ΚΟΠΡΟΦΑΓΙΑ SOS


Aristo

Member
2 Ιουλίου 2020
16
4
48
Καλησπέρα, έχουμε ενα κουταβι θηλυκό 3 μηνων (cane corso) το παραλαβαμε απο εκτροφεα μετα το 2μηνο και αμέσως παρατηρησαμε οτι τρώει τα κοπρανα του (μεγάλη μανια ομως)
Δοκιμασαμε τα παντα, οτι μας είπαν γιατροι, internet, εκπαιδευτές....
Ενα μηνα τωρα (ευτυχως που τυχαμε σε καραντινα) το κουταβι δεν φευγει απο τα ματια μας,
ακομα και μπανιο μαζι κανουμε, διοτι πλεον μπροστα μας δεν τα τρωει, αλλα μολις καταλαβει οτι
δεν την κοιταμε, παει, τα κανει και τα τρωει στο δευτερολεπτο.
Σκονη βαλαμε, χαπι πηραμε, τροφη αλλαξαμε, τα παντα καναμε!
Οπως καταλαβαινετε σε λίγο καιρο (μετα την καραντινα) θα πρέπει εστω και 2-3 ωρες να μενει μόνη της,
τι θα γίνει τοτε ???

Μπορειτε να με βοηθήσετε ? έχει τυχει σε κάποιον αλλο ? Λύνεται το πρόβλημα ?
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
940
27
Καλησπερα, απο οσο ξερω η κοπροφαγια στα κουταβια ειναι αρκετα συχνο φαινομενο. Ποια ειναι η αντιδραση σας οταν την βλεπετε να τρωει τα κακα? Εαν της φωναζετε η γενικα εαν της δινετε πολλη σημασια, τοτε πολυ πιθανο να το παιρνει εως επιβραβευση, γιατι για ενα κουταβι ΚΑΘΕ αντιδραση, αρνιτικη η μη, παει να πει προσοχη. Και θελουν ΟΛΗ μας την προσοχη. συνεχεια. γι αυτο λοιπον, σε περιπτωση που αντιδρατε οταν την βλεπετε να τρωει τα κακα, σταματηστε το. Αμα δει οτι αυτη η συπεριφορα δεν της κερδιζει τιποτα, θα το βαρεθει και θα το σταματησει. Σε καμια περιπτωση δεν βοηθαει το μαλωμα.

Εγω ομως θα προτεινα ακομα και μια δευτερη αξιολογηση απο αλλον κτηνιατρο, διοτι η κοπροφαγια της μπορει να εχει να κανει με προβλημα στο να χωνεψει και να διασπασει την τροφη στο στομαχι της, και οταν κανει κακα να βγαινουνε αχωνευτα κομματια τροφης, τα οποια και τρωει. Μπορει να χρειαστει να αλλαξετε ξανα την τροφη.
 
Last edited:


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
940
27
Καλησπερα, απο οσο ξερω η κοπροφαγια στα κουταβια ειναι αρκετα συχνο φαινομενο. Ποια ειναι η αντιδραση σας οταν την βλεπετε να τρωει τα κακα? Εαν της φωναζετε η γενικα εαν της δινετε πολλη σημασια, τοτε πολυ πιθανο να το παιρνει εως επιβραβευση, γιατι για ενα κουταβι ΚΑΘΕ αντιδραση, αρνιτικη η μη, παει να πει προσοχη. Και θελουν ΟΛΗ μας την προσοχη. συνεχεια. γι αυτο λοιπον, σε περιπτωση που αντιδρατε οταν την βλεπετε να τρωει τα κακα, σταματηστε το. Αμα δει οτι αυτη η συπεριφορα δεν της κερδιζει τιποτα, θα το βαρεθει και θα το σταματησει. Σε καμια περιπτωση δεν βοηθαει το μαλωμα.

Εγω ομως θα προτεινα ακομα και μια δευτερη αξιολογηση απο αλλον κτηνιατρο, διοτι η κοπροφαγια της μπορει να εχει να κανει με προβλημα στο να χωνεψει και να διασπαση την τροφη στο στομαχι της, και οταν κανει κακα να βγαινουνε αχωνευτα κομματια τροφης, τα οποια και τρωει. Μπορει να χρειαστει να αλλαξετε ξανα την τροφη.
 


Aristo

Member
2 Ιουλίου 2020
16
4
48
@TheBestBoi ευχαριστω για τον χρόνο σου και την απαντηση σου,
Ναι, η αληθεια ειναι οτι ΜΟΝΟ οταν την βλεπουμε να πηγαινει να το κανει, της λεμε ΜΗ !
Οχι βεβαια οταν ηδη τα εχει φαει, εκει τι να καταλαβει...
Δεκτη η αποψη σου στο πρωτο σταδιο αλλα αν ειναι ετσι, γιατι μπροστα μας ειναι παναγια, δεν κανει ουτε καν κίνηση και το κανει μονο οταν δεν την βλεπουμε ? Δεν θα έπρεπε να επιμενει για να γινει αυτο που λες ? (να μας τραβαει την προσοχη πχ οταν εμεις ειμαστε πιο περα)
Όσο για τους γιατρους, 2 αλλαξαμε συν και την γνώμη του εκτροφεα (που μιλησε με τον γιατρο του)

Ολοι, γιατροι, εκτροφεις, pet shop, ανθρωποι με εμπειρια στα σκυλια, site, κοκ
λένε με μια φυσικότητα : φυσιλογικο που το κάνει, πολλα σκυλιά το κανουν, ενταξει, βαλε σκόνη, πες ενα ΜΗ, κοκ σαν να μη συμβαινει τίποτα... Αμ ελα όμως που εμεις την έχουμε μεσα στο σπίτι και στο αυτοκινητο, και καθε φορα που χασμουριεται ειναι σαν ναααα..... αερίζεται (με το συμπάθειο)....
εκει να σε δω.....
Η κατασταση ειναι για κλάματα εγω λεω και δεν βλεπω να διορθώνεται...

Παντως θα κάνω αυτο που λες και με αλλο γιατρο ή να κανω σε αυτον που έχω, που ειναι καλος, εξετασεις στο κουταβι....
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
940
27
@Aristo Τι να σου πω, εγω μια γνωστη μου που ξερω που εχει ενα μεγαλο σκυλι το οποιο μασαγε μπροστα της τις κουρτινες και εκεινη του ελεγε ΜΗ και του φωναζε οταν το επιανε, ξερω οτι το σταματησε ΜΟΝΟ οταν εκεινη σταματησε καν να σχολιαζει η να δινει την παραμικρη σημασια οταν το σκυλι μασαγε τις κουρτινες. Δεκτο πως η περιπτωση σου μαλλον ειναι λιγο πιο συνθετη απο αυτο ομως

Στα κουταβια ειδικα, ναι, ειναι φυσιολογικο για ενα χρονικο διαστημα. Πολλοι λενε οτι η συμπεριφορα σταματαει οταν μεγαλωνει απο μονη της. Καταλαβαινω πως σε καμια περιπτωση δεν ειναι και οτι καλυτερο. Για την ανασα εγω αυτο που προτεινω ειναι βουρτσισμα δοντιων εαν καθεται (αν δεν καθεται, μαθε της! τωρα που ειναι νωρις) και plaque off (δεν ξερω εαν κανει για κουταβια, καλο ειναι αν ρωτησεις τον κτηνιατρο). Εγω βουρτσιζω δοντια καθημερινα και δινω 1 κουταλια plaque off την μερα οπως λεει το κουτακι. Η ανασα δεν μυριζει καθολου. (δεν τρωει τα κακα του, αλλα πιστευω και στην δικη σου περιπτωση θα βοηθησει αρκετα!)

Κατα τ'αλλα, η κοπροφαγια στα ενηλικα σκυλια (που ευχομαι να μην φτασει μεχρι τοτε), δεν ειναι φυσιολογικη. Τις περισσοτερες φορες σημαινει πως το σκυλι δεν χωνευει την τροφη, δεν παιρνει αρκετες βιταμινες και διατροφικα στοιχεια, και ετσι τρωει τα κακα του, η ακομα και κακα αλλων σκυλων, για να παρει τις βιταμινες του απο εκει.
 


Aristo

Member
2 Ιουλίου 2020
16
4
48
@Aristo Τι να σου πω, εγω μια γνωστη μου που ξερω που εχει ενα μεγαλο σκυλι το οποιο μασαγε μπροστα της τις κουρτινες και εκεινη του ελεγε ΜΗ και του φωναζε οταν το επιανε, ξερω οτι το σταματησε ΜΟΝΟ οταν εκεινη σταματησε καν να σχολιαζει η να δινει την παραμικρη σημασια οταν το σκυλι μασαγε τις κουρτινες. Δεκτο πως η περιπτωση σου μαλλον ειναι λιγο πιο συνθετη απο αυτο ομως

Στα κουταβια ειδικα, ναι, ειναι φυσιολογικο για ενα χρονικο διαστημα. Πολλοι λενε οτι η συμπεριφορα σταματαει οταν μεγαλωνει απο μονη της. Καταλαβαινω πως σε καμια περιπτωση δεν ειναι και οτι καλυτερο. Για την ανασα εγω αυτο που προτεινω ειναι βουρτσισμα δοντιων εαν καθεται (αν δεν καθεται, μαθε της! τωρα που ειναι νωρις) και plaque off (δεν ξερω εαν κανει για κουταβια, καλο ειναι αν ρωτησεις τον κτηνιατρο). Εγω βουρτσιζω δοντια καθημερινα και δινω 1 κουταλια plaque off την μερα οπως λεει το κουτακι. Η ανασα δεν μυριζει καθολου. (δεν τρωει τα κακα του, αλλα πιστευω και στην δικη σου περιπτωση θα βοηθησει αρκετα!)

Κατα τ'αλλα, η κοπροφαγια στα ενηλικα σκυλια (που ευχομαι να μην φτασει μεχρι τοτε), δεν ειναι φυσιολογικη. Τις περισσοτερες φορες σημαινει πως το σκυλι δεν χωνευει την τροφη, δεν παιρνει αρκετες βιταμινες και διατροφικα στοιχεια, και ετσι τρωει τα κακα του, η ακομα και κακα αλλων σκυλων, για να παρει τις βιταμινες του απο εκει.

Ωραια φιλε μου, ευχαριστω και παλι, Δευτερα παμε γιατρο για εμβόλιο και θα τα ξανα συζητησουμε...
Παρολα αυτα, μου λες οτι η κοπροφαγια ειναι στα κουταβια ? μετα φευγει ? (εαν δεν υπαρχει προβλημα υγειας)
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
940
27
Ωραια φιλε μου, ευχαριστω και παλι, Δευτερα παμε γιατρο για εμβόλιο και θα τα ξανα συζητησουμε...
Παρολα αυτα, μου λες οτι η κοπροφαγια ειναι στα κουταβια ? μετα φευγει ? (εαν δεν υπαρχει προβλημα υγειας)
Γενικα ειναι νορμαλ για ενα ζωο να τρωει τα δικα του κακα. Καποια ζωα οπως τα κουνελια ειναι απαραιτητο να το κανουν, γιατι ετσι παιρνουν βασικες βιταμινες. Οι σκυλοι το κανουνε (και ειναι απολυτα φυσιολογικο) περισσοτερο σαν κουταβια, και κατα τους 9-10 μηνες σιγα σιγα το σταματαν απο μονα τους, διοτι για τα σκυλια η κοπροφαγια, αν και νορμαλ, δεν ειναι απαραιτητη. Εαν ομως ενα σκυλι φτασει σε σημειο να τρωει τα δικα του κακα η κακα απο αλλα σκυλια η και αλλα ζωα παρα πολυ συχνα, αυτο συνηθως δεν ειναι μια θεμιτη συμπεριφορα, και μπορει να σημαινει ελλειψη βιταμινων και μη δυνατοτητα χωνεψης της συγκεκριμενης τροφης. Πρεπει δηλαδη να φτασει σε σημειο να μην παιρνει ο,τι χρειαζεται απτην τροφη που τρωει, και ετσι να αναγκαστει να κανει κοπροφαγια, που εαν ειχε μια τροφη που του προσεφερε οτι χρειαζοταν, δε θα ενιωθε την αναγκη να την κανει. Για να μην αναφερω καλυτερα οτι εαν φαει κακα αλλου σκυλου η αλλου ζωου ρισκαρεις να φαει και παρασιτα μαζι
 


Aristo

Member
2 Ιουλίου 2020
16
4
48
Γενικα ειναι νορμαλ για ενα ζωο να τρωει τα δικα του κακα. Καποια ζωα οπως τα κουνελια ειναι απαραιτητο να το κανουν, γιατι ετσι παιρνουν βασικες βιταμινες. Οι σκυλοι το κανουνε (και ειναι απολυτα φυσιολογικο) περισσοτερο σαν κουταβια, και κατα τους 9-10 μηνες σιγα σιγα το σταματαν απο μονα τους, διοτι για τα σκυλια η κοπροφαγια, αν και νορμαλ, δεν ειναι απαραιτητη. Εαν ομως ενα σκυλι φτασει σε σημειο να τρωει τα δικα του κακα η κακα απο αλλα σκυλια η και αλλα ζωα παρα πολυ συχνα, αυτο συνηθως δεν ειναι μια θεμιτη συμπεριφορα, και μπορει να σημαινει ελλειψη βιταμινων και μη δυνατοτητα χωνεψης της συγκεκριμενης τροφης. Πρεπει δηλαδη να φτασει σε σημειο να μην παιρνει ο,τι χρειαζεται απτην τροφη που τρωει, και ετσι να αναγκαστει να κανει κοπροφαγια, που εαν ειχε μια τροφη που του προσεφερε οτι χρειαζοταν, δε θα ενιωθε την αναγκη να την κανει. Για να μην αναφερω καλυτερα οτι εαν φαει κακα αλλου σκυλου η αλλου ζωου ρισκαρεις να φαει και παρασιτα μαζι
Οκ ναι σωστα... για να δουμε....
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Ο γιατρός σας έκανε και εξετάσεις ή μόνο συμβουλές σας έδωσε; Πολλές φορές σκυλάκια τρώνε τα καλά τους για να καλύψουν κάποιο συστατικό που τους λείπει.

Την πήρατε έτσι; Η εκεί άρχισε να το κάνει;

Εγώ πάλι δεν ξέρω γιατί δεν το βρίσκω φυσιολογικό, σύνηθες ναι. Φυσιολογικό όχι.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
@TheBestBoi ........................................................
Η κατασταση ειναι για κλάματα εγω λεω και δεν βλεπω να διορθώνεται...

..............................................................
καλημέρα... υπάρχει ολόκληρο άρθρο από τον αντμιν, για την κοπροφαγία...
αυτό για να καταλάβεις περίπου τι παίζει...
από εκεί και πέρα...
έχεις το κουτάβι ένα μήνα...
λογικά πρέπει να έχουν σταθεροποιηθεί οι ώρες που ενεργείται...
που λερωνει? σε πάνα? σε μπαλκόνι... όπου ναναι?...
το εκπαιδεύετε ώστε να μαθει να λερώνει έξω?
μέχρι το τέλος της καραντίνας αν εκπαιδευτεί να λερώνει εκτός σπιτιού και μόνο
(εφικτό για την ηλικία του)
το πρόβλημα έχει λυθεί ...
μέχρι τότε φροντίζετε να μαζεύετε τις ακαθαρσίες του άμεσα ώστε να μην έχει ευκαιρία να το κάνει...
με το λοκνταουν το θεωρώ εύκολο....
αν λερώσει εκτος σπιτιου.... πάλι είναι εύκολο.... να μην τα τρώει.... και με φοβερές επιβραβεύσεις...

το πρόβλημα σου λύνεται μόνο με την εκπαίδευση "του να μάθει να μην λερώνει στο σπίτι και όσο μεγαλώνει να κρατιέται για την βόλτα"....
σε ηλικία 5 μηνών με σταθερό ωράριο γευμάτων άνετα κρατιέται για πρωινή μεσημεριανή βραδυνή βόλτα.
καλή επιτυχία....
(δεν αναιρώ τις συμβουλές για εξετάσεις...)
 
  • Like
Reactions: ΒασιλικηΖ


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
940
27
Καλημερα παιδια, εγω παω βαση και αυτου του αρθρου αλλα και με το τι εχω δει γενικα.


Για εμενα, ειναι κατι το απολυτα φυσιολογικο. Ομως καθολου απαραιτητο για τον σκυλο, οπως λεει και το αρθρο. Στην περιπτωση αυτη, επειδη ειναι κουταβι για το οποιο μιλαμε, πιστευω οτι απλα ειναι περιεργο και γι αυτο τρωει τα κακα του. Οχι γιατι του λειπει κατι. Ομως ανετα θα μπορουσε να ειναι ΚΑΙ περιεργο ΚΑΙ να του λειπει κατι απτην διετα του, η να μην χωνευει την τροφη και να βγαινουν κομματια στα κακα, τα οποια και ξανατρωει (μπλιαχ, τρωω και πρωινο).

Παντως ναι, καλο ειναι να γινουνε εξετασεις, και να μαθει το κουταβι ποτε και που να κανει κακα. Και εννοειται οι ιδιοκτητες να τα μαζευουνε κατευθειαν. Θα βοηθουσε σιγουρα πολυ.
 


Aristo

Member
2 Ιουλίου 2020
16
4
48
Ο γιατρός σας έκανε και εξετάσεις ή μόνο συμβουλές σας έδωσε; Πολλές φορές σκυλάκια τρώνε τα καλά τους για να καλύψουν κάποιο συστατικό που τους λείπει.

Την πήρατε έτσι; Η εκεί άρχισε να το κάνει;

Εγώ πάλι δεν ξέρω γιατί δεν το βρίσκω φυσιολογικό, σύνηθες ναι. Φυσιολογικό όχι.
Καλημερα, Οι γιατροι ξεκινανε με συμβουλες και ΑΝ συνεχισει το βλεπουμε λενε...
Ετσι το πήραμε, σχεδον απο την πρωτη μερα που το παραλαβαμε το συνειδητοποιησαμε!
Πιθανον να το εκανε και στον εκτροφεα....
 


Aristo

Member
2 Ιουλίου 2020
16
4
48
καλημέρα... υπάρχει ολόκληρο άρθρο από τον αντμιν, για την κοπροφαγία...
αυτό για να καταλάβεις περίπου τι παίζει...
από εκεί και πέρα...
έχεις το κουτάβι ένα μήνα...
λογικά πρέπει να έχουν σταθεροποιηθεί οι ώρες που ενεργείται...
που λερωνει? σε πάνα? σε μπαλκόνι... όπου ναναι?...
το εκπαιδεύετε ώστε να μαθει να λερώνει έξω?
μέχρι το τέλος της καραντίνας αν εκπαιδευτεί να λερώνει εκτός σπιτιού και μόνο
(εφικτό για την ηλικία του)
το πρόβλημα έχει λυθεί ...
μέχρι τότε φροντίζετε να μαζεύετε τις ακαθαρσίες του άμεσα ώστε να μην έχει ευκαιρία να το κάνει...
με το λοκνταουν το θεωρώ εύκολο....
αν λερώσει εκτος σπιτιου.... πάλι είναι εύκολο.... να μην τα τρώει.... και με φοβερές επιβραβεύσεις...

το πρόβλημα σου λύνεται μόνο με την εκπαίδευση "του να μάθει να μην λερώνει στο σπίτι και όσο μεγαλώνει να κρατιέται για την βόλτα"....
σε ηλικία 5 μηνών με σταθερό ωράριο γευμάτων άνετα κρατιέται για πρωινή μεσημεριανή βραδυνή βόλτα.
καλή επιτυχία....
(δεν αναιρώ τις συμβουλές για εξετάσεις...)
Καλημερα, Οχι ιδιαιτερα δεν εχουν σταθεροποιηθεί οι ωρες ακομα.... ενα γενικοτερο πλαισιο μονο (πρωι, απογευμα, βραδυ) και το οτι παει στην πορτα να μας δειξει οτι θελει να κανει την αναγκη της....
(Μονοκατοικια έχουμε και μενει μεσα την περισσοτερη ωρα και στον κηπο για βολτα, ακαθαρσιες, κοκ)
Καλο ειναι ολο αυτο, ναι πραγματι και ετσι κανουμε, επιβραβευσεις, κοκ το προβλημα ειναι οτι μπροστα μας ειναι κυρια και οταν την αφησεις λιγο, τα κανει και μετα τα τρωει! Αυτο ειναι το προβλημα μου, τωρα εχεις μαθει που να τα κανει και να μην τα τρωει, οταν φευγω ομως τι γινεται ? 2 φορες που αναγκαστικα την αφησαμε, το εκανε ! Εχει λοιπον καταλαβει οτι μπροστα τους δεν τα τρωω αλλα οταν φυγουν, μπορω !
Μπορεις σε παρακαλω να μου στειλεις το link του admin γιατι στο search δεν το βρισκω... ευχαριστω !!!
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Aristo

Member
2 Ιουλίου 2020
16
4
48
Καλημερα παιδια, εγω παω βαση και αυτου του αρθρου αλλα και με το τι εχω δει γενικα.


Για εμενα, ειναι κατι το απολυτα φυσιολογικο. Ομως καθολου απαραιτητο για τον σκυλο, οπως λεει και το αρθρο. Στην περιπτωση αυτη, επειδη ειναι κουταβι για το οποιο μιλαμε, πιστευω οτι απλα ειναι περιεργο και γι αυτο τρωει τα κακα του. Οχι γιατι του λειπει κατι. Ομως ανετα θα μπορουσε να ειναι ΚΑΙ περιεργο ΚΑΙ να του λειπει κατι απτην διετα του, η να μην χωνευει την τροφη και να βγαινουν κομματια στα κακα, τα οποια και ξανατρωει (μπλιαχ, τρωω και πρωινο).

Παντως ναι, καλο ειναι να γινουνε εξετασεις, και να μαθει το κουταβι ποτε και που να κανει κακα. Και εννοειται οι ιδιοκτητες να τα μαζευουνε κατευθειαν. Θα βοηθουσε σιγουρα πολυ.
Συμφωνω ! παντου λενε φυσιολογικο φυσιολογικο κτλ... αλλα οκ μη τρελλαθουμε, ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΤΑΙ !
και ας μην ειναι τοσο επιζημιο για το σκυλι.... εμεις τη εχουμε συνεχεια μαζι μας, στο σαλονι, στο δωματιο... ειναι μια κινητη "ευωδία" οταν μας πλησιαζει... δεν παλευεται... και μονο στην σκεψη αυτη σε αποτρεπει απο το να ευχαριστηθεις το παιχνιδι και την αγκαλια μαζι της.... κριμα...
 
  • Like
Reactions: GRDANE


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
940
27
Εγω κατι που θελω να ρωτησω, χωρις να εχω τρομερη εμπειρια απο κουταβια.... μου ακουγεται λιγο παραξενο το οτι ενω ξερει και ειδοποιει οταν θελει κακα η τσισα, λες οτι οταν δεν εισαι μαζι της, τα κανει και τα τρωει.... δηλαδη κανει τα φυσιολογικα κακα τις φυσιολογικες φορες οταν σε ειδοποιει, και μετα ξερω γω απο μιση/μια ωρα εαν την αφησεις για 1 λεπτο μονη θα ξανακανει για να τα φαει? τοσο πολυ χεζουν τα κουταβια? οκ ξερω οτι τρωνε πολυ, ειδικα το δικο σου που ειναι και γιγαντακι, αλλα τοσα πολλα κακα? μηπως πραγματικα δεν της καθεται καθολου καλα ουτε αυτη η τροφη? αμα οτι τρωει το βγαζει, δεν παιρνει καθολου βιταμινες και θρεπτικα στοιχεια. εγω ξερω ειναι φυσιολογικο να τα κανουν απο 1 ως 5 φορες την μερα, συνηθως τα κανουν γυρω στις 2-3 φορες, απο 10 ως 30 λεπτα μετα το φαγητο. μηπως η κοπροφαγια της ειναι ψυχαναγκασμος? τυπου, δεν κανει ολα της τα κακα οταν πρεπει και κραταει λιγα για να τα κανει και να τα φαει, η επειδη της λειπουνε θρεπτικες ουσιες η επειδη βαριεται?
 


Aristo

Member
2 Ιουλίου 2020
16
4
48
Εγω κατι που θελω να ρωτησω, χωρις να εχω τρομερη εμπειρια απο κουταβια.... μου ακουγεται λιγο παραξενο το οτι ενω ξερει και ειδοποιει οταν θελει κακα η τσισα, λες οτι οταν δεν εισαι μαζι της, τα κανει και τα τρωει.... δηλαδη κανει τα φυσιολογικα κακα τις φυσιολογικες φορες οταν σε ειδοποιει, και μετα ξερω γω απο μιση/μια ωρα εαν την αφησεις για 1 λεπτο μονη θα ξανακανει για να τα φαει? τοσο πολυ χεζουν τα κουταβια? οκ ξερω οτι τρωνε πολυ, ειδικα το δικο σου που ειναι και γιγαντακι, αλλα τοσα πολλα κακα? μηπως πραγματικα δεν της καθεται καθολου καλα ουτε αυτη η τροφη? αμα οτι τρωει το βγαζει, δεν παιρνει καθολου βιταμινες και θρεπτικα στοιχεια. εγω ξερω ειναι φυσιολογικο να τα κανουν απο 1 ως 5 φορες την μερα, συνηθως τα κανουν γυρω στις 2-3 φορες, απο 10 ως 30 λεπτα μετα το φαγητο. μηπως η κοπροφαγια της ειναι ψυχαναγκασμος? τυπου, δεν κανει ολα της τα κακα οταν πρεπει και κραταει λιγα για να τα κανει και να τα φαει, η επειδη της λειπουνε θρεπτικες ουσιες η επειδη βαριεται?
Ναι φιλε μου, χ@ζει ανελεητα ! 4-5 φορες !
Δεν μπορω να κατηγορησω ομως την τροφη γιατι μεγαλωνει κανονικα, παχαινει και αναπτυσεται σουπερ ! οπότε.....
Εχει τυχει να αφοδευσει να μεινω ησυχος οτι αφου μολις εκανε σιγα μην ξανα κανει αμεσως και την αφηνω στον κηπο να παιξει λίγο και εγω επιτελους να κανω καμια δουλεια χωρις να την εχω μαζι και γυριζω μετα απο 10 λεπτα και ξερογλύφεται.... λες και περιμενει να φυγουμε για να το κανει... τι να πω...
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Μην κατηγορείς το κουτάβι.
Το ζώο είναι ακόμα μωρό δεν ξέρει ντιπ.

Αυτό που πρέπει να κάνεις εσύ είναι όταν αφοδεύει το ζώο να μαζεύεις όμορφα και ωραία χωρίς κυνηγητό τα κόπρανα.

Αν το κάνεις αυτό μπορείς να συνεχίσεις την ζωή σου.

Αυτές τις φορές που την αφήνεις ανεξέλεγκτα στον κήπο πρέπει να την επιτηρείς. Σιγά 5-10 λεπτά είναι και θα χέσει το ζώο. Αφού σου έρχεται στο 10λεπτο ξερογλύφοντας σημαίνει ότι την επόμενη φορά μόλις την αφήσεις στο κήπο περίμενε 5-10 λεπτά μαζί της, μάζεψε τα σκατά της και μετά κάνε τις δουλειές σου...
It's so simple...μερικές φορές αν αφιερώσεις λίγο χρόνο στο να παρατηρήσεις δεν βλάπτει, σε σώζει από πολλά πράγματα...

Όσες περισσότερες φορές της μαζέψεις τα σκατά είναι προς όφελος σου.
Τις φορές που είσαι στην δουλειά ας είναι, δνε μπορείς να κάνεις και πολλά, αν και ο περιορισμός σε μικρό χώρο θα καθυστερήσεις την αφόδευση διότι ο σκύλος που δεν κινείται δεν ενεργείται κιόλας.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
940
27
Θα μπορουσες να μας πεις ποια τροφη τρωει?
Τα κανει 4-5 φορες μετα απο ειδοποιηση, και αλλες τοσες οταν δεν την κοιτας, η 4-5 φορες συνολικα την μερα? Αμα τα κανει 4-5 κανονικα και αλλες 2-3 ξερω γω οταν δεν την κοιτας, τοτε υπαρχει θεμα πιστευω. Κατι δεν της καθεται καλα. Το οτι μεγαλωνει και παχαινει δεν παει να πει απαραιτητα οτι παιρνει ο,τι χρειαζεται απτην τροφη της, και εμενα το αλλο μου σκυλι που ηταν σε "ιατρικη" διαιτα ειχε παχυνει αλλα επειδη αυτες οι διαιτες ειναι για τα μπαζα, εκανε συνεχεια ενα βουνο διαρροια.... και τοσα σκυλια που τα ταιζουνε μακαρονια και μεζεκληκια καθε μερα μια χαρα θα παχυνουν, αλλα μεσα τους θα επικρατει ενα χαος
 


Aristo

Member
2 Ιουλίου 2020
16
4
48
Μην κατηγορείς το κουτάβι.
Το ζώο είναι ακόμα μωρό δεν ξέρει ντιπ.

Αυτό που πρέπει να κάνεις εσύ είναι όταν αφοδεύει το ζώο να μαζεύεις όμορφα και ωραία χωρίς κυνηγητό τα κόπρανα.

Αν το κάνεις αυτό μπορείς να συνεχίσεις την ζωή σου.

Αυτές τις φορές που την αφήνεις ανεξέλεγκτα στον κήπο πρέπει να την επιτηρείς. Σιγά 5-10 λεπτά είναι και θα χέσει το ζώο. Αφού σου έρχεται στο 10λεπτο ξερογλύφοντας σημαίνει ότι την επόμενη φορά μόλις την αφήσεις στο κήπο περίμενε 5-10 λεπτά μαζί της, μάζεψε τα σκατά της και μετά κάνε τις δουλειές σου...
It's so simple...μερικές φορές αν αφιερώσεις λίγο χρόνο στο να παρατηρήσεις δεν βλάπτει, σε σώζει από πολλά πράγματα...

Όσες περισσότερες φορές της μαζέψεις τα σκατά είναι προς όφελος σου.
Τις φορές που είσαι στην δουλειά ας είναι, δνε μπορείς να κάνεις και πολλά, αν και ο περιορισμός σε μικρό χώρο θα καθυστερήσεις την αφόδευση διότι ο σκύλος που δεν κινείται δεν ενεργείται κιόλας.
Φιλε Στελιο, ποιος σου ειπε οτι κατηγορω το κουταβι ? Αυτο ακριβως κανω... τα κανει, την επιβραβευω, τα μαζευω αδιακοπα και χωρις νευρα και κακιες και ολα οκ
Το προβλημα που αναφερω επαναλαμβανω, ειναι ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΑΦΗΝΩ ΜΟΝΗ ! Δεν γινεται και δεν ειναι και φυσιολογικο για εναν σκυλο να ειναι καποιος μπαστακας συνεχεια μαζ της ! Στο παιχνιδι, στο τρεξιμο, κοκ Δεν ειναι καλο και για τον χαρακτηρα της να ανεξαρτητοποιηθει, να διαμορφωθει ο χαρακτηρας της, απο την αλλη πλευρα δεν γινεται και για εμας πρακτικα να ειμαστε η ουρα της, καποια στιγμη η καραντινα θα τελειωσει, θα αρχισουν οι δραστηριοτητες μας ξανα... τι θα γινει ?
αυτα...
 
  • Like
Reactions: TheBestBoi


Aristo

Member
2 Ιουλίου 2020
16
4
48
Θα μπορουσες να μας πεις ποια τροφη τρωει?
Τα κανει 4-5 φορες μετα απο ειδοποιηση, και αλλες τοσες οταν δεν την κοιτας, η 4-5 φορες συνολικα την μερα? Αμα τα κανει 4-5 κανονικα και αλλες 2-3 ξερω γω οταν δεν την κοιτας, τοτε υπαρχει θεμα πιστευω. Κατι δεν της καθεται καλα. Το οτι μεγαλωνει και παχαινει δεν παει να πει απαραιτητα οτι παιρνει ο,τι χρειαζεται απτην τροφη της, και εμενα το αλλο μου σκυλι που ηταν σε "ιατρικη" διαιτα ειχε παχυνει αλλα επειδη αυτες οι διαιτες ειναι για τα μπαζα, εκανε συνεχεια ενα βουνο διαρροια.... και τοσα σκυλια που τα ταιζουνε μακαρονια και μεζεκληκια καθε μερα μια χαρα θα παχυνουν, αλλα μεσα τους θα επικρατει ενα χαος
Ξεκινησα με του εκτροφεα που δεν ηξερα τι ειναι, εκανα σιγα σιγα mix με δικια μου, orijein, μετα παλι σιγα σιγα mix με essential και τωρα παλι σιγα σιγα παλι mix με brit και εδω εχουμε μεινει... Στην συμεριφορα της δεν εχει αλλαξει κατι σε ολο αυτο....

Οχι φιλε μου, 4-5 φορες μας ειδοποιει ή ειναι μετα το φαγητο και σπάνια που την έχουμε "εμπιστευτει" μεσα σε αυτον τον μηνα, 3-4 φορες εχει μεινει μονη και τα τρωει! (μια απο αυτες τις φορες ηταν προχτες) Αυτο ελειπε να κανει 4-5 φορες μπροστα μας και αλλες τοσες απο πισω μας... Οχι!Εξ αλλου οπως ειπα, δεν την αφηνουμε λεπτο απο τα ματια μας !
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf