Καιρος να γνωριστουμε!


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Ξεψαχνιζοντας το φορουμ βρηκα ενα θεμα του @admin οπου ελεγε να λεμε δυο πραγματα για εμας και τα σκυλακια μας με την εγγραφη μας. Αργοπορημένα λιγο ας συστηθω κ εγω. Ονομαζομαι Ελινα, κατοικω στον Εβρο κ ειμαι καθηγητρια Αγγλικων. Ειμαι παντρεμενη κ εχω δυο αγορακια! Τα σκυλια μπηκαν στη ζωη μου μαλλον απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου με πρωτη φιλη ενα καταπληκτικο κολει. Για να μη πολυλογω, αυτη τη στιγμη εχω ενα λαμπραντορ, τον Melberk (9 χρονων) και ενα γιορκακι τον Leonardo (3,5 μηνων). Τι να πρωτοπω για αυτα τα δυο πλασματα, ιστοριες κ περιπετειες πολλες (ιδιως με τον μεγαλο)... Ας τα αφησω ομως για αργότερα! Χαιρομαι πολυ που βρηκα αυτο το φορουμ κ ευχομαι να εχουμε πολλες κ ωραιες κουβέντες
 










elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Να είσαστε όλοι καλά εκεί στις ακριτικές περιοχές.

Γουφ από τον Άργο.
χα χα χα Ευχαριστουμε για το "σκυλισιο" καλωσόρισμα! Οι ακριτικες περιοχες δεν μας τα λενε καλα το χειμωνα... Το πρωι επιτελους ελιωσαν τα χιονια κ τωρα ριχνει χαλαζι!!!
 




vikimp

Well-Known Member
31 Δεκεμβρίου 2018
56
55
48
Να τα χαίρεσαι και να είναι πάντα καλά... αυτό το μικρό πλασματάκι το γιόρκι σου είναι η μεγάλη μου αδυναμία, Μου θυμίζει την δικιά μου πριν από 12 χρόνια και με συγκινεί... Να είναι πάντα γερά και να περάσετε πολλές πολλές ευτυχισμένες στιγμές για πολλά πολλά χρόνια!!
 
  • Like
Reactions: elinapol2


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Με Leonardo και Mellberg δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα πίσω... Ένας Diogo σου λείπει... :D

Καλά να περνάτε!
Και τον μικρο για Μεση τον πηγαιναν αλλα τη γλίτωσε τελευταια στιγμη!
 
  • Like
Reactions: dazo


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Να τα χαίρεσαι και να είναι πάντα καλά... αυτό το μικρό πλασματάκι το γιόρκι σου είναι η μεγάλη μου αδυναμία, Μου θυμίζει την δικιά μου πριν από 12 χρόνια και με συγκινεί... Να είναι πάντα γερά και να περάσετε πολλές πολλές ευτυχισμένες στιγμές για πολλά πολλά χρόνια!!
Ευχαριστω πολυ! Θα περιμενω απο εσενα που εχεις γιορκι συμβουλες για την τουαλευα... Μας εχει τρελάνει!!! Ευχαριστω πολυ για το καλωσόρισμα!
 




elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Καλώς ήρθες Ελινα!



Αν θες διάβασε αυτο
Ευχαριστω πολυ! Το διαβασα, εχω διαβασει πολλα ακομη αλλα διστυχως ο περιορισμος του τωρα ειναι δυσκολος γιατι εχει μαθει να κυκλοφορει ελευθερος. Θα το τιρησω ομως απλα θα χρειαστουμε ωτοασπίδες! Το μονο που εχουμε καταφερει ειναι με το που πηγαινω εγω για υπνο με ακολουθει μπαινει στο παρκο του κλεινω φερμουαρ κ μενει εκει ολο το βραδυ χωρις να βγαλει αχνα κ φυσικα χωρις να λερωσει... Το πρωι υρεχουμε πανα κ καθεται κ με κοιταει. Εχω μεινει κ 3 τεταρτα κ μολις πια πηγα να ετοιμασω τον καφε μου εννοειτε πως έτρεξε κ κατουρισε αλλου. Που κ που θυματαθ κ την πανα... Καταλαβα ομως πως μονο με περιορισμο θα μαθει αν κ ειναι δυσκολο..
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Tα γιόρκι είναι γενικά αρκετά δύσκολα με την τουαλέτα τους.
Τίποτα όμως δεν είναι ακατόρθωτο, αρκεί να έχεις ρεαλιστικούς στόχους.
Προσωπικά δεν γνωρίζω γιόρκι που να κάνει την ανάγκη του αποκλειστικά και μόνο έξω - όπως όλα τα καλά σκυλάκια. Το ρεαλιστικό και εφικτό (για μένα τουλάχιστον) είναι ο συνδυασμός του έξω και της πάνας μέσα. Αρκεί η πάνα να είναι σε ένα σημείο και να παραμείνει σε αυτό το σημείο. Αρα πρέπει να συνυπολογίσεις όλες τις παραμέτρους, ώστε να πάρεις μια απόφαση για το σημείο του σπιτιού που θα έχει ΠΑΝΤΑ πρόσβαση.

Το πιο σημαντικό είναι να έχουν κάνει τα πρώτα βήματα οι εκτροφείς τους στην ηλικία που πρέπει και εσύ από κει και πέρα το συνεχίζεις με υπομονή, επιμονή και σταθερότητα.
Λαμβάνοντας υπόψιν αυτά που έχεις γράψει σε άλλα θέματα για την πηγή απόκτησης του Λεονάρντο, θεωρώ πως ίσως δυσκολευτείς.

Στη θέση σου θα ξεκίναγα από το 0.
Θα καθάριζα με αποσμίνη όπου έχει πάει και έχει κατουρήσει και από κει και πέρα θα τον καθοδηγούσα να πάει εκεί που πρέπει. Συνήθως κάνουν την ανάγκη τους μετά τον ύπνο, μετά το φαγητό και μετά από παιχνίδι. Εχε το νου σου αυτές τις ώρες να είναι κοντά στην πάνα με στόχο να πάει μόνος του. Ενα άλλο μυστικό είναι να την εμποτίσεις με τα ούρα του. Θα τον οδηγήσει η μυρωδιά.
Το μυστικό είναι η διαρκής επίβλεψη. Οταν δεν μπορείς τον βάζεις στο playpen.
 


B-Emma

Member
4 Ιανουαρίου 2019
7
2
34
Ευχαριστω πολυ! Θα περιμενω απο εσενα που εχεις γιορκι συμβουλες για την τουαλευα... Μας εχει τρελάνει!!! Ευχαριστω πολυ για το καλωσόρισμα!
Καλησπέρα σας! Εγώ έχω ενα αρσενικό μαλτεζακι 12 χρονών πλέον..Αν δεν έχεις θέμα με το θέμα της τουαλέτας εντός σπιτιού (δλδ να μην βγαίνει ντε και καλα για την ανάγκη του έξω) ,είναι πολύ εύκολο να του μάθεις όπως ξέρει και ο δικός μου σε λεκάνη(αυτές που πουλάνε για τις γάτες)..θα την τοποθετησεις σ'ενα σημείο που θα μπορεί ανα πασα στιγμή να έχει πρόσβαση και να μην ενοχλεί και εσάς εννοείται και θα βάλεις την πάνα εκεί...όπου κάνει τσισακια δεξιά αριστερά δλδ στην αρχή θα τα μαζεύεις μ'ενα χαρτί κουζίνας αλλα δεν θα τα πετάς..θα το τοποθετείς μέσα στην λεκάνη του και θα του λες εδώ ώστε μια,δυο να πάρει μυρωδιά οτι εκει τα κάνουμε..θέλει υπομονή αλλά οταν μάθει θα είσαι μια χαρά,θα τοποθετείς μετά για οικονομία εφημεριδες ή χαρτί κουζίνας και απλά θα καθαρίζεις μια,δυο φορές την ημέρα την λεκανιτσα όταν λερωθει πολύ.Τα μικρόσωμα είναι πολύ πιο βολικά ειδικά σε αυτό το κομμάτι!
 
  • Like
Reactions: elinapol2


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Tα γιόρκι είναι γενικά αρκετά δύσκολα με την τουαλέτα τους.
Τίποτα όμως δεν είναι ακατόρθωτο, αρκεί να έχεις ρεαλιστικούς στόχους.
Προσωπικά δεν γνωρίζω γιόρκι που να κάνει την ανάγκη του αποκλειστικά και μόνο έξω - όπως όλα τα καλά σκυλάκια. Το ρεαλιστικό και εφικτό (για μένα τουλάχιστον) είναι ο συνδυασμός του έξω και της πάνας μέσα. Αρκεί η πάνα να είναι σε ένα σημείο και να παραμείνει σε αυτό το σημείο. Αρα πρέπει να συνυπολογίσεις όλες τις παραμέτρους, ώστε να πάρεις μια απόφαση για το σημείο του σπιτιού που θα έχει ΠΑΝΤΑ πρόσβαση.

Το πιο σημαντικό είναι να έχουν κάνει τα πρώτα βήματα οι εκτροφείς τους στην ηλικία που πρέπει και εσύ από κει και πέρα το συνεχίζεις με υπομονή, επιμονή και σταθερότητα.
Λαμβάνοντας υπόψιν αυτά που έχεις γράψει σε άλλα θέματα για την πηγή απόκτησης του Λεονάρντο, θεωρώ πως ίσως δυσκολευτείς.

Στη θέση σου θα ξεκίναγα από το 0.
Θα καθάριζα με αποσμίνη όπου έχει πάει και έχει κατουρήσει και από κει και πέρα θα τον καθοδηγούσα να πάει εκεί που πρέπει. Συνήθως κάνουν την ανάγκη τους μετά τον ύπνο, μετά το φαγητό και μετά από παιχνίδι. Εχε το νου σου αυτές τις ώρες να είναι κοντά στην πάνα με στόχο να πάει μόνος του. Ενα άλλο μυστικό είναι να την εμποτίσεις με τα ούρα του. Θα τον οδηγήσει η μυρωδιά.
Το μυστικό είναι η διαρκής επίβλεψη. Οταν δεν μπορείς τον βάζεις στο playpen.
Καπως ετσι ξεκινησα αν σκεφτεις οτι χθες επλυνα ολα τα χαλια κ εκανα γενικη καθαριότητα. Ξεκινω λοιπον απο το μηδεν κ θα δειξει. Σε ολα τα υπολοιπα ομως ειναι πανέξυπνος. Πλεον το "κατσε" "μεινε" τα εκτελει ακομη κ οταν τα λεω ψιθυριστά κ πολλες φορες ακομη κ την ωρα που παιζει με τα παιδια. Δεν ειναι τρελοσκυλο, δεν κανει ζημιες δεν γαβγιζει ειναι καλοβουλο. Βεβαια τον δουλευω αρκετα ομως εχει προδιαθεση να μαθει. Οσο για την πηγη που τον πειρα, ναι δυστυχώς εμαθα αργα το μαθημα μου...
 


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Καλησπέρα σας! Εγώ έχω ενα αρσενικό μαλτεζακι 12 χρονών πλέον..Αν δεν έχεις θέμα με το θέμα της τουαλέτας εντός σπιτιού (δλδ να μην βγαίνει ντε και καλα για την ανάγκη του έξω) ,είναι πολύ εύκολο να του μάθεις όπως ξέρει και ο δικός μου σε λεκάνη(αυτές που πουλάνε για τις γάτες)..θα την τοποθετησεις σ'ενα σημείο που θα μπορεί ανα πασα στιγμή να έχει πρόσβαση και να μην ενοχλεί και εσάς εννοείται και θα βάλεις την πάνα εκεί...όπου κάνει τσισακια δεξιά αριστερά δλδ στην αρχή θα τα μαζεύεις μ'ενα χαρτί κουζίνας αλλα δεν θα τα πετάς..θα το τοποθετείς μέσα στην λεκάνη του και θα του λες εδώ ώστε μια,δυο να πάρει μυρωδιά οτι εκει τα κάνουμε..θέλει υπομονή αλλά οταν μάθει θα είσαι μια χαρά,θα τοποθετείς μετά για οικονομία εφημεριδες ή χαρτί κουζίνας και απλά θα καθαρίζεις μια,δυο φορές την ημέρα την λεκανιτσα όταν λερωθει πολύ.Τα μικρόσωμα είναι πολύ πιο βολικά ειδικά σε αυτό το κομμάτι!
ευχαριστω για τις συμβουλες, η πανα μενει κ με ουρα γιατι καμια φορα θυμαται την υπαρξη της. Τον βλεπω ποτε ετοθμαζεται να κανει τον πηγαινω πανα κ το ξεχναει. Ακομη κ αν αρχισει καπου τον σηκωνει επι τοπου τον πηγαινω πανα κ ενω δεν εχει ολοκληρωσει την ουριση ειναι ικανος να το κοψει κ να κρατηθει για κανενα 3ωρο ακομη. γι αυτο ειναι απροβλεπτος. Γιατι αν του αποσπασεις την προσοχη το κοβει κ το ξεχναει για ωρες. Φαντασου οτι εδω κ 2 με 3 εβδομαδες δεν κατουραει σερι κανενα 9 ωρο το βραδυ... πολυ πισμα...
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Καλως ηρθες !

Δε ξερω απο μικροσωμα αλλα εχεις σκεφτει το ενδεχομενο να τον μαθεις σε καποιο μπαλκονι? και χωρις πανα χωρις τιποτα. Ωστε να μην κατουραει μεσα στο μελλον, το μπαλκονι καθαριζεται ευκολοτερα :LOL: Επειδη ειδα οτι τα γιορκι το θελουν και το σημειο τους κοντα, μηπως να μην την εχεις και μες στο σπιτι την πανα για μια ζωη.


Οταν ο δικος μου (μεσαιου μεγεθους) ηταν κουταβι ηταν πολυ πιο ευκολο και ανωδυνο για τα χαλια μου, να του μαθω στο μπαλκονι. Διαχωριζεις ετσι επισης το μεσα με το εξω στο μυαλουδακι τους. Μετα το φαι , μετα το παιχνιδι, μολις ξυπνησει (ωρες που πιθανα θα τα κανει) φορας το ζακετακι σου, περνεις το καφεδακι σου και πατε και καθεστε μπαλκονι, με κλειστη την πορτα. Καποια στιγμη, μετα απο 10- 20 λεπτα θα τα κανει εκει. Μπραβο και χαρουλες. Συνεχιζα να καθαριζω τελεια το μεσα γιατι ατυχηματα υπηρχαν φυσικα και εξω απλα ξεπλενα καλα με νερακι ωστε να μεινει και λιγο οσμη. Αυτο το τηρησαμε ενα δεκαημερο. Μετα το ειχε πιασει το νοημα και ετρεχε μονο του 2,5 μηνων σκατο στην βεραντα. Απο 3 μηνων ειχα χαλια χωρις ατυχηματα. Ακομα και τωρα 2 ετων εχουμε κρατησει το σημειο της βεραντας και κατουραει αποκελιστικα εκει αν χρειαστει.

ΥΣ. Τωρα ειδα το Εβρος....Δε ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο τετοια εποχη με τοσο κρυο στον Εβρο :LOL:
 
Last edited:
  • Like
Reactions: elinapol2


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
την ωρα που παιζει με τα παιδια
Δεν ξέρω για τί ηλικίες μιλάμε (να σου ζήσουν κιόλας :) ) , απλά να τους δείξεις πως να τον χειρίζονται. Θέλει σεβασμό και προσοχή.
Πολλοί εκτροφείς διστάζουν να δώσουν γιόρκι σε οικογένειες με μικρά παιδιά, επειδή είναι μικρόσωμα και ενδέχεται μια λάθος κίνηση ή ένα στραβοπάτημα (από την πλευρά του παιδιού) να αποβεί μοιραία για τον σκύλο. Χρειάζεται διαρκής επίβλεψη και ποτέ να μην αφήνεις μόνα τα παιδιά σου με τον σκύλο.
Εξαρτάται βέβαια και από την ηλικία τους.

Επίσης λόγω λιλιπούτειας κατασκευής, θέλει προσοχή στα γόνατά τους για εξάρθρωση επιγονατίδας. Δεν ξέρω τι προδιάθεση έχει ο μικρός, αλλά προσπάθησε τουλάχιστον μέχρι να "δέσουν" (12 - 15 μηνών), να αποφεύγετε τα επιτόπια πηδήματα. Καλό θα ήταν επίσης να έχει χαλάκια κάτω από κρεβάτια, καναπέδες, πολυθρόνες κλπ.

Τέλος, διάβασε και αυτό να πάρεις μια ιδέα τι σημαίνει ένα μικρόσωμο τεριέ :D:eek:
 


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Δεν ξέρω για τί ηλικίες μιλάμε (να σου ζήσουν κιόλας :) ) , απλά να τους δείξεις πως να τον χειρίζονται. Θέλει σεβασμό και προσοχή.
Πολλοί εκτροφείς διστάζουν να δώσουν γιόρκι σε οικογένειες με μικρά παιδιά, επειδή είναι μικρόσωμα και ενδέχεται μια λάθος κίνηση ή ένα στραβοπάτημα (από την πλευρά του παιδιού) να αποβεί μοιραία για τον σκύλο. Χρειάζεται διαρκής επίβλεψη και ποτέ να μην αφήνεις μόνα τα παιδιά σου με τον σκύλο.
Εξαρτάται βέβαια και από την ηλικία τους.

Επίσης λόγω λιλιπούτειας κατασκευής, θέλει προσοχή στα γόνατά τους για εξάρθρωση επιγονατίδας. Δεν ξέρω τι προδιάθεση έχει ο μικρός, αλλά προσπάθησε τουλάχιστον μέχρι να "δέσουν" (12 - 15 μηνών), να αποφεύγετε τα επιτόπια πηδήματα. Καλό θα ήταν επίσης να έχει χαλάκια κάτω από κρεβάτια, καναπέδες, πολυθρόνες κλπ.

Τέλος, διάβασε και αυτό να πάρεις μια ιδέα τι σημαίνει ένα μικρόσωμο τεριέ :D:eek:
δεν του επιτρεπω να αναιβενει σε καναπεδες κρεβατια οποτε δεν πηδαει απο υψος παρα μονο απο τη χαρα του που κανει σαν κατσικακι! Τα παιδια μου ειναι 10 και 5 ετων. Ειναι μαθημενα με ζωα κ ιδιως με σκυλια οποτε δεν εχω προβλημα προς το παρών. Τον σεβονται απολυτα... Θα διαβασω το λινκ, πραγματικα ευχαριστω για τη βοηθεια!
 


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Καλως ηρθες !

Δε ξερω απο μικροσωμα αλλα εχεις σκεφτει το ενδεχομενο να τον μαθεις σε καποιο μπαλκονι? και χωρις πανα χωρις τιποτα. Ωστε να μην κατουραει μεσα στο μελλον, το μπαλκονι καθαριζεται ευκολοτερα :LOL: Επειδη ειδα οτι τα γιορκι το θελουν και το σημειο τους κοντα, μηπως να μην την εχεις και μες στο σπιτι την πανα για μια ζωη.


Οταν ο δικος μου (μεσαιου μεγεθους) ηταν κουταβι ηταν πολυ πιο ευκολο και ανωδυνο για τα χαλια μου, να του μαθω στο μπαλκονι. Διαχωριζεις ετσι επισης το μεσα με το εξω στο μυαλουδακι τους. Μετα το φαι , μετα το παιχνιδι, μολις ξυπνησει (ωρες που πιθανα θα τα κανει) φορας το ζακετακι σου, περνεις το καφεδακι σου και πατε και καθεστε μπαλκονι, με κλειστη την πορτα. Καποια στιγμη, μετα απο 10- 20 λεπτα θα τα κανει εκει. Μπραβο και χαρουλες. Συνεχιζα να καθαριζω τελεια το μεσα γιατι ατυχηματα υπηρχαν φυσικα και εξω απλα ξεπλενα καλα με νερακι ωστε να μεινει και λιγο οσμη. Αυτο το τηρησαμε ενα δεκαημερο. Μετα το ειχε πιασει το νοημα και ετρεχε μονο του 2,5 μηνων σκατο στην βεραντα. Απο 3 μηνων ειχα χαλια χωρις ατυχηματα. Ακομα και τωρα 2 ετων εχουμε κρατησει το σημειο της βεραντας και κατουραει αποκελιστικα εκει αν χρειαστει.

ΥΣ. Τωρα ειδα το Εβρος....Δε ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο τετοια εποχη με τοσο κρυο στον Εβρο :LOL:
Χαχα κρυο δε λες τιποτα... Αποτερος σκοπος ειναι να βγαινει εξω για να τα κανει. Οταν ερθει η ωρα να βγει πιστευω θα του ερχεται η εμπνευση γιατι εχω κ τον αλλον εξω στην αυλη... Τωρα ακομη δεν επιτρέπεται γιατι δεν εχει ολοκληρωσει εμβολια αλλα εχει κ παγωνια. Οταν ομως ανοιγω την πορτα τρεχει στο μπαλκονι που συνηθως αραζει ο μεγαλος κ απο τη χαρα του κατουραει. Μεχρι εκει. Το καλο ειναι οτι μενω σε μονοκατοικία με μπαλκονι κ απευθειας τεραστια αυλη με γκαζον. Αργοτερα μου φανταζει βολικο να βγαινει οποτε θελει κ να πηγαινει εκει... Το θεμα της πανας ειναι προσωρινο, μεχρι να φτιαξει ο καιρος ομως εδω ανεβαινει η θερμοκρασια κατα τον Απριλιο. Ειναι πολυς ο καιρος...
 
  • Like
Reactions: medusa


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf