Καθάρισμα αυτιων,πως;;;


Feniapap

Well-Known Member
17 Απριλίου 2014
55
18
32
Καλησπέρα!!!εχω μια απορία..πως καθαρίζουμε τα αφτακια των μικρών μας;;;έκανα search αλλά δεν μου βρήκε κάτι
 




Feniapap

Well-Known Member
17 Απριλίου 2014
55
18
32
Πρέπει να το αναλαμβάνει ο Κτηνιατρος ή μπορώ να το κάνω κ Μονη μου;;;
 


rodriguez

Well-Known Member
5 Απριλίου 2013
329
111
Ανω Γλυφάδα
εντάξει δεν μπορεί να πηγαίνεις στο κτηνίατρο να του καθαρίζεις τα αυτιά κάθε βδομάδα, απλά θέλω να πώ τον συμβουλεύσαι και όποτε πηγαίνεις τους κάνει ένα έλεγχο:)
το epi-otic το βρίσκεις δεν είναι ακριβό.
 


Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
Πρέπει να το αναλαμβάνει ο Κτηνιατρος ή μπορώ να το κάνω κ Μονη μου;;;
Εγω παντως στα δικα μου τα σκυλια, τα κανω μονος μου.
Είναι πολύ ευκολο αλλα αν νιώθεις ότι δε μπορεις η οτιδήποτε ζητησε από τον κτηνιατρο να το αναλαβει.
 


Feniapap

Well-Known Member
17 Απριλίου 2014
55
18
32
Οκκκκκ νιώθω μια ανασφάλεια αλλά την επόμενη φορά που θα πάω κτηνίατρο θα του πω να μου δείξει για να το συνηθίσω..και κάθε ποτε πρέπει;;;
 


rodriguez

Well-Known Member
5 Απριλίου 2013
329
111
Ανω Γλυφάδα
ανάλογα άμα παίζει ο σκύλος σε χώματα θέλει πιο συχνά, πάντως μια φορά τη βδομάδα καλά είναι.
δεν είναι δύσκολο βάζεις epi otic και καθαρίζεις με αποστειρωμένη γάζα μετά τινάζεται και ο σκύλος και τέλος. πάντως καλό είναι να συμβουλευτείς τον κτηνιάτρο και να τα ελέγχει αν ειναι εντάξει.
 


D

Deleted member 14614

Guest
Σαν διαδικασία είναι πολύ απλή, μην ανησυχείς. Το μόνο πρόβλημα είναι να κάτσει ήσυχος ο σκύλος όταν ρίχνεις το υγρό. Εγώ εφευρίσκω κάθε φορά και διαφορετική λαβή για να τον ακινητοποιήσω! χαχα
Μετά, όμως, όπως πολύ σωστά λέει και το video, κάθεται και απολαμβάνει όταν τον καθαρίζεις.
Γνώμη μου, πάντως, να μην το παρακάνεις με συνεχείς καθαρισμούς.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Αν ο σκυλος σου παιζει σε χωματα κτλπ μια φορα στις 10-12μερες, αν ειναι σπιτι-βολτα-σπιτι μια φορα στις 20μερες ειναι υπερ αρκετο. Η διαδικασια ειναι απλη οπως φαινεται στο βιντεο.
 


Feniapap

Well-Known Member
17 Απριλίου 2014
55
18
32
Οκ:)ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις...είναι σκυλάκι σπιτιού και είναι σπίτι-βόλτα-σπίτι -βόλτα...οπότε δεν έχει και τρελή επαφή με χώματα κλπ ..:)))
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Να συμπληρώσω μόνο οτι οσοι εχουμε μακρυτριχα, να παρακολουθουμε και αν βγαίνουν τριχες μεσα στον ακουστικό πόρο και να τις ξεριζώνουμε (είτε με το χέρι ειτε με τσιμπηδάκι -πανευκολο και δεν πονάει και το σκυλι).
Βοηθά στην καλή υγιεινη του αυτιου και προστατευει από την ωτιτιδα!
 


Th4nos

Well-Known Member
14 Ιουλίου 2013
113
51
thessaloniki
Αν ο σκυλος σου παιζει σε χωματα κτλπ μια φορα στις 10-12μερες, αν ειναι σπιτι-βολτα-σπιτι μια φορα στις 20μερες ειναι υπερ αρκετο. Η διαδικασια ειναι απλη οπως φαινεται στο βιντεο.
Νομίζω πως συμφωνώ.Κάθε βδομάδα είναι υπερβολή και μπορεί να δημιουργήσεις άθελά σου κάποιο πρόβλημα!
 


leonzoump

Active Member
15 Μαϊου 2014
29
30
52
Aμα περάσουμε με υγρό την γάζα και καθαρίσουμε τα αφτιά είναι σωστότερο??η πρέπει να ρίξουμε το υγρό απευθίας στο αφτi μέσα?? και αν πέσει μεγάλη ποσότητα ????μήπως του κάνουμε κακό?? καλύτερα λέτε να το αφήσω για τον κτηνίατρο??
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.648
7.754
Οι οδηγίες του epiotic λένε απευθείας το υγρό να πέσει μέσα στο αφτί, αφήνουμε μετά τον σκύλο να τιναχτεί (αν γίνει σε εσωτερικό χώρο έχουμε ντύσει πρώτα με καλύμματα τα πάντα :p ) και μετά σκουπίζουμε το εσωτερικό του αφτιού. Δεν υπάρχει φόβος να πέσει παραπάνω.
Εγώ ωστόσο αυτό που κάνω είναι να βάζω σε ένα δίσκο ντεμακιάζ (από βαμβάκι είναι) epiotic και να καθαρίζω μετά.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Το υγρο εξατμίζεται πολύ γρηγορα, οποτε και περισσότερο να πέσει θα φύγει με το τίναγμα και την εξάτμιση. Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.
Με τη γάζα βρεγμένη δεν θα κανεις δουλειά γιατι λόγω μιας γωνίας κλειστής στον ακουστικό πόρο, δεν θα φτάσεις βαθια!
 


leonzoump

Active Member
15 Μαϊου 2014
29
30
52
Eυχαριστώ πολύ παιδιά κατάλαβα εύκολο ακούγεται θα το δοκιμάσω
 


Th4nos

Well-Known Member
14 Ιουλίου 2013
113
51
thessaloniki
Οταν του έβαζα surolan ,επειδή η πυκνότητά του δεν είναι σαν αυτή του νερού πχ,ήταν αρκετά πιο παχύρευστο, είχα την περιέργεια πως γίνεται 2 σταγόνες να καλύψουν όλο το αυτί.Η κτηνίατρος μου είχε πει,ότι βάζεις,κλείνεις το αυτάκι του σκύλου και κάνεις απαλές κινήσεις.Μετά ο σκύλος από μόνος του με τα τινάγματα θα βοηθήσει στο να προχωρήσει το υγρό.Για epiotic δεν γνωρίζω,δεν έχω χρησιμοποιήσει ακόμη,αν και λογικά η ίδια διαδικασία θα είναι.
Πάντως δεν βάζουμε χέρι ή κάτι άλλο μέσα στο αυτάκι του σκύλου.Νόμος.Μιλάω από εμπειρία !
Ευχαριστώ :)
 
  • Like
Reactions: leonzoump


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Έχω να καθαρίσω τα αυτιά του Ρας πάνω από εξάμηνο και κάθε μήνα που πάμε στην κτηνίατρο για την αμπούλα μας του ρίχνει μια ματία και στα αυτιά εκτός των άλλων. Δεν έχει προκύψει κανένα πρόβλημα ούτε περίσσεια κυψελίδας. Από τότε, μάλιστα που σταμάτησα το epiotic δεν βλέπω να σχηματίζεται κάπου κερί. Εμπειρικά λοιπόν έχω καταλήξει ότι αν δεν υπάρχει λόγος για καθαρισμό δεν κάνω. Όπως θα έλεγαν και στο χωριό μου "if it's working why fix it?"
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli and Th4nos


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ολικός καθαρισμός:
Γέμισμα όλου του αυτιού με EpiOtic, μαλάξεις και τίναγμα!
Ολικός καθαρισμός(Epiotic) + Αγωγή(Surolan, Easotic, Otomax, Aurizon κτλ):
Γέμισμα όλου του αυτιού με Epiotic, μαλάξεις, τίναγμα, γάζα*, καθάρισμα μέχρι εκεί που μπορείτε με κινήσεις που ωθούν προς τα έξω το κερί και όχι προς τα μέσα. Έπειτα σεβαστή ποσότητα της αγωγής όσο πιο βαθιά μπορείτε, μαλάξεις με τάση προς τα μέσα του ακουστικού πόρου και τίναγμα για να απλωθεί παντού!

*Γάζα φαρμακείου αποστειρωμένη ή μη!Πολλοί χρησιμοποιούν βαμβάκι ντεμακιγιάζ που είναι στρογγυλό και εύκολα...διαχειρίσιμο!Αποφύγετε το κλασικό βαμβάκι γιατί ξεφτάει εύκολα και πολλές φορές μπορεί να σκαλώσουν ίνες μέσα στο αυτί!
 
  • Like
Reactions: Noa


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.122
Μηνύματα
895.913
Μέλη
19.937
Νεότερο μέλος
Spotlight