σε εκτροφέα θα πάω κι εγώ.
  • Είναι εντελώς προβλεπέ το ότι κάθε φορά που ποστάρω σε τέτοιο θέμα, ό,τι και να γράψω υποδεικνύομαι εμμέσως ή και άμεσα ως ο μπαμπούλας των εκτροφέων και από την άλλη πλευρά.
Ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του και ας πορευτεί με αυτά.
Εγώ πάντως πορεύομαι μόνη μου και δεν ανήκω στην κλίκα κανενός.
 
  • Like
Reactions: saras


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
@Amaliaz
Επειδή πραγματικά βαριέμαι για μία από τα ίδια popcorn σκηνικά εδώ μέσα. Αλλά κυρίως για να μην κοροιδευόμαστε μεταξύ μας και να μην κοροιδεύουμε και τους άλλους οι οποίοι μας παρακολουθούν με ενιδαφέρον φαντάζομαι.

  • Δεν είναι αυτά που έγραψα. Είναι επειδή τα έγραψα για το μέλος @ProudtobeGreek. Αν έγραφα τα ίδια ακριβώς για τον Μήτσο, μάλλον θα με επικροτούσες κιόλας.
  • Είναι εντελώς προβλεπέ ποιος θα κάνει Like σε ποιανού τα Posts σε τέτοιες αντιπαραθέσεις. Μου λείπουν μερικά Likes ακόμη στα Posts της @ProudtobeGreek και στα δικά σου αλλά φαντάζομαι θα χουν δουλειές τώρα με τα νέα εκθεσιακά μέτρα κορωνοιού ένεκα.
  • Είναι εντελώς προβλεπέ η αντίδραση στα likes και στα δικά μου Posts. Όχι παιδιά, δεν είμαι ο μπαμπούλας των εκτροφέων. Αν θελήσω καθαρόαιμο, σε εκτροφέα θα πάω κι εγώ.
  • Είναι εντελώς προβλεπέ το ότι κάθε φορά που ποστάρω σε τέτοιο θέμα, ό,τι και να γράψω υποδεικνύομαι εμμέσως ή και άμεσα ως ο μπαμπούλας των εκτροφέων και από την άλλη πλευρά.
Ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του και ας πορευτεί με αυτά.
Εγώ πάντως πορεύομαι μόνη μου και δεν ανήκω στην κλίκα κανενός.
Για να μην κοροιδευόμαστε λοιπόν Βάσω ..

- Και βέβαια αν ήταν για το Μητσο που δε γνωρίζω τι κάνει για τα σκυλιά του και τι ανθρωπος είναι δε θα έγραφα τιποτα.. Σιγά τη διαπίστωση. Στο παρελθόν δεν έχω πάρει θέση σε πολλά "θέματα" περί εκτοφέων.
- Δεν κανουμε διαγωνισμό likes.
-To ξέρουμε ότι δεν είσαι ο Μπαμπούλας των εκτροφειων όπως και ότι θα πήγαινες σε εκτροφείο για καθαραιμο. Που άλλου να απευθυνθεί κάποιος σκυλάς που γνωριζει τι και πως?

Και τέλος... το υπονοούμενο για κλίκα σε εμένα... οκ μόνο να χαμογελάσω μπορώ.
 
  • Like
Reactions: mareco


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
...κι εγώ θεωρώ πως είναι άδικο ως προς την @ProudtobeGreek

Είναι άδικο να προσπαθεί να υπερασπιστεί μια ολόκληρη ομάδα ανθρώπων που δεν είναι ομοιογενής και που στατιστικά, επιεικώς, δεν ξέρουμε που γέρνει η πλάστιγγα "σωστής" ή "ηθικής" εκτροφής (όροι υποκειμενικοί και αμφιλεγόμενοι).

Είναι άδικο, επίσης, να νιώσεις θιγμένος διότι νομίζεις ότι κάποιος μιλά για εσένα ενώ δε το έχει δηλώσει δημόσια και ξεκάθαρα... Κανείς δεν ήξερε για τον ιδιωτικό διάλογο μέχρι που εσύ @ProudtobeGreek το δημοσιοποίησες (αν δε κάνω λάθος). Άδικο αυτό για εσένα μια που θα μπορούσες, επίσης, ιδιωτικά να ρωτήσεις ευθέως τον @vasilis_mike αν το μήνυμα προοριζόταν (και) για εσένα και να κανονίζατε ακόμα και ένα καφεδάκι για να να τα πείτε από κοντά και να ξεδιαλύνετε τις όποιες παρεξηγήσεις.

Δεν το βρίσκω γενικά τόσο μείζον θέμα... Ούτε και "πρωτότυπο"... :D

Ψυχραιμία και τα χειρότερα (και έρχονται... γενικά μιλώντας και όχι κυνολογικά/κυνοφιλικά μόνο) είναι αλλού... Εκεί έξω... :)
 




ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Ας εκφέρω την γνώμη μου.

Να μην μιλήσω για εκτροφείς τόσο σε Ελλάδα, όσο και σε εξωτερικό που η συζήτηση άρχιζε και τελείωνε στα βραβεία και στις εκθέσεις και όταν ζητάς φάκελλο υγείας αυτών που ζευγάρωσαν ή ζευγαρώνουν, η κουβέντα πάει στο πόσο υγιείς ήταν οι παππούδες τους!!!!
Δεν είδα στα γραφόμενα του @vasilis_mike να αναφέρετε σε ΟΛΟΥΣ τους εκτροφείς ή να μέμφεται αποκλειστικά τους Έλληνες. Απ΄ότι καταλαβαίνω η συζήτηση με την @ProudtobeGreek δεν προχώρησε άρα δεν νομίζω πως υπάρχει θέμα επί προσωπικού.

Για ενημέρωσή μου είχα διαβάσει το άρθο Τα πάντα για τα American Staffordshire Terrier και αναρωτιέμαι.

Αν έρθω σε επικοινωνία με εκτροφείς και ζητήσω εξετάσεις για δυσπλασία, αταξία, θυροειδή και ίσως καρδιάς θα είμαι μυστήριος ; Δεν θα έπρεπε οι γεννήτορες να έχουν εξετάσεις ;
Τουλάχιστον δυσπλασίας και αταξίας ;

Όσοι δεν έχουν τι είναι αυτό που τους διαφοροποιεί από ένα ιδιώτη ή τον κουταβέμπορο, η επωνυμία του εκτροφείου και οι εκθέσεις ; Άλλο το 10% δεν έχουν και άλλο το 80%

ΥΓ.
Ένας κούκος δεν φέρνει την Άνοιξη.
 
  • Like
Reactions: saras




canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Θάνατος και επιλογή νέου σκύλου

Ο θάνατος ενός αγαπημένου κατοικίδιου φέρει πάντοτε θλίψη και η θλίψη δεν εξαφανίζεται εν μία νυκτί.

Πολλοί ιδιοκτήτες βασανίζονται με την σκέψη να αποκτήσουν ένα νέο σκυλί. Πόσο καιρό πρέπει να περιμένουν; Θα είναι ποτέ έτοιμοι να μοιραστούν τη ζωή τους με ένα άλλο σκυλί; Θα υπάρχουν πάντα συγκρίσεις;

Όλα αυτά τα ερωτήματα είναι εύλογα. Δεν υπάρχει τρόπος να πούμε με βεβαιότητα πότε είναι η κατάλληλη στιγμή για να αποκτήσετε νέο σκυλί. Αυτή είναι μια πολύ προσωπική απόφαση που συμβαίνει συχνά οργανικά. Κάποιοι άνθρωποι περιμένουν μόνο ημέρες ή εβδομάδες ενώ άλλοι χρειάζονται αρκετούς μήνες έως χρόνια μέχρι να είναι έτοιμοι να φέρουν ένα νέο σκυλί στη ζωή τους. Μερικοί άνθρωποι αποφασίζουν ακόμη και ότι δεν επιθυμούν πλέον να έχουν σκύλο.

Υπάρχουν σωστά και λάθος κίνητρα ή επιχειρήματα για να πάρεις την μια ή την άλλη απόφαση.

Ας πούμε, το να θεωρήσεις ότι ο σκύλος που θα πάρεις θα έρθει και θα γεμίσει το κενό του προηγούμενου και τα πράγματα θα γίνουν όπως πριν. Ε, αυτό δεν μπορεί να γίνει!

Ο σκύλος που θα πάρεις δεν θα είναι ίδιος με τον προηγούμενο και δεν είσαι καν εσύ ίδιος, όπως ήσουν όταν απέκτησες τον προηγούμενο σκύλο σου. Δεν θα ζήσεις τις ίδιες εμπειρίες μαζί του και δεν θα τον μεγαλώσεις υπό τις ίδιες συνθήκες.

Βασικά, τίποτε δε θα είναι ίδιο, απλά θα έχεις ένα νέο σκύλο και θα πρέπει να κάνεις πολλά πράγματα που ήδη έκανες (και έχεις ξεχάσει ή βαρεθεί) και κάποια που ποτέ δε χρειάστηκε να κάνεις (και θα αντιμετωπίσεις για πρώτη φορά).

Μπορεί να καταλήξεις να προβάλλεις αρνητικά συναισθήματα στο νέο σου σκυλί ή να έχεις παράλογες προσδοκίες.

Από την άλλη πλευρά, ένας πιο συνειδητοποιημένος (ως προς τα σκυλιά) άνθρωπος, που ξέρει τι να περιμένει και τι θέλει, μπορεί να προχωρήσει σε μια γρήγορη απόκτηση νέου σκύλου.

Μπορεί να σκεφτεί πως είναι έτοιμος να αντιμετωπίσει νέες προκλήσεις και πως μπορεί να προσαρμόσει και να προσαρμοστεί ξανά σε κάτι άλλο.

Από "ανθρώπινης πλευράς", μπορεί ένας άνθρωπος να έχει αγαπήσει την καθημερινότητα του με ένα σκύλο και την θέλει πίσω όσο το δυνατόν γρηγορότερα. Θεμιτό, αν γνωρίζει τα παραπάνω.

Επίσης, πολλά σκυλάκια περιμένουν μια υιοθεσία και κάθε μέρα που περνά μετρά εις βάρος τους.

Μόλις αισθανθείτε ότι ο χρόνος είναι σωστός, μπορείτε να ξεκινήσετε τη διαδικασία επιλογής του σωστού σκύλου.

Αποφύγετε να τρέξετε και να φέρετε στο σπίτι το πρώτο σκυλί που συναντάτε ή να αγοράσετε το πρώτο κουτάβι που θα σας γλυκοκοιτάξει.

Προτού αναζητήσετε ένα νέο σκυλί, προσδιορίστε την ηλικία, την προσωπικότητα, το επίπεδο ενέργειας και το μέγεθος του ιδανικού σας σκύλου. Αποφασίστε ποιοι παράγοντες είναι οι πιο σημαντικοί και λιγότερο σημαντικοί για εσάς. Σαν να επιλέγετε σκύλο για πρώτη φορά...

Είτε με επιλογή καθαρόαιμου σκύλου και εκτροφέα, είτε με επιλογή υιοθεσίας ενός αδέσποτου σκύλου.

Το αγαπημένο σας σκυλί δεν μπορεί ποτέ να αντικατασταθεί, αλλά ένα νέο σκυλί μπορεί να είναι ένας όμορφος τρόπος να μοιραστείτε όμορφες στιγμές.

Ακόμα όμως και η επιλογή του να μην ξανά αποκτήσετε σκύλο μπορεί να είναι μια καλή επιλογή...


* Για αυτόν που ίσως θέλει λίγες πληροφορίες σχετικές με τον τίτλο...
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Πάτερ, ἄφες αὐτοῖς˙ οὐ γὰρ οἴδασι τί ποιοῦσι στα likes.
Πιθανον και να ξερουν πολύ καλα.... αλλά δε θελουν να συνεχίσουν.
 
  • Like
Reactions: canis


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
...κι εγώ θεωρώ πως είναι άδικο ως προς την @ProudtobeGreek

Είναι άδικο να προσπαθεί να υπερασπιστεί μια ολόκληρη ομάδα ανθρώπων που δεν είναι ομοιογενής και που στατιστικά, επιεικώς, δεν ξέρουμε που γέρνει η πλάστιγγα "σωστής" ή "ηθικής" εκτροφής (όροι υποκειμενικοί και αμφιλεγόμενοι).

Είναι άδικο, επίσης, να νιώσεις θιγμένος διότι νομίζεις ότι κάποιος μιλά για εσένα ενώ δε το έχει δηλώσει δημόσια και ξεκάθαρα... Κανείς δεν ήξερε για τον ιδιωτικό διάλογο μέχρι που εσύ @ProudtobeGreek το δημοσιοποίησες (αν δε κάνω λάθος). Άδικο αυτό για εσένα μια που θα μπορούσες, επίσης, ιδιωτικά να ρωτήσεις ευθέως τον @vasilis_mike αν το μήνυμα προοριζόταν (και) για εσένα και να κανονίζατε ακόμα και ένα καφεδάκι για να να τα πείτε από κοντά και να ξεδιαλύνετε τις όποιες παρεξηγήσεις.

Δεν το βρίσκω γενικά τόσο μείζον θέμα... Ούτε και "πρωτότυπο"... :D

Ψυχραιμία και τα χειρότερα (και έρχονται... γενικά μιλώντας και όχι κυνολογικά/κυνοφιλικά μόνο) είναι αλλού... Εκεί έξω... :)
Σε καμία περίπτωση (ούτε καν μου πέρασε από το μυαλό) το σχόλιο μου δεν απευθύνθηκε στην παραπάνω, 1ον γιατί ποτέ δεν είχαμε συζητήσει με οποιονδήποτε τρόπο για αγορά σκύλου και 2ον δεν περιμένει καμία γέννα. Πως μπορώ να κατηγορήσω κάποιον που δεν ξέρω ούτε ποιος είναι, ούτε τι κάνει;;;; Θα ήταν παράνοια να ζητάς από ένα εκτροφέα να μιλήσετε για κουτάβι (ξέροντας ότι δεν έχει γέννα) και να σχολιάσεις κάτι μετά για τον συγκεκριμένο....
Σχολίασα απλά τα εισερχόμενα που είχα από Ελλάδα αλλά πολύ περισσότερο από εξωτερικό (μιας και μίλησα με αρκετούς από ευρωπαικές χώρες). Αυτό ήταν όλο! Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
για να εχουμε μια εικονα και επειδη εγω εχω μιλησει με τον Βασιλη και πιστευω δεν θα τον ενοχλησει που το αναφερω αλλα θα βγει η βρρρμμμ να μου την πει χαχα
ο Βασιλης με αυτο που εγραψε περι εκτροφεα κλπ σε καμια μα καμια περιπτωση δεν αφηνει υπονοουμενο για την Αργυρω και απο οσο ξερω δεν θα μπορουσε κιολας καθως πιστευω οτι η Αργυρω (αν δεν ειναι η μονη) ειναι απο τους λιγους που εχουν εξετασεις στα σκυλια τους,οποτε θεωρω ειναι μεγαλο φαουλ που ηθελες να γραψεις την στιγμη που πανευκολα μπορεις να αποδειξεις την αληθεια αλλα δεν ελεγε και για εσενα.
και εμενα οταν με ρωτησε ο Βασιλης του ειπα κατευθειαν για την Αργυρω και οτι φυσικα δεν ξερω απο αυτα τα σκυλια και οτι αν δεν ηταν η πρωτη που θα ρωτουσα θα ηταν μεσα στους πρωτους
απλα το αναφερω για να μην νομιζει κανεις οτι αγιοπιω κανεναν,και με τους 2 εχω διαφωνιες γενικα αλλα αυτο το θεωρω υγιες,οπως αναγνωριζω καποια πραγματα στην Αργυρω και δεν εχουμε πει ουτε γεια

ηταν ομως (θεωρω) λαθος σου να γραψεις Αργυρω αφου δεν σε αγγιζαν αυτα που εγραψε ο Βασιλης
και λαθος οντως για τον ποσο χρονο θελει ο καθενας
τεσπα,αυτα απο εμενα ισα ισα

βρρμμμμ κραψε με,ειπα προσωπικα δεδομενα,γισ την αλητεια..
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
@vasilis_mike τα είπατε όλα μέτα στο #1 μήνυμα σας.

Ψάρωσε η Άργυρω και μετά όλοι συζητάμε πόσο λάθος ήταν η Αργυρω που ψάρωσε.. Διάβασε κανείς άραγε το #1? Υπονοεί οτι δεν εχουν εξετασεις τα σκυλιά αλλά μόνο τα λογια της.... ειρωνεύεται 2-3 φορές.... μεχρι και την αντίληψη της κρινει υπονοώντας ότι είναι χαζη... ότι αν είχε κουτάβια δε θα του έλεγε να πάρει το χρόνο του αλλά ότι θα ήθελε μόνο να πουλήσει... κλπ κλπ
 
  • Like
Reactions: ProudtobeGreek


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.076
Athens
για να εχουμε μια εικονα και επειδη εγω εχω μιλησει με τον Βασιλη και πιστευω δεν θα τον ενοχλησει που το αναφερω αλλα θα βγει η βρρρμμμ να μου την πει χαχα
ο Βασιλης με αυτο που εγραψε περι εκτροφεα κλπ σε καμια μα καμια περιπτωση δεν αφηνει υπονοουμενο για την Αργυρω και απο οσο ξερω δεν θα μπορουσε κιολας καθως πιστευω οτι η Αργυρω (αν δεν ειναι η μονη) ειναι απο τους λιγους που εχουν εξετασεις στα σκυλια τους,οποτε θεωρω ειναι μεγαλο φαουλ που ηθελες να γραψεις την στιγμη που πανευκολα μπορεις να αποδειξεις την αληθεια αλλα δεν ελεγε και για εσενα.
και εμενα οταν με ρωτησε ο Βασιλης του ειπα κατευθειαν για την Αργυρω και οτι φυσικα δεν ξερω απο αυτα τα σκυλια και οτι αν δεν ηταν η πρωτη που θα ρωτουσα θα ηταν μεσα στους πρωτους
απλα το αναφερω για να μην νομιζει κανεις οτι αγιοπιω κανεναν,και με τους 2 εχω διαφωνιες γενικα αλλα αυτο το θεωρω υγιες,οπως αναγνωριζω καποια πραγματα στην Αργυρω και δεν εχουμε πει ουτε γεια

ηταν ομως (θεωρω) λαθος σου να γραψεις Αργυρω αφου δεν σε αγγιζαν αυτα που εγραψε ο Βασιλης
και λαθος οντως για τον ποσο χρονο θελει ο καθενας
τεσπα,αυτα απο εμενα ισα ισα

βρρμμμμ κραψε με,ειπα προσωπικα δεδομενα,γισ την αλητεια..
Να εισηγηθούμε στον admin να καταργήσει και τα pm. Ή κάθε φορά που στέλνεται pm να κοινοποιείται αυτόματα και σε όλα τα μέλη με κόκκινο σημαιάκι HOT-HOT-HOT.
 
  • Haha
Reactions: tasos malinoua


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Να εισηγηθούμε στον admin να καταργήσει και τα pm. Ή κάθε φορά που στέλνεται pm να κοινοποιείται αυτόματα και σε όλα τα μέλη με κόκκινο σημαιάκι HOT-HOT-HOT.
καλησπερα φρεντς
οριστε
εδω,απο το τηλεφωνο μιλησαμε,οριστε
εδω,πινω καφεδακι,οριστε
ολα καλα ολα ανθηρα
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Είπα οτι δε θα ξαναγραψω...ομως θα το κάνω για τελευταία φορά!Θα δημοσιοποιήσω την απάντηση μου για να υπάρχουν όλα τα δεδομένα(μιας και εγω το άρχισα με τα μηνύματα και θα αιτιολογήσω το σκεπτικό μου παρακάτω.)
Η απάντηση μου στο πμ ηταν λοιπόν "
26 Μαϊου 2020
Καλησπέρα!Καταρχάς λυπάμαι πολύ γι'αυτό που σας συνέβει...πραγματικά δε χωρούν λέξεις!!Θα πρότεινα να πάρετε τον χρόνο σας και να θρηνήσετε...και πιο ψύχραιμα να πάρετε αποφάσεις!"

Σε παλαιότερο λοιπόν θέμα που είχε πάλι να κάνει με τους εκτροφείς και το πόσο ηθικοί είναι,είχα φάει επίθεση(είμαι σίγουρη οτι οι περισσότεροι θυμούνται) απο κάποια άτομα για το "ποιόν" μου συγκεκριμένα και για το οτι εντέλη είμαι ανήθικη.Ένας απο αυτούς ηταν ο κ.Βασίλης που με έκρινε και δε μιλάμε για μια απλή διαφωνία, μιας και έγραφε ανοιχτά κατά των εκτροφέων...μπορείτε να ανατρέξετε στο θέμα και θα δείτε τα γραφόμενα.Αφού λοιπόν βγήκε η ετυμηγορία οτι είμαι "ανήθικη" εκτροφέας μετά απο κάποιο καιρό μου ήρθε μήνυμα απο εκείνον οτι πέθανε δυστυχώς το σκυλί του και θα ήθελε να μιλήσουμε(όχι γενικά...) για κουτάβι.
Θεώρησα λοιπόν άσχημο απο μέρους μου να "εκμεταλλευτώ" την κατάσταση και είπα να απαντήσω όπως θα απαντούσα σε οποιονδήποτε άνθρωπο που έχασε ενα μέλος της οικογένειας του.Δεν του ειπα ΚΑΝΕ αυτό...απλά πρότεινα να πάρουν ψύχραιμες αποφάσεις...χωρίς να υποννοώ τπτ αλλο!

Μετά απο αυτό δεν είχα καμία απάντηση,έστω και αρνητική και είδα σε θέμα οτι με όσους εκτροφείς επικοινώνησε δεν εδειχναν εξετάσεις υγείας αλλά μόνο βραβεία και τίτλους.Ξανά βλέπω λοιπόν επανάληψη της ίδια άποψης που είχε εκφέρει και στο παρελθόν χωρίς όμως να είναι ξεκάθαρο για ποιούς μιλάει.Όταν όμως γνωρίζουμε τι έχει γίνει στο παρελθόν και αφήνουμε υποννοούμενα όσο να'ναι το μυαλό θα πάει μιας και το ενδιαφέρον του συγκεκριμένου ανθρώπου είναι τα Πιτ και τα Αμσταφ.Θεώρησα λοιπόν οτι με θίγει...μπορεί και λανθασμένα.Αφού λοιπόν συνεχίζετε να με κατηγορείτε με χαρακτηρισμούς κ.Βασίλη όπου εγώ δε το έκανα θεωρώ οτι κακώς απευθυνθήκατε σε εμένα εξαρχής μιας και η άποψη σας φαίνεται απο τα γραφόμενα σας...

"Είμαι δε σιγουρότατος, ότι αν είχες γέννα θα μου μιλούσες τελείως διαφορετικά. "

"Προσωπικά (όπως και πολύ άλλοι) δεν με ενδιαφέρει πόσα χρήματα ξόδεψες στα ταξίδια που έκανες στις εκθέσεις που έτρεχες τον σκύλο σου (το λέω πολύ ευγενικά) ούτε πόσο κοστίζουν τα ξενοδοχεία σου και οι δημόσιες σχέσεις σου για να μου εξηγήσεις την τιμή που το πουλάς. Με ενδιαφέρει (εφόσον δηλώνεις εκτροφέας) όταν σου ζητάω τα βιβλιάρια υγείας των γονέων και εξετάσεις αταξίας, δυσπλασίας κλπ να τα έχεις και όχι να μου λες οι παππούδες ήταν καθαροί ή Α. "

"Μόνοι σας στο φόρουμ οι "ηθικοί" εκτροφείς λέτε συνέχεια "ψάξτε" και αυτό έκανα.
Τώρα αν βγαίνει στους 20 να είναι και ένας καλός, στατιστικά είναι αυτό που είναι και δεν είναι τσουβάλιασμα. Ένας σωστός εκτροφέας δεν έχει κάτι να φοβηθεί και ίσα ίσα, όταν βγαίνουν τέτοια "κρίσεις" στην φόρα, του δίνεται η ευκαιρία να ξεχωρίσει από τους άλλους. (Αυτό προϋποθέτει βέβαια και την αντίστοιχη αντίληψη). "

"Η απάντησή σου ήταν τουλάχιστον κακοπροαίρετη, εριστικότατη και προσβλητική.

Και πάλι λυπάμαι που μπήκα στην διαδικασία να προσπαθήσω να μιλήσω με ένα τέτοιον άνθρωπο!!"


Αυτά είναι όσα γράψατε με υποννοούμενα ή χωρίς...όλα απευθύνονται σε εμένα?Γιατί εκτός απο το παραπάνω μήνυμα δεν έχουμε μιλήσει ποτέ και πουθενά όσο μπορώ να γνωρίζω...
Επίσης όσοι άνθρωποι εχουν μιλήσει μαζί μου γνωρίζουν οτι ποτέ δεν προσπαθώ να πουλήσω και παντα λέω να ψάξουν και σε άλλους εκτός και εμένα,αφου έχουν ενημερωθεί καλά...
Και για να μη λέμε ανακρίβειες δε γνωρίζετε αν θα έχω ή αν έχω γέννα....πιστέψτε με!Οπότε προτιμώ οταν λέμε κάτι να το λέμε ξεκάθαρα!Ποτέ δε προσπάθησα να πουλήσω σε κανέναν και τίποτα,είμαι μέλος απο το 2011 και μπορείτε να ανατρέξετε για του λόγου το αληθές....
Μπορεί να διαφωνώ ή να συμφωνώ με κάποιους όμως πρώτον πάντα μιλάω ξεκάθαρα και δεύτερον δεν χαρακτηρίζω...Λυπάμαι για την τροπή όλης της κατάστασης..
Κακώς ανέφερα τα μηνύματα αν και είχα σκεπτικό όπως εξήγησα χωρίς να το δικαιολογώ και φυσικά οταν κάνω κάποιο λάθος το παραδέχομαι...Οπότε σας ζητώ ειλικρινά συγνώμη που ανέφερα τα περι μηνυμάτων.
Έυχομαι να βρειτε το σκυλάκι που ονειρεύεστε και κακία δεν κρατώ σε κανέναν γενικώς...Καλή καρδιά!!!