Κάνει την αναγκη του όπου βρεί...


admin

Administrator
Staff member
21 Ιουλίου 2005
2.181
930
Cristina Ο σκυλάκος μου (Άπας το όνομα αυτού) είναι απίστευτα γλυκός και καλός.
Υπάρχει ένα μεγάλο πρόβλημα όμως..... κάνει την ανάγκη του όπου βρει
Χτές τον πήγα μπροστά στα ....κατρουλία του, του ψιλοφώναξα και μετά τον έβαλα εκεί που πρέπει να πηγαίνει...
Το αποτέλεσμα? Τα πήρε τρελλά και μου κράταγε μούτρα! Δεν το πιστευα! Όυτε να τον χαιδεψω δεν με αφηνε για 2 ώρες!
ΠΩΣ ΘΑ ΤΟΝ ΜΑΘΩ??????
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
609
2
Athens
Cristina μην περιμένεις το μικρό σου κουταβάκι με την μια να ξέρει που πρέπει να κάνη την ανάγκη του. Με τις πολλές λέξης που να καταλάβει τι του εξηγείς ?
Ένας καλός τρόπος για να του μάθεις που είναι «τουαλέτα» όταν πάτε βόλτα (δεν ξέρω αν έχει τελειώσει τα εμβόλια του και πάτε έξω) μόλις κάνει κάποια ανάγει πρέπει να το βράβευσης – με κάποια λιχουδιά και γλυκά λόγια, να καταλάβει ότι τον συμφέρει να κάνη το πιπί όταν βγαίνει βόλτα και τον περιμένει πάντα κάτι ευχάριστο μετά από αυτό. Μετά που να ξυπνήσει, μετά που να φάει κάλο είναι να το βγάλεις έξω για πιπί και να το βραβεύσεις.
Μην πανικοβάλλεσαι, όλη λίγο-πόλη περνάμε από τέτοιες φάσης με τα μικρούλια μας, θέλει απλός υπομονή, όταν το σκυλάκι σου να μεγαλώσει λίγο σιγά σιγά να καταλάβει ότι ο χώρος που μένει πρέπει να είναι καθαρός.
Εγώ μέχρι τώρα από συνήθεια λέω στα σκυλιά μου bravo bravo όταν κάνουνε την ανάγει τους στην βόλτα :wink: .
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.179
1.000.000.018
ATHENS
στο κουταβι σου οπως και στο καθε κουταβι...μονο αρνητικα αποτελεσματα μπορει να εχει μια τετοια συμπεριφορα....
πιστευω οτι η υπομονη και η επιμονη ειναι η βασικη προυποθεση ..στην συγκεκριμενη...προσπαθεια ...για "καθαριοτητα"


ενα κουταβι κοιμαται τις περισσοτερες ωρες της ημερας....οταν ξυπναει...παιζει.....και φυσικα...τρωει 4-5 φορες καθημερινα....εχοντας υποψιν σου αυτα θα μπορεσεις να αποκτησεις κατα καποιο τροπο "ελεγχο" στις "αναγκες" του......μιας και συνηθως μετα απο τις παραπανω ενεργειες δημιουργειται η αναγκη για ουρηση...

βασικη προυποθεση ...να υπαρχει συγκεκριμενη ωρα που θα τρωει το κουταβι...και φυσικα και συ να εισαι σε εγρηγορση μετα απο τον υπνο του η το παιχνιδι του....
θα τον παρεις αγκαλια ..η θα τον οδηγησεις στο μερος που εσυ εχεις επιλεξη...εννοειται οτι παντα θα ειναι το ιδιο μερος...και εννοειται οτι θα επιβραβευσης το θετικο αποτελεσμα....με λογια(βρες μια προταση και λεγεται την καθε φορα που "τα κανει"εκει...) αλλα και με πραξεις..(ενα χαδι..μια λιχουδια..)

την villeda μην την κρυψεις :D θα σου χρειαστει ακομα για καιρο...υπομονη ....επιμονη ...μονο επιβραβευση στο θετικο αποτελεσμα...και αδιαφορια στο αρνητικο...
καλη επιτυχια :D
 


S

SwkDoG

Guest
Τι να πω εγώ τώρα?!!...Μόνο ότι είμαι περήφανος για τα εώς τώρα μέλη του φόρουμ!!... :D :D

Όπως είπαν και η magi και ο oscar υπομονή και επιμονή.
Είναι ακόμα μικρό για να έχεις μεγάλες απαιτήσεις αλλά αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να σταματήσεις να προσπαθείς.

Μη το μαλώνεις με κανέναν τρόπο όταν του "ξεφεύγουν" σε λάθος μέρος,δεν ωφελεί σε τίποτα.Απλά να αδιαφορείς και να τα καθαρίζεις χωρίς να δίνεις σημασία στο σκύλο.
Αντίθετα όταν "τα κάνει" εκεί που πρέπει θα χαίρεσε και θα τον επιβραβεύεις.

Συνέχισε την καλή δουλειά!!... :)
 


Cristina

Active Member
9 Ιουνίου 2006
34
0
Πες το ψέματα για την vileda.... έχω λιώσει στο σφουγγάρισμα αυτές τις μέρες, αλλά χαλάλι του!

Θα προσπαθήσω όπως μου είπατε εσείς και ο Θεός, βοηθός!

Ευχαριστώ ακόμα μία φορα :)
 


stavstath

Member
5 Ιουλίου 2006
12
0
λίγη υπομονή ακόμα!

Εμένα έμαθε σε λίγες μέρες μόνο γιατί όταν δεν μπορούσα να τον επιβλέπω τον είχα περιορισμένο σε ένα δωμάτιο μόνο, με μια πάνα στο ίδιο σημείο πάντα και απο την πρώτη φορά που τον οδήγησα εκεί πήγαινε κατευθείαν.Οταν τον είχα μαζί μου σε άλλο δωμάτιο όμως είχαμε καποια ατυχηματακια και τον διεκοπτα κ τον παρακινούσα να πάμε μαζί στο δωμάτιο που ήταν η πάνα.Αλλά τώρα πια(3 μηνών)όπου κ να είναι μες στο σπίτι και του έρθει να κάνει την ανάγκη του τρέχει στη βεράντα που έχω τοποθετήσει την πάνα.Από δευτέρα όμως που θα ολοκληρώσει τα εμβόλια του και θα μπορούμε να βγαίνουμε βολτες νομίζω οτι θα αρχίσει η ταλαιπωρία και πρέπει να μάθει απο την αρχή πάλι να λερώνει μόνο στο δρόμο!Σίγουρα θα σας γράψω για βοήθεια τότε!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.608
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3