Καλησπερα στο σκυλοφόρουμ -πρόταση για οικονομικότερη φιλοξενία ζωων


Mara boo

Member
6 Μαϊου 2019
7
1
Hello σε ολους! Είδα τυχαία κάποιο παλιό ποστ που ανέφερε πως η φιλοξενία ζώων σε πανσιόν είναι πανάκριβη και δεν συμφέρει γενικά και κατ'επεκταση, πως οι τιμές θα έπρεπε να πέσουν...για να ακολουθήσουν έτσι τις ανάγκες των ζωωφιλων!

Πήρα το θάρρος λοιπόν μαυτο το ποστ να σας προτείνω μια οικονομικότερη και πιο ανθρώπινη λύση για φιλοξενία των αγαπημένων κατοικίδιων, και αυτό δεν είναι άλλο παρά, την φιλοξενία από ιδιωτες, όπου το κατοικίδιο σας όχι μόνο βρίσκεται μέσα στο σπίτι με ανθρώπινη συντροφιά αλλά έχει και την άνεση και την τροφή που του αρμόζει :). Εκτός αυτού όταν εμπιστεύεσαι το σκυλάκι σου σε κάποιον ιδιώτη, υπάρχει πιο άμεση επαφή, μέσω μηνυμάτων η viber με αποτέλεσμα να ξέρετε ανά πάσα στιγμή πως είναι το ζωάκι σας, και τις πραγματικές συνθήκες διαβίωσης του.
Αν θέλετε τσεκάρετε την σελίδα μας, στο Facebook. https://www.facebook.com/Connectimals/
Και αν ενδιαφέρεστε για φιλοξενία του κατοικίδιου σας ακόμα και εκτός θερινής σεζόν, μπορείτε να απευθύνθητε σε εμάς μεσω μηνύματος στη σελίδα μας!



Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Αγαπητή μου Μαρα,

Μπαίνετε σε ένα φόρουμ που εκ τίτλου και μόνο αντιλαμβάνεστε ότι έχουμε λίγο περισσότερη άποψη για το θέμα "σκύλος" και ξεκινάτε με το hello και με φαισμπουκ με λουλουδάκια και δαντελίτσες.

Επειδή το σκύλο μου ούτε λουουδάκια σε φώτο, ούτε δαντελίτσες ούτε καρδουλίτσες τον ενδιαφέρουν (πόσο μάλλον τον ιδιοκτήτη του), μπορείτε να μου απαντήσετε στις παρακάτω ερωτήσεις μία προς μία;

1. Το βιογραφικό σας και τις γνώσεις σας για τα όλα τα σκυλιά, τις ράτσες και τις απαιτήσεις τους.
2. Στο ίδιο σπίτι φιλοξενούνται αρκετά σκυλιά;
3. Ο σκύλος μου θέλει τουλάχιστον 1 ώρα το πρωι και 1 το βράδυ εκτόνωση ... Είναι ένα 40κιλο πιτμπουλ, έχετε την ικανότητα να τον εκτονώσετε; και πως;
4.Σε περίπτωση "ατυχήματος" έχετε κατοχυρώσει νομική ευθύνη;
5. Σε περίπτωση άμεσης Ιατρικής Ανάγκης με ποιο κτηνίατρο και με ποια κτηνιατρική κλινική συνεργάζεστε;;

Αυτά τα ολίγα για αρχή και στο τέλος μιλάμε για το πόσο "οικονομικά" μπορεί να μας έρθει.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
1. Το βιογραφικό σας και τις γνώσεις σας για τα όλα τα σκυλιά, τις ράτσες και τις απαιτήσεις τους.
2. Στο ίδιο σπίτι φιλοξενούνται αρκετά σκυλιά;
3. Ο σκύλος μου θέλει τουλάχιστον 1 ώρα το πρωι και 1 το βράδυ εκτόνωση ... Είναι ένα 40κιλο πιτμπουλ, έχετε την ικανότητα να τον εκτονώσετε; και πως;
4.Σε περίπτωση "ατυχήματος" έχετε κατοχυρώσει νομική ευθύνη;
5. Σε περίπτωση άμεσης Ιατρικής Ανάγκης με ποιο κτηνίατρο και με ποια κτηνιατρική κλινική συνεργάζεστε;;
Να προσθέσω κι εγω μερικες ερωτησεις ακομα:
6. Ποια ειναι "η τροφη που του αρμοζει";
7. ΑΦΜ για την επιχειρηση σας υπαρχει; Αδεια λειτουργιας; Κοβετε αποδειξεις, ή μιλαμε για "μαυρη"/αφορολογητη(/δηλαδη παρανομη) παροχη υπηρεσιων;
8. Οι βολτες που ρωταει και ο Βασιλης, γινονται στα Πατησια;;; Αναμεσα στα πεζοδρομια και τα παρκαρισμενα αυτοκινητα μεταξυ Πατησιων και Αχαρνων, γινεται η εκτονωση των σκυλων που αναλαμβανετε;
9. Μεχρι ποσα σκυλια μπορειτε να φιλοξενησετε ταυτοχρονα και που/πως διαμενουν ολα αυτα μαζι;
Θα χαρω να λαβουμε τις απαντησεις σας, αν και δε νομιζω...
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Να προσθέσω κι εγω μερικες ερωτησεις ακομα:
6. Ποια ειναι "η τροφη που του αρμοζει";
7. ΑΦΜ για την επιχειρηση σας υπαρχει; Αδεια λειτουργιας; Κοβετε αποδειξεις, ή μιλαμε για "μαυρη"/αφορολογητη(/δηλαδη παρανομη) παροχη υπηρεσιων;
8. Οι βολτες που ρωταει και ο Βασιλης, γινονται στα Πατησια;;; Αναμεσα στα πεζοδρομια και τα παρκαρισμενα αυτοκινητα μεταξυ Πατησιων και Αχαρνων, γινεται η εκτονωση των σκυλων που αναλαμβανετε;
9. Μεχρι ποσα σκυλια μπορειτε να φιλοξενησετε ταυτοχρονα και που/πως διαμενουν ολα αυτα μαζι;
Θα χαρω να λαβουμε τις απαντησεις σας, αν και δε νομιζω...
Ξέρεις αγαπητέ μου Χάρη, αυτό που με ενοχλούσε πάντα αφάνταστα στην ελληνική "παιδεία" μας, είναι η προχειρότητα, το κυνήγι του εύκολου και μαύρου χρήματος και η ευκολία της αντίληψης ότι όλοι οι υπόλοιποι είναι τουλάχιστον κορόιδα (για να μην χρησιμοποιήσω άλλη έκφραση).
"Έλα μωρέ και τι έγινε; τόσα θύματα, άσχετοι υπάρχουν εκεί έξω, γιατί να μην βγάζω κι εγώ χαλαρά ένα μεροκάματο χωρίς άγχος και αφεντικά;;"
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
"Έλα μωρέ και τι έγινε; τόσα θύματα, άσχετοι υπάρχουν εκεί έξω, γιατί να μην βγάζω κι εγώ χαλαρά ένα μεροκάματο χωρίς άγχος και αφεντικά;;"
Αφου υπαρχουν και ασχετοι και θυματα και κοροϊδα εκει εξω...και δυστυχως ειναι η συντριπτικη πλειοψηφια. Δεν βρισκω καθολου παραλογο να εμφανιζονται τετοιες περιπτωσεις σαν της @Mara boo .
Επειδη βεβαια ολοι ειναι αθωοι μεχρι αποδειξεως του εναντιον, εγω θα περιμενω τις απαντησεις τις ιδιας. Να μην προκαταβαλλουμε καταστασεις...
 




Solvap

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
167
250
Πάντως εάν υπάρξουν ικανοποιητικές απαντήσεις στα εύλογα ερωτήματα που τέθηκαν μια χαρά υπηρεσία μου φαίνεται - θα την χρησιμοποιούσα.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Γιατί τέτοια επίθεση? To keepet τις ίδιες υπηρεσίες δεν προσφέρει?
Επίσης, οι κλασικές πανσιόν δεν κάνουν για όλα τα σκυλιά. Αν εγώ χρειαστεί να αφήσω τα γαλλάκια κακοκαιριάτικα κάπου, στις πανσιόν όπου δεν υπάρχει aircondition θα τα βρω τέζα από θερμοπληξία. Επίσης μπορεί να έχεις σκύλο εγχειρισμένο που να χρειάζεται να είναι στα ζεστά και μαλακά και να παίρνει αγωγή ανά 2-3 ώρες όταν εσύ λείπεις από το σπίτι - και πάλι η πανσιόν δεν εξυπηρετεί.
Σαφώς κα υπάρχει ρίσκο και στο ιδιωτικό pet sitting αλλά ο καθένας ζυγίζει τις ανάγκες του με το ρίσκο της κάθε περίπτωσης.
Εγώ πάντως έχω χρησιμοποιήσει "ιδιωτικό" pet sitting, κατόπιν συστάσεων βέβαια για τον άνθρωπο, 2-3 φορές.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Καλημέρα @vrmode ,
Δεν θεωρώ ότι ξεκίνησε ως επίθεση. Ευχαρίστως να απαντούσε σε όλα τα ερωτήματα και αν δεν ήταν αυτό που "υποψιαστήκαμε" εγώ και ο @Haris Drazen αμφότεροι πιστεύω θα ζητούσαμε ταπεινά συγνώμη.
Προσωπικά τα ερωτήματα τέθηκαν ρίχνοντας μια ματιά στο fb, που για μένα είναι "μικροπαγίδα" για κάποιους που "τσιμπάνε" εύκολα στην αγορά.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Καλημέρα @vasilis_mike
Τι να απαντήσει στα παραπάνω? Ας τα πάρουμε ένα-ένα.
1. Το βιογραφικό σας και τις γνώσεις σας για τα όλα τα σκυλιά, τις ράτσες και τις απαιτήσεις τους.
-->Εδώ αν έχει δουλέψει σε πανσιόν κάποιος μπορεί να συμπληρώσει βιογραφικό.
2. Στο ίδιο σπίτι φιλοξενούνται αρκετά σκυλιά;
-->Σωστή ερώτηση αν και σημασία έχει περισσότερο τι σκυλιά είναι αυτά και πως συγχρωτίζονται με το δικό μας σκύλο. Πχ τα δικά μου θα τα άφηνα μαζί με κανά κοκόνι/γουέστυ, όχι όμως με σταφοειδές. Για προφανείς λόγους.
3. Ο σκύλος μου θέλει τουλάχιστον 1 ώρα το πρωι και 1 το βράδυ εκτόνωση ... Είναι ένα 40κιλο πιτμπουλ, έχετε την ικανότητα να τον εκτονώσετε; και πως;
-->Έχεις την εντύπωση ότι υπάρχει πανσιόν νόμιμη που να εκτονώνει έτσι σκύλο? ΄Δύο χεζοκατουρήματα τη μέρα του δεκαλέπτου και τελειώσαμε.
4.Σε περίπτωση "ατυχήματος" έχετε κατοχυρώσει νομική ευθύνη;
-->Δεν είμαι σίγουρη ότι και οι νόμικες πανσιόν έχουν - θέλει ψάξιμο.
5. Σε περίπτωση άμεσης Ιατρικής Ανάγκης με ποιο κτηνίατρο και με ποια κτηνιατρική κλινική συνεργάζεστε;;
-->Αυτό οκ θεωρώ ότι το ρωτάς έτσι κι αλλιώς και όλο και κάποιο κτηνίατρο θα έχουν.
6. Ποια ειναι "η τροφη που του αρμοζει";
-->Και στις πανσιόν σκυλοτροφή της οκάς τρώνε - εκτός αν τους αφήσεις εσύ τη δική σου, ανάλογα με το deal.
7. ΑΦΜ για την επιχειρηση σας υπαρχει; Αδεια λειτουργιας; Κοβετε αποδειξεις, ή μιλαμε για "μαυρη"/αφορολογητη(/δηλαδη παρανομη) παροχη υπηρεσιων;
-->Προφανώς όχι, είναι σαν το ...airbnb.
8. Οι βολτες που ρωταει και ο Βασιλης, γινονται στα Πατησια;;; Αναμεσα στα πεζοδρομια και τα παρκαρισμενα αυτοκινητα μεταξυ Πατησιων και Αχαρνων, γινεται η εκτονωση των σκυλων που αναλαμβανετε;
-->Βλ. Νο 3
9. Μεχρι ποσα σκυλια μπορειτε να φιλοξενησετε ταυτοχρονα και που/πως διαμενουν ολα αυτα μαζι;
-->Βλ. Νο 2.
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Ακόμα πάντως κι αν οι απαντήσεις στα παραπάνω ερωτήματα ήταν θεωρητικά πειστικές (πχ είχα σκύλο πάντα στην ζωή μου τα τελευταία 20 χρόνια), πόσο εύκολα θα εμπιστευόμασταν τον σκύλο μας σε κάποιον άγνωστο που βρήκαμε μέσω ενός forum ή του facebook;

Aν τώρα κάνουμε σύγκριση ιδιώτης που δεν ξέρουμε vs πανσιόν, είναι λίγο μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα η φάση.
Καλό είναι λοιπόν να έχουμε φροντίσει να υπάρχει κάποιος δικός μας άνθρωπος που θα μπορεί να αναλάβει τα βασικά (βόλτα, φαγητό, γιατρό) σε περίπτωση που χρειαστεί.
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Ολες αυτές οι σωστές ερωτήσεις που θέτετε, ισχύουν για οποιονδήποτε χρειαζόταν να φιλοξενήσει έναν ξένο σκύλο.
Προσωπικά δεν εμπιστεύομαι κανέναν άγνωστο. Είναι πολύ όμως αυτοί που το κάνουν.
Η φιλοξενία είναι λύση ανάγκης. Εννοείται ότι δεν μπορεί να παρέχει στον σκύλο, αυτό που έχει συνηθίσει στην καθημερινότητά του. Υπομονή θα κάνει για λίγες μέρες, μέχρι να επιστρέψει στο σπίτι του. Το βασικό είναι να είναι ασφαλής, να έχει που να κοιμηθεί, να φάει και να πιεί, και να μην κινδυνεύει από τίποτα. Δεν παθαίνει τίποτα, να μην εκτονωθεί όπως θα έπρεπε. Προσωπικά πάλι, θα το προτιμούσα χίλιες φορές, από το να βγει στον οποιοδήποτε δρόμο, με κάποιον ξένο, να τον κρατάει από το λουρί του.

Φαντάζομαι όποιος αποφάσιζε να εμπιστευτεί τον σκύλο του σε έναν άγνωστο, θα τις έκανε προηγουμένως, αυτές κι άλλες τόσες ερωτήσεις, που αφορούν αποκλειστικά τον δικό του σκύλο, και αναλόγως των απαντήσεων που θα λάμβανε, θα έπραττε.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Καλημέρα @vasilis_mike
Τι να απαντήσει στα παραπάνω? Ας τα πάρουμε ένα-ένα.
1. Το βιογραφικό σας και τις γνώσεις σας για τα όλα τα σκυλιά, τις ράτσες και τις απαιτήσεις τους.
-->Εδώ αν έχει δουλέψει σε πανσιόν κάποιος μπορεί να συμπληρώσει βιογραφικό.
2. Στο ίδιο σπίτι φιλοξενούνται αρκετά σκυλιά;
-->Σωστή ερώτηση αν και σημασία έχει περισσότερο τι σκυλιά είναι αυτά και πως συγχρωτίζονται με το δικό μας σκύλο. Πχ τα δικά μου θα τα άφηνα μαζί με κανά κοκόνι/γουέστυ, όχι όμως με σταφοειδές. Για προφανείς λόγους.
3. Ο σκύλος μου θέλει τουλάχιστον 1 ώρα το πρωι και 1 το βράδυ εκτόνωση ... Είναι ένα 40κιλο πιτμπουλ, έχετε την ικανότητα να τον εκτονώσετε; και πως;
-->Έχεις την εντύπωση ότι υπάρχει πανσιόν νόμιμη που να εκτονώνει έτσι σκύλο? ΄Δύο χεζοκατουρήματα τη μέρα του δεκαλέπτου και τελειώσαμε.
4.Σε περίπτωση "ατυχήματος" έχετε κατοχυρώσει νομική ευθύνη;
-->Δεν είμαι σίγουρη ότι και οι νόμικες πανσιόν έχουν - θέλει ψάξιμο.
5. Σε περίπτωση άμεσης Ιατρικής Ανάγκης με ποιο κτηνίατρο και με ποια κτηνιατρική κλινική συνεργάζεστε;;
-->Αυτό οκ θεωρώ ότι το ρωτάς έτσι κι αλλιώς και όλο και κάποιο κτηνίατρο θα έχουν.
6. Ποια ειναι "η τροφη που του αρμοζει";
-->Και στις πανσιόν σκυλοτροφή της οκάς τρώνε - εκτός αν τους αφήσεις εσύ τη δική σου, ανάλογα με το deal.
7. ΑΦΜ για την επιχειρηση σας υπαρχει; Αδεια λειτουργιας; Κοβετε αποδειξεις, ή μιλαμε για "μαυρη"/αφορολογητη(/δηλαδη παρανομη) παροχη υπηρεσιων;
-->Προφανώς όχι, είναι σαν το ...airbnb.
8. Οι βολτες που ρωταει και ο Βασιλης, γινονται στα Πατησια;;; Αναμεσα στα πεζοδρομια και τα παρκαρισμενα αυτοκινητα μεταξυ Πατησιων και Αχαρνων, γινεται η εκτονωση των σκυλων που αναλαμβανετε;
-->Βλ. Νο 3
9. Μεχρι ποσα σκυλια μπορειτε να φιλοξενησετε ταυτοχρονα και που/πως διαμενουν ολα αυτα μαζι;
-->Βλ. Νο 2.
Ξεκίνησα όσο καλοπροαίρετα μπορούσα (μετά τις εικόνες που είδα στο φβ).
2 πράγματα θα με ενδιέφεραν στην περίπτωση που πρέπει να αφήσω τον σκύλο μου σε άλλα χέρια.
Πόσο ικανά είναι αυτά τα χέρια, να κρατήσουν τον σκύλο μου για 2-3 μέρες χωρίς προβλήματα και
Τι ευθύνη έχει απέναντι στον σκύλο μου και σε μένα, για ότι συμβεί. Γιατί όταν έχεις την ευθύνη προσέχεις και περισσότερο.
Οι ερωτήσεις μου, για τον δικό μου τον σκύλο, θα υπήρχαν και σε οποιαδήποτε πανσιόν.

Αλλά,

Σε πανσιόν που έχει χωράφι το να τον αφήσω 2-3 ημέρες ειναι πιο εύκολο (για μένα και τον μαικ) από το να πρέπει να τον βγάλει μια κοπέλα πχ βόλτα στις γειτονιές με ζωα, αυτοκίνητα, ανθρώπους για τις ανάγκες του.

Τι θα γίνει πχ αν πέσει πάνω σε ένα άλλο αρσενικό ή γάτα στο απέναντι πεζοδρόμο και κάνει "τίναγμα";;;
Τι θα γίνει αν δεν ξέρει τι σκύλο έχει στα χέρια της και το πάει δίπλα σε ένα αρσενικό κανισάκι, και για χψ λόγους ο δικός μου του κάνει ζημιά;
Αυτές και άλλες τέτοιες απορίες υπάρχουν και δεν το θεωρώ προσβλητικό να ξέρω πως ο άνθρωπος που θα αναλάβει τον σκύλο μου, έχει γνώση του πως θα τον χειριστεί.

Προσωπικά μέχρι τώρα δεν έχω εμπιστοσύνη σε κανένα άγνωστο και έχω φροντίσει την ζωή μου, ακόμη και σε πολύ αυστηρές υποχρεώσεις να τον έχω μαζί μου (και σε όποιον αρέσει).

ΥΓ
Όταν μιλάω για εκτόνωση, για χαζοκατουρήματα/χέσιμο μιλάω, όχι βολτα και παιχνίδι :)
θέλει το χρόνο του. Δεν του αρκούν 10λεπτά ούτε για την πρώτη δόση!!!!
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Allendog


Mara boo

Member
6 Μαϊου 2019
7
1
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του φορουμ.
Καταρχάς ζητώ συγνώμη που άργησα τόσο να απαντήσω, απλά δεν σας κρύβω πως η αρχική αντιμετώπιση που είδα με στεναχώρησε. Θέλω να πιστεύω πως πρόκειται για παρεξήγηση της πρόθεσης μου, και αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο θα απαντήσω στις ερωτήσεις και τα σχόλια σας. @vasilis_mike κατανοώ τις ανησυχίες σας, σαν σκύλογονεας, αλλά επιτρέψτε μου να σας πω, ότι δεν είναι αυτός τρόπος να φέρεστε σε έναν άνθρωπο και πόσο μάλλον φιλοζωο, τον οποίο δεν γνωριζετε προσωπικά, άρα και ούτε την εμπειρία του ούτε και τις προθέσεις του. Εγώ έκανα απλά μια πρόταση φιλοξενίας, με ευγένεια, και εσείς αντιδράσατε, σαν να σας είπα ότι πουλάω γούνες από γδαρμενα ζώα ! Μόνο το αφμ δεν μου ζητήσατε (βασικά τι λέω, ακόμα και αυτό το ζητήσατε)
Ξαναλέω, πως αν ήταν μόνο για εσάς δεν θα έμπαινα στον κόπο να απαντήσω στις ερωτήσεις σας, εφόσον δωθηκαν με αυτόν τον τρόπο,που μόνο επιθετικός και χλευαστικος μπορώ να πω ήταν, αλλά σέβομαι τα υπόλοιπα μέλη του φορουμ που πιθανώς θα ήθελαν να μάθουν πληροφορίες για τις υπηρεσίες μας.
Λοιπόν, ερώτηση 1: δεν είμαστε τελειόφοιτοι κάποιας κτηνιατρικής σχολής η εκπαιδευτές αν αυτό είχατε κατά νου. Ωστόσο,επιτρέψτε μας,μετά από δεκάδες ζωάκια τα οποία έχουμε φιλοξενήσει και φροντίσει είτε εθελοντικά είτε επαγγελματικά,να έχουμε τις γνώσεις που απαιτουντε για να διασφαλησουμε την σωστή διαμονή τους, για κάποιες μέρες μακριά απτους γονείς τους.
Υπάρχει η σχολή, η οποία πρεσβεύει πως για να γίνει κάποιος κηδεμόνας ενός σκύλου, πρέπει να έχει και πτυχίο κτηνίατρου,εμεις πρεσβεβουμε, ότι η αμεριστη αγάπη, σε συνδυασμό με τις επίκτητες γνώσεις για τα κατοικίδια και τις ανάγκες τους, θα φέρει το καλύτερο αποτέλεσμα για όλους.
Ερώτηση 2:ο μέγιστος αριθμός που αναλαμβάνουμε είναι έως 2 σκυλάκια,και αυτό κατόπιν συνεννόησης με τους ιδιοκτήτες,και αφού έχουμε τεστάρει πως τα σκυλιά τα πάνε καλά μεταξύ τους και δεν θα υπάρξουν προβλήματα στην συμβίωση τους. Δεν ξέρω εσείς τι πιστεύετε, αλλά μετα απτην ενασχόληση μας με το αντικείμενο, έχουμε καταλάβει πως τα σκυλακια είναι πολύ πιο κοινωνικά απότι ενδεχομένως να πιστεύετε,και πολλές φορές επιθυμούν την παρέα αλλού ζώου,αν οι συνθήκες το επιτρέπουν.
Ερώτηση 3:Δεν μπορώ να σας εγγυηθώ πως ο σκύλος σας θα πάει με το ρολόι 1 ώρα το πρωί και 1 το βράδυ,θα πάει για fetching, εκτόνωση, η Mountain hiking που εσείς μπορεί να κάνετε με το σκύλο σας , εκείνο ωστόσο που μπορώ να εγγυηθώ, είναι ότι θα έχει το λιγότερο 2 μεγάλες βόλτες την ημέρα,με τις οποίες καλύπτει (αποδεδειγμένα) τις φυσικές του ανάγκες και σε μεγάλο βαθμό τις πνευματικές του ανάγκες ,κάτι που κανένα ξενοδοχείο ή πανσιόν δεν μπορεί να σας εγγυηθεί. Οι βόλτες γίνονται πάντα σύμφωνα με την ηλικία το μέγεθος και την ράτσα του εκάστοτε σκύλου. Και προφανώς όχι στα στενά των Πατησίων και στην αχαρνων, αλλά για ευνόητους λόγους,πραγματοποιούνται σε πάρκα, είτε στο πεδίον του Άρεως είτε στην Ακαδημία Πλάτωνος.
Ερώτηση 4. Σε περίπτωση ατυχήματος η προβλήματος υγείας,και σε αντίθεση με μια πανσιόν η ξενοδοχείο σκύλων το τελευταίο που μας νοιάζει σαν άνθρωπους προτιστως , είναι η νομική κάλυψη, γιαυτον ακριβώς το λόγο, παίρνουμε κ όλα τα απαραίτητα μέτρα για την διασφάλιση της υγείας κάθε ψυχούλας που μας εμπιστεύονται.
Ερώτηση 5. Καταρχάς όσον αφορα τις βόλτες,έχουμε πάντα μαζί μας αμπούλες ατροπινης και γνωρίζουμε πως να τις χρησιμοποιήσουμε,σε περίπτωση τοξική ς κ όχι μηχανικής φολας.
Αν παρόλα αυτά χρειαστεί να μεταφερθεί το ζώο σε κτηνίατρο,θα το πάμε άμεσα σε κτηνίατρο του κάθε ιδιοκτήτη που μας έχει υποδείξει ο ίδιος (με δική μας παράκληση) ή αν δεν υπάρχει, το πηγαίνουμε σε δικό μας κτηνίατρο, με τον οποίο συνεργαζόμαστε.

Αφού λοιπόν @vasilis_mike πιστεύω ότι σας κάλυψα, να απαντήσω και στις εύλογες ερωτήσεις του κ @Haris Drazen. Ερώτηση 6. Η τροφή που αρμόζει στον κάθε σκύλο, είναι η τροφή που ο εκάστοτε ιδιοκτήτης, γνωρίζοντας τις ανάγκες του και τυχόν προβλήματα υγείας, θα μας παραχωρήσει. Σε περίπτωση που για οποιοδήποτε λόγο ο ιδιοκτήτης δεν μπορεί η δεν θέλει να παραχωρήσει την τροφη, αφού μιλήσουμε μαζί του κ συμφωνήσουμε στην καλύτερη επιλογή για εκείνο,θα αγοραστεί η κατάλληλη τροφή.
Ερωτηση 7. Στο ερώτημα σας για το αν έχουμε αφμ και αν κόβουμε αποδείξεις, δεν θα σας απαντήσω, ωστόσο σας παροτρυνω, αν βρείτε Pet sitter,η γενικώς freelancer,η Πάροχο υπηρεσιών τέτοιου είδους,εκτός των γνωστων site φιλοξενίας, ο οποίος να κόβει απόδειξη, να προτιμήσετε εκείνον κ όχι εμας
Ερώτηση 8. Απαντήθηκε παραπάνω.
Ερώτηση 9. Προσθέτω πως για όσο διάστημα κρατάμε τα σκυλακια, έχουν πρόσβαση σε οποιοδήποτε μέρος του σπιτιού μας, και στο μπαλκονι, και εφόσον είναι μόνο 2 μαζί την φορά, ουδέποτε υπήρξε θέμα έλλειψης χώρου.
Κάτι τελευταίο, όσον αφορά τις βόλτες, να ξέρετε πως οι βόλτες ανάλογα μεγέθους του κάθε σκύλου, αναλαμβάνοντε και απτους δύο μας, οπότε προφανώς, για μεγαλύτερα σκυλάκια αναλαμβάνει εκείνος, ο οποίος έχει όλα τα απαραίτητα στοιχεία (ύψος, βάρος αντοχή κλπ) και την απαραίτητη εμπειρία, για να τα πάει βόλτα με ασφάλεια.

Εν κατακλείδι, ας μην κρυβόμαστε, η φυλοξενια μιας ψυχούλας, σε "ξένα χέρια", είτε αυτό γίνεται σε πανσιόν είτε σε Pet keeper, πότε δεν είναι κάτι ευχάριστο για το ίδιο το σκυλάκι, και σίγουρα ακόμα πιο δυσάρεστο για τον ιδιοκτήτη που πρέπει να εμπιστευτεί το "παιδί" του σε καποιον που πιθανώς δεν γνώριζε από πριν. Είναι λοιπόν στην κρίση του κάθε σκύλογονεα, να κρίνει ποια είναι η καταλληλοτερη επιλογη φιλοξενίας για το κατοικίδιο του. Αυτό το δέχομαι. Αυτό που δεν δέχομαι, και με λυπεί,είναι τα αυθαίρετα συμπεράσματα που με περίσσια ευκολία, αραδιασατε, όπως εκφράσεις του τύπου "έλλειψη παιδείας", προχειρότητα και κυνήγι εύκολου χρήματος χωρίς αφεντικά, είναι εκφράσεις, οι οποίες θα χαιρόμουν αν περνάτε πίσω,γιατι πιστεύω πως ούτε σε εμάς αξίζουν, αλλα ούτε κ σε εσάς.
Ελπιζω να σας κάλυψα όλους,ήταν χαρά μου να απαντήσω σε όλα τα ερωτήματα, κ εύχομαι σε ότι αφορά τη φιλοξενία, ότι επιλέξετε στο μέλλον να είναι το καλύτερο για το κατοικίδιο σας πάνω απολα ! Καλές σκύλοβόλτες σε όλους!
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του φορουμ.
Καταρχάς ζητώ συγνώμη που άργησα τόσο να απαντήσω, απλά δεν σας κρύβω πως η αρχική αντιμετώπιση που είδα με στεναχώρησε. Θέλω να πιστεύω πως πρόκειται για παρεξήγηση της πρόθεσης μου, και αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο θα απαντήσω στις ερωτήσεις και τα σχόλια σας. @vasilis_mike κατανοώ τις ανησυχίες σας, σαν σκύλογονεας, αλλά επιτρέψτε μου να σας πω, ότι δεν είναι αυτός τρόπος να φέρεστε σε έναν άνθρωπο και πόσο μάλλον φιλοζωο, τον οποίο δεν γνωριζετε προσωπικά, άρα και ούτε την εμπειρία του ούτε και τις προθέσεις του. Εγώ έκανα απλά μια πρόταση φιλοξενίας, με ευγένεια, και εσείς αντιδράσατε, σαν να σας είπα ότι πουλάω γούνες από γδαρμενα ζώα ! Μόνο το αφμ δεν μου ζητήσατε (βασικά τι λέω, ακόμα και αυτό το ζητήσατε)
Ξαναλέω, πως αν ήταν μόνο για εσάς δεν θα έμπαινα στον κόπο να απαντήσω στις ερωτήσεις σας, εφόσον δωθηκαν με αυτόν τον τρόπο,που μόνο επιθετικός και χλευαστικος μπορώ να πω ήταν, αλλά σέβομαι τα υπόλοιπα μέλη του φορουμ που πιθανώς θα ήθελαν να μάθουν πληροφορίες για τις υπηρεσίες μας.
Λοιπόν, ερώτηση 1: δεν είμαστε τελειόφοιτοι κάποιας κτηνιατρικής σχολής η εκπαιδευτές αν αυτό είχατε κατά νου. Ωστόσο,επιτρέψτε μας,μετά από δεκάδες ζωάκια τα οποία έχουμε φιλοξενήσει και φροντίσει είτε εθελοντικά είτε επαγγελματικά,να έχουμε τις γνώσεις που απαιτουντε για να διασφαλησουμε την σωστή διαμονή τους, για κάποιες μέρες μακριά απτους γονείς τους.
Υπάρχει η σχολή, η οποία πρεσβεύει πως για να γίνει κάποιος κηδεμόνας ενός σκύλου, πρέπει να έχει και πτυχίο κτηνίατρου,εμεις πρεσβεβουμε, ότι η αμεριστη αγάπη, σε συνδυασμό με τις επίκτητες γνώσεις για τα κατοικίδια και τις ανάγκες τους, θα φέρει το καλύτερο αποτέλεσμα για όλους.
Ερώτηση 2:ο μέγιστος αριθμός που αναλαμβάνουμε είναι έως 2 σκυλάκια,και αυτό κατόπιν συνεννόησης με τους ιδιοκτήτες,και αφού έχουμε τεστάρει πως τα σκυλιά τα πάνε καλά μεταξύ τους και δεν θα υπάρξουν προβλήματα στην συμβίωση τους. Δεν ξέρω εσείς τι πιστεύετε, αλλά μετα απτην ενασχόληση μας με το αντικείμενο, έχουμε καταλάβει πως τα σκυλακια είναι πολύ πιο κοινωνικά απότι ενδεχομένως να πιστεύετε,και πολλές φορές επιθυμούν την παρέα αλλού ζώου,αν οι συνθήκες το επιτρέπουν.
Ερώτηση 3:Δεν μπορώ να σας εγγυηθώ πως ο σκύλος σας θα πάει με το ρολόι 1 ώρα το πρωί και 1 το βράδυ,θα πάει για fetching, εκτόνωση, η Mountain hiking που εσείς μπορεί να κάνετε με το σκύλο σας , εκείνο ωστόσο που μπορώ να εγγυηθώ, είναι ότι θα έχει το λιγότερο 2 μεγάλες βόλτες την ημέρα,με τις οποίες καλύπτει (αποδεδειγμένα) τις φυσικές του ανάγκες και σε μεγάλο βαθμό τις πνευματικές του ανάγκες ,κάτι που κανένα ξενοδοχείο ή πανσιόν δεν μπορεί να σας εγγυηθεί. Οι βόλτες γίνονται πάντα σύμφωνα με την ηλικία το μέγεθος και την ράτσα του εκάστοτε σκύλου. Και προφανώς όχι στα στενά των Πατησίων και στην αχαρνων, αλλά για ευνόητους λόγους,πραγματοποιούνται σε πάρκα, είτε στο πεδίον του Άρεως είτε στην Ακαδημία Πλάτωνος.
Ερώτηση 4. Σε περίπτωση ατυχήματος η προβλήματος υγείας,και σε αντίθεση με μια πανσιόν η ξενοδοχείο σκύλων το τελευταίο που μας νοιάζει σαν άνθρωπους προτιστως , είναι η νομική κάλυψη, γιαυτον ακριβώς το λόγο, παίρνουμε κ όλα τα απαραίτητα μέτρα για την διασφάλιση της υγείας κάθε ψυχούλας που μας εμπιστεύονται.
Ερώτηση 5. Καταρχάς όσον αφορα τις βόλτες,έχουμε πάντα μαζί μας αμπούλες ατροπινης και γνωρίζουμε πως να τις χρησιμοποιήσουμε,σε περίπτωση τοξική ς κ όχι μηχανικής φολας.
Αν παρόλα αυτά χρειαστεί να μεταφερθεί το ζώο σε κτηνίατρο,θα το πάμε άμεσα σε κτηνίατρο του κάθε ιδιοκτήτη που μας έχει υποδείξει ο ίδιος (με δική μας παράκληση) ή αν δεν υπάρχει, το πηγαίνουμε σε δικό μας κτηνίατρο, με τον οποίο συνεργαζόμαστε.

Αφού λοιπόν @vasilis_mike πιστεύω ότι σας κάλυψα, να απαντήσω και στις εύλογες ερωτήσεις του κ @Haris Drazen. Ερώτηση 6. Η τροφή που αρμόζει στον κάθε σκύλο, είναι η τροφή που ο εκάστοτε ιδιοκτήτης, γνωρίζοντας τις ανάγκες του και τυχόν προβλήματα υγείας, θα μας παραχωρήσει. Σε περίπτωση που για οποιοδήποτε λόγο ο ιδιοκτήτης δεν μπορεί η δεν θέλει να παραχωρήσει την τροφη, αφού μιλήσουμε μαζί του κ συμφωνήσουμε στην καλύτερη επιλογή για εκείνο,θα αγοραστεί η κατάλληλη τροφή.
Ερωτηση 7. Στο ερώτημα σας για το αν έχουμε αφμ και αν κόβουμε αποδείξεις, δεν θα σας απαντήσω, ωστόσο σας παροτρυνω, αν βρείτε Pet sitter,η γενικώς freelancer,η Πάροχο υπηρεσιών τέτοιου είδους,εκτός των γνωστων site φιλοξενίας, ο οποίος να κόβει απόδειξη, να προτιμήσετε εκείνον κ όχι εμας
Ερώτηση 8. Απαντήθηκε παραπάνω.
Ερώτηση 9. Προσθέτω πως για όσο διάστημα κρατάμε τα σκυλακια, έχουν πρόσβαση σε οποιοδήποτε μέρος του σπιτιού μας, και στο μπαλκονι, και εφόσον είναι μόνο 2 μαζί την φορά, ουδέποτε υπήρξε θέμα έλλειψης χώρου.
Κάτι τελευταίο, όσον αφορά τις βόλτες, να ξέρετε πως οι βόλτες ανάλογα μεγέθους του κάθε σκύλου, αναλαμβάνοντε και απτους δύο μας, οπότε προφανώς, για μεγαλύτερα σκυλάκια αναλαμβάνει εκείνος, ο οποίος έχει όλα τα απαραίτητα στοιχεία (ύψος, βάρος αντοχή κλπ) και την απαραίτητη εμπειρία, για να τα πάει βόλτα με ασφάλεια.

Εν κατακλείδι, ας μην κρυβόμαστε, η φυλοξενια μιας ψυχούλας, σε "ξένα χέρια", είτε αυτό γίνεται σε πανσιόν είτε σε Pet keeper, πότε δεν είναι κάτι ευχάριστο για το ίδιο το σκυλάκι, και σίγουρα ακόμα πιο δυσάρεστο για τον ιδιοκτήτη που πρέπει να εμπιστευτεί το "παιδί" του σε καποιον που πιθανώς δεν γνώριζε από πριν. Είναι λοιπόν στην κρίση του κάθε σκύλογονεα, να κρίνει ποια είναι η καταλληλοτερη επιλογη φιλοξενίας για το κατοικίδιο του. Αυτό το δέχομαι. Αυτό που δεν δέχομαι, και με λυπεί,είναι τα αυθαίρετα συμπεράσματα που με περίσσια ευκολία, αραδιασατε, όπως εκφράσεις του τύπου "έλλειψη παιδείας", προχειρότητα και κυνήγι εύκολου χρήματος χωρίς αφεντικά, είναι εκφράσεις, οι οποίες θα χαιρόμουν αν περνάτε πίσω,γιατι πιστεύω πως ούτε σε εμάς αξίζουν, αλλα ούτε κ σε εσάς.
Ελπιζω να σας κάλυψα όλους,ήταν χαρά μου να απαντήσω σε όλα τα ερωτήματα, κ εύχομαι σε ότι αφορά τη φιλοξενία, ότι επιλέξετε στο μέλλον να είναι το καλύτερο για το κατοικίδιο σας πάνω απολα ! Καλές σκύλοβόλτες σε όλους!
Αγαπητή μου @Mara boo,

Ποιά από τις παρακάτω ερωτήσεις μου σας φαίνεται προσβλητική ή επιθετική:

"1. Το βιογραφικό σας και τις γνώσεις σας για τα όλα τα σκυλιά, τις ράτσες και τις απαιτήσεις τους.
2. Στο ίδιο σπίτι φιλοξενούνται αρκετά σκυλιά;
3. Ο σκύλος μου θέλει τουλάχιστον 1 ώρα το πρωι και 1 το βράδυ εκτόνωση ... Είναι ένα 40κιλο πιτμπουλ, έχετε την ικανότητα να τον εκτονώσετε; και πως;
4.Σε περίπτωση "ατυχήματος" έχετε κατοχυρώσει νομική ευθύνη;
5. Σε περίπτωση άμεσης Ιατρικής Ανάγκης με ποιο κτηνίατρο και με ποια κτηνιατρική κλινική συνεργάζεστε;;"

Στο βιογραφικό σας, δεν θέλω ούτε την οικογενειακή σας κατάσταση ούτε τυχόν σπουδές σας, αλλά την εμπειρία σας. Οπωσδήποτε θα εμπιστευόμουν περισσότερο έναν εκπαιδευτή ή κάποιον που έχει δουλέψει έστω και βοηθός στον χώρο, από αυτόν που απλά κράτησε για 5 μέρες το σκύλο της γειτόνισσας και σκέφτηκε ότι είναι καλή σκέψη να βγάζει το χαρτζιλίκι του.
Την ίδια άποψη έχω και για τους "εκπαιδευτές" που επειδή έμαθαν το κάτσε και το μείνε στον σκύλο τους, βγαίνουν έξω γεμάτοι αυτοπεποίθηση και δηλώνουν εκπαιδευτές σκύλων.
(έχω γνωρίσει ήδη αρκετά άτομα και των 2 αυτών κατηγοριών).

Όσο αφορά το "ειρωνικό", εσείς η ίδια μας προτείνατε να επισκεφθούμε το φβ σας, για να ενημερωθούμε για τον επαγγελματισμό σας.
Για τις εντυπώσεις μου περί της παρουσίασής σας στο ΦΒ ας μείνω στο αρχικό μου σχόλιο καλύτερα και να μην επεκταθώ.

Μία συμβουλή από ένα μεγαλύτερο και πιο "έμπειρο".
Ένας επαγγελματίας (γιατί ως επαγγελματίας παρουσιαστήκατε) δεν αρκεί να έχει μόνο καλή διάθεση.
Πρέπει να έχει και γνώσεις, να ξέρει τις υποχρεώσεις του κλπ κλπ
Πρέπει στον κάθε πελάτη να παρουσιάζει τι ακριβώς του προσφέρει και πως και να τον κάνει να νοιώθει ασφάλεια για την επιλογή του.

Δυστυχώς. δεν με καλύψατε ούτε με την αρχική σας παρουσίαση, ούτε με τις απαντήσεις σας.
(προσωπική μου άποψη και δεν παίρνω πίσω τα σχόλιά μου περί προχειρότητας).
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Μια πάρα πολύ ωραια, λογικόφανης απάντηση που στην ουσία μας λέει τι?
Ότι μπορεί να είσαι πανανομος(η) αλλά επειδή είναι και οι άλλοι δεν πειράζει.
Και φεύγω από το αυστηρό πλαίσιο της νομιμότητας και πάω σε κάτι πιο πρακτικό: αν συμβεί το οτιδήποτε στον σκύλο πως μπορώ να είμαι εξασφσλισμενος ότι θα βρω το δίκιο μου?
Για ποιο επαγγελματικό αφμ θα κινηθούν οι απαραίτητες διαδικασίες?
Κοίτα να δεις, δική προθέσεων δεν θα κάνω αλλά αν θες να κάνεις κατι, κάνε το σωστά κι ολοκληρωμένα, και μετά δικαιουσαι να θιγεσαι που κάποιοι είχαν αμφιβολίες.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
To πιο επικίνδυνο σε διαμονή σε σπίτι είναι
α. Το ρίσκο στη βόλτα
β. Το ρίσκο να μασουλήσει καταπιεί πράγματα
@vasilis_mike το δικό σου σκύλο θα τον άφηνα αποκλειστικά και μόνο σε πανσιόν. Δεν θα πάθει κάτι κρίσιμο αν δεν εκτονωθεί, αλλά μπορούν να πάθουν πολλοί πολλά αν βγει βόλτα σε λάθος χέρια. Οπότε εκεί η πανσιόν είναι μονόδρομος.
Δεν είναι όλα όμως άσπρα-μαύρα. Έχω αφήσει σκύλο σε ιδιώτη pet sitter γιατί έπρεπε να ζει περιορισμένος σε πάρκο, να χαπακώνεται ανά 3 ώρες και να τον προλαβαίνει κάποιος στο κατουροχέσιμο για να τον μετακινήσει επάνω σε μια πάνα. Σε πανσιόν θα ήταν μόνιμα σίσκατος.
Συχνά οι περιπτώσεις εγχειρισμένων ζώων απαιτούν σπιτίσια εποπτεία - εκεί βέβαια δεν έχεις το άγχος της βόλτας/εκτόνωσης. Είναι όμως μια περίπτωση όπου η πανσιόν δεν εξυπηρετεί (και αφμ έχουν μόνο οι πανσιόν).
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Καλησπέρα @vrmode ,

Αν πρόσεξες το ερωτηματολόγιο αφορούσε εμένα και τον σκύλο μου.
Για την εκτόνωση (που αναφέρετε αρκετοί) φυσικά και δεν περιμένω για 2 ημέρες να τρέχει στα λιβάδια, αλλά (και αυτό εννοούσα) ενας 40κιλο σκυλί, δεν μπορεί να "τα κάνει" σε ένα μπαλκόνι ή πάνα. Χρειάζεται υποχρεωτικά βόλτα.
Και ναι βγήκαμε βόλτα ένα και μοναδικό απόγευμα με έναν εκπαιδευτή (με όλη την σημασία της λέξης) και από την πρώτη στιγμή ο μαικ στα χέρια του ήταν γατάκι. Ομολογώ πολύ καλύτερος από ότι στα δικά μου χέρια. Ναι, σε αυτόν τον άνθρωπο δεν θα είχα κανένα φόβο να τον αφήσω.
Επειδή έχω ψαχτεί στο παρελθόν για να τον αφήσω κάποιες μέρες γιατί χρειάζεται να ταξιδεύω συχνά ιδιαίτερα εντός συνόρων, μετά από έρευνα αποφάσισα να τον παίρνω μαζί μου, με ότι κόστος .

Τελικά ίσως είμαι εγώ λάθος και όλοι αυτοί οι "ιδιώτες" που διαφημίζονται ότι μπορούν να κάνουν τα σκυλάκια σας ευτυχισμένα όσο θα λείπετε, αναφέρονται μόνο σε αυτά κάτω των 10κιλών. (Δεν το λέω ειρωνικά)

Εγώ θα ήθελα να δω και ένα επαγγελματία που να μπορεί να ανταπεξέλθει και σε μεγαλόσωμα σκυλιά.

ΥΓ
Απέναντί μου μένει τύπος που έχει πανσιόν σκύλων με όλα τα "αξεσουαρ" κλπ
Έχει και σκύλο όμως και βλέποντάς τον πως έχει τον σκύλο του, ούτε καν έκανα τον κόπο να τον ρωτήσω αν και που και πόσο κλπ για τον μάικ.
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Όταν είπε στην αρχή ο Βασίλης ότι εδώ μέσα απευθυνθήκατε σε ένα κοινό που σκαμπάζει ...λίγο περισσότερο στο θέμα σκύλος, μάλλον δεν το πήρατε πολύ σοβαρά κα. @Mara boo . Καταρχάς ευχαριστώ που μπήκατε στην διαδικασία να απαντήσετε. Δεν το περίμενα και για αυτό ζητώ συγγνώμη για το "ξεφτίλα". Επί της ουσίας όμως...καλύτερα να μην το αναλύσω το θέμα πρόταση-πρόταση γιατί θα γράψω εγκυκλοπαίδεια, δεν υπάρχει λόγος και βαριέμαι κιόλας. Θα σχολιάσω μόνο ορισμένα βασικά σημεία:
Καταρχήν δεν καταλαβαίνω γιατί θιχτήκατε. Οι ερωτήσεις που κάναμε είναι οι πιο εύλογες που μπορούσαν να γίνουν από ανθρώπους που ενδιαφέρονται σοβαρά για τα σκυλιά τους. Καμία ειρωνεία.
Τώρα, δεν ξέρω αν κάποιος από όσους συμμετέχουν εδώ μέσα, πείστηκε να σας αναθέσει το σκυλί του για φιλοξενία, εγώ πάντως συμφωνώ απόλυτα με τον @vasilis_mike ότι μιλάμε για μία περίπτωση "είδαμε τη πόρτα ανοικτή και μπήκαμε" ή "κορόιδα υπάρχουν, ας βγάλουμε κανένα εύκολο χαρτζιλίκι". Αυτή είναι η άποψη μου και δεν έχω λόγο να την πάρω πίσω.
Δλδ όποιος έχει φιλοξενήσει μερικά σκυλάκια, αποκτά εμπειρία και γνώσεις για να αναλάβει μία τόσο τεράστια ευθύνη, με γενικόλογα , όμορφα διατυπωμένα επιχειρήματα, αλλά από ουσία μηδέν. Παράδειγμα πονηρής-παραπλανητικής διατύπωσης είναι πως το ό,τι εσείς προσφέρετε την άνεση "και την τροφή που του αρμόζει", έγινε "η τροφή που ο εκάστοτε ιδιοκτήτης θα σας παραχωρήσει" ;)
Εκείνο πάντως που δεν δέχομαι με τίποτα είναι η λογική "αφού το κάνουν και άλλοι, ας βγάλω κι εγώ αφορολόγητα λεφτά χωρίς καμία απολύτως νομική υπόσταση και ευθύνη".
Άλλωστε σε ένα κράτος μπουρδέλο ζούμε, γεμάτο με χαϊβάνια γύρω μας, γιατί να μην το κάνετε στην τελική...;
Συγγνώμη, αλλά τελικά θιγμένος νιώθω εγώ με τέτοιες νοοτροπίες...
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Όταν είπε στην αρχή ο Βασίλης ότι εδώ μέσα απευθυνθήκατε σε ένα κοινό που σκαμπάζει ...λίγο περισσότερο στο θέμα σκύλος, μάλλον δεν το πήρατε πολύ σοβαρά κα. @Mara boo . Καταρχάς ευχαριστώ που μπήκατε στην διαδικασία να απαντήσετε. Δεν το περίμενα και για αυτό ζητώ συγγνώμη για το "ξεφτίλα". Επί της ουσίας όμως...καλύτερα να μην το αναλύσω το θέμα πρόταση-πρόταση γιατί θα γράψω εγκυκλοπαίδεια, δεν υπάρχει λόγος και βαριέμαι κιόλας. Θα σχολιάσω μόνο ορισμένα βασικά σημεία:
Καταρχήν δεν καταλαβαίνω γιατί θιχτήκατε. Οι ερωτήσεις που κάναμε είναι οι πιο εύλογες που μπορούσαν να γίνουν από ανθρώπους που ενδιαφέρονται σοβαρά για τα σκυλιά τους. Καμία ειρωνεία.
Τώρα, δεν ξέρω αν κάποιος από όσους συμμετέχουν εδώ μέσα, πείστηκε να σας αναθέσει το σκυλί του για φιλοξενία, εγώ πάντως συμφωνώ απόλυτα με τον @vasilis_mike ότι μιλάμε για μία περίπτωση "είδαμε τη πόρτα ανοικτή και μπήκαμε" ή "κορόιδα υπάρχουν, ας βγάλουμε κανένα εύκολο χαρτζιλίκι". Αυτή είναι η άποψη μου και δεν έχω λόγο να την πάρω πίσω.
Δλδ όποιος έχει φιλοξενήσει μερικά σκυλάκια, αποκτά εμπειρία και γνώσεις για να αναλάβει μία τόσο τεράστια ευθύνη, με γενικόλογα , όμορφα διατυπωμένα επιχειρήματα, αλλά από ουσία μηδέν. Παράδειγμα πονηρής-παραπλανητικής διατύπωσης είναι πως το ό,τι εσείς προσφέρετε την άνεση "και την τροφή που του αρμόζει", έγινε "η τροφή που ο εκάστοτε ιδιοκτήτης θα σας παραχωρήσει" ;)
Εκείνο πάντως που δεν δέχομαι με τίποτα είναι η λογική "αφού το κάνουν και άλλοι, ας βγάλω κι εγώ αφορολόγητα λεφτά χωρίς καμία απολύτως νομική υπόσταση και ευθύνη".
Άλλωστε σε ένα κράτος μπουρδέλο ζούμε, γεμάτο με χαϊβάνια γύρω μας, γιατί να μην το κάνετε στην τελική...;
Συγγνώμη, αλλά τελικά θιγμένος νιώθω εγώ με τέτοιες νοοτροπίες...
Καλά, εγώ δεν έφτασα καν στο σημείο του αφορολόγητου κλπ.. :)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3