Καλααζάρ και προφύλαξη




nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Τις αμπουλες πιστευετε πως πρεπει να τις χρησιμοποιουμε και το χειμωνα? ή μονο τους ζεστους μηνες?
το χειμωνα το scalibor ειναι αρκετο?
 




nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Γιατι να τα μετακομισει???
εχει να κανει καθαρα με τη προφυλαξη απο τα εξωπαρασιτα αρα και του καλαζααρ...:confused:
 


GeorgeK

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2008
172
0
συγνώμη που διακόπτω αλλά ξέρει κανείς να μου πει πιο είναι το μικρότερο διάστημα ανάμεσα στις εξετάσεις αίματος για καλαζάαρ;
εφόσον έχει μια περίοδο επώασης, πιο είναι το διάστημα ανάμεσα στις εξετάσεις; πχ ως 1/200;
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
συγνώμη που διακόπτω αλλά ξέρει κανείς να μου πει πιο είναι το μικρότερο διάστημα ανάμεσα στις εξετάσεις αίματος για καλαζάαρ;
Η περίοδος επώασης (η εκδήλωση δηλαδή των πρώτων συμπτωμάτων) κυμαίνεται από 2 μήνες έως 2 χρόνια, γι’ αυτό καλό είναι να γίνονται προληπτικές εξετάσεις στο ζώο 2 φορές το χρόνο (άνοιξη και φθινόπωρο).

nikos_x, χειμώνας με 15-20 βαθμούς θερμοκρασία, δεν είναι χειμώνας. ;)
Εκτός αυτού, οι αμπούλες δεν προσφέρουν μόνο εντομοαπώθηση, αλλά και προστασία από τα παράσιτα.
:)


Edit. @GeorgeK, αν υπάρχει υπόνοια, επαναλαμβάνεις την εξέταση όπως είπε και η Alexandra.
 
Last edited:


GeorgeK

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2008
172
0
κάτι παρανοήσατε ή κάτι δεν έγραψα καλά...
ο σκύλος στον οποίο αναφέρομαι έκανε εξετάσεις περίπου 3-4 μήνες πριν και ήταν αρνητικές. υπάρχει περίπτωση να τον πάω ΤΩΡΑ για εξετάσεις που είναι και οκτώβρης και να δείξει κάτι ή να περιμένω τον φλεβάρη - μάρτη; άλλωστε επειδή ακριβώς υπάρχει και η περίοδος επώασης μήπως απλά πετάξω τα λεφτά και τρίβω τα μάτια μου το καλοκαίρι.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Η ερώτηση σου έχει απαντηθεί ήδη.

ROTTIE said:
Η περίοδος επώασης (η εκδήλωση δηλαδή των πρώτων συμπτωμάτων) κυμαίνεται από 2 μήνες έως 2 χρόνια, γι’ αυτό καλό είναι να γίνονται προληπτικές εξετάσεις στο ζώο 2 φορές το χρόνο (άνοιξη και φθινόπωρο).
 




GeorgeK

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2008
172
0
γιατί έτυχε να τις κάνει κοντά στην θεραπεία της φίλης της που δεν ήταν Μαιο
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Να σου πω μια ιστορία?

Είχα κάνει Χριστούγεννα εξέταση σε σκύλο και βγήκε αρνητική.

Και το Μάιο είχε 1/1600.

Η περίοδος επώασης μπορεί να είναι θεωρητικά νομίζω από 15 μέρες μέχρι 6 μήνες (κοινώς πιάστο αυγό και κούρευτο).

Στη θέση σου θα έκανα εξέταση το Νοέμβρη και μετά Μάιο.

(Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι έλεγχος 2 φορές το χρόνο δεν είναι αρκετό. Μάλλον θα αρχίσω τρεις.)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Δυο φορες τον χρόνο επιβάλλεται..
και εγώ αν και τον λυπάμαι το σκέφτομαι για τρεις..
Σίγουρα η προοληπτική ιατρικη είναι ότι καλύτερο..
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
εξετάσεις για καλαζάρ?

το μόνο που κάνει ο εδώ κτηνίατρος είναι ένα σαν τεστ εγκυμοσύνης με δυό περιοχές και αν κοκινήσει η μία μόνο είναι καλά ο σκύλος αλλιώς έχει καλαζαρ(κάπως έτσι...)

εσείς σε τι εξετάσεις αναφέρεστε?
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Αυτό που λες είναι το snap test. Θεωρείται ότι δεν είναι και εξαιρετικής ακριβείας.

Το συγκεκριμένο τεστ εντοπίζει τυχόν αντισώματα στη λεϊσμάνια που έχει ο σκύλος. Αν εμφανίσει μια μπλε βούλα το σκυλί είναι θετικό στην ασθένεια, αλλά δε σου προσδιορίζει την έκταση που έχει λάβει αυτή. Πρέπει να κάνεις το λεγόμενο τίτλο σε εξειδικευμένο εργαστήριο (το οποίο είναι και καλύτερο να κάνεις εξαρχής)

Κάνε και καμμιά εξέταση αίματος.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
thanks!

το εξέταση αίματος που λές είναι για το καλαζάρ και μπερδευτηκα ή εννοείς γενικές εξετάσεις που λέμε?

είναι 6 μηνών ,είναι ώρα λές για εξετάσεις αίματος και εξέταση καλαζαρ?
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Γενική αίματος εννοούσα, συγγνώμη.:)

Μάλλον είναι λίγο μικρή η δική σου προς το παρόν, αν και δε χάνεις τίποτα να κάνεις για καλαζάρ σε 2-3 μήνες, για να μη το αφήσεις μέχρι τον επόμενο Μάιο.

Η αίματος δεν ξέρω αν έχει νόημα.
 
Last edited:


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
η εξέταση για το καλααζαρ γίνεται με

λίγο αίμα ?

οπότε κάνεις και γενικές εξετάσεις αίματος για να γλυτώσεις μιά φορά τρύπημα?