Και τωρα που ηρθε η ωρα τι σκυλο θα παρω και απο που?


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
Χαιρετω την καλη παρεα.... :)

Ετοιμαζομαι να παρω ενα σκυλο(δικο Μου! ΟΧΙ της αυλης) και θα ηθελα μερικες συμβουλες...
Λογω της αδυναμιας μου στα λυκοσκυλα οι επιλογες ειναι λιγες και εχουν σαν βαση ΕΝΑ και μονο σκυλι :D

1. Γερμανικος ποιμενικος
2.Λευκος Ελβετικος ποιμενικος (διαφορα στο χρωμα μονο?νομιζω:D)
3.Τσεχοσλοβακικο λυκοσκυλο (αλλα δεν εχω ακουσει κατι σοβαρο..οι μισοι λενε ετσι οι αλλοι αλλοιως και ετσι ειμαι γεματος αμφιβολιες και αγνοια :() [FONT=&quot][/FONT][FONT=&quot][/FONT]

Αυτες ειναι οι επιλογες... με κατευθυνση και πρωτη επιλογη τον λευκο ελβετικο ποιμενικο μια και διαφερει μονο στο χρωμα απο το γερμανικο τον οποιο ηθελα να παρω μεχρι που ειδα τον ελβετικο και εμεινα :D.

Εχετε υποψη σας εκτροφεια στην Ελλαδα?Δεν θα ηθελα να παω απο πετ-σοπ.Γιατι δεν ξερω ποσο ευκολο θα ειναι να τον παρω απο εκτροφειο του εξωτερικου.

[FONT=&quot][/FONT][FONT=&quot][/FONT]
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Ρίξε μια ματιά (και δύο μη σου πώ..:p) εδώ:
http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=2638&highlight=Τσεχοσλοβάκικο
Προσωπικά τέτοιο σκύλο δε θα έπαιρνα που να με πληρώνανε!:D

Τα άλλα δύο που αναφέρεις είναι μεγάλες αδυναμίες μου. Θα παρεις τηλ στον ΚΟΕ για εκτροφεία και γέννες.Δες και τα sticky του φόρουμ για το τί να προσέξεις.
 


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
ναι το εχω διαβασει το θεμα αυτο αλλο αυτο ειναι και το προβλημα..αλλοι λενε ανρητικα σχολια και αλλοι θετικα για αυτο ειμαι μπερδεμενος με το τσεχοσλοβακικο:(

Εγω να παρω τηλ στον ΚΟΕ ομως.... ο ΚΟΕ:confused: τι ειναι??κανενα τηλ?υπαρχει?
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
http://www.koe.gr/indexmy.htm

Έχει το τηλέφωνο στη σελίδα. ;)

edit: Α! Θα δείς και στη σελίδα του ΚΟΕ την ανακοίνωση για τις διεθνείς εκθέσεις τον Οκτώβρη. Αν μπορούσες να πας θα ήταν ευκαιρία για σένα να δείς από κοντά πολλά σκυλιά και να μιλήσεις με εκτροφείς.
 
Last edited:




manolis68

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2008
416
0
Athens
Ενας γνωστος μου ειχε παλια ενα θυληκο λευκο Καναδικο Λυκοσκυλο. Φανταστικο. Πανεμορφο. Αλλα πολυ αγριο. Γρυλιζε ακομα και στη γυναικα του! (λες να του το εμαθε επιτηδες???):confused::confused::confused:
 




liajoe

Well-Known Member
Εάν ενδιαφέρεσε για Γερμανικό Ποιμενικό "Old Style",
κοίτα στο http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?p=82889#post82889
και εκτροφείς υπάρχουν στην Αγγλία.

Με Easy Jet, επισκέφτεσε εύκολα και οικονομικά - κάνεις και
μίνι διακοπές - και φέρνεις κουτάβι με pedigree και...και...
Όμως με συμβόλαιο, στείρωσης :)
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
Θελεις σκυλο ή υβριδιο λυκου με τον αναλογο χαρακτηρα?
Μονο Γερμανικου Ποιμενικου εκτροφη γινεται στην Ελλαδα - του λευκου υπαρχουν δειγματα αλλα για να εισαι σιγουρος θα πρεπει να εισαγεις απο καλο εκτροφειο του εξωτερικου.
Εδω ειναι μια καλη σελιδα για αρχη:

http://www.berger-blanc-international.com/english/index.html
 
Last edited:


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
Παίρνεις στον ΚΟΕ
googlάρεις και "εκτροφείο Γερμανικός Ποιμενικός"

Και αρχίζεις τα τηλέφωνα

Τις άλλες δύο φυλές ξέχνα τες
να τις ξεχασω??γιατι να ξεχασω ετσι χωρις λογο τον ελβετικο?
 






giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
Ο λευκος γερμανικος ποιμενικος ειναι υβριδικος? :confused:

μαλιστα....εγω νομιζα οτι ηταν απλα ενα χρωμα που δεν ηθελαν οι αρχικοι δημιουργοι της φυλης αυτης:)
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
Διαβασες τη σελιδα που σου εστειλα για τους λευκους ποιμενικους? Εχει την ιστορια της φυλης...
Υβριδικο ειναι το Τσεχοσλοβακικο λυκο-σκυλο...το λεει και η λεξη.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
υβριδικό στο μυαλό μου είναι ότι δεν αναπαράγεται ξανά...σαν το μουλάρι

λάθος ε?
 


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
Διαβασες τη σελιδα που σου εστειλα για τους λευκους ποιμενικους? Εχει την ιστορια της φυλης...
Υβριδικο ειναι το Τσεχοσλοβακικο λυκο-σκυλο...το λεει και η λεξη.
ναι τη διαβασα.την ερωτιση την εκανα γιατι ο ντενις μου ειπε να κοιταξω μονο για γερμανικο ποιμενικο...
για αυτο....:)
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
προφανως στο ειπε γιατι απο αυτα που ζητας ειναι το μονο που γινεται στην Ελλαδα εκτροφη...αλλα πιστευω οτι υπαρχουν και δειγματα Λευκου, μπορεις να ρωτησεις τον ΚΟΕ να βρεις τους ιδιοκτητες γιατι ισως υπαρχουν καποια πολυ καλα, ισως γινει και καποια γεννα...
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
υβριδικό στο μυαλό μου είναι ότι δεν αναπαράγεται ξανά...σαν το μουλάρι

λάθος ε?
υπαρχουν υβριδια που αναπαραγουν (σαν του σκυλου με λυκο) και αλλα που δεν αναπαραγουν (σαν το μουλαρι...)
 


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
προφανως στο ειπε γιατι απο αυτα που ζητας ειναι το μονο που γινεται στην Ελλαδα εκτροφη...αλλα πιστευω οτι υπαρχουν και δειγματα Λευκου, μπορεις να ρωτησεις τον ΚΟΕ να βρεις τους ιδιοκτητες γιατι ισως υπαρχουν καποια πολυ καλα, ισως γινει και καποια γεννα...
Και να φανταστεις βρηκα σε ενα γρωστο ηδη ενα λευκο στα χανια αλλα θελω πρωτα να μαθω απο που τον πηρε και τα συναφη... αν εχει καμια καλη ακρη σε κανενα εκτροφεα θα δουμε.. τωρα αν το εχει παρει απο πετ σοπ:( τα πραγματα ειναι λιγο δυσκολα
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU