Και ξανά προς τη δόξα τραβά


zoup

Active Member
25 Μαϊου 2020
27
16
46
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη. Ένα χρόνο και κάτι μετά την απώλεια του σκύλου μου (ημίαιμο γερμανοκόλεϊ, που κατέγραψε ρεκόρ ηλικίας, 18), έχω ήδη εδώ και 6 μήνες αρχίσει την αναζήτηση νέου συντρόφου. Έχω αποφασίσει να επιλέξω αυτή τη φορά εκτροφικό σκύλο. Δεν έχω κατασταλάξει ακόμη μέσα μου (που θα πάει θ' αποφασίσω), αλλά είμαι ανάμεσα σε τρεις ράτσες. Γκρένενταλ, Λευκός Ελβετικός και Ακίτα inu. Η κάθε μία με γοητεύει για διαφορετικό λόγο. Αν εξαιρέσεις τα ακίτα για τα οποία έχω προσωπική άποψη (είχε κολλητάρι) και έχω βρει εκτροφεία και πληροφορίες. για τις άλλες δύο ράτσες τα πάντα τα βρίσκω με το σταγονόμετρο. Έχω επικοινωνήσει τηλεφωνικά με το μοναδικό εκτροφείο Βέλγων που έχω βρει (μιλάμε πάντα για Ελλάδα) και δεν έχω καταφέρει να επικοινωνήσω με το επίσης μοναδικό που έχω βρει για Ελβετικό. Ακόμα και μέσα στο forum για Ελβετούς και Βέλγους με το σταγονόμετρο. Γιατί τόσο δυσεύρετα? Γιατί τόσο σπάνια η εκτροφή τους; Βασικά για τις 2 τελευταίες μιλάμε για μονοπώλιο.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Καλησπέρα και καλώς ήρθες
Αρκετά διαφορετικές ιδιοσυγκρασίες οι τρεις φυλές που επέλεξες Τι ξεχωρίζεις στην καθεμία και σε έκανε να τις επιλέξεις;
Όσον αφορά την δυσκολία ανεύρεση του εκτροφέα, θα πρέπει πρώτα να καταλήξεις στην φυλή και μετά στον εκτροφέα. Και αυτό μέσα απο προσεκτική αναζήτηση, ενημέρωση και μεγάλη υπομονή.
 
  • Like
Reactions: saras


zoup

Active Member
25 Μαϊου 2020
27
16
46
Δεν συμφωνώ μ' αυτό. Θεωρώ πως μέσα από τη συζήτηση με τον εκτροφέα, μπορώ να κάνω καλύτερη επιλογή. Θα μπορέσω πιο εύκολα να συλλέξω πληροφορίες και μέσα από την εμπειρία του να πάρω πιο σωστή απόφαση. Βέβαια θα μου πεις, πρέπει να πετύχω εκτροφείς με όλα τα γράμματα κεφαλαία... Δύσκολο αυτό.
Όσον αφορά στις φυλές οι λόγοι είναι διάφοροι. Καταρχάς είναι και οι τρεις τετραπέρατοι, δραστήριοι, ενεργητικοί, απαιτητικοί, δύσκολοι (όχι τόσο ο Ελβετικός) και εννοείται πανέμορφοι. Είναι διαφορετικοί. Ίσως είναι και ο μοναδικός λόγος που μπορώ να σκεφτώ για τη δυσκολία που υπάρχει στην εκτροφή τους.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Ο σωστός εκτροφέας είναι το πρώτο μεγάλο κεφάλαιο στην απόκτηση του σκύλου.
Όμως για να τον βρεις πρέπει να ξέρεις τι ψάχνεις.
Και όσον αφορά τη φυλή, αλλά και τον τύπο του σκύλου που σου ταιριάζει
Για αυτό προτείνω ενημέρωση πρώτα...
 
  • Like
Reactions: saras


zoup

Active Member
25 Μαϊου 2020
27
16
46
Έχω άλλη άποψη. Όταν έχεις αποφασίσει και βρίσκεσαι στα σημεία για να αποφασίσεις, ένας σωστά καταρτισμένος επαγγελματίας μπορεί να σε πληροφορήσει - ενημερώσει - συμβουλέψει με λεπτομέρειες που δεν γνώριζες και που μπορεί να σε βοηθήσουν να κάνεις τη σωστή τελική επιλογή.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
  • Like
Reactions: TARA


zoup

Active Member
25 Μαϊου 2020
27
16
46
Δεν ξέρω τι εννοείτε με τον όρο πληροφορίες. Έχω περάσει στο στάδιο των εμπειριών και στη συλλογή τέτοιων από ανθρώπους που κατέχουν τη φυλή. Όχι από όποιον έχει "μαύρο λυκόσκυλο'. Συμφωνώ ότι οι Βέλγοι έχουν ενεργό όμιλο και σχετικά νεοσύστατο, αλλά αυτό τι σημαίνει; Ναι τους έχω επισκεφτεί μια φορά στη Βαρυμπόμπη, αλλά θα έλεγα ότι με τον πανικό που γινόταν και με το πρόγραμμα που έτρεχε, ήταν αρκετά δύσκολο να μιλήσω. Το μόνο που κατάφερα ήταν να πάρω τηλέφωνο από το clever canin. Τι να πω, μπορεί να έφταιγε η ώρα που πήγα.
 


saras

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2011
224
447
Athens
Τρεις διαφορετικές φυλές! Κοινό χαρακτηριστικό τα όρθια αυτιά χα χα! Από τις τρεις μπορώ να πω μόνο για τα Ακίτα. Αλήθεια με ποιούς εκτροφείς συναντήθηκες-μίλησες-ενημερώθηκες;
 


zoup

Active Member
25 Μαϊου 2020
27
16
46
Μέχρι τώρα έχω μιλήσει (τηλεφωνικά μόνο) με clever canin για τα γκρενενταλ. Τα Ακίτα τα έχω αφήσει τελευταία γιατί όπως προανέφερα είναι τα μόνα για τα οποία έχω προσωπική άποψη. Επιχείρησα 2 φορές να επικοινωνήσω (ηλεκτρονικά), με το kant για Ελβετικά, αλλά δεν έλαβα καμιά απάντηση. Θα δοκιμάσω να πάρω τηλ.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Καλημέρα
Επέτρεψε μου να διευκρινίσω κάποια πράγματα. Θεωρώ ότι είναι πολύ σημαντικό να καταλήξεις καταρχήν στην φυλή. Μετά να μελετήσεις το πρότυπο της και να φανταστείς τον ιδανικό σκύλο για εσένα με βάση το πρότυπο όπως εσύ το αντιλαμβάνεσαι. Η επαφή σου με τους εκτροφείς είναι πολύ σημαντική όταν έχεις φτιάξει μια πιο συγκεκριμένη εικόνα για τον τύπο του σκύλου που θέλεις και τις ιδιαίτερες σου ανάγκες . Αυτό ισχύει και για τις τρεις φυλές για τις οποίες ενδιαφέρεσαι.
Πρέπει να γνωρίζεις επίσης ότι η κάθε φυλή έχει τα προβλήματα και τις αδυναμίες της. Ο κάθε εκτροφέας έχει το δικό του εκτροφικο στόχο προσπαθώντας να καλλιεργήσει τα σημαντικότερα για αυτόν χαρακτηριστικά και να απαλείψει τις αδυναμίες που παρουσιάζονται. Η ηθική του εκτροφέα καθορίζεται από το τι ορίζει θετικό και τι αρνητικό για την φυλή. Συμπερασματικά, οποιον εκτροφέα επισκεφτείς ζήτα καταρχήν να δεις τις εξετάσεις υγείας (όχι απλά να σου πουν ότι υπάρχουν) και ζήτησε να σου δείξουν την σύσταση καταλληλότητας αναπαραγωγής των σκύλων τους -οσοι έχουν. Ζήτα να δεις και να πιάσεις τους σκύλους τους και μην πάρεις κουτάβι από σκύλους που θα δεις απλά πίσω από κάγκελα η στην κλούβα τους. Προσπάθησε να καταλάβεις ποιός κάνει εκτροφή με στόχο την βελτίωση της και ποιός απλά εμπορεύεται μια φυλή .Δεν είναι πάντα εύκολο να το ξεχωρίσεις γιατί τα φαινόμενα πολλές φορές απατουν.
Κράτα τα μάτια και τα αυτιά ανοιχτά αλλά πάνω απ' όλα μην μενεις μόνο στην πρώτη επαφή και γνωριμία. Η κατάλληλοτερη επιλογή κουταβιου αφού καταλήξεις στην φυλή, είναι αυτή που προέρχεται από την παρακολούθηση της δουλειάς του εκτροφέα σε βάθος χρόνου.
 


zoup

Active Member
25 Μαϊου 2020
27
16
46
Εννοείται ότι ισχύουν όλα όσα λες. Και τις τρεις φυλές που έχω αναφέρει, τις έχω μελετήσει εξονυχιστικά. Έχω πλήρη εικόνα για τα πρότυπα, για τις ιδιοσυγκρασίες και ότι αφορά στην τελική τη κάθε μία από τις φυλές που έχω αναφέρει. Θεωρώ πως το τελικό βήμα για να πάρω την περισσότερο σωστή απόφαση είναι πλέον οι εμπειρίες από την καθημερινή συμβίωση μαζί τους. Ο σωστός εκτροφέας δεν είναι αυτός που έχει όλα όσα ανέφερες (αυτά είναι τα αυτονόητα και όποιον δεν τον ενδιαφέρουν δεν πρέπει να ονομάζεται εκτροφέας). Ολοκληρωμένος είναι ο εκτροφέας που στην τελική θα προσπαθήσει να σε κάνει να βιώσεις τον σκύλο (ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ). Να σου παρουσιάσει τα αρνητικά της φυλής του. Το μη ιδανικό σενάριο (δεν μιλάω για θέματα υγείας). Όχι εκείνος που θα σου λέει μόνο για βραβεία, διακρίσεις κλπ κλπ, που στην τελική αντιπροσωπεύουν ελάχιστα κουτάβια από την κάθε γέννα του.
 
  • Like
Reactions: Vania and TARA


zoup

Active Member
25 Μαϊου 2020
27
16
46
Καλημέρα σε όλους.
Γνωρίζει κάποιος το εκτροφείο Greek Legend (κος Πρινιωτάκης Χρήστος); Προσπαθώ να βρω site ή κάποια στοιχεία επικοινωνίας αλλά δεν βρίσκω. Μόνο facebook διαθέτει;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Στείλε μυνημα στην σελίδα τους στο fb.
Θα σου απαντήσουν υποθέτω.
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
2106031061
Δοκίμασε σ'αυτό το τηλέφωνο, να μιλήσεις με τον κο.Πρινιωτάκη.
Είναι εργασίας του.
 




ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Καλημέρα σε όλους.
Γνωρίζει κάποιος το εκτροφείο Greek Legend (κος Πρινιωτάκης Χρήστος); Προσπαθώ να βρω site ή κάποια στοιχεία επικοινωνίας αλλά δεν βρίσκω. Μόνο facebook διαθέτει;

Μέσα σ' αυτό αυτό υπάρχει τηλέφωνο που μπορείς να επικοινωνήσεις.
 
  • Like
Reactions: zoup




TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Τρία είναι τα εκτροφεία που κάνουν γέννες Groenendael στην Ελλάδα
1/ Το Clever Canin, οι γραμμές του εκτροφείου προέρχονται από το Βέλγιο.
Το αρχικό ζευγάρι της γραμμής ήταν οι Duna De Sincfal και ο Eiko Vant’de Sparrebos . Σήμερα το εκτροφείο κάνει περίπου μια γέννα το χρόνο , με δικά του σκυλιά ή ζευγαρώματα με σκύλους από το εξωτερικό.
Γαλλία – Victory de Condivicnum
Ιταλία- Rocas Dei Sentiero Del Sogni
Ολλανδία – Ian de Bruine Buck
Βέλγιο- Norah du Bois du Tot και Eternity Kwando
Τηλ.6976511115 Ιωαννίδης Αλέξανδρος

2/To Greek Legend, οι γραμμές του προέρχονται από Ουγγαρία και Τσεχία. Το αρχικό ζευγάρι είναι ο Csalafinta Csahos Ups και η Gali Deabei. Υπήρχε και άλλη μια θηλυκιά η Chantal Comme un Reve Noir (απο Ουγγαρία επίσης) η οποία πέθανε σε νεαρή ηλικία αλλά υπάρχουν οι κόρες της.
Το εκτροφείο κάνει και αυτό περίπου μια γέννα το χρόνο, μέχρι τώρα μόνο με δικά του σκυλιά.
Τηλ 2106031061 Πρινιωτάκης Χρήστος

3/ Το Back to Black, παρόλο που είχε γέννα πριν δύο μήνες, δεν έχει δικιά του γραμμή γιατί δεν έχει δικά του σκυλιά. Η σκύλα Νuage de la Terre Sauavage ήρθε έγκυος από την Ουγγαρία και τα κουτάβια διατέθηκαν εδώ. O πατέρας είναι ο Xanadu de L’Ambassadeur και ζει στην Ουγγαρία.
Τηλ 2233022029 Κοζιόλ Γρηγόρης

Διαλέγεις και παίρνεις, καλή τύχη....!:giggle:
 
Last edited:


zoup

Active Member
25 Μαϊου 2020
27
16
46
Τρία είναι τα εκτροφεία που κάνουν γέννες Groenendael στην Ελλάδα
1/ Το Clever Canin, οι γραμμές του εκτροφείου προέρχονται από το Βέλγιο.
Το αρχικό ζευγάρι της γραμμής ήταν οι Duna De Sincfal και ο Eiko Vant’de Sparrebos . Σήμερα το εκτροφείο κάνει περίπου μια γέννα το χρόνο , με δικά του σκυλιά ή ζευγαρώματα με σκύλους από το εξωτερικό.
Γαλλία – Victory de Condivicnum
Ιταλία- Rocas Dei Sentiero Del Sogni
Ολλανδία – Ian de Bruine Buck
Βέλγιο- Norah du Bois du Tot και Eternity Kwando
Τηλ.6976511115 Ιωαννίδης Αλέξανδρος

2/To Greek Legend, οι γραμμές του προέρχονται από Ουγγαρία και Τσεχία. Το αρχικό ζευγάρι είναι ο Csalafinta Csahos Ups και η Gali Deabei. Υπήρχε και άλλη μια θηλυκιά η Chantal Comme un Reve Noir (απο Ουγγαρία επίσης) η οποία πέθανε σε νεαρή ηλικία αλλά υπάρχουν οι κόρες της.
Το εκτροφείο κάνει και αυτό περίπου μια γέννα το χρόνο, μέχρι τώρα μόνο με δικά του σκυλιά.
Τηλ 2106031061 Πρινιωτάκης Χρήστος

3/ Το Back to Black, παρόλο που είχε γέννα πριν δύο μήνες, δεν έχει δικιά του γραμμή γιατί δεν έχει δικά του σκυλιά. Η σκύλα Νuage de la Terre Sauavage ήρθε έγκυος από την Ουγγαρία και τα κουτάβια διατέθηκαν εδώ. O πατέρας είναι ο Xanadu de L’Ambassadeur και ζει στην Ουγγαρία.
Τηλ 2233022029 Κοζιόλ Γρηγόρης

Διαλέγεις και παίρνεις, καλή τύχη....!:giggle:
Ευχαριστώ πάρα πολυ
 
  • Like
Reactions: TARA