Θα μουμιοποιούσατε το σκύλο σας, ή ..

Αν διαθέτατε και σας περισσεύσανε τα 25.000 δολάρια, θα τα δίνατε για την ταρίχευση του σκύλο σας;

  • Ναι. Δε θέλω ο σκυλάκος μου να σαπίσει στο υγρό χώμα και να τον φάνει τα σκουλήκια.

    Votes: 0 0,0%
  • Ναι. Είχα υποσχεθεί στον εαυτό μου ένα (παν)ακριβό δώρο.Προτιμώ να διαθέσω αυτά τα χρήματα στο σκυλί

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    38

d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
Παίρνοντας ως αφορμή ένα νήμα, που άρχισε πριν λίγο ο ntoulis, με θέμα τη μουμιοποίηση των σκύλων στην αρχαία Αίγυπτο, και το σχετικό link, ξεκίνησα μία σύντομη περιπλάνηση στο youtube, και κατέληξα αντιμέτωπος με τη σοκαριστική πληροφορία για τη σύγχρονη και ακριβή επιλογή, της μουμιοποίησης του πολυαγαπημένου τετράποδου συντρόφου μας, όταν εκείνος «αποδημήσει εις Κύριον».

Εδώ παραθέτω και το σχετικό link:

Να σημειώσω, ότι και σε ελληνικά σπίτι, αυτή τη στιγμή που μιλάμε, υπάρχουν ταριχευμένοι σκύλοι. Όπως στο "καπλάνι της βιτρίνας" σαν να λέμε.. Ορατό το "ζωντανό". Όχι μέσα σε χρυσή σαρκοφάγο όπως το κάνουν στην Αμερική.. Γκρούμερ που εργάζεται στην Κηφισιά, μου διηγήθηκε περιστατικό, που της έφεραν ταριχευμένο σκύλο για να τον κουρέψει! Για την ιστορία, αρνήθηκε.

Και Ρωτάω: Αν διαθέτατε και σας περισσεύσανε τα 25.000 δολάρια (κατάδικά σας, δεδουλευμένα), που κοστίζει η συγκεκριμένη «παροχή υπηρεσίας», θα προβαίνατε σε αυτήν την κίνηση;


Προσοχή! Δεκτές γίνονται και πολλαπλές απαντήσεις, αρκεί να μην αντιφάσκουν ως απόφαση σχετικά με το τελικό αποτέλεσμα της ταρίχευσης ή μή του σκύλου.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: ntoulis




ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
το θεμα δεν νομίζω να είναι πόσο αίμα φτύσαμε για να βγάλλουμε τα 25 τόσα δολάρια αλλα η ταρίχευση.
οχι ρε πού να πάρει ο δαιμονας δεν είναι φυσιολογικό να θες μια μούμια στο σπίτι σου! όσο και να το αγαπούσες όσο ζούσε - είναι διαφορετικό πράγμα από ενα πτώμα.
πάντως πολύ εμπνευσμένες επιλογες μας δίνεις σαν απάντηση:ROFLMAO:" θα εκανε το ίδι ο σκύλος για μένα"? δεν μου φτάναν οι εφιάλτες που μου δίνον τα γατιά τώρα θα ανησυχώ και για το σκύλο???
 




Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Εγω δεν θα το εκανα ακομα και εαν κοστιζε 10 ευρω. Πιστευω πως θα τιμουσα περισσοτερο το ζωο μου [οχι μονο σκυλο] κανοντας του μια κανονικη ταφη στο χωμα. Με αυτον τον τροπο θεωρω οτι δεν διακοπτω την φυσικη ροη της ζωης και ενεργειας του, καθως ετσι προσφερεται νεα ζωη στα εντομα, σκουληκια και στο χωμα στο οποιο θαβεται [το ζωο μου συνεχιζει να ζει μεσω αυτων]. Δεν ειναι το σωμα του ζωου μου αυτο που το κανει πολυτιμο σε εμενα, αλλα η ψυχη του και οι στιγμες που ζουμε μαζι και αυτες φυσικα τιποτα δεν μπορει να μου τις στερησει! Εαν μου περισευαν 25.000 ευρω, θα προτιμουσα να τα προσφερω στα αδεσποτακια της γειτονιας μου [που ηδη το κανω με μικροποσα] αλλα και στο επομενο ζωακι που θα αποκτουσα.
 




d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
“Beautiful animal to mummify” :sneaky: λέει η χαμογελαστά η γλυκιά ταριχεύτρια..!

Αν αυτό δεν είναι ατάκα από ταινία τρόμου, τότε τι είναι; :ROFLMAO:
 
  • Like
Reactions: ioanna a




d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
Δεν βρισκω την επιλογη: Οχι, το βρισκω τρομακτικο και αηδιαστικο!
Ρε γ@μώτο.. Μόνο 10 επιλογές είχα στη διάθεση μου.. και τις εξάντλησα κυρίως προσπαθώντας να αναδείξω, όσο πιο καλύτερα μπορούσα, το παράλογο παρά το αντιαισθητικό κομμάτι του θέματος..
 


vaggelo

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
1.229
1.065
στας ευρώπας
καταθέτω λοιπόν και γώ την απόψή μου για το θεμα, και συμφωνώ με καποιον αποπανινό μου που ειπε οτι αυτό ειναι άρρωστο

βέκ εσύ δεν ήσανε;

οπως το βλεπω εγώ, δένεσαι με την ψυχή καποιου. Μάλλον, να πουμε καλύτερα, με το πνεύμα του. Κοιτάω τον σκύλο μου και βλέπω το πνεύμα του να λαμπυρίζει στα μάτια του.

Όταν αυτός αφήσει αυτό το σώμα, τι σκατά να το κάνω εγώ το άδειο καύκαλο; Το πνεύμα του θα μου λείψει.
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Τους γονείς, τους παππούδες, τις γιαγιάδες, τα παιδάκια που έχουν ταξιδέψει, θα τα ταριχεύανε; Δε ξέρω..μου φαίνεται πάρα πολυ creepy..Αν όχι 100% το ίδιο, για μένα είναι πολύ κοντά το ένα στο άλλο..Οικογένεια είναι και τα σκυλιά..μπρρρρρ :confused:
 
  • Like
Reactions: d-friend


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
ακριβώς αυτό. αγαπώ τον σκύλο μου μου για αυτό που είναι όχι για "αυτό που φαινεται". τον αναγνωρίζω ως μια ξεχωριστή προσωπικότητα. μόνο κάποιος τρομερά υλιστής δεν θα μπορούσε να ξεχωρίσει τον σκύλο από το πτώμα του σκύλου..
το βίντεο είναι τερμα τρομακτικό οσοι δεν το είδαν να μην το δουν
 


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
Κοιτάω τον σκύλο μου και βλέπω το πνεύμα του να λαμπυρίζει στα μάτια του.
Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου, αλλά θα ήταν κρίμα να αφήσω αυτή την πάσα να πάει χαμένη..

Να το προσέχεις αυτό.. :ROFLMAO: Δε θα μου έκανε εντύπωση, αν έβγαινε και από το στόμα του κυριούλη λίγο παραφρασμένο..

"Κοιτάω το 24ρων καρατίων κέλυφος του βαλσαμωμένου μου σκύλου και το πνεύμα του λαμπυρίζει στα μάτια μου"
:sneaky: Με το γνωστό πάντα ύφος του γιατρού.. :ROFLMAO:
 


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
Τους γονείς, τους παππούδες, τις γιαγιάδες, τα παιδάκια που έχουν ταξιδέψει, θα τα ταριχεύανε; ..μπρρρρρ :confused:
Για το συγκεκριμένο "κυριούλη" δεν το αποκλείω καθόλου.. Εκεί που κάθεται,μάλιστα, μέσα στην πυραμίδα, πίσω στο βάθος, έχει δύο όρθια Αιγυπτιακά αγάλματα. Αν μου έλεγες, ότι μέσα τους βρίσκονται μουμιοποιημένα τα πτώματα των γονιών του, θα το πίστευα..




Το βίντεο είναι τερμα τρομακτικό οσοι δεν το είδαν να μην το δουν
Καλύτερη διαφήμιση δε γίνεται.. :ROFLMAO:
 
  • Like
Reactions: ioanna a


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Βασικά έχω και άσχημες εμπειρίες απο τέτοια πράγματα (του διαβόλου). Όταν ήμουν πιτσιρίκι, παραθερίζαμε σε κάτι οικογενειακούς φίλους, ο οποίοι στο σαλόνι μέσα στη μέση φάτσα φόρα είχαν έναν ταριχευμένο λύκο και μια ταριχευμένη αλεπού και οι δύο με ύφος "πισω και σ έφαγα". Περιττό να σου πω ότι δεν πλησίαζα ούτε στα 5 μέτρα.
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
ε
Βασικά έχω και άσχημες εμπειρίες απο τέτοια πράγματα (του διαβόλου). Όταν ήμουν πιτσιρίκι, παραθερίζαμε σε κάτι οικογενειακούς φίλους, ο οποίοι στο σαλόνι μέσα στη μέση φάτσα φόρα είχαν έναν ταριχευμένο λύκο και μια ταριχευμένη αλεπού και οι δύο με ύφος "πισω και σ έφαγα". Περιττό να σου πω ότι δεν πλησίαζα ούτε στα 5 μέτρα.
γώ τους οικογενειακούς φίλους δεν θα πλησίαζα. μα ποιος θελει ενα πτώμα μεσα στο σπίτι του; και αν είναι και ζωο υπο εξαφάνιση; απαπα δεν θα κοιμηθώ πάλι απόψε
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Παίρνοντας ως αφορμή ένα νήμα, που άρχισε πριν λίγο ο ntoulis, με θέμα τη μουμιοποίηση των σκύλων στην αρχαία Αίγυπτο, και το σχετικό link, ξεκίνησα μία σύντομη περιπλάνηση στο youtube, και κατέληξα αντιμέτωπος με τη σοκαριστική πληροφορία για τη σύγχρονη και ακριβή επιλογή, της μουμιοποίησης του πολυαγαπημένου τετράποδου συντρόφου μας, όταν εκείνος «αποδημήσει εις Κύριον».

Εδώ παραθέτω και το σχετικό link:

Να σημειώσω, ότι και σε ελληνικά σπίτι, αυτή τη στιγμή που μιλάμε, υπάρχουν ταριχευμένοι σκύλοι. Όπως στο "καπλάνι της βιτρίνας" σαν να λέμε.. Ορατό το "ζωντανό". Όχι μέσα σε χρυσή σαρκοφάγο όπως το κάνουν στην Αμερική.. Γκρούμερ που εργάζεται στην Κηφισιά, μου διηγήθηκε περιστατικό, που της έφεραν ταριχευμένο σκύλο για να τον κουρέψει! Για την ιστορία, αρνήθηκε.

Και Ρωτάω: Αν διαθέτατε και σας περισσεύσανε τα 25.000 δολάρια (κατάδικά σας, δεδουλευμένα), που κοστίζει η συγκεκριμένη «παροχή υπηρεσίας», θα προβαίνατε σε αυτήν την κίνηση;


Προσοχή! Δεκτές γίνονται και πολλαπλές απαντήσεις, αρκεί να μην αντιφάσκουν ως απόφαση σχετικά με το τελικό αποτέλεσμα της ταρίχευσης ή μή του σκύλου.
ταριχευμενος σκυλος και κουρεμα ! σοκ και δεος ! :eek:
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.433
1.022
Με τιποτις ομως. Αυτο που αγαπω στα σκυλια μου ειναι πανω απο ολα η ψυχη που δινουν, το σκετο τομαρι τι να το κανω?

Εχω απειρες φωτογραφιες και κυριως ακομα περισσοτερες αναμνησεις απο τα σκυλια μου.
 
  • Like
Reactions: Orilis


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
αλλο η οπτικη επαφη και αλλο η δερματικη/αφη ;)
ολες οι θρησκειες εχουν αγαλματα η κατι παρομοιο... για να μην πω για την δικη μας..τα παρατραγουδα η τις μουμιες που τις πανε περα-δωθε τουρνε..

η αφη.. ειναι αλλο <<φρουτο>>

θα μου πεις δεν θα εχει ενεργεια θα ειναι αψυχο.. οκ.. αλλα εχει αλλη φαση,αλλη ικανοποιηση για εμενα τουλαχιστον..
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.433
1.022
Ε αυτο ακριβως βρε ntoulis δεν τα θελω διακοσμητικα τα σκυλια μου, τα κουβαλαω μεσα μου. Ασε που η αφη...ουτε να το σκεφτω, να βλεπω μια μουμια μεσα απο την προθηκη ενος μουσειου οκ μεχρι εκει (αρκει βεβαια να μην ειναι η γιαγια μου, αν καταλαβαινεις τι εννοω)
 
  • Like
Reactions: ntoulis


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3