ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ.....


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
1ον δεν ερχεται σε επαφη με αλλα σκυλια γιατι δεν αφηνω τα αλλα να την πλυσιασουν.
Αν δεν την αφήνεις θα γίνει φοβική ή / και επιθετική με τα άλλα σκυλιά. Ο κτηνίατρος πάντως επιτρέπει τις βόλτες?

2ον μπορειτε να μου πειτε γιατι ειναι λαθος να την πηγαινω βολτα χωρις αλυσιδα?
Πρώτον γιατί απαγορεύεται απ' το νόμο. Δεύτερον γιατί κινδυνεύει από πολλά. Π.χ κυνηγάει γάτα - την πατάει αμάξι, τρώει κάτι επικίνδυνο από κάτω κ.ο.κ

3ον γιανα την παω σε εκπαιδευτη αποτι ξερω μετα τους 6-7 μηνες πρεπει να παει.
Μπορεί και νωρίτερα. Και δε θα πάει. Το σωστό είναι, κατά τη γνώμη μου, να έρθει σε σένα ο εκπαιδευτής, ακόμα κι από τώρα.
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
1ον δεν ερχεται σε επαφη με αλλα σκυλια γιατι δεν αφηνω τα αλλα να την πλυσιασουν.
2ον μπορειτε να μου πειτε γιατι ειναι λαθος να την πηγαινω βολτα χωρις αλυσιδα?
3ον γιανα την παω σε εκπαιδευτη αποτι ξερω μετα τους 6-7 μηνες πρεπει να παει.
2. γιατι υπαρχει περιπτωση να το χασεις, γιατι αν δαγκωσει καποιον εισαι νομικα υπολογος .

στον εκπαιδευτη θα πας για να σου εξηγησει τα 15 πραγματα που δεν ξερεις και δεν καταλαβαινεις. η εκπαιδευση ξεκιναει απο την στιγμη που ερχεται σπιτη σου.

δεν μπορεις να ξερεις αν εχεις "φλωροσκυλο"(χριστε μου τι γραφω!!) η εναν αιμοδιψη δολοφονο. ειναι ενα κουταβι που γνωριζει τον κοσμο. ειναι καλο που το κοινωνικοποιης γνωριζοντας του κοσμο και σκυλια. αυτα που του δινεις τωρα θα τα δεις σε κανα 2 χρονο.

παντως το εχεις δει πολυ στραβα το ολο θεμα και καλο θα ηταν να αρχισεις διαβαζει καποια παλιοτερα θεματα. καλως ηρθες και μακαρι να μεινεις θα το χρειαστεις
 


leontas

Member
20 Αυγούστου 2008
6
0
Εχετε να μου συστησετε καποιον εκπαιδευτη απο θεσσαλονικη?εγω μενω χαλκιδικη και αποτι ξερω δεν υπαρχει καποιος εδω στις περιοχες μας.οταν εκανα τα εμβολια ο κτηνιατρος μου ειπε οτι τις πρωτες μερες να μην ερχεται σε επαφη με αλλα σκυλια,ακομα και τωρα δεν αφηνω αλλα σκυλια να ερθουν σε επαφη με την ινγκα μου.
 




ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Εχετε να μου συστησετε καποιον εκπαιδευτη απο θεσσαλονικη?εγω μενω χαλκιδικη και αποτι ξερω δεν υπαρχει καποιος εδω στις περιοχες μας.οταν εκανα τα εμβολια ο κτηνιατρος μου ειπε οτι τις πρωτες μερες να μην ερχεται σε επαφη με αλλα σκυλια,ακομα και τωρα δεν αφηνω αλλα σκυλια να ερθουν σε επαφη με την ινγκα μου.
με το να βγάζεις το σκυλί βόλτα και αν μη το αφήνεις να ερθει σε επαφή με άλλα σκυλιά μόνο κακό κάνεις

α) το άρρωστο σκυλί εχει κατουρήσει - χέσει εκεί που μυρίζει το κουτάβι άρα ΔΕΝ το προστατεύεις από αρρώστειες

β) παίρνει λάθος μηνύματα για τα αλλα σκυλιά που διώχνεις και μελλοντικά θα εχεις ήτε ενα φοβικό προς τα αλλα σκυλιά ήτε επιθετικό αναλόγος τα μηνύματα που παίρνει

γ) γάτα, αλλο σκυλί ,αμάξι , άνθρωποι που δεν θέλουν ενα κουτάβι στα πόδια του να τους γλείφει, δηλητήριο και τέλος ο ΝΟΜΟΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ το σκυλί να βγαίνει βόλτα χωρίς λουρί
 


rottaki

Well-Known Member
4 Αυγούστου 2008
603
1
Κέρκυρα
Γεια σου Γαβριηλ και Ινκα, νομιζω πως εαν δεν εχει ολοκληρωσει τα εμβολια της και δεν σου δωσει το ΟΚ ο γιατρος καλο θα ηταν να την κρατησεις σπιτι, περαν της προστασιας της απο ασθενιες φτιαχνεις και τη σχεση σου με το σκυλο, θελει χρονο να συνηθησει το καινουριο του περιβαλλον, τους ανθρωπους, διαφορους θορυβους κλπ, να νιωσει ανετα και μην στρεσαριστει.

Πιστευω κανοντας λιγακι υπομονη, παιζοντας διαφορα παιχνιδια, βαζοντας καπιους κανονες αργα και σταθερα μπορεις αμεσως μετα να αρχισεις την κοινωνικοποιηση της με βολτες και με λουρι.

Το λουρι πιστευω πως ειναι καλο και για να μαθει να σε ακουει, να μαθει πως με το να ειναι κοντα ειναι καλυτερα, πιο ασφαλη και φυσικα οτι εσυ εισαι ο αρχηγος και ποτε δεν απομακρυνομαστε απο την "αγελη".