Κίνδυνοι απο την κατανάλωση ωμού κρέατος


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
βασικά όσον αφορά στα κόκκαλα θα εξακολουθήσω να τους δίνω. εξάλλου δεν τα δίνω και κάθε μέρα. μια φορά στο τόσο για να καθαρίζουν τα δόντια τους. απλώς πια δεν θα τα βράζω πολύ ώρα. θ'ακολουθήσω αυτό που διάβασα παραπάνω. όχι εντελώς ωμά, αλλά ζεματισμένα.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Εμένα για τα ωμά κόκαλα (ζεματισμένα 5 λεπτά) για τον καθαρισμό των δοντιών ήταν (κ οι δύο μου κτηνίατροι βασικά) 100% σύμφωνοι...

Τα υπόλοιπα τα βρήκα αρκετά ενδιαφέροντα πάντως. Εγώ προσωπικά δε θα εδινα ωμή τροφή στο σκύλο μου (η λώρα ''τα βγάζει'' όταν γευτεί αιματάκι, είπαμε, είναι πριγκιπέσσα :p), οπότε συνεχίζουμε με μαγειρευτά και ξηρά όπως κάνουμε κοντά 4 χρόνια τώρα.
Λέξη προς λέξη κα για εμένα.. σε οτι είπε η Νατάσα!!
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
πιστεύω πως με τον νέο δικό του τίτλο ,το θέμα πήρε την μορφή που του αρμόζει
και το θέμα της Skylakos και της δικής της αλλαγής ξανακέρδισε τον χώρο του!
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
ψάχνω λίγο εδώ κι εκεί και απορώ αν κάποιος ξέρει υπευθυνα αν όντως

το σάλιο του σκύλου είναι όξινο και περιέχει lysozyme* η οποία έχει βακτηριοκτόνες ιδιότητες(του ανθρώπου είναι αλκαλικό όπως και τα δάκρυα)
ο σκύλος χωνευει με υδροχλωρικό οξύ όπως και ο άνθρωπος αλλά ο σκύλος εκκρίνει δεκαπλάσια ποσότητα (Ph γαστρικών υγρών σκύλου 1-Ph ανθρώπου 4 και)
τα έντερα του σκύλου είναι πολύ κοντά συγκριτικά με του ανθρώπου (20-80 cm σκύλος/150cm άνθρωπος)
τα ούρα του είναι κι αυτά όξινα (ενώ του ανθρώπου λόγο αμμωνίας είναι αλκαλικά)

και αν όλα τα παραπάνω ισχύουν , το όξινο περιβάλλον αν καταλαβαίνω σωστά ,και ειδικά το υδροχλωρικό οξύ είναι βιοκτόνα και φυσιολογικά καθαρίζουν όλους τους μικροοργανισμούς που μπορεί να προσπαθούν να εισέρθουν μέσω του στόματος
-αλλά και μέσω των ούρων καθαρίζει η περιοχή των γεννητικών οργάνων


* http://en.wikipedia.org/wiki/Lysozyme λίνκ μόνο για βιολόγους που εξηγεί την δράση της ουσίας αυτής όπου αναφέρει και την δράση του κατά της σαλμονέλας ειδικά αλλά και του Colli (μάλιστα αναφέρει ότι βρίσκεται και σε ανθρώπινα εκκρίματα όπως σάλιο δάκρυα κλπ)
 
Last edited:


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
Βαγγελη,επετρεψε μου μια πραγματικα καλο προαιρετη (ολα παρεξηγουνται πλεον στο φορουμ) προτροπη.

μην στηριζεσαι πολλες φορες στην Wikipedia.(δεν ειναι καθαρα επιστημονικη πηγη,δεν ειναι πραγματικη (Online) εγκυκλοπαιδεια,αλλα τοπος που ο οποιοσδηποτε μπορει να ανεβασει το οτιδηποτε.)

*
με συγχωρειτε για την offtopic παρεμβαση μου.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
πολύ σωστή παρατήρηση-την προσυπογράφω!!!
τα υπόλοιπα που γράφω τα βρήκα σε διάφορα site και προσπαθησα αποφύγω site σχετικά με barf για να είμαι σίγουρος ότι δεν είναι ευφυολογήματα clan members της barf
το Link για την Lysozyme το έβαλα γιατί δεν ξέρω πως λέγεται στα Ελληνικά και αν δείς τα references του στην Wiki είναι ΟΚ

και γενικά με την Wiki κοιτάμε πάντα references
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
για τον μίστερ Ζόνγκ!!!!!!!!!

και ζητώ και την συνδρομή ειδικών αν είδες-γιατί ποτέ δεν ξέρεις..........
εμένα οι γνώσεις μου είναι πιό τεχνικές (περι χημείας) παρά επιστημονικές (περι βιολογίας)
αλλά το υδροχλωρικό το ξέρω πολύ καλά-μπορείς να πείς ότι το έχω φάει με .......την αντλία :lol:
γενικά το χλώριο είναι "φονικό"
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Λυσοζύμη λέγεται στα ελληνικά..και ναι υπάρχει στον ανθρώπινο οργανισμό και δρά ως φυσικό αντιβακτηριδιακό χωρίς όμως να εξαλείφει τον κίνδυνο της σαλμονέλας και του E.Coli... ;)
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
πάντως στην προσοχή μου έχουν πέσει περιστατικά σαλμονέλας στους ανθρώπους κυρίως σε ασθενείς στα νοσοκομεία (που προφανώς έχουν μειωμένο ανοσοποιητικό απο τις επιστημονικές αντιβιώσεις)

όντως στο άρθρο της wiki δεν έχει reference για το θέμα καταπολέμησης των δύο αυτών παθογόνων
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Εγώ μια ζωή τα σκυλιά μου τα ταΐζω ξηρά τροφή. Δεν είχαν ποτέ κάποιο πρόβλημα οργανικό που να σχετίζεται με τη διατροφή τους. Μεζεδάκια από ωμό κρέας πάντα τσιμπούσαν που και που αλλά μέχρι εκεί. Τώρα βλέπω πως υπάρχει ρεύμα ωμοφαγίας και στα σκυλιά. Θα μπορούσε κάποιος να δώσει κάποια παραδείγματα τι περιλαμβάνει ένα τέτοιο μενού σκύλου; Για τι κομμάτια κρέας μιλάμε, από τι ζώο και αν συνοδεύεται και από ωμά λαχανικά η όχι. Ευχαριστώ.