ΚΟΥΤΑΒΙ ΑΔΕΣΠΟΤΟ ΜΕ ΣΠΑΣΜΕΝΟ ΠΟΔΙ!!!


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
Καλησπερα,εχθες ημουν στην χαλκιδα με τον Αδη κ μας πλησιασε μια σκυλα με τα δυο τις κουταβια.
τα κουταβια ειναι περιπου 3-4μηνων κ το ενα εκ των δυο πιθανοτατα εχει χτυπηθει απο αυτοκινητο στο μπροστινο του ποδι κ ειναι σπασμενο.
δεν μπορει να πατησει καθολου το ποδι του κατω κ φαινεται οτι εχει περασει καιρος απ την ημερα του ατυχηματος διοτι οταν το ψιλαφιζα δεν πονουσε καθολου.
σκεφτομουν οτι θα μπορουσα να αναλαβω την αναρρωση του κουταβιου αλλα οχι κ τα εξοδα της επεμβασης διοτι τα ποσα που ζητουν ειναι τραγικα!
εχεται καθολου υποψην σας αν αναλαμβανει καποια φιλοζωικη τετοιου ειδους επεμβασεις η κατι αλλο που θα μπορουσα να κανω?
ευχαριστω!
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Yποτίθεται οτι ο Δήμος Αθηναίων δίνει κάθε χρόνο μισό εκατομύριο σε κάποιον για να κάνει ακριβώς αυτό (μόνο τα άρρωστα περιθάλπτουν.... τα υπόλοιπα τα στειρώνουν και τα ξαναπάνε πίσω). Ποιός πήρε το κονδύλι πέρυσι δεν έχω ιδέα, αλλά υποθέτω οτι μπορούμε να μάθουμε..... Πάντως βγάλε καμιά φωτο και κυκλοφόρησέ το το θέμα και βλέπεις αν κάποιο σωματείο μπορεί να βοηθήσει.... εκεί στη Χαλκίδα δεν έχει κανένα??
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
δεν ξερω αν εχει στην χαλκιδα θα προσπαθησω να βρω.ειναι πολυ κριμα το κουταβι γιατι δεν θα μπορεσει να επιβιωσει με τετοιο ποδι...κ ειναι ολα πανεμορφα σκυλια.
εχουν βρει καταφυγιο σε ενα οικοπεδο που ειναι πανω σε εναν παραλιακο δρομο κ ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα ξαναχτυπηθει....
οτι μπορουμε να μαθουμε παντως καλο θα ειναι!
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
το ενα εκ των δυο πιθανοτατα εχει χτυπηθει απο αυτοκινητο στο μπροστινο του ποδι κ ειναι σπασμενο.
δεν μπορει να πατησει καθολου το ποδι του κατω κ φαινεται οτι εχει περασει καιρος απ την ημερα του ατυχηματος διοτι οταν το ψιλαφιζα δεν πονουσε καθολου.
Πέρασα τα ίδια με τη Ντάλια (αδέσποτη κουτάβα απ' το Ίλιον αν θυμάσαι). Αν δεν σκούζει το κουτάβι, το πόδι του πιθανόν δεν είναι σπασμένο. Η Ντάλια δεν το πατούσε, κούτσαινε και το πόδι είχε γίνει τούμπανο από το πρήξιμο. Την πήγα σε κτηνίατρο, η οποία της έκανε παυσίπονη ένεση (δεν ξέρω ακριβώς) και αποπαρασίτωση (να 'ναι καλά η γυναίκα). Μου είπε να της δώσω για λίγες μέρες metaxam και vetrimoxin και μάλιστα μου έδωσε τα φάρμακα. Μου χρέωσε ΜΟΝΟ τα φάρμακα - κόστος 10 ευρώ. Σε περίπτωση που δεν βελτιωνόταν η κατάσταση μέσα σε 2-3 μέρες έπρεπε να την πάω για ακτινογραφία. Ωστόσο η κουτάβα έγινε καλά. Αποδείχτηκε ότι το πόδι, αν και φαινόταν σπασμένο, είχε απλά χτυπήσει κάπου. Δοκίμασε να δει το κουτάβι ένας γιατρός να σου πει γνώμη :)
Καλή τύχη!
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
ειναι σχεδον βεβαιο οτι ειναι σπασμενο,το ποδι κρεμεται κ μπορεις να ψιλαφισεις το κοκκαλο που πεταει....προσπαθω να δω τι μπορω να κανω με τις φιλοζωικες αλλα....
 


roi

Well-Known Member
1 Ιουνίου 2009
56
0
Αθήνα - Παλλήνη
Πήγαινε το σε κάποιον κτηνίατρο, υπάρχουν κάποιοι που πέρνουν τα μισά άν το σκυλί είναι αδέσποτο. Εξήγησε οτι το βρήκες στον δρόμο ρώτησε τους αν μπορούν να κάνουν κάτι, ίσως να πληρώσεις μόνο τα υλικά.
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
θα επικοιμωνισω αυριο το πρωι με εναν κτηνιατρο που αναλαμβανει τα ορθοπεδικα του ΚΑΖ.ελπιζω να καταφερουμε κατι...
 




despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
τηλεφωνησα στο καταφυγιο κ με παρεπεμψαν σε εναν κτηνιατρο με τον οποιο δεν εχω επικοινωνισει ακομα,αλλα οπου να ναι θα το κανω.
 






despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
παιδια δωρον αδωρο μου φαινεται η ολη κατασταση αφου επικοινωνισα με τον γιατρο μου ειπε οτι θα πρεπει να συνεννοηθει με το καταφυφιο διοτι ειναι πολυ δυσκολο να αναλαβει το κουταβι χωρις πληρωμη κ κατι τετοια...αυριο θα δουμε....
 


roi

Well-Known Member
1 Ιουνίου 2009
56
0
Αθήνα - Παλλήνη
Δέσποινα, βρήκες καμία άκρη με τουυς γιατρούς,

ήξερα μια κλινική/ιατρείο κάπου στον ρέντη που έκανε καλές τιμές για αδέσποτα, να θες να ψάξω για κάποιο τηλεφωνο.
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
ευχαριστω παιδια αλλα το κουταβι δεν ειναι πια εκει,μακαρι να το πηραν καποιοι....
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU