Ιδιοκτήτες Σκύλων στο Χαλάνδρι


J_Marius

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2022
60
25
39
Καλησπέρα σε όλους! Υπάρχει κάποιος/κάποια από εδώ μέσα που να μένει στο Χαλάνδρι; Κατά προτίμηση κάποιος/α με θηλυκό σκυλί που να πηγαίνει περιπάτους κοντά στη ρεματιά; Ξέρω ότι ακούγεται λίγο «ό,τι να 'ναι» αλλά θα ήθελα να βοηθήσω τον ποιμενικό μας να κοινωνικοποιηθεί σιγά σιγά με άλλα σκυλιά και ανθρώπους αλλά δεν θέλω να το κάνω κάτω από τελείως τυχαίες συνθήκες.
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
372
249
dog-place.blogspot.com
δες μηπως υπαρχει καποιο σκυλοπαρκο στα περιξ που να μαζευονται τα απογευματα σκυλια και σιγα σιγα θα γνωρισει ο σκυλος σου κι αλλα σκυλια. για να καταλαβεις καλυτερα, εμεις εχουμε ενα περιφραγμενο οικοπεδο που παμε. πριν μπουμε, ελεγχω ποιος ειναι μεσα. αν ειναι σκυλι που εχει θεμα μαζι του η αριελ, δεν μπαινω. αν δεν το ξερω το σκυλι, μυριζονται πρωτα απο τα συρματα κι αν ειναι οκ, μπαινουμε. αλλιως, μπαινει στην λιστα με τους "ανεπιθυμητους"... αν ειμαι ηδη μεσα, εχω το νου μου στην πορτα ποιος μπαινει, να του κανουμε face control (καποιοι μπαινουν χωρις να ρωτησουν/ελεγξουν).
 


J_Marius

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2022
60
25
39
δες μηπως υπαρχει καποιο σκυλοπαρκο στα περιξ που να μαζευονται τα απογευματα σκυλια και σιγα σιγα θα γνωρισει ο σκυλος σου κι αλλα σκυλια. για να καταλαβεις καλυτερα, εμεις εχουμε ενα περιφραγμενο οικοπεδο που παμε. πριν μπουμε, ελεγχω ποιος ειναι μεσα. αν ειναι σκυλι που εχει θεμα μαζι του η αριελ, δεν μπαινω. αν δεν το ξερω το σκυλι, μυριζονται πρωτα απο τα συρματα κι αν ειναι οκ, μπαινουμε. αλλιως, μπαινει στην λιστα με τους "ανεπιθυμητους"... αν ειμαι ηδη μεσα, εχω το νου μου στην πορτα ποιος μπαινει, να του κανουμε face control (καποιοι μπαινουν χωρις να ρωτησουν/ελεγξουν).
Νομίζω υπάρχει ένα πάρκο γι' αυτό το σκοπό στην Αττική Οδό κοντά και ένα δεύτερο στο Πάτημα Χαλανδρίου...δεν ξέρω επακριβώς αν είναι περιπατητή απόσταση βέβαια αλλά θα πρέπει να το κοιτάξω ως την μοναδική λύση...Να υποθέσω ότι εσύ δεν μένεις κοντά στο Χαλάνδρι :(
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Αν μπορείτε να μπείτε σε αμάξι, μια εγγυημένη λύση, είναι το puppies park.
 
  • Like
Reactions: J_Marius


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
Νομίζω υπάρχει ένα πάρκο γι' αυτό το σκοπό στην Αττική Οδό κοντά και ένα δεύτερο στο Πάτημα Χαλανδρίου...δεν ξέρω επακριβώς αν είναι περιπατητή απόσταση βέβαια αλλά θα πρέπει να το κοιτάξω ως την μοναδική λύση...Να υποθέσω ότι εσύ δεν μένεις κοντά στο Χαλάνδρι :(
Καλησπέρα σε όλους! Υπάρχει κάποιος/κάποια από εδώ μέσα που να μένει στο Χαλάνδρι; Κατά προτίμηση κάποιος/α με θηλυκό σκυλί που να πηγαίνει περιπάτους κοντά στη ρεματιά; Ξέρω ότι ακούγεται λίγο «ό,τι να 'ναι» αλλά θα ήθελα να βοηθήσω τον ποιμενικό μας να κοινωνικοποιηθεί σιγά σιγά με άλλα σκυλιά και ανθρώπους αλλά δεν θέλω να το κάνω κάτω από τελείως τυχαίες συνθήκες.
Κοίτα που είμαστε γείτονες κ πηγαίνουμε κ στο ίδιο μέρος βολτα:LOL:
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
Σε αυτό το πάρκο έχει πολλά σκυλιά οποτε έχω πάει κ δεν τολμάω να τον βάλω. Φαίνεται πολυ φιλικός σχεδόν με όλα τα σκυλιά,αλλά είμαι σίγουρη οτι θα απαντήσει ανάλογα αν του την πέσει κάποιο,οπότε δεν ρισκάρω με τπτ,δεν μας αφήνει κ η εκπαιδεύτρια..
 
  • Like
Reactions: mareco


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
Αν μπορείτε να μπείτε σε αμάξι, μια εγγυημένη λύση, είναι το puppies park.
Αυτό τι φάση είναι mareco? Κι από τιμές?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Αυτό τι φάση είναι mareco? Κι από τιμές?
Είναι ένας ασφαλής χώρος, όπου μπορούν, σκυλάκια με καλούς τρόπους, να συναναστραφούν με άλλα καλότροπα και μόνο, σκυλιά. Για εκτόνωση κυρίως, αλλά και για βασικές εκπαιδευτικές συμβουλές, αν χρειάζονται και αν θέλει ο ιδιοκτήτης. Και για πισίνα. Αν έχεις σκύλο, που βρίζει και τσακώνεται non stop, δεν ξεκινάς καν, να πας. Δεν θα περάσεις την πόρτα.

Ειναι υποχρεωτικό, το ενημερωμένο βιβλιάριο εμβολίων και το ραντεβού, στην μετά covid εποχή.
Τις πρώτες φορές, είναι επίσης υποχρεωτικό να παραμείνει και ο ιδιοκτήτης στον χώρο, μέχρι να κρίνουν τα παιδιά, ότι ο σκύλος νοιώθει πλέον ασφαλής και χαρούμενος και μπορεί να μείνει και μόνος εκεί, με τα λοιπά 4ποδα φιλαράκια του. Δεν μπορείς δηλαδή να το αφήσεις και να φύγεις. Η χρέωση, αν δεν έχει αλλάξει κάτι, είναι στα 10 ευρώ.
 
  • Like
Reactions: Sammie


Try2CU

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2022
138
126
33
Ωραία θα ήταν να υπήρχε τέτοιος χώρος και στα μέρη μου.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Ωραία θα ήταν να υπήρχε τέτοιος χώρος και στα μέρη μου.
Μήπως υπάρχει και δεν το ξέρεις? Ανοίγουν συνέχεια τέτοια πάρκα μεν, που θέλουν έλεγχο όμως, δε! Τα θεωρούν εύκολη και προσοδοφόρα μπίζνα, αγνοώντας την δυσκολία που υπάρχει, ειδικά στα θέματα ασφάλειας.
 


Try2CU

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2022
138
126
33
Μήπως υπάρχει και δεν το ξέρεις? Ανοίγουν συνέχεια τέτοια πάρκα μεν, που θέλουν έλεγχο όμως, δε! Τα θεωρούν εύκολη και προσοδοφόρα μπίζνα, αγνοώντας την δυσκολία που υπάρχει, ειδικά στα θέματα ασφάλειας.
Σίγουρα στην πολη μου δεν έχει. Βέβαια υπάρχουν χώροι που πάμε με άλλους και αφήνουμε τα σκυλιά μας να παίξουν και έχει περίφραξη γυρω γύρω αλλά είναι δημόσιοι χώροι. Οπότε πάμε όταν δεν θα έχει κόσμο. Βράδυ μόνο.
 
  • Like
Reactions: J_Marius and mareco


J_Marius

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2022
60
25
39
Κοίτα που είμαστε γείτονες κ πηγαίνουμε κ στο ίδιο μέρος βολτα:LOL:
:eek: Τι, πας κι εσύ στη ρεματιά;; Λοιπόν εγώ χθες ξεκίνησα και έφτασα μέχρι ένα «πάρκο», μετά το τέρμα οδού Ολύμπου. Μάλλον αυτό που έψαχνα ήταν... Ψιλο-απογοητεύτηκα... Πιο πολύ «κατάληψη» έκαναν οι άνθρωποι παρά οι σκύλοι. Όμως! Στη διαδρομή συναντηθήκαμε με μια κυρία που περπατούσε με τον σκυλάκο της. Μικρόσωμο, ημίαιμο σαν Σνάουτσερ κάπως. Ο Cayenne--πάντα με φίμωτρο--τον πλησίασε, τον μύρισε...θα έλεγα συμπεριφέρθηκε καλά. Η ιδιοκτήτρια του άλλου σκυλάκου όμως έπρεπε να κρατήσει την απόστασή της! Οπότε δεν ξέρω @mareco ...λογίζεται αυτό ως «καλή συμπεριφορά» σκύλου από τους υπεύθυνους και τους λοιπούς παρευρισκόμενους του εν λόγω πάρκου στο Μαρούσι; Αυτό που έχω αρχίσει να μαθαίνω από τον Cayenne μας είναι ότι πιο πολύ μπορεί να τα πάει καλά με άλλα σκυλιά παρά με άλλους ανθρώπους. Αλλά και στο κεφάλαιο «ξένοι» έχω διαπιστώσει ότι υπάρχουν διαβαθμίσεις στη συμπεριφορά του. Αλλιώς θα φερθεί όταν μιλάμε με τον γείτονα σε απόσταση αναπνοής και μας χωρίζει μια περίφραξη-πλέγμα στο εξοχικό (και ο Cayenne έχει την ελευθερία ολόκληρου εξοχικού) και αλλιώς θα φερθεί όταν νιώθει περιορισμένος από ένα λουρί και τον πλησιάζει κάποιος ανφάς. Επίσης αλλιώς θα φερθεί όταν π.χ. περπατάμε και κάποιος άλλος περπατάει--στην ίδια κατεύθυνση--πιο μπροστά μας (θα αδιαφορήσει). Ακόμα και στις καταστάσεις που οι ξένοι πρέπει να κρατήσουν αρκετή απόσταση, ο Cayenne θα δείξει ανοχή αλλά θα του πάρει χρόνο και θα είναι μόνο αυτό--ανοχή--και τίποτα παραπάνω (όπως έγινε ας πούμε με τον εκπαιδευτή του). Εν ολίγοις ο Cayenne μας θέλει το χρόνο του και θέλει και υπομονή--Βέλγος ποιμενικός γαρ....:rolleyes: Αλλά πόση υπομονή έχουν οι άλλοι να τον γνωρίσουν; Γι' αυτό και ήθελα να συναντηθώ με κάποιους κατόπιν συνεννόησης...τουλάχιστον αφού δεν βλέπω προκοπή με οργανωμένα ομαδικά μαθήματα κοινωνικοποίησης κοντά μας, να κάναμε μια ομαδική κοινωνικοποίηση ad hoc...
 


J_Marius

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2022
60
25
39
Σίγουρα στην πολη μου δεν έχει. Βέβαια υπάρχουν χώροι που πάμε με άλλους και αφήνουμε τα σκυλιά μας να παίξουν και έχει περίφραξη γυρω γύρω αλλά είναι δημόσιοι χώροι. Οπότε πάμε όταν δεν θα έχει κόσμο. Βράδυ μόνο.
Τα ίδια και στο Χαλάνδρι πιστεύω. Υπάρχουν κάνα δυο περίφρακτοι χώροι αλλά δεν είναι για σκύλους. Χρησιμοποιούνται από κηδεμόνες σκύλων αλλά μόνο όταν δεν χρειάζονται τους εν λόγω χώρους άλλοι άνθρωποι. Π.χ στο Πολύδροσο ένας μικρός χώρος τένις.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Αν μιλάς για επί πληρωμή οργανωμένα ομαδικά μαθήματα, έχω αναφέρει κατ' επανάληψη, ότι για μένα, μακράν τα σωστότερα, είναι αυτά που κάνει ο Στέφανος του Puppies Park. Σε real συνθήκες και όχι κεκλεισμένων των θυρών.
@J_Marius θα εκπλαγείς, πόσο πολύ νομίζεις ότι ξέρεις συμπεριφορικά τον σκυλάκο σου, και πόσο αλλιώς ίσως είναι στην πραγματικότητα. Αν θέλεις να σιγουρέψεις τον χαρακτήρα του, μια επίσκεψη, αποκλειστικά όμως κατόπιν ραντεβού, με τον Στέφανο προσωπικά ή με το puppies park γενικά, θα σε βοηθήσει.
 


J_Marius

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2022
60
25
39
Αν μιλάς για επί πληρωμή οργανωμένα ομαδικά μαθήματα, έχω αναφέρει κατ' επανάληψη, ότι για μένα, μακράν τα σωστότερα, είναι αυτά που κάνει ο Στέφανος του Puppies Park. Σε real συνθήκες και όχι κεκλεισμένων των θυρών.
@J_Marius θα εκπλαγείς, πόσο πολύ νομίζεις ότι ξέρεις συμπεριφορικά τον σκυλάκο σου, και πόσο αλλιώς ίσως είναι στην πραγματικότητα. Αν θέλεις να σιγουρέψεις τον χαρακτήρα του, μια επίσκεψη, αποκλειστικά όμως κατόπιν ραντεβού, με τον Στέφανο προσωπικά ή με το puppies park γενικά, θα σε βοηθήσει.
Έχουν εμπειρία λες με «επιθετικά» σκυλιά; «Επιθετικό» μάς τον έβγαλαν. Αν αυτός ο Στέφανος μπορεί να μας βοηθήσει, καλοδεχούμενος!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Τι να σου πω...δεν χάνεις κάτι, να δοκιμάσεις.
Μπορεί και να στα είπαν και σωστά.
Σου έδωσαν οδηγίες προς ναυτιλομένους;
Τις τηρείς απαράβατα; Γιατί αυτό, είναι το κλειδί της προόδου σε αυτό και σε πολλά άλλα θέματα.
 


J_Marius

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2022
60
25
39
Τι να σου πω...δεν χάνεις κάτι, να δοκιμάσεις.
Μπορεί και να στα είπαν και σωστά.
Σου έδωσαν οδηγίες προς ναυτιλομένους;
Τις τηρείς απαράβατα; Γιατί αυτό, είναι το κλειδί της προόδου σε αυτό και σε πολλά άλλα θέματα.
Αν μιλάμε για προηγούμενους εκπαιδευτές, απολύτως τίποτα δεν μάς έδωσαν ως οδηγία εν γένει. Μόνο για εκτόνωση μάς έκαναν κήρυγμα και τίποτα άλλο. Καμιά οδηγία ως προς το ποιες τεχνικές/ασκήσεις μπορούμε να κάνουμε για να μειώσουμε την αντιδραστικότητα του Cayenne. Ο πιο πρόσφατος εκπαιδευτής που δυστυχώς είναι «εκτός μάχης» λόγω μυο-σκελετικών θεμάτων αυτή την εβδομάδα κάπως εστίασε στη συμπεριφορά του Cayenne ως προς την αντιδραστικότητα του με ξένους. Αυτόν τον Στέφανο καθόλου δεν τον ξέρω αλλά θα επικοινωνήσω μαζί του και μακάρι να βρούμε φως στο τούνελ! Γενικά δηλαδή καθόλου δεν ξέρω το puppies park και τους ανθρώπους του.
 
  • Like
Reactions: mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Ο πιο πρόσφατος εκπαιδευτής που δυστυχώς είναι «εκτός μάχης» λόγω μυο-σκελετικών θεμάτων αυτή την εβδομάδα κάπως εστίασε στη συμπεριφορά του Cayenne ως προς την αντιδραστικότητα του με ξένους.
Γιατί δεν τον περιμένεις να αναρρώσει ο άνθρωπος και να συνεχίσετε την "κουβέντα", από την στιγμή που έχει ήδη μια πρώτη εκτίμηση των δυό σας;
Εσύ ας πούμε, γιατί λες ότι ο σκύλος σου, είναι επιθετικός;
 


J_Marius

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2022
60
25
39
Γιατί δεν τον περιμένεις να αναρρώσει ο άνθρωπος και να συνεχίσετε την "κουβέντα", από την στιγμή που έχει ήδη μια πρώτη εκτίμηση των δυό σας;
Εσύ ας πούμε, γιατί λες ότι ο σκύλος σου, είναι επιθετικός;

Κι εγώ θέλω να τον περιμένω για να σου είμαι ειλικρινής. Και για να είμαι ξανά ειλικρινής και τίμιος...ναι μπορεί να είναι επιθετικός...αλλά δεν ξέρω και πώς το εννοεί ο καθένας το «επιθετικός», όσο χαζό και να ακούγεται αυτό που λέω. Π.χ. συγκεκριμένο περιστατικό και μακρηγορώ: Τις προάλλες βγάζω τον Cayenne βόλτα επί της Πεντέλης με το σαμαράκι του και το φίμωτρο. Κάποια στιγμή τού έρχεται να τα κάνει στο πεζοδρόμιο και εγώ σκύβω να τα μαζέψω όπως-όπως....χωρίς να το καταλάβω ο κερατάς βγαίνει από το σαμαράκι του, εγώ στον κόσμο μου, και ακούω φωνές από πίσω μου...«σου έφυγε!». Γυρίζω, και τον βλέπω να στέκεται--αθόρυβος--κοντά στο ζευγάρι που μού φώναζαν ότι μου έφυγε. Με το που τον φωνάζω να έρθει κοντά μου, έρχεται...αυτιά κατεβασμένα, ουρά ψιλο-στα-σκέλια...Ούτε γαβ, ούτε δάγκωμα ούτε τίποτα...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Βγάλε το φίμωτρο. Προδιαθέτει πάρα πολύ αρνητικά τον κόσμο, άνευ λόγου [εικάζω].
Βάλτου σωστό σαμαράκι, αν και...γιατί του φοράς σαμαράκι και όχι κανονικό κολλάρο;
Φρόντισε εννοείται, να μην σου φεύγει. Φοράει ταυτότητα;
Αν ο σκύλος σου ήταν επιθετικός [απ' ότι ξέρω, δεν προβλέπεται από την φυλή] θα το ήξερες ήδη με σιγουριά.
Δούλεψέ τον σωστά όσο είναι ακόμη μικρός. Μη χάνεις χρόνο αναρωτόμενος τι χαρακτήρα έχει. Επρεπε δηλαδή, να είσαι ήδη απόλυτα σίγουρος ξαναλέω, και να δουλεύεις τις λεπτομέρειες.
Παρόλα αυτά, και όσο περιμένεις τον εκπαιδευτή σου, στο pp μπορείς να δοκιμάσεις να πας, για να τσεκάρετε την αλληλεπίδρασή του, χωρίς εσένα στην άλλη άκρη του λουριού, με κόσμο και άλλους σκύλους, σε ασφαλές περιβάλλον. Δεν χάνεις τίποτα.
 
  • Like
Reactions: Try2CU and J_Marius


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf