Θέματα μετά τη στείρωση


MarcEl

Member
26 Ιουλίου 2021
6
4
32
Καλησπέρα σε όλους! Πριν 3 εβδομάδες στειρώσαμε τον σκυλάκο μας (1 έτους). Του φορέσαμε κολάρο το οποίο αφήσαμε 12 μέρες γιατί συνέχιζε να γλύφει την πληγή όταν του το βγάζαμε και είχε ακόμα τα ράμματα (η κτηνίατρος μας είχε πει 1 εβδομάδα αλλά μετά συνέστησε να του το αφήσουμε όσο τα γλύφει). Την 12η μέρα και αφού η πληγή φαινόταν να έχει κλείσει τελείως του βγάλαμε το κολάρο γιατί έπρεπε να τον αφήσουμε σε μία φίλη αφού θα φεύγαμε για λίγες μέρες και δυστυχώς δεν μπορούσαμε να τον πάρουμε μαζί. Μετά από 1 εβδομάδα η φίλη με ενημέρωσε πως ο σκύλος γλύφει πάλι την πληγή του και έχει πύον (της είχα πει να το ελέγχει εν τω μεταξύ...), ήρθα και είδα να έχει αρκετό πύον, να έχει πρηστεί και το πιο ανησυχητικό είναι ότι γέμισε κάτι σαν πληγές και σαν καφέ κηλίδες (μοιάζουν με ελιές) σε όλη την κοιλιά του! Η κτηνίατρός την οποία είχα πρήξει στις φωτογραφίες και τα μηνύματα μου έλεγε ότι δεν βλέπει κάτι και ότι είναι όλα καλά! Αφού επέμενα πως το σκυλί έχει κάτι μου είπε να κλείσω ραντεβού για το ιατρείο 4 μέρες αργότερα γιατί ήταν εκτός και στο εν τω μεταξύ να του βάζω fucidin. Είχα ανησυχήσει πολύ όμως οπότε πέρασα από έναν άλλο κτηνίατρο που έχουμε κάτω από το σπίτι μας ο οποίος -βλέποντας μόνο τις φωτογραφίες και ακούγοντας τις περιγραφές μου γιατί ο σκύλος τον φοβόταν πολύ για να κάτσει να τον κοιτάξουμε- μου έδωσε αντιβίωση augmentin πάλι και ένα χάπι (apoquel) για τα δερματικά. Του έβαλα και πάλι το κολάρο και γενικά η πληγή έχει ξεπρηστεί αλλά δεν είμαι σίγουρη οτι έχει κλείσει... Ο κτηνίατρος μου πρότεινε να κόψω το ράμμα που περισσεύει γιατί ίσως είναι αυτό που τον έχει ερεθίσει και τον φαγουρίζει αλλά προς το παρόν ο σκύλος τινάζεται όταν πάω να τον αγγίξω εκεί.... δεν είμαι σίγουρη βέβαια ότι πονάει γιατί για χάδια κάθεται άνετα! Εν τω μεταξύ θέλω να τον πάω να τον δει η κτηνίατρος αλλά φοβάται πάρα πολύ και μόνο που περνάμε απ'έξω τραβάει μανιωδώς να φύγει μακριά.... Είχε κάποιος παρόμοια εμπειρία με τέτοια καφέ στίγματα;;;
Στην φωτογραφία 1 είναι την ημέρα που τον πήρα και αρχίσαμε ξανα αντιβίωση (Πέμπτη), η 2η είναι προχθεσινή και η ν.3 σημερινή..
 

Attachments



TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
κανονικα δεν επρεπε να εχει γλυψει ουτε μια φορα την πληγη... γι αυτο οι κτηνιατροι λενε το κολαρο να μενει παντα φορεμενο, και ακομα καλυτερα για 15 μερες, οχι 12. πρωτο λαθος...
δευτερο λαθος, τι παει να πει ειπε οτι δεν βλεπει κατι και ολα ειναι καλα??? αλλαξες κτηνιατρο ΧΘΕΣ..... της δειχνεις φωτογραφιες με πυον και περιεργα δερματικα και σου λεει πως δεν βλεπει κατι?
το σκυλι πηρε αντιβιωση αμεσως μετα την στειρωση για δυο βδομαδες οπως πρεπει?
ο δευτερος κτηνιατρος ΣΟΥ προτεινε να κοψεις το ραμα???? γιατι δεν το εκοψε εκεινος?
το σκυλι αντιδρουσε παντα με τοσο φοβο προς τους κτηνιατρους γενικα, η αρχισε να αντιδραει ετσι μετα την στειρωση στην συγκεκριμενη κτηνιατρο?
πολυ μπερδεμενο το θεμα.....
εγω για αρχη λεω αλλαξε αμεσως κτηνιατρο, ΚΑΙ τον δευτερο.... βρες καποιον αλλον... και πες ολο το ιστορικο, δειξε ολες τις φωτος.
εμενα αυτα τα μαυρακια μου φαινονται σαν βρωμιες, η σαν ακαθαρσιες ψυλλων παντως.... αλλα σιγουρα με τοσο γλυψιμο που εκανε στην τομη, η μεγαλυτερη πιθανοτητα ειναι να την εχει μολυνει....
 


MarcEl

Member
26 Ιουλίου 2021
6
4
32
κανονικα δεν επρεπε να εχει γλυψει ουτε μια φορα την πληγη... γι αυτο οι κτηνιατροι λενε το κολαρο να μενει παντα φορεμενο, και ακομα καλυτερα για 15 μερες, οχι 12. πρωτο λαθος...
δευτερο λαθος, τι παει να πει ειπε οτι δεν βλεπει κατι και ολα ειναι καλα??? αλλαξες κτηνιατρο ΧΘΕΣ..... της δειχνεις φωτογραφιες με πυον και περιεργα δερματικα και σου λεει πως δεν βλεπει κατι?
το σκυλι πηρε αντιβιωση αμεσως μετα την στειρωση για δυο βδομαδες οπως πρεπει?
ο δευτερος κτηνιατρος ΣΟΥ προτεινε να κοψεις το ραμα???? γιατι δεν το εκοψε εκεινος?
το σκυλι αντιδρουσε παντα με τοσο φοβο προς τους κτηνιατρους γενικα, η αρχισε να αντιδραει ετσι μετα την στειρωση στην συγκεκριμενη κτηνιατρο?
πολυ μπερδεμενο το θεμα.....
εγω για αρχη λεω αλλαξε αμεσως κτηνιατρο, ΚΑΙ τον δευτερο.... βρες καποιον αλλον... και πες ολο το ιστορικο, δειξε ολες τις φωτος.
εμενα αυτα τα μαυρακια μου φαινονται σαν βρωμιες, η σαν ακαθαρσιες ψυλλων παντως.... αλλα σιγουρα με τοσο γλυψιμο που εκανε στην τομη, η μεγαλυτερη πιθανοτητα ειναι να την εχει μολυνει....
Γενικά είχε σταματήσει να την γλύφει γι'αυτό και του το βγάλαμε αλλά ναι.. μάλλον ήταν το πιο σοβαρό λάθος κι έπρεπε να του το αφήσουμε μέχρι να συνέλθει τελείως! Το θέμα με τους κτηνιάτρους είναι επίσης περίπλοκο γιατί ο Μαρσέλ είναι φοβικός. Στον 2ο κτηνίατρο που πήγα είχαμε πάει όταν τον υιοθετήσαμε και είχε πάθει ψιλοσοκ οπότε από τότε δεν πολύ ψήνεται γι'αυτον και γι'αυτό πήγαμε αλλού.. μετά την στείρωση είναι η αλήθεια πως τους φοβάται περισσότερο από πριν! κανονικά πηγαίνουμε σε μία στο Χαλάνδρι η οποία όμως μας ζήτησε πολλά χρήματα για τη στείρωση και προτιμησαμε μία άλλη εδώ στη γειτονιά η οποία είναι αυτή που είπε ότι δεν βλέπει τίποτα.. ειλικρινά κι εγώ τρελάθηκα όταν μου απάντησε αυτό το πράγμα!! Φυσικά και δεν θα ξαναπάμε αλλά επειδή έκανε αυτή την στείρωση συνέχισα να απευθύνομαι σε αυτήν για το συγκεκριμένο ζήτημα. Αμέσως μετά την στείρωση πήρε αντιβίωση για μία εβδομάδα, όχι για 2, σύμφωνα πάντα με τις οδηγίες της κτηνιάτρου... Τώρα μάλλον το πιο σωστό είναι να πάμε σε κάποια εντελώς καινούργια με όλο το ιστορικό η στην παλιά μας στο Χαλάνδρι.... Εμ θα πει δεν θέλατε την δική μου προσφορά.. ότι πληρώνεις παίρνεις
 


MarcEl

Member
26 Ιουλίου 2021
6
4
32
κανονικα δεν επρεπε να εχει γλυψει ουτε μια φορα την πληγη... γι αυτο οι κτηνιατροι λενε το κολαρο να μενει παντα φορεμενο, και ακομα καλυτερα για 15 μερες, οχι 12. πρωτο λαθος...
δευτερο λαθος, τι παει να πει ειπε οτι δεν βλεπει κατι και ολα ειναι καλα??? αλλαξες κτηνιατρο ΧΘΕΣ..... της δειχνεις φωτογραφιες με πυον και περιεργα δερματικα και σου λεει πως δεν βλεπει κατι?
το σκυλι πηρε αντιβιωση αμεσως μετα την στειρωση για δυο βδομαδες οπως πρεπει?
ο δευτερος κτηνιατρος ΣΟΥ προτεινε να κοψεις το ραμα???? γιατι δεν το εκοψε εκεινος?
το σκυλι αντιδρουσε παντα με τοσο φοβο προς τους κτηνιατρους γενικα, η αρχισε να αντιδραει ετσι μετα την στειρωση στην συγκεκριμενη κτηνιατρο?
πολυ μπερδεμενο το θεμα.....
εγω για αρχη λεω αλλαξε αμεσως κτηνιατρο, ΚΑΙ τον δευτερο.... βρες καποιον αλλον... και πες ολο το ιστορικο, δειξε ολες τις φωτος.
εμενα αυτα τα μαυρακια μου φαινονται σαν βρωμιες, η σαν ακαθαρσιες ψυλλων παντως.... αλλα σιγουρα με τοσο γλυψιμο που εκανε στην τομη, η μεγαλυτερη πιθανοτητα ειναι να την εχει μολυνει....
Επίσης για τα μαυρακια κι εμένα μου φαίνονται και σαν βρωμιες.. του είχε βάλει η φίλη μου λίγο betadine και σκέφτομαι μήπως είναι ξεραμενο betadine... Βέβαια κάποια πολύ μικρά σίγουρα δεν είναι. Για ψύλλους επίσης το σκέφτηκα αν και γενικά δεν είχε ποτέ θέμα, του βάζουμε και vectra κάθε μήνα, και κολάρο αντιπαρασιτικο και όλα...τι να πω.. αύριο θα πάρω την παλιά κτηνίατρο κι ελπίζω να έχω -θετικα- νέα...
 
  • Like
Reactions: Aliki V.


MarcEl

Member
26 Ιουλίου 2021
6
4
32
Λοιπόν πήγα σε άλλη κτηνίατρο και μου είπε ότι φαίνεται να το έχει γλύψει πολύ αλλά ότι τώρα δείχνει να πηγαίνει καλύτερα. Για τα δερματικά μου είπε και αυτή οτι δεν είναι κάτι, μάλλον από το έντονο γλύψιμο.. Μου πρότεινε να πάρω σαπούνι betadine και να καθαρίσω την περιοχή καλά, το κάναμε χθες και είδα οτι έβγαινε ακόμη λίγο πύον σε ένα σημείο. Σήμερα το πρωί τον καθάρισα ακόμα καλύτερα και βγάζοντας όλο το ξεραμένο πυον/betadine κλπ βγήκε λίγο αίμα και βασικά είδαμε ότι είχε μια επιφανειακή πλεον πληγή που όμως φαινόταν να κλείνει. Πέρασα πάλι από την κτηνίατρο να την ενημερώσω και να ρωτήσω αν πρέπει να συνεχίσουμε την αντιβίωση και μου είπε ότι δεν χρειάζεται! το αίμα είναι καλό σημάδι και δείχνει να πηγαίνει πολύ καλύτερα, ήδη μετά το καθάρισμα φαίνεται να κλείνει ταχύτατα..! Ας ελπίσουμε να ξεμπερδέψουμε τελείως το συντομότερο, να μπορεί και ο μικρός να μένει στο σπίτι χωρίς το καταραμένο κολάρο...!
 
  • Like
Reactions: Orjo and Belvigo


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Εύχομαι το καλύτερο για το σκυλί και να εκλείψουν σύντομα όλα αυτά που σας αναστάτωσαν και είναι ψυχοφθόρα για όλους.

Συχνά ρωτάω, ας πούμε σαν ιδιωτική δημοσκόπηση, τι σας ώθησε να του κάνετε στείρωση και μάλιστα σε τόσο μικρή ηλικία. Μην πάρετε στραβά την ερώτηση και αν θέτε απαντάται.
 
  • Like
Reactions: MarcEl and Orjo


MarcEl

Member
26 Ιουλίου 2021
6
4
32
Καλημέρα σας! Κανένα πρόβλημα, καταλαβαίνω την ερώτησή σας.. το θέμα της στείρωσης είναι αρκετά περίπλοκο και να ξέρετε πως κι εμείς δεν είναι ότι το κάναμε με την μεγαλύτερη ευχαρίστηση..!
Ας ξεκινήσουμε με το γεγονός πως πλέον είναι υποχρεωτικό από το νόμο να στειρώνονται τα ημίαιμα σκυλιά και ήταν και μέρος του συμβολαίου υιοθεσίας που υπογράψαμε με τη φιλοζωική απ' όπου τον πήραμε.. Αυτό βέβαια δεν μας υποχρέωνε να τον στειρώσουμε τόσο άμεσα. Τη στείρωση την κάναμε τώρα κυρίως λόγω προτροπής του εκπαιδευτή μας (τον οποίο εμπιστευόμαστε πολύ) καθώς θεώρησε πως είναι η καταλληλότερη περίοδος σε σχέση με τη φάση της εκπαίδευσης του (τον Μαρσελ τον υιοθετήσαμε 5 μηνών οπότε είχε χάσει το σημαντικότερο μέρος της περιόδου κοινωνικοποίησης, ήταν τρομερά φοβικός με το οτιδήποτε ξένο, με τον εκπαιδευτή κατάφερε να αλλάξει τρομερά η συμπεριφορά του σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα) αλλά και λόγω των έντονων ορμών που είχε τελευταία. Θεωρήσαμε πως είναι καλύτερο και γι' αυτόν αφού από 10 μηνών άρχισε να έχει τρομερές ορμές και καβαλούσε τον οποιοδήποτε, ανθρώπους και σκυλιά, ασταμάτητα..! Και με άλλα σκυλιά δηλαδή ενώ πριν μόνο έπαιζε άρχισε απλά να τα καβαλάει.. Από την στιγμή που δεν είχαμε σκοπό να τον ζευγαρώσουμε ήταν καλύτερο να του το σταματήσουμε αυτό γιατί ο καημένος -μάλλον- υπέφερε.. Επίσης υπήρχε φόβος μην μας φύγει πίσω από κάποια θηλυκιά και τον χτυπήσει αυτοκίνητο, χαθεί κλπ... Αυτό επειδή πηγαίνουμε και πολλές εκδρομές στο βουνό και στην εξοχή που τον αφήνουμε να τρέχει χωρίς λουρί αλλά ελεγχόμενα και κοντά σε εμάς.
Να σημειώσω τέλος, σχετικά με την ηλικία, ότι η πρώτη κτηνίατρος που είχαμε πάει αλλά και ο εκπαιδευτής μας έχουν πει πως αλλάξαν τα πρωτόκολλα της στείρωσης και πλέον συστήνεται να γίνεται από 6 μηνών. Αυτό σαν γενική πληροφορία, εμείς η αλήθεια είναι πως αν δεν είχε τόσες ορμές δεν θα τον στειρώναμε ακόμα!
 
  • Like
Reactions: Belvigo


jo&zaxarias

Active Member
12 Ιουνίου 2020
43
74
32
Να σημειώσω τέλος, σχετικά με την ηλικία, ότι η πρώτη κτηνίατρος που είχαμε πάει αλλά και ο εκπαιδευτής μας έχουν πει πως αλλάξαν τα πρωτόκολλα της στείρωσης και πλέον συστήνεται να γίνεται από 6 μηνών. Αυτό σαν γενική πληροφορία, εμείς η αλήθεια είναι πως αν δεν είχε τόσες ορμές δεν θα τον στειρώναμε ακόμα!
Με είχε απασχολησει και εμενα παρα πολυ αυτο το θεμα (τελικα τον στειρωσα 12 μηνων, τον περασμενο Γεναρη (οποτε εχει περασει και ενα εξαμηνο απο τοτε). Παρόλα αυτα μου κανει εντυπωση το συγκεκριμενο σχολιο καθως η δικια μου κτηνιατρος και εκπαιδευτης δεν είναι υπέρ της στείρωσης στα αρσενικά και ειδικά από τόσο νεαρά. Για την ακρίβεια μου ειπε το ακριβως αντιθετο, δηλαδη οτι βασει νεων πρωτοκολλων, δεν υπαρχει ουσιαστικος ιατρικος λογος να στειρωσεις εναν αρσενικο σκυλο, και υπαρχουν συγκεκριμενοι πινακες που αναφερουν τη ρατσα και την αντιστοιχη ηλικια που προτεινεται η στειρωση αναλογως (αν καποιος θελει να στειρωσει). Τώρα βεβαια οσον αφορα τα ημιαιμα, δε γνωριζω πως πρεπει να το προσεγγισει κανεις.
Η πρόταση ήταν να περιμενω μαλιστα να φτασει 18-24 μηνων που θα αρχισει να οριμαζει ο δικος μου (ειναι 40 κιλα ημιαιμο ΕΠ) αλλα για λογους διαχειριστικους πηρα την αποφαση να το κανω νωριτερα.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
εγινε τελικα υποχρεωτικη η στειρωση? λιγο απιθανο μου φαινεται. τωρα για το οτι σε βαζουν να υπογραψεις απτα καταφυγια ναι, αληθεια ειναι, αλλα δεν σε υποχρεωνει κανεις...

επισης, οπως ειπε και η/ο @jo&zaxarias. τα πρωτοκολλα αλλαζουν και οι ερευνες τα τελευταια χρονια εχουν δειξει οτι η προωρη στειρωση επιρεαζει την αναπτυξη του σκελετου, και γενικα την αναπτυξη του ζωου. πλεον πολλοι κτηνιατροι λενε πως δεν υπαρχει ιατρικος λογος να στειρωθει ενα αρσενικο, τουλαχιστον μεχρι τα 5-6 χρονια, οπου εκει αρχιζει να εχει παραπανω ρισκο για καρκινους κλπ. επισης ερευνες δειχνουν πως η στειρωση ΔΕΝ ειναι λυση για ενα επιθετικο σκυλι. σε καποιες φορες μπορει να βοηθησει λιγο, αλλα υπαρχουν περιπτωσεις που οχι μονο δεν βοηθαει, αλλα προκαλει καινουργια προβληματα συμπεριφορας, οπως οι φοβιες και οι ανασφαλιες.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
@MarcEl πολλές θεωρίες. Ο καθένας έχει κι από μία δική του.

Σε ότι αφορά την στείρωση και τις "παρενέργειές" της, μόνο γιατρός μπορεί να σου πει.
Σε ότι αφορά συμπεριφορικά θέματα, ο εκπαιδευτής που σας ζει και εμπιστεύεσαι.

* Σε άπειρες περιπτώσεις, μπορεί κάποιος να αφαιρέσει μόνος του, ένα ράμμα, κατόπιν υποδείξεως του γιατρού του.

* Το σάλιο του σκύλου, πολλές φορές λειτουργεί θεραπευτικά. Δεν παθαίνει τίποτα με μερικές γλυψιές. Ούτε με περισσότερες. Απλώς αργεί πάρα πολύ να θρέψει το τραύμα, γιατί δεν στεγνώνει.
 
  • Like
Reactions: Orjo and MarcEl


Mporidou

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2021
48
36
26
Εύχομαι το καλύτερο για το σκυλί και να εκλείψουν σύντομα όλα αυτά που σας αναστάτωσαν και είναι ψυχοφθόρα για όλους.

Συχνά ρωτάω, ας πούμε σαν ιδιωτική δημοσκόπηση, τι σας ώθησε να του κάνετε στείρωση και μάλιστα σε τόσο μικρή ηλικία. Μην πάρετε στραβά την ερώτηση και αν θέτε απαντάται.
Εύχομαι να γίνει σύντομα καλά... Είχα παρόμοια εμπειρία απλά σε εμένα είναι θηλυκό και είχε πριστει πολύ περισσότερο είχαμε πάει και είχε ανοίξει την πληγή γιατί είχε γίνει εσωτερική φλεγμονή καθάρισε το πυον και την είχε κρατήσει προληπτικά στο ιατρείο 10 μέρες γιατί ακολούθησε μετά και άλλο χειρουργείο.... Θα σ πρότεινα αν δεις να επιμένει στο γλύψιμο το κολάρο να μην βγαίνει καθόλου ελπίζω να ξεμπερδεψετε γρήγορα :)
 


MarcEl

Member
26 Ιουλίου 2021
6
4
32
Εύχομαι να γίνει σύντομα καλά... Είχα παρόμοια εμπειρία απλά σε εμένα είναι θηλυκό και είχε πριστει πολύ περισσότερο είχαμε πάει και είχε ανοίξει την πληγή γιατί είχε γίνει εσωτερική φλεγμονή καθάρισε το πυον και την είχε κρατήσει προληπτικά στο ιατρείο 10 μέρες γιατί ακολούθησε μετά και άλλο χειρουργείο.... Θα σ πρότεινα αν δεις να επιμένει στο γλύψιμο το κολάρο να μην βγαίνει καθόλου ελπίζω να ξεμπερδεψετε γρήγορα :)
Καλησπέρα! Ευτυχώς ξεμπερδέψαμε μετά το καθάρισμα της περιοχής..! Όλα καλά τώρα, ευχαριστούμε!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3