Καιγόμαστε...




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Έχω αρρωστήσει σήμερα με αυτά που είδα...
Λόγω της ενασχόλησης μου με την πεζοπορία, έχω περπατήσει σε αυτά τα βουνά δεκάδες φορές…
Τι να πω… Νιώθω οργή και θλίψη…
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
εγω ακομα δεν ξερω αν το πατρικο της οικογενειας μου στην αρεοπολη τα τελευταια 120 χρονια αν υπαρχει η εαν καηκε (μαλλων το γλυτωσαμε). ευτυχως(!!! για εμας ) ενα απο τα θυματα δεν ειναι ξαδερδος μου (δυστηχως για την οικογενεια του πραγματικου νεκρου).

σκατα και αποσκατα δεν εχω ξαναζησει τετοια ζημια!!
 


kostvl18

Well-Known Member
2 Ιουνίου 2007
51
0
Μυτιλήνη οεο
Ρε παιδιά έλεος έχει καεί όλη η Ελλάδα,δεν έχει μείνει πράσινο,ζαρκάδι κ.τλ.Αίσχος!!!Θερμά συλλυπητήρια στις οικογένειες των 18 αδικοχαμένων!
Κρίμα...
Τραγική ειρωνία είναι ότι 21 Ιουλίου βρέθηκα στην Πανελλήνια Ορειβατική Συγκέντρωση που έγινε στο Ταύγετο,και ευχόμασταν όλοι να παραμείνει παρθένο και να μην καεί το δάσος!!!
 




amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Ναι ρε γαμώτο, αυτό έλεγα κι εγώ, όποιον πιάσουν για εμπρησμό, να ανάβουν μια θράκα και να τον ψήνουν στην μέση της πλατείας!!!

Τις προάλλες πιάσανε έναν, και ήταν πατέρας άνεργου δασοπυροσβέστη...
Ο αλήτης έβαλε φωτιά για να προσλάβουν τον γιόκα του, να φυλάξει τα καμένα!!!

Στην πυρά!!!!!!!!

Ρε παιδιά, χέστηκα για την πολιτική, τους σιχαίνομαι όλους ανεξαιρέτως, όλους!!! ...αλλά υπάρχει ευθύνη γι αυτό που γίνεται!!!

Θυμάμαι όταν ήμουνα παιδάκι, επί χούντας, όλο τον χειμώνα ο στρατός έκοβε λωρίδες στα δάση, τουλάχιστον 50 μέτρων, και με ενοχλούσε (σαν παιδί) το ότι κόβανε το δάσος... Μου εξηγούσε ο πατέρας μου ότι αυτό είναι καλό, είναι αντιπυρικές ζώνες, αλλά εμένα δεν μου άρεσε μέσα στο δάσος ένα κομμένο κομμάτι...

Τα τελευταία 26 χρόνια, μας κυβερνάνε 20 χρόνια το ΠΑΣΟΚ και 6 χρόνια η ΝΔ, τι έχουν κάνει?
Από τα όσα φάγανε και ήπιανε, πόσα περισσέψανε για αναδασώσεις, πόσα διατέθηκαν για προληπτικά μέτρα, πόσα αυθαίρετα γκρεμίστηκαν, πόσοι τιμωρήθηκαν?

Πόλεμο δεν έχουμε ούτε με την Τουρκία, ούτε με το Ιράκ και το Αφγανιστάν, ένα πολεμικό αεροπλάνο λιγότερο αρκούσε για 50-100 πυροσβεστικά ελικόπτερα, ποιος έχει πολεμήσει τα τελευταία 26 χρόνια το μείζον πρόβλημα των πυρκαγιών?

Μίζες θα μπορούσαν να πάρουν κι από τα πυροσβεστικά μέσα, δεν νομίζω ότι το έκαναν γιατί θα κέρδιζαν περισσότερα, απλώς στα αρχ**ια τους...

Εκεί πρέπει να τους γράψουμε κι εμείς, ας ψηφίσουμε Κόμμα Κυριών και Δεσποινίδων, δεν έχει σημασία ποιόν, αρκεί όχι αυτούς τους 2!!!
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Ποιός ελπίζει να κερδίσει από την αποσταθεροποίηση της χώρας?

Το ΠΑΣΟΚ για να καταδείξει πόσο ανεπαρκής είναι η κυβέρνηση της Ν.Δ. και να κερδίσει τις εκλογές ή η Ν.Δ. η οποία βλέπει ότι το σκάνδαλο με τα ομόλογα και τον Ζορμπά κινδυνεύει να την ρίξει, και αποπροσανατολίζει την κοινή γνώμη από τα ψέματα που υποσχέθηκαν και δεν έκαναν ποτέ?

:roll:

Μαύρο στον Μαυρογιαλούρο, μαύρο και στους δυο!!!
 


Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
Πραγματικά υπάρχει κάποιος που να πιστεύει (...και όχι να ελπίζει,γιατί η ελπίδα πεθαίνει τελευταία) ότι κάτι μπορεί να αλλάξει σε αυτό τον τόπο?

Δηλαδή είναι η μοναδική τραγωδία λόγο ανοργανωσιάς και συμφερόντων που έχουμε ζήσει αυτή εδώ?

Έχει αλλάξει κάτι εώς τώρα?

Αφού ρε λαμόγια (και βάζω και την αφεντομουτσουνάρα μου μέσα) όπου μπορούμε και όπου "μας παίρνει" είμαστε έτοιμοι και πρόθυμοι να την κάνουμε τη λαδιά.
Εντάξει,μπορεί φωτιές να μην έχουμε βάλει (...ελπίζω) αλλά και κανά οικοπεδάκι ή εξοχικάκι να το χτυπά το κύμα γουστάρουμε και να έχουμε τα "βίσματα" μας για παν ενδεχόμενο θέλουμε (από μετάθεση του κανακάρη μας μέχρι σβήσιμο κλήσης) και γενικότερα η διαφθορά και το υπάρχον "σύστημα",όσο μας ενοχλεί άλλο τόσο μας βολεύει.

Για αυτό ας ετοιμαστούμε να υποδεχθούμε τα ίδια λαμόγια (σαν και εμάς) και την επόμενη 4ετία.

Εγώ δεν θα τους βοηθήσω (όπως δεν το χω κάνει ποτέ εξάλλου) αλλά δε ζώ στον Σείριο... :lol: :cry: 8)

Υ.Γ. “Η πολιτική όλο και περισσότερο θεωρείται ως (αναγκαίο ακόμη, δυστυχώς) επάγγελμα, που ασκείται από πρόσωπα που το μυαλό τους δεν επαρκεί γιά την επιστήμη, το ταλέντο τους δεν επαρκεί γιά την τέχνη κι ούτε έχουν αρκετή γνώση και εμπειρία της τεχνικής. Η εξουσία, όπως κι αν το πάρεις, είναι δουλειά των ιδεολογικών μεγαφώνων και των ειδικών της τακτικής της κρυψίνοιας και της κολακείας”, διαπίστωνε ο Ernst Fischer.
 


Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
Από όσα ακούω πιάσαμε και τους πρώτους ένοχους/εμπρηστές...Μια 77χρονη στη Ζαχάρω και έναν 65χρονο στην Αρεόπολη! :shock:

Άτιμη τρίτη ηλικία!...

Επίσης στην Ηλεία καταδιώκουν νεαρό άτομο που κινείτε με...μοτοποδήλατο και διαφεύγει της σύλληψης!! :shock:

Με γαϊδούρια τον καταδιώκουν?

Ε ρε τι θα ακούσουμε ακόμα! :?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Οργισμένος, λένε, είναι ο Καραμανλής, θυμωμένος ο Παπανδρέου, συντετριμμένος ο Παπούλιας και πάει λέγοντας. Ε, καί? Τί να την κάνω την οργή τους τώρα?
Λόγια, λόγια γεμάτα στόμφο και επιτηδευμένη οργή...κατόπιν εορτής.

Την επομένη της καταστροφής οι πολιτικοί θα τα ξεχάσουν όλα και φυσικά δε θα κάνουν τίποτα… Ξέρετε γιατί? Γιατί πιστεύουν ότι και εμείς θα το ξεχάσουμε "ωσάν χρυσόψαρα". Και δεν θα έχουν άδικο!

Στην Πάρνηθα πήγαινα γιά πεζοπορία σχεδόν κάθε εβδομάδα.
Όταν κάηκε ένοιωσα σα να μου έκαψαν το σπίτι. Δεν ήθελα καν να μιλάω γι' αυτό...
Πήγαμε στην εκδήλωση διαμαρτυρίας στο Σύνταγμα, η οποία αυθόρμητη και ακομμάτιστη, μάζεψε μέσα στο καλοκαίρι 5-6 χιλιάδες κόσμο και μάλιστα νέο σε ηλικία κυρίως.
"Δεν είναι άσχημα" σκέφτηκα. Ώσπου την επομένη ο ΠΑΟΚ στην πρώτη του προπόνηση μάζεψε 12.000 ανθρώπους! :shock:
Μήπως τελικά δεν παίρνουμε τίποτα περισσότερο από αυτό πού μας αξίζει? :roll:
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
πιασανε και δυο πιτσιρικια 11 χρ. :?


κολαση παντου και συνεχιζεται το εργο.κριμα.


sir τι εγινε στην μανη?
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Aυτό που ζούμε μάλλον είναι κάτι πολύ μεγαλύτερο από απλοί εμπρησμοί για οικοπεδοποιηση ή κάτι παρεμφερές. Είναι απερίγραπτο, δεν νομίζω να περάσει έτσι, όπως τα προηγούμενα. Ελπίζω να είναι έτσι.

ΥΓ. Δεν ντράπηκε να ανακοινώσει την σύλληψη 11χρονων? Το απόγευμα έβγαινε κι έλεγε κάποιος αρχηγος της πυροσβεστικής ''ευχαριστούμε την promot Λαινόπουλος και κάποιες άλλες επιχειρήσεις για την προσφορά τους σε οχήματα ... ωσάν να ήταν η Μενεγάκη που διαφημίζει τους ράφτες της στα καλλιστεία ... ΝΤΡΟΠΗ
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
ωχ εσκασε.μαλλον καηκε το σπιτι του κουμπαρου μας στον πυργο.κριμα μακαρι να ναι λαθος.εχουν εκενωση τον χωριο.
 




amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Στην αναμπουμπούλα, χαίρεται ο λύκος.

Λόγω ισχυρών ανέμων, πάντα γίνονται κάποια ατυχήματα, γιατί είμαστε μ@@@κες, και νομίζουμε ότι δεν θα συμβεί σε εμάς...
Για παράδειγμα, όλο και κάποιος τριμ@@@κ@ς θα αποφασίσει να χρησιμοποιήσει την παράνομη οξυγονοκόληση του για να φτιάξει το φράχτη του, και θα χαθεί ο έλεγχος...
Άπό την άλλη, όλο και κάποιος μπάρμπας άνεργου δασοπυροσβέστη θα αποφασίσει να "δείξει" σε αυτούς που δεν προσέλαβαν τον κανακάρη τους στο σώμα, ότι έσφαλε...
Πολλά βουνά καίγονται από πολλούς γιδο-προβατοβοσκούς, γιατί όσο υπάρχουν δένδρα, τα ζώα τους δεν βρίσκουν βοσκή...
Πρέπει επίσης να προσθέσουμε και τους γνωστούς-αγνώστους οικοπεδοφάγους...

Λόγω ξηρασίας, λόγω ότι πέσανε όλοι μαζί, λόγω ότι οι άνεμοι ήταν πιο ισχυροί και κρατήσανε περισσότερο, λόγω ότι η πυροσβεστική έχει βαρέσει μπιέλα και διάλυση, χάθηκε η μπάλα, και αφου τα πράγματα γίνανε ανεξέλεκτα και ο κρατικός μηχανισμός αδυνατεί να αντιμετωπίσει το πρόβλημα, πιθανον να ξυπνήσανε και κάποιοι λύκοι, που θελήσανε να διογκώσουν το πρόβλημα για να φανεί πιο έντονα η γύμνια του κράτους και των διαχειριστών της εξουσίας...

Πάντως με τίποτα δεν παίζει να μας την πέσανε οι Τούρκοι ή οι Σιωνιστές που θέλουν να αφανίσουν τον Ελληνισμό... Πρέπει να είσαι εντελώς άρρωστος να πιστεύεις κάτι τέτοιο, αλλά μια τέτοια άποψη βολεύει να μην βρεθούν οι πραγματικοί ένοιχοι, εμείς οι ίδιοι, που ψηφίζουμε κυβερνήσεις και δημάρχους που δεν κάνουν τίποτα για την δασοπροστασία, για προληπτικά μέσα, για γκρέμισμα αυθαιρέτων, για τον αποχαρακτηρισμό των δασών κλπ

Η φωτιά δεν πολεμιέται αφού ανάψει, πριν ανάψει πρεπει να σβηστεί, με καθαρισμό των δασών, με ανιπυρικές ζώνες, με οργάνωση της πυροσβεστικής κλπ. Εμείς φταίμε που μας κυβερνάνε ανεμπόδιστοι όλοι αυτοί που δεν κάνανε τίποτα...

Τώρα, κάθε συζήτηση είναι εκ του πονηρού!
Τώρα δεν έμεινε τίποτα που να μην έχει καεί, τώρα ότι και να συζητάμε είναι αργά.
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
προχτες στις 4 τα ξημερωματα βαλαν φωτια στο αλσος της φιλοθεης.

:? :?

πριν απο λιγο εδειχνε ενα κοματι με χαμηλη βλαστηση στην γλυφαδα που καιγεται...

:? :?
 


kostvl18

Well-Known Member
2 Ιουνίου 2007
51
0
Μυτιλήνη οεο
Ρε παιδιά ΕΛΕΟΣ αναγκάζεται ο κόσμος που να παίρνει τηλέφωνα στα τηλεοπτικά κανάλια για να τους απεγκλωβίσουν και για να πάει ένα πυροσβεστικό όχημα?
Περιμένει η πυροσβεστική να ελεχθεί η πύρινη αυτή λαίλαπα...ρε Μ@***Κ@ περιμένεις να σβήσει η φωτιά απο μόνη της όταν απο τη στιγμή που ξεσπά περιμένεις και κοιτάς επι 30 λεπτά με σταυρωμένα χέρια?
Οι σημερινοί πολιτικοί που βγαίνουν με τη πλερέζα στο "γυαλί" και δήθεν θέλουν να τεθεί η φωτιά υπο έλεγχο,είναι αυτοί που μεθαύριο θα "νομιμοποιήσουν" τα αυθαίρετα που θα "φυτρώσουν".
Λέει ο Καραμανλής ότι μας έκαψαν "εχθροί",και ρωτώ εγώ ποιοί μας έκαψαν?Μήπως Τούρκοι πράκτορες,αντιεξουσιαστές,οικοπεδοφάγοι, ΠΟΙΟΙ?
 


ΦΟΙΒΟΣ

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
181
0
www.petcorner.gr
Ηρθε λεει η βοηθεια απο τη Κυπρο. κατεβηκαν οι ανθρωποι στο αεροδρομιο και δεν τους περιμενε κανεις. Ξεκινησαν για την αρχαια Ολυμπια και ρωτουσαν σε περιπτερα στο δρομο για τους καθοδηγισουν. Το φανταζεστε??????? :shock:

Εχουμε χασει τη μπαλα :!: πρεπει να δουμε σοβαρα τι θα κανουμε με την ψηφο μας....
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf