Καθαρισμός Δοντιών


marilena83

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2010
549
0
Κυψέλη
Λοιπόν παιδιά, μια φίλη έχει υιοθετήσει έναν σκυλάκο περίπου 10 μηνών ο οποίος λόγω ατυχήματος που είχε στο παρελθόν, υστερείται ενός κάτω κυνόδοντα (κάτι το οποίο τον κάνει πολύ χαριτωμένο γιατί βγάζει τη γλώσσα που και που από κει και είναι πολύ αστείος :p).

Το θέμα είναι οτι λόγω της έλλειψης κάτω κυνόδοντα-επειδή δεν μασάει καλά από εκείνη την πλευρά- ο αντίστοιχος πάνω είναι τίγκα στην πέτρα (είχα σκύλο 15 χρονών και τόση πέτρα δεν είχε)! Η κοπέλα προσπαθεί να του τον βουρτσίζει αλλά δεν κάθεται ο μούργος οπότε δεν υπάρχει αρκετή βελτίωση.

Σήμερα ο μικρός πήγε για ακτινιγραφίες, οπότε λέω στη φίλη μου να πει στο γιατρό αν είναι να του καθαρίσει το δοντάκι, αφού θα τη φάει που θα τη φάει τη νάρκωση το σκυλάκι. Ο κτηνίατρος όμως είπε οτι δεν χρειάζεται και οτι θέλει να αποφύγει συχνές επεμβάσεις στα δόντια γιατί φθείρεται το σμάλτο.

Σας ακούγεται λογικό αυτό (εντάξει για να το λέει ο γιατρός κάτι θα ξέρει βέβαια) ; Θέλω να πω οτι οι άνθρωποι πρέπει να κάνουμε καθαρισμό δοντιών μια φορά το χρόνο εφ όρου ζωής, στους σκύλους είναι τόσο καταστροφικό για το σμάλτο; Μου θύμισε κάτι αντίστοιχο με την ανθρώπινη λεύκανση!
 






Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.873
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εγω πάντως πιστευω πως αν το δοντι ειναι πραγματικα χαλια πρεπει να γινει καθαρισμος... αλλιως μπορουν να δημιουργηθουν χειροτετα προβληματα απο το σμαλτο που θα φθαρει...
 




marilena83

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2010
549
0
Κυψέλη
Ναι, αυτό είναι αρκετά πιθανό (το πιο πιθανό δηλαδή). Άλλωστε του γιατρού δεν του φάνηκε ιδιαίτερα άσχημο από ότι έμαθα! Αλλά όταν λέω οτι ο σκύλος μου στα 15 δεν είχε τέτοιο δόντι, το εννοώ! Σχετικά με φθορά σμάλτου από καθαρισμό έχει ακούσει κανείς κάτι;
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Ναι, αυτό είναι αρκετά πιθανό (το πιο πιθανό δηλαδή). Άλλωστε του γιατρού δεν του φάνηκε ιδιαίτερα άσχημο από ότι έμαθα! Αλλά όταν λέω οτι ο σκύλος μου στα 15 δεν είχε τέτοιο δόντι, το εννοώ! Σχετικά με φθορά σμάλτου από καθαρισμό έχει ακούσει κανείς κάτι;
Φθορά στο σμάλτο (για ανθρώπους μιλάω τώρα) υπήρχε παλιότερα με τον καθαρισμό δια την μεθόδου του "ξυσίματος". Πλέον με την χρήση υπερήχων δεν νομίζω ότι τίθεται τέτοιο θέμα.
 




marilena83

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2010
549
0
Κυψέλη
Δε μασάει βρε παιδι μου, δαγκώνει ήθελα να πω...:D
Αμάν κι εσύ ένα λάθος έκανα, κατευθείαν να με εκθέσεις...:D
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Μα την τροφή δεν την δαγκώνουν ούτε την μασούν με τους κυνόδοντες!

Όταν τρώνε δεν χρησιμοποιούν καθόλου τους κυνόδοντες!

Αρπάζουν την τροφή με τα μπροστινά δόντια,τα μικρά!

Edit: Α, δεν εννοείς καθόλου για μάσημα,εννοείς δάγκωμα γενικά?
 
Last edited:


marilena83

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2010
549
0
Κυψέλη
Εξαρτάται την τροφή πάντα! Κοίτα, ο σκυλάκος ήταν σε καταφύγιο οπότε έτρωγε λίγο από όλα και δεν μπορούμε να ξέρουμε τι ακριβώς έκανε τη δουλειά αλλά μόλις τον δεις στα δόντια, όλα είναι μια χαρά εκτός από τον πάνω κυνόδοντα που πάει σετάκι με τον απολεσθέντα! Ο κτηνίατρος το απέδωσε στο οτι δεν μπορεί να δαγκώσει καλά από εκείνη την πλευρά. Ούτως ή άλλως και το δάγκωμα σε παιχνίδια-μασουλητήρια βοηθάει την κατάσταση των δοντιών. Αλλά ο φουκαράς δεν μπορεί να πιάσει κάτι με τον βλαμμένο κυνόδοντα αφού δεν έχει από κάτω να κρατάει κοντρα :( !
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.873
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Μα την τροφή δεν την δαγκώνουν ούτε την μασούν με τους κυνόδοντες!

Όταν τρώνε δεν χρησιμοποιούν καθόλου τους κυνόδοντες!

Αρπάζουν την τροφή με τα μπροστινά δόντια,τα μικρά!

Edit: Α, δεν εννοείς καθόλου για μάσημα,εννοείς δάγκωμα γενικά?
Πώς γίνεται όμως να είναι οι πιο κίτρινοι; Επειδή δεν χρησιμοποιούνται; (για τον δικό μου σκύλο μιλάω...)
 




Κώστας Δαγρές

Well-Known Member
25 Ιανουαρίου 2011
80
0
36
ARGOS,ARGOLIDA
παιδια εκτος απο το ροττ μου,,,εχω ενα κανισακι ενα ποιντερ και ενα αδεσποτο στο σπιτι μου!!!ακριβως το ιδιο προβλημα εχω και εγω με το κανισακι <το κανισακι ειναι 14 χρονων και βγαινει απο το σπιτι για να κανει την αναγκη του>!!!εχω παει σε αρκετους κτηνιατρους χειρουργους στην περιοχη μου,,,,,ολοι μου ελεγαν παπατζες!!!βρηκαν εναν στο ναυπλιο που ειναι καθαρα μονο για αυτους τους λογους!!!χειρουργια,,καθαρισμος πετρας και αλλα διαφορα περιεργα που δεν μπορει ενας απλος κτηνιατρος να κανει<<δεν εχω τπτ προσωπικο με τους κτηνιατρουσ>>!!το δικο μου ειχε προχωρημενου τυπου ουλιτιδα,,,πετρα!του καθαρισε τα δοντακια του,,,αλλα εχασε ολα τα μπροστινα μεχρι τους κυνοδοντες!τα εχω και σε φοτο!!να σημιωσω πως η <Μπελα> ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΦΑΕΙ ΠΟΤΕ ΚΟΚΚΑΛΑ<μεγα λαθος>!! υστερα απο τον καθαρισμο,,,μου προτεινε να παρω κατι λιχουδιες που ειναι για τον καθαρισμο δοντιων!!!απο τοτε,,,,ολες οι ασχημες μυρωδιες εξαφανιστηκαν,,,και το κανισακι αν και 14 χρονων ειναι σκουρκος!!!!!!αλλαξε η συμπεριφορά του!!!επισης να σημιωσω πως ολα τα σαλια του <κορητσιου> πηγεναν στο στομαχακι του με αποτελεσμα να ποναει απο αυτο!!!αλλα πλεον τελος καλο ολα καλα!!!!
 




Κώστας Δαγρές

Well-Known Member
25 Ιανουαρίου 2011
80
0
36
ARGOS,ARGOLIDA
ειναι ενα μαυρο εντομο,,,,που κανει ενα εντονο βζβζβζβζβζζβζβζβζβζβζβζβζζ!!!!πολυ ζορικο και γρηγορο!!αν σε τσιμπισει το καταλαβενεις πολυ εντονα,,,εχει ενα κεντρι σαν σύριγγα αιμοδοσιας!!!συνηθως το συναντας σε χωρια το καλοκαιρι!!!!αμεσα πας σε νοσοκομειο γιατι εχει δηλητηριο και μπορει να προκαλεσει και θανατο
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Πώς γίνεται όμως να είναι οι πιο κίτρινοι; Επειδή δεν χρησιμοποιούνται; (για τον δικό μου σκύλο μιλάω...)
Ε, δεν μαζεύουν μόνο τα δόντια με τα οποία χρησιμοποιούν για να φάνε,προφανώς και πάει και προσκολλάτε η τροφή σε όλα τα δόντια!