Καλησπέρα σας!


Gozark

Member
27 Οκτωβρίου 2018
13
66
34
Είχα φτιάξει λογαριασμό εδώ κ καιρό και διάβαζα θέματα στο forum αλλα λόγο μειωμένου χρόνου δεν μου δόθηκε η ευκαιρία να γνωριστούμε.

Απο εδώ ο Άρης , ειναι 6 μηνών περι τα 30+kg (πρέπει να τον ζυγίσω.


Τον βρήκα επιστρέφοντας απο την δουλειά τέλη Οκτωβρίου. Ηταν στην άκρη του δρόμου μπροστά σε ένα δρόμο ταχείας κυκλοφορίας μόνος του. Η μάνα του η τα αδερφάκια του δεν ηταν πουθενά . Την επόμενη μέρα δυστυχώς είδαμε ένα κατάλευκο κουτάβι σκοτωμένο στο σημείο που τον βρήκα (πρέπει να ήταν μέσα στο χωράφι και λόγο βλάστησης να μην φαινόταν )γιατι ψάξαμε και για άλλα αλλα λόγο του κινδύνου να πέσει πάνω μας κάποιος διερχόμενος αναγκαστήκαμε να φύγουμε.

Καλώς σας βρήκαμε λοιπόν :)
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Καλως ηρθατε !!!! Φοβερή φατσα το αρκουδακι σου και πολυ τυχερος που τον βρηκες !!!
 
  • Like
Reactions: Gozark and Vania


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Είναι πανέμορφος, να σου ζήσει! (και χρωστάς φωτογραφία που να είναι ολόκληρος :p) Πες μας και τίποτα για τον χαρακτήρα του και πως τα περνάτε με το κουταβάκι!
 
  • Like
Reactions: Gozark


Gozark

Member
27 Οκτωβρίου 2018
13
66
34
Σας ευχαριστώ, έχω βάλει αρκετές φωτογραφίες αλλά θα βάλω κ άλλες οπως και βιντεο

Ο χαρακτήρας του είναι παιχνιδιαρης αλλά και προστατευτικος . Έχω φροντίσει να μην του λειπουν οι καθημερινές βόλτες ακόμα και αν έχω 6 το πρωί με 3 δουλειά και μετά 3:30 με 8 σχολή τις καθημερινές, προτιμώ να κοιμηθώ λιγοτερο παρά να τον παραμελησω. Προσπαθώ να τον μαθαίνω πράγματα περα απ' το κάτσε κλπ. Οι βόλτες μας είναι άνετες και πραγματικά ξεχνιέμαι, περναει η ώρα χωρίς να το καταλάβω. Στις βόλτες είναι σοβαρός, περπατάει κορδοτος και ακούει για να σταματήσει, να περιμένει κλπ. Τον έχω μάθει να μην τραβάει και ευχαριστιόμαστε βόλτες. Στις βόλτες είναι φιλικός με τον κόσμο αλλά σε μια περίπτωση που κάποιος ήρθε κατά πάνω μας και απλωσε το χέρι να τον πιάσει (μεγάλο λάθος..) αγριεψε κ αν δεν τον κραταγα θα του ορμούσε επειδή όπως είναι φυσικό ένιωσε απειλή. Με άλλα σκυλάκια στο δρόμο τα πάει καλά κ αν βρούμε κανένα π το έχουν βγάλει βόλτα τα αφήνουμε να γνωριστούν και μετά δε θέλει να φυγουμε
Δ αφήνει κανέναν να πλησιασει η να μπει στο σπίτι αν δεν είμαι εγώ εκεί , όταν του δείξω ότι είναι όλα οκ τότε χαλαρώνει. Πχ με επισκέψεις από συγγενείς κ φίλους μετά την πρώτη γνωριμία τους κάνει χαρές .

Πάντως από μικρός 1,5 μηνών είχε προσπαθήσει να δαγκώσει έναν μάστορα που ήρθε να φτιάξει μια βλάβη, τον είχα στο δωματιο κ δεν έγινε η γνωριμία όπως είπα οπότε όταν είδε ξαφνικά ξένο ανθρωπο μες το σπίτι σήκωσε την χαιτη και όρμησε να του πιάσει το πόδι , αλλά τώρα όλα οκ, έχω παρακολουθήσει άπειρα βίντεο εκπαιδευτων και φροντίζω να εφαρμόζω τις συμβουλές τους.

Κάτι βασικό που του έμαθα από μωρό ήταν να τον κάνω μπάνιο , τον πήρα αγκαλιά κ μπήκα κάτω απ' το ντους σταυροποδι, άνοιξα το νερό χλιαρό προς ζεστό και του έκανα μπάνιο, ε από τότε μετά τις 3 πρώτες φορές έμαθε κ τώρα του αρέσει τόσο που πάει και μπαίνει μόνος του κάτω από την ντουζιέρα και περιμένει να τον κάνω μπάνιο , οπότε όταν θα φτάσει το τελικό του μέγεθος δεν θα έχω θέμα με το μπάνιο του .

Sorry αν το κείμενο είναι χυμα γραμμένο και κουραστικό αλλά γράφω από κινητό κ είναι δύσκολο να το επεξεργάζομαι

Εδώ μια φωτο τη μέρα που το βρήκα

Screenshot_20190316-205604-01.jpeg
 




elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
  • Like
Reactions: Gozark


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf