Καθαρισμός Αυτιών


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Πήραμε ένα υγρό για τον καθαρισμό των αυτιών (το ένα χρειάζεται λίγο) αλλά ο μικρός δεν κάθεται με τπτ. Μόλις πέσει μια σταγόνα μέσα στο αυτί, τινάζει το κεφάλι του και δε μας αφήνει να κάνουμε τίποτα.

Γενικά δεν έχουμε προβλήματα με βούρτσισμα (το απολαμβάνει), εμβόλια (αδιαφορεί τελείως) ή κάτι άλλο.....

Τι μπορούμε να κάνουμε; Υπάρχει άλλος τρόπος;
 


Panos0685

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2008
490
1
42
Anthousa Athens
Θελει δυναμη κ πιεση νομιζω...εγω που ειχα αντιστοιχο προβλημα οταν της το εβαζε ο κτηνιατρος καθοταν μια χαρα ψαρωμενη.Εκανα την καρδια μου πετρα κ την κραταγα ετσι ωστε να μην μπορει να κουνηθει καθολου.Για μερικα δευτερολεπτα βεβαια.Της αρεσε δεν της αρεσε καθοτανε!:)
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.325
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
A... κάνω το εξής κόλπο, αλλά δεν ξέρω αν μπορεί να πιάσει στο σκύλο σου λόγω μεγέθους:
Κάθομαι σε μια καρέκλα, και τον βάζω όρθιο ανάμεσα στα γόνατά μου. Με τα γόνατα κρατάω τους ώμους του (τα μπροστινά του πόδια πάνω στα πόδια μου). Σ' αυτή τη θέση το κεφάλι του γέρνει προς τα πίσω και δεν έχει πολλά περιθώρια να κουνηθεί. Έχω έτσι τα χέρια ελεύθερα για να κρατάω το κεφάλι του, ώστε να μην υπάρχει καμία πιθανότητα να κουνηθεί.
Ακούγεται βασανιστήριο, αλλά κρατάει μόνο λίγα δευτερόλεπτα. Φαντάζομαι ότι θα είναι πιο δύσκολο με μεγαλόσωμο σκύλο, ίσως και όχι...
 


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
epiotic νομιζω εχω η καπως ετσι λεγεται εγω βρεχω το βαμβακι και το καθαριζω.
δεν του ριχνω σταγονες μηπως γιαυτο αντιδρα?
 




LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
εχει καποιο προβλημα στα αυτια ο σκυλακος?:confused:
εαν οχι ,δεν υπαρχει λογος να ριχνεις σταγονες νομιζω,με βαμβακι καθαρισμο εξωτερικο στο πτερυγιο και θα ειναι οκ........
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Εάν έχεις το Εpi-Otic, δεν υπάρχει πρόβλημα υπερδοσολογίας, οπότε μπορείς να ρίξεις άφοβα ακόμα και μεγάλη ποσότητα. Δοκίμασε να τον καβαλήσεις ακινωτοποιώντας τον με τα πόδια σου και κράτα του το κεφάλι, κάτω με το ένα χέρι και με το άλλο άνοιξε το πτερύγιο, αν μπορείς γύρισε το προς τα έξω και ρίξε το φάρμακο όσο πιο βαθιά γίνεται στο αυτί ώστε να ακόμα και αν τιναχτεί, μέρος του να έχει εισχωρήσει. Κάντου μασάζ μετά στο λοβό του αυτιού για την καλύτερη απορόφηση του φαρμάκου. Ακούγεται λίγο χάλια αλλά αν δεν έχεις βοήθεια και δεν κάθεται είναι και αυτή μία λύση.
 




kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Όχι γιατί το σκυλί θα τιναχτεί και θα το διώξει.

Καλό θα είναι να βρίσκεσαι σε εξωτερικό χώρο όταν γίνει ο καθαρισμός ;)
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
τοτε γιατι δεν βαζεις κι εσυ καθε μερα σταγονες για να εχεις καθαρα αυτια αφου κανει τοσο καλο?:D
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θα πρέπει να υποβάλεις το κουτάβι σε αυτήν την ταλαιπωρία στα καλά καθούμενα και μάλιστα από τη στιγμή που δεν συντρέχει λόγος υγείας. :confused:
Είναι δυνατόν να μην αντιδράσει το κουτάβι όταν ρίχνεις μέσα στα αφτιά του σταγόνες? Εδώ σε άνθρωπο το κάνεις και πετάγεται σαν ελατήριο, όχι στο ζώο!

Εμένα ο σκύλος μου κοντεύει 3 ετών και ποτέ δεν του καθάρισα τα αφτιά με αυτόν τον τρόπο. Μια φορά στις 15-20 ημέρες βάζω λίγες σταγόνες λοσιόν οινοπνεύματος σε ένα βαμβάκι και καθαρίζω με γρήγορες και σταθερές κινήσεις, για να μην ταλαιπωρώ το ζώο, τα πτερύγια των αφτιών του και πολύ προσεκτικά με μπατονετα όπου δεν μπορεί να φτάσει το βαμβάκι.
Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ το προϊόν που αναφέρεις. Τι δραστικές ουσίες περιέχει και ακριβώς κάνει στο αφτί του σκύλου?
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
To epi-otic? αυτό χρησιμοποιεί όμως ή μιλάμε για διαφορετικό καθαριστικό;
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Επειδή ο μικρός είναι ΜΟΥΡΓΟΣ ολκής και όπου βρει κήπο κυλιέται και κάνει τούμπες, έχει μπει λίγο χώμα στο αυτί προς το εσωτερικό και όχι έξω-έξω.

Ο γιατρός μου συνέστησε το epi-otic για να φύγει το χώμα από τον ακουστικό πόρο. Η διαδικασία πρέπει ιδεατά να είναι αυτή που περιγράφει η marcia πιο πριν.

Για αυτό και πρέπει να περάσει τη διαδικασία αυτή κάποιες φορές.
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
marcia τι σημασια εχει ποιο ειναι το προ'ι'ον?
πραγματικα....υπαρχει λογος διαρκους χρησεως?:confused:

δηλαδη οταν θα παθουν καμια ωτιτιδα καποτε τα σκυλια που οντως θα χρειαζεται αντιμετωπιση με σταγονες,φαρμακα κτλ.θα παρουμε επ'ωμου τα ψεκαστηρια για κανα χρονο?
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ το προϊόν που αναφέρεις. Τι δραστικές ουσίες περιέχει και ακριβώς κάνει στο αφτί του σκύλου?
Αναφερόμουν εδώ.
 




marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Το epi-otic είναι καθαριστικό για να απομακρύνεται το κερί από το αυτί του σκύλου. Επειδή ο δικός μου έπαθε δύο φορές ωτίτιδα, η κτηνίατρος μου το έδωσε για να του καθαρίζω δύο φορές την εβδομάδα τα αυτιά προληπτικά για να μην πάθει ξανά ωτίτιδα. Επίσης μου είπε οτι δεν υπάρχει θέμα αν αντί για μία σταγόνα πέσουν 5, γιατί δεν είναι φάρμακο, είναι καθαριστικό. Αλλά αν το μέλος Kkranis χρησιμοποιεί κάποιο άλλο προϊόν αλλάζουν όλα και η δοσολογία και η χρήση. Δεν υπάρχει καν λόγος να μιλάμε για ένα προϊόν που δεν χρησιμοποιείται. Φαντάζομαι όμως οτι για να χρειάζεται να καθαρίζει τα αυτιά του σκύλου της κάποιο λόγο θα έχει και αυτή.
 


BLUE

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2008
278
0
Επειδή μου έδωσε κι εμένα ο κτηνίατρος το συγκεκριμένο προιόν, μου είπε ότι αυτό δεν είναι φάρμακο, απλά καθαριστικό για το μέσα του αφτιού.
Αφού το βάζεις ο σκύλος τινάζει τ' αυτάκια του και φεύγουν και από μέσα οι βρωμίτσες. Μετά καθαρίζεις μ' ένα βαμβάκι και το εξωτερικό του αφτιού.
Εγώ δεν το κάνω πολύ συχνά όμως γιατί είναι λίγο ταλαιπωρία για τον Dante...
Καθαρίζω όμως εξωτερικά το αυτί μ' αυτό και βαμβάκι;)
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
τελοσπαντων καταλαβα τι εννοεις:)
το κουρασαμε το θεμα αδικα,οι αποψεις μας ειναι διαφορετικες,δεν πειραζει ομως,καλο θα ειναι να μην ειμαστε τοσο "υποχονδριοι" με ολα ;)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Αν μυρίζουν τα αφτιά σαν ξινισμένο τυρί τότε ναι έχεις πρόβλημα..

Το να κάθεσαι να καθαρίζεις τα αφτιά χωρις λόγο δεν έχει κανένα νόημα και ταλαιπωρείται το σκυλάκι τσάμπα..
Mην ξεχνάς πως κάθε μικρόβιο με την παρατεταμένη απολύμανση αποκτά ανοσία..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3