Καλησπερα στο σκυλοφόρουμ -πρόταση για οικονομικότερη φιλοξενία ζωων


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Πάμε μία ακόμη, μπας και βάλουμε τα πράγματα σε σειρά.
Θέλουμε για το σκύλο μας (μιλάμε για την ουσία και όχι το νομότυπο):
1. Επαγγελματία εκτροφέα ή τον οποιοδήποτε που ζευγάρωσε τον σκύλο του είτε με πετιγκρί είτε όχι για να βγάλει το χαρτζιλίκι του; (άραγε το φόρουμ θεωρεί ότι υπάρχει διαφορά μεταξύ byb και πεντιγκρένιο σε διαμέρισμα )
2. Επαγγελματία εκπαιδευτή ή τον οποιοδήποτε που έμαθε 5 εντολές στην σκυλίτσα του και της γειτόνισσας και θεωρεί ότι αγαπάει τα ζώα και πιστεύει ότι το έχει μέσα του;
3. Επαγγελματία Κτηνίατρο, ή απλά κάποιον που τελείωσε την κτηνιατρική και άνοιξε μαγαζάκι πετσοπ/κτηνιατρείο γιατί ένοιωσε ότι παίζει χρήμα στην αγορά.
4. Επαγγελματία που θα φυλάξει τον σκύλο σου στις δύσκολες για σένα στιγμές, ή τον φοιτητή της γειτονιάς που κράτησε 2 μέρες της γειτόνισσας και πιστεύει ότι μπορεί να τα καταφέρει με όλα τα σκυλιά και γιατί να μην έχει ένα κέρδος; (χωρίς να γνωρίζει τις συνέπειες μιας και μοναδικής στραβής)..
... Και πάει λέγοντας!

Πραγματικά, μπορείτε να μου σχολιάστε ένα προς ένα τι ακριβώς θέλετε και ποιο είναι ηθικό και ποιο όχι;;
Και γιατί μπορώ πχ να κάνω ανάκριση 20υ βαθμού στον εκτροφέα και όχι και στον γιατρό και τον εκπαιδευτή και στον φύλακα και σε όποιον άλλο θα ασχοληθεί με τον σκύλο μου;

Γιατί στην συγκεκριμένη περίπτωση του θέματος, είμαστε "δεν βαριέσαι, αν θέλεις το πας δεν σε αναγκάζει κανείς" και δεν ισχύει το ίδιο ΣΕ ΟΛΕΣ τις παραπάνω περιπτώσεις;

Πραγματικά θα ήθελα τις τοποθετήσεις των μελών του φόρουμ, μπας και καταλάβω επιτέλους σε τι θεό πιστεύουμε.

ΥΓ.
Ο τίτλος του θέματος θα μπορούσε να είναι:
Πρόταση για οικονομικότερη απόκτηση σκύλου
Πρόταση για οικονομικότερη εκπση σκύλου
Νομιζω την ανελυσα αρκετα κατανοητα την αποψη μου. Απλως επαναλαμβανομαι.
Δεν θελω εκτροφεα. Δεν με αφορουν τα πεντιγκρι. Δεν ΑΓΟΡΑΖΩ σκυλο. Δεν θελω καθαροαιμο σκυλο. Αν θελει καποιος, ας κοψει το λαιμο του να βρει.

Δεν εμπιστευομαι καποιον ιδιωτη που δεν γνωριζω για να φροντισει το σκυλο μου.-
Το οτι δεν κοβει αποδειξη για παροχη υπηρεσιων, δεν με ενδιαφερει γιατι δεν θα τον προτιμησω αλλα και δε θα τον συστησω.

Ξερεις πως μου ακουγεται ολο αυτο που λες. Σα να μου λες, 'εσυ που αφηνεις το σκυλο σου λυτο και παραβιαζεις το νομο, τολμας να τη λες σε καποιον που ζευγαρωνει τα σκυλια του;; τι υποκρισια!!!' Εχεις καθε δικαιωμα να μου το πεις. Και ισως εχεις και δικιο. Αλλα στο δικο μου συστημα αξιων, υπαρχει μια διαφοροποιηση. Ο ενοχλω/δε ενοχλω-βλαπτω/δε βλαπτω παραγοντας.

Μακαρι να μην υπηρχε τετοιος υπερπληθυσμος και να ηταν ολα ονειρικα και παραδεισενια. Ισως και να ξεκινουσα εκτροφη Σαντσων. :ROFLMAO: Γιατι κατα τα ψεματα ειναι ο καλυτερος ολων.
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
@vasilis_mike
Κάθε ένα απο τα 4 παραδείγματα που προτρέπεις να σχολιαστούν έχει περισσότερες απο μια (πιθανότατα σωστές) απαντήσεις.
Για παράδειγμα στο 1.

Καταρχάς το γνωστό ισχύει και εδώ. Ότι σκύλος χωρίς pedigree δεν πρέπει να αναπαράγεται. Εξαιρούνται λίγες περιπτώσεις σκύλων οι οποίοι εργάζονται σε πολύ ειδικά πόστα.
Άρα το ερώτημα περιορίζεται στο : σκύλο με ped απο εκτροφέα ή ιδιώτη?
Α' απάντηση
Απ όσο γνωρίζω οι περισσότεροι εκτροφείς, οι οποίοι παρακολουθούν τα σκυλιά που έχουν δώσει σε ιδιώτες και κρίνουν οτι ο σκύλος/α αν αναπαραχθεί με το ιδανικό ταίρι θα δώσει σωστούς απογόνους βάσει του τριπτύχου υγεία-χαρακτήρας-μορφολογία, προτρέπουν τους ιδιώτες να μπουν μαζί σε αυτή τη διαδικασία, πάντα κάτω απο την δική του εκτροφική επωνυμία. Νομίζω είναι νορμάλ και δεν υπάρχει κάτι το ανήθικο.
Τώρα αν ο ιδιώτης βγάζει κάποιο χαρτζιλίκι δεν νοιάζει κανέναν και δεν είναι το ζητούμενο νομίζω.

Β' απάντηση
Ένας ιδιώτης, έχει σκύλο με ped και το ζευγαρώνει με άλλο ped-σκυλο ίδιας φυλής (χωρίς τις συμβουλές και εν' αγνοία του εκτροφέα απο τον οποίο πήρε τον σκύλο του).
Θα βγάλει σωστά κουταβάκια με βάσει το παραπάνω τρίπτυχο?
Αν έχει κάνει σωστή μελέτη και έρευνα της φυλής κλπ κλπ (στο κλπ είναι κάμποσα χρόνια τριβής με την φυλή) το πιο πιθανό είναι να βγάλει κάτι σωστό. Τουλάχιστον βάζουν το ζευγάρωμα γιατί έχουν μελετήσει και κρίνουν οτι μπορούν (ή έστω υπάρχουν πολλές πιθανότητες) να βγάλουν τον τέλειο απόγονο. Ωστόσο πόσοι είναι αυτοί οι ιδιώτες? 1 στους 1.000+ (κατά την άποψή μου)

Γ' απάντηση
ένας καλό δείγμα σκύλου με ped αν ζευγαρώσει με οποιοδήποτε άλλο καλό δείγμα σκύλου με ped ίδιας φυλής, μπορεί να μην δώσουν απογόνους αξίας 10" αλλά θα δώσουν απογόνους καλά δείγματα της φυλής μόνο και μόνο γιατί είναι 2 σκυλιά με πολύ καλά γονίδια, υπόβαθρο κλπ (βλ. τρίπτυχο). Άρα αν βάλει ένα τέτοιο ζευγάρωμα ένας ιδιώτης λογικά θα δώσει απείρως καλύτερα κουτάβια απο ένα ζευγάρωμα νόμιμου €κτροφέα ο οποίος εκτρέφει για το κέρδος.

Δ' απάντηση
Οι σκύλοι δεν πρέπει να πωλούνται/αγοράζονται

Ε,Ζ.... απάντηση
ήθελα η μπουμπίτσα να γίνει μανούλα, πίστευα οτι ο μπούμπης θα ηρεμήσει αν ζευγαρώσει, όλοι οι φίλοι-σόι μου ήθελαν ένα παιδάκι της μπουμπίτσας κ άλλες μπούρδες που διαβάζουμε κατά καιρούς.
 


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Εγώ δεν θα αναφερθώ στα περί νομίμων/παράνομων αμοιβών, τα φόρουμ δεν θεωρώ πως έχουν ηθικοπλαστικό χαρακτήρα, οπότε απλά θα συντηρείται μια ατέρμονη συζήτηση.

Επανέρχομαι, απλά και μόνο, επειδή είδα πως η σελίδα τους στο fb κατέβηκε, τακτική που προσπάθησαν να ακολουθήσουν κι εδώ και μου γεννήθηκε η εξής απορία:

Αν το να αντιμετωπίσεις μια δαφωνία, μέσω μιας ηλεκτρονικής πλατφόρμας, ειναι κάτι που δεν μπορείς να διαχειριστείς και προσπαθείς να φιμώσεις, πώς θα αντιμετώπιζες κατά πρόσωπο τον ιδιοκτήτη ενός σκύλου, που στα χέρια σου αρρώστησε/τραυματίστηκε?
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
@betty coltrane , @Pepev50 ,

Απορία: Μίλησα για επαγγελματισμό στους επαγγελματίες του χώρου, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το θέμα περιστρέφεται ΠΑΝΤΑ στους εκτροφείς!!!!!
Μερικές φορές νοιώθω ότι μιλάτε σαν υπνωτισμένοι!

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω το κόλλημα και μπορώ να σας τεκμηριώσω άλλους τόσους λόγους αντίθετους με όσα υποστηρίζετε.

Το θέμα μου ΟΜΩΣ δεν είναι αυτό και δεν είναι επί του παρόντος.

Το θέμα είναι ο ΕΠΑΓΕΛΜΑΤΙΣΜΟΣ=ΕΥΘΥΝΗ απέναντι στους πολίτες και στο ίδιο το κράτος.

Ότι και να λέμε, ότι και να σκέφτεστε είναι ΠΑΓΚΌΣΜΙΟ ΑΞΙΩΜΑ ότι επαγγελματίας που αμείβεται για τις υπηρεσίες του, υπό οποιαδήποτε μορφή, ΠΡΕΠΕΙ να έχει άδεια από το κράτος με όρους ευθύνης και ΑΦΜ.

ΕΥΘΥΝΗ γιατί πρέπει να υπάρχουν όροι και να λογοδοτεί Αν υπήρχε ευθύνη σε όλα, θα ήμασταν όλοι διαφορετικά (βλέπε αντίστοιχο νήμα με τα σκυλιά στην Ευρώπη) και

ΑΦΜ γιατί, όπως είπαν (και πολύ σωστά) κάποιοι, δεν μπορεί εγώ να γ@@@@@ να ανοίξω μια επιχείρηση ή να ασκώ ένα επάγγελμα κάτω από ολους τους νόμους και τις επιβαρύνσεις του κράτους και κάποιοι, λόγω του "έλα μωρέ, με τι ασχολούμαστε τώρα", να παρασιτούν επαγγελματικά εις βάρος μου. Απο όποια οπτική γωνία και να το δεις είναι ΑΔΙΚΟ!
 
  • Like
Reactions: east49


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
@betty coltrane , @Pepev50 ,

Απορία: Μίλησα για επαγγελματισμό στους επαγγελματίες του χώρου, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το θέμα περιστρέφεται ΠΑΝΤΑ στους εκτροφείς!!!!!
Μερικές φορές νοιώθω ότι μιλάτε σαν υπνωτισμένοι!

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω το κόλλημα και μπορώ να σας τεκμηριώσω άλλους τόσους λόγους αντίθετους με όσα υποστηρίζετε.

Το θέμα μου ΟΜΩΣ δεν είναι αυτό και δεν είναι επί του παρόντος.

Το θέμα είναι ο ΕΠΑΓΕΛΜΑΤΙΣΜΟΣ=ΕΥΘΥΝΗ απέναντι στους πολίτες και στο ίδιο το κράτος.

Ότι και να λέμε, ότι και να σκέφτεστε είναι ΠΑΓΚΌΣΜΙΟ ΑΞΙΩΜΑ ότι επαγγελματίας που αμείβεται για τις υπηρεσίες του, υπό οποιαδήποτε μορφή, ΠΡΕΠΕΙ να έχει άδεια από το κράτος με όρους ευθύνης και ΑΦΜ.

ΕΥΘΥΝΗ γιατί πρέπει να υπάρχουν όροι και να λογοδοτεί Αν υπήρχε ευθύνη σε όλα, θα ήμασταν όλοι διαφορετικά (βλέπε αντίστοιχο νήμα με τα σκυλιά στην Ευρώπη) και

ΑΦΜ γιατί, όπως είπαν (και πολύ σωστά) κάποιοι, δεν μπορεί εγώ να γ@@@@@ να ανοίξω μια επιχείρηση ή να ασκώ ένα επάγγελμα κάτω από ολους τους νόμους και τις επιβαρύνσεις του κράτους και κάποιοι, λόγω του "έλα μωρέ, με τι ασχολούμαστε τώρα", να παρασιτούν επαγγελματικά εις βάρος μου. Απο όποια οπτική γωνία και να το δεις είναι ΑΔΙΚΟ!
Δεν είναι μόνο αθέμιτος ανταγωνισμός προς τους άλλους που παρέχουν ίδιες ή παρόμοιες υπηρεσίες, είναι και "κλοπή" από μισθωτούς και συνταξιούχους που με εμεσους η άμεσους φόρους πληρώνουν την εισφοροδιαφυγη των αλλων.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Δεν είναι μόνο αθέμιτος ανταγωνισμός προς τους άλλους που παρέχουν ίδιες ή παρόμοιες υπηρεσίες, είναι και "κλοπή" από μισθωτούς και συνταξιούχους που με εμεσους η άμεσους φόρους πληρώνουν την εισφοροδιαφυγη των αλλων.
Αν λέμε τώρα ότι το οικονομικό πρόβλημα της Ελλάδας οφείλεται στους 5 νοματαίους σε κάθε γειτονιά που βγάζουν κανα χαρτζηλίκι με καμιά μερεμετοδουλειά, θα πάρει ο ιστορικός του μέλλοντος τα ξυραφάκια και θα κόψει τις φλέβες του κάθετα για να μην ράβονται.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
@betty coltrane , @Pepev50 ,

Απορία: Μίλησα για επαγγελματισμό στους επαγγελματίες του χώρου, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το θέμα περιστρέφεται ΠΑΝΤΑ στους εκτροφείς!!!!!
Μερικές φορές νοιώθω ότι μιλάτε σαν υπνωτισμένοι!

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω το κόλλημα και μπορώ να σας τεκμηριώσω άλλους τόσους λόγους αντίθετους με όσα υποστηρίζετε.
Απαντησα σε αυτο

Πάμε μία ακόμη, μπας και βάλουμε τα πράγματα σε σειρά.
Θέλουμε για το σκύλο μας (μιλάμε για την ουσία και όχι το νομότυπο):
1. Επαγγελματία εκτροφέα ή τον οποιοδήποτε που ζευγάρωσε τον σκύλο του είτε με πετιγκρί είτε όχι για να βγάλει το χαρτζιλίκι του; (άραγε το φόρουμ θεωρεί ότι υπάρχει διαφορά μεταξύ byb και πεντιγκρένιο σε διαμέρισμα )
Αυτο δε ζητησες; και δεν υπαρχει λογος να μου μιλας στον πληθυντικο, η ευγενεια σου φαινεται απο τους χαρακτηρισμους σου. :LOL::ROFLMAO:

Οσο για την ευθυνη, ας την αναλαβει αυτος που προτιμησε τη φτηνη υπηρεσια. Επιλογη του ηταν.

Νομιζω οτι το εχω εξαντλησει. Δεν ξερω πως αλλιως να το πω. Εχετε δικιο αλλα απο την αλλη αδικειτε και πολυ κοσμο που απλως μπορει να μην εχει πολλες επιλογες. Και ζει σε εχθρικο περιβαλλον! Σταματαω εδω, ομως γιατι το θεμα ειναι πολιτικο και εκτος θεματικης του φορουμ.
 


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Αν λέμε τώρα ότι το οικονομικό πρόβλημα της Ελλάδας οφείλεται στους 5 νοματαίους σε κάθε γειτονιά που βγάζουν κανα χαρτζηλίκι με καμιά μερεμετοδουλειά, θα πάρει ο ιστορικός του μέλλοντος τα ξυραφάκια και θα κόψει τις φλέβες του κάθετα για να μην ράβονται.
Αν λέμε τώρα ότι το οικονομικό πρόβλημα της Ελλάδας οφείλεται στους 5 νοματαίους σε κάθε γειτονιά που βγάζουν κανα χαρτζηλίκι με καμιά μερεμετοδουλειά, θα πάρει ο ιστορικός του μέλλοντος τα ξυραφάκια και θα κόψει τις φλέβες του κάθετα για να μην ράβονται.
Κοίτα να δεις, εσύ μπορεί όταν βλέπεις τον οδηγό από το μπροστινό αυτοκίνητο να πετάει το κουτάκι από την κόλα από το παράθυρο να σκέφτεσαι "σιγά μην γράψει ο ιστορικός του μέλλοντος ότι η κλίματικη αλλαγή ήρθε από το σκουπίδι του μπροστινού".
Εγώ παίρνω το 100 και δίνω πινακίδα.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Κοίτα να δεις, εσύ μπορεί όταν βλέπεις τον οδηγό από το μπροστινό αυτοκίνητο να πετάει το κουτάκι από την κόλα από το παράθυρο να σκέφτεσαι "σιγά μην γράψει ο ιστορικός του μέλλοντος ότι η κλίματικη αλλαγή ήρθε από το σκουπίδι του μπροστινού".
Εγώ παίρνω το 100 και δίνω πινακίδα.
Kι εγώ τον σταματάω πιο κάτω και τον μπινελικώνω.
Αλλά really τώρα... τα οικονομικά μεγαλεία που ζούμε πίστεψέ με δεν είναι από την καθαρίστρια που δουλεύει μαύρα. Βολικό να το πιστεύουμε όλοι αλλά δεν είναι. Ούτε οι σκύλοι δεν το πιστεύουν αυτό (για να είμαστε ον τόπικ).
 


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Kι εγώ τον σταματάω πιο κάτω και τον μπινελικώνω.
Αλλά really τώρα... τα οικονομικά μεγαλεία που ζούμε πίστεψέ με δεν είναι από την καθαρίστρια που δουλεύει μαύρα. Βολικό να το πιστεύουμε όλοι αλλά δεν είναι. Ούτε οι σκύλοι δεν το πιστεύουν αυτό (για να είμαστε ον τόπικ).
Όσο βολικό είναι να αρνουμαστε τις ευθύνες που μας αναλογούν.
Και μην κοροϊδεύεις τον εαυτό σου, κάποιοι έχουν ανάγκη, οι πολλοί απλώς εκμεταλλεύονται τις συνθήκες.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Και μην κοροϊδεύεις τον εαυτό σου, κάποιοι έχουν ανάγκη, οι πολλοί απλώς εκμεταλλεύονται τις συνθήκες.
Να υποθέσω ότι δεν ζεις λοιπόν στην Ελλάδα. Οκ.
 


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Να υποθέσω ότι δεν ζεις λοιπόν στην Ελλάδα. Οκ.
Ο καθένας από εμάς αντιλαμβάνεται διαφορετικά την έννοια της ανάγκης.
Και επειδή είμαι ένας Αθηναίος που τα τελευταία 8 χρόνια κάθε χρόνο αλλάζω σπίτι και νομό σαν αναπληρωτής έχω μια πολύ καλή εικόνα της χώρας μας.
Η συντριπτική πλειονότητα αυτών που εισφοροδιαφευγουν δεν έχουν πραγματική ανάγκη που να δικαιολογεί την κλοπή του κόπου του συνανθρώπου τους.
Όπως οι συνάδελφοι που κάνουν μαύρα ιδιαίτερα, οι εστιατορες που δεν κόβουν αποδείξεις, οι "μεροκαματιάρηδες" που δεν δηλώνουν πως δουλεύουν τον χειμώνα για να μην χάσουν το επίδομα ανεργίας που βγάζουν με την καλοκαιρινή εποχική εργασία, όπως η σπιτονοικοκυρά που είχα πέρυσι που το ήθελε μαύρο το ενοίκιο για να μην χάσει την σύνταξη του πατέρα της, όπως ο "τυφλός" που γνώρισα στην Ζάκυνθο,όπως όπως οπως.
Όποιος έχει ανάγκη να του το αναγνωρίσουν ως ελαφρυντικό.
Όχι να τους δικαιολογουμε όλους a priori.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Απαντησα σε αυτο



Αυτο δε ζητησες; και δεν υπαρχει λογος να μου μιλας στον πληθυντικο, η ευγενεια σου φαινεται απο τους χαρακτηρισμους σου. :LOL::ROFLMAO:

Οσο για την ευθυνη, ας την αναλαβει αυτος που προτιμησε τη φτηνη υπηρεσια. Επιλογη του ηταν.

Νομιζω οτι το εχω εξαντλησει. Δεν ξερω πως αλλιως να το πω. Εχετε δικιο αλλα απο την αλλη αδικειτε και πολυ κοσμο που απλως μπορει να μην εχει πολλες επιλογες. Και ζει σε εχθρικο περιβαλλον! Σταματαω εδω, ομως γιατι το θεμα ειναι πολιτικο και εκτος θεματικης του φορουμ.
Δεν σου μίλησα στο πληθυντικό, το μήνυμά μου απευθύνθηκε σε δύο. Αλλά όταν είσαι προκατειλημμένος βλέπεις ότι θέλεις και φυσικά παίρνεις και τα λεγόμενα του άλλου όπως θέλεις.

Κατά τα λοιπά, από την αρχή μιλάω για ευθύνες/συνέπειες, αλλά φωνή βοώντος εν τη ερήμω.

Δεν υπάρχει θέμα να συνεχίσω αυτή την συζήτηση, κουράστηκα. Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.
 
  • Like
Reactions: betty coltrane




east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Μάλλον μπερδεψαμε τους ηθικούς κανόνες με το δίκαιο, την αμαρτία με την παρανομία και την πέτρα με την καταγγελία.
Πουθενά στον πολιτισμένο κόσμο δεν εξετάζεται αν αυτός που καταγγέλει είναι καλύτερος του καταγγελομενου.
Μόνο η αξία της καταγγελίας ενδιαφερει.
Αυτά είναι ψευτοδιλληματα που το μόνο που κάνουν είναι να συντηρούν την υπάρχουσα κατάσταση.
Ακριβως......
Οποτε στην πραγματικοτητα που ζουμε, ολοι πρεπει να αρχισουμε να καταγγελουμε ολους, για τα αδηλωτα, για τα μαυρα, για τα παρανομα της πολεοδομιας, που να το πιασεις και που να το αφησεις....
Το ειπα παραπανω κ το λεω σοβαρα, οποιος μπει στο τριπακι, μαζι του ειμαι........

@betty coltrane , @Pepev50 ,

Το θέμα είναι ο ΕΠΑΓΕΛΜΑΤΙΣΜΟΣ=ΕΥΘΥΝΗ απέναντι στους πολίτες και στο ίδιο το κράτος.

Ότι και να λέμε, ότι και να σκέφτεστε είναι ΠΑΓΚΌΣΜΙΟ ΑΞΙΩΜΑ ότι επαγγελματίας που αμείβεται για τις υπηρεσίες του, υπό οποιαδήποτε μορφή, ΠΡΕΠΕΙ να έχει άδεια από το κράτος με όρους ευθύνης και ΑΦΜ.

ΕΥΘΥΝΗ γιατί πρέπει να υπάρχουν όροι και να λογοδοτεί Αν υπήρχε ευθύνη σε όλα, θα ήμασταν όλοι διαφορετικά (βλέπε αντίστοιχο νήμα με τα σκυλιά στην Ευρώπη) και

ΑΦΜ γιατί, όπως είπαν (και πολύ σωστά) κάποιοι, δεν μπορεί εγώ να γ@@@@@ να ανοίξω μια επιχείρηση ή να ασκώ ένα επάγγελμα κάτω από ολους τους νόμους και τις επιβαρύνσεις του κράτους και κάποιοι, λόγω του "έλα μωρέ, με τι ασχολούμαστε τώρα", να παρασιτούν επαγγελματικά εις βάρος μου. Απο όποια οπτική γωνία και να το δεις είναι ΑΔΙΚΟ!
Σαφεστατα.
Κι εχεις απολυτο δικιο.
Μονο οταν μιλας σε επαγγελματια μπορεις να ζητας ευθυνες, και μονο ο νομιμος επαγγελματιας θα επρεπε να ασκει το οποιο επαγγελμα.
Οταν απεναντι σου ομως εχεις καποιον ΜΗ επαγγελματια, και συνεργαζεσαι μαζι του, τοτε κι εσυ εχεις ευθυνες.
(το β'ενικο δεν αναφερεται μονο σε σενα προσωπικα).

Οποτε, αν το θεμα ειναι οτι ζητας να εχεις απεναντι σου επαγγελματια, δεν αναλωνεσαι σε τοσα ποστ για το αν αυτος που θα κρατησει το σκυλο θα μπορει να τον βγαζει βολτα 1ωρα το πρωι και 1 ωρα το βραδυ, αν θα τρωει κανονικα η δεν ξερω γω τι αλλο.......
Στην περιπτωση που σε ενδιαφερει αυτο που γραφεις στο παραπανω μυνημα, απο το πρωτο ποστ λες "φιλε δεν εισαι επαγγελματιας, κι αν θελω να ασχοληθω με την παρτη σου, οχι το σκυλο μου δεν θα σου αφησω, αλλα θα σου κανω και καταγγελια, γιατι δεν μπορεις να κανεις αυτο που κανεις....."
Τα αλλα ειναι να ειχαμε να λεγαμε......
Και ναι το τελευταιο, αναφερεται σε σενα προσωπικα, βαση των γραφομενων σου απο την πρωτη σελιδα του παροντως........
 


stefanosk

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2018
261
295
Ανάβυσσος
3. Επαγγελματία Κτηνίατρο, ή απλά κάποιον που τελείωσε την κτηνιατρική και άνοιξε μαγαζάκι πετσοπ/κτηνιατρείο γιατί ένοιωσε ότι παίζει χρήμα στην αγορά.
Καλημερα,
εχεις δικιο σε πολλα αλλα νομιζω οτι αυτο ειναι το σημαντικότερο γιατι οποιαδηποτε λαθος ενεργεια, αποφαση ή λαθος διαγνωση μπορει να αποβεί μοιραία και πιθανον μη αναστρεψιμη.
Φυσικα και ειναι ολοι νομιμοι αλλα για το ποσο ικανοι και ενημερωμενοι ειναι δεν υπαρχει κανενα κριτήριο ή αξιολογηση και ουτε οι περισσοτεροι ιδιοκτητες σκυλων μπορουν να κρινουν και να αξιολογησουν απο πριν.
Αυτη η ειδικοτητα ειναι η πιο σημαντικη και καλο θα ηταν να ανοιχθεί σχετικο θεμα προς συζήτηση.
Με ολους τους υπολοιπους τα πραγματα ειναι πιο ευκολα.

ΥΓ. Το ποσο ευκολα δινουν φαρμακα, τροφες, (ευκολες προτροπες στειρωσης) κλπ. αποτελει για πολλους ρουτίνα και νομιμη επαγγελματικη καθημερινοτητα. Δεν τους τσουβαλιαζω φυσικα ολους αλλα φοβαμαι οτι ειναι πολλοι.
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Ακριβως......
Οποτε στην πραγματικοτητα που ζουμε, ολοι πρεπει να αρχισουμε να καταγγελουμε ολους, για τα αδηλωτα, για τα μαυρα, για τα παρανομα της πολεοδομιας, που να το πιασεις και που να το αφησεις....
Το ειπα παραπανω κ το λεω σοβαρα, οποιος μπει στο τριπακι, μαζι του ειμαι........



Σαφεστατα.
Κι εχεις απολυτο δικιο.
Μονο οταν μιλας σε επαγγελματια μπορεις να ζητας ευθυνες, και μονο ο νομιμος επαγγελματιας θα επρεπε να ασκει το οποιο επαγγελμα.
Οταν απεναντι σου ομως εχεις καποιον ΜΗ επαγγελματια, και συνεργαζεσαι μαζι του, τοτε κι εσυ εχεις ευθυνες.
(το β'ενικο δεν αναφερεται μονο σε σενα προσωπικα).

Οποτε, αν το θεμα ειναι οτι ζητας να εχεις απεναντι σου επαγγελματια, δεν αναλωνεσαι σε τοσα ποστ για το αν αυτος που θα κρατησει το σκυλο θα μπορει να τον βγαζει βολτα 1ωρα το πρωι και 1 ωρα το βραδυ, αν θα τρωει κανονικα η δεν ξερω γω τι αλλο.......
Στην περιπτωση που σε ενδιαφερει αυτο που γραφεις στο παραπανω μυνημα, απο το πρωτο ποστ λες "φιλε δεν εισαι επαγγελματιας, κι αν θελω να ασχοληθω με την παρτη σου, οχι το σκυλο μου δεν θα σου αφησω, αλλα θα σου κανω και καταγγελια, γιατι δεν μπορεις να κανεις αυτο που κανεις....."
Τα αλλα ειναι να ειχαμε να λεγαμε......
Και ναι το τελευταιο, αναφερεται σε σενα προσωπικα, βαση των γραφομενων σου απο την πρωτη σελιδα του παροντως........
Υπάρχει πρόβλημα επί προσωπικού και κάνει μπαμ, αλλά δεν με αγγίζει. Πριν λοιπόν γράψεις, απλά για να μου την πεις, σκέψου!

Όταν διαφημίζεσαι σε μια ομάδα ατόμων (ένα φόρουμ) και μιλάς για οικονομικότερη λύση και παρουσιάζεις και σελίδα σου στο ΦΒ, εκ των πραγμάτων ο άλλος θεωρεί ότι το έχεις ως επάγγελμα. Εκτός αν εσύ φυσικά έχεις κάποιο φίλτρο ή θεϊκή έμπνευση να καταλαβαίνεις με την μια ποιος είναι ποιος.

Συνεπώς το αρχικό μου ποστ, είχε (για μένα τουλάχιστον) νόημα, μιας και οι ερωτήσεις μου ήταν για να διαπιστώσω αν και πόσο η συγκεκριμένη ήταν ή όχι επαγγελματίας και ήξερε τι έκανε. (το μαύρο ή οχι, αυτό είναι τελείως διαφορετικό θέμα).
Άλλωστε αυτό δεν ζητάμε όλοι μας ή κάνω λάθος;;

Την υπόλοιπη ειρωνεία κράτα την για τις φιλενάδες σου και εφόσον δεν σε ενοχλώ και δεν αναφέρομαι σε σένα και στα ποστ σου, παρακαλώ να μην με ενοχλείς κι εσύ.

Καλή σου συνέχεια.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@vasilis_mike ,
Οταν μονος σου ζητας απαντησεις, οπως στο ποστ της σελιδας 3

Πραγματικά, μπορείτε να μου σχολιάστε ένα προς ένα τι ακριβώς θέλετε και ποιο είναι ηθικό και ποιο όχι;;
..............
Πραγματικά θα ήθελα τις τοποθετήσεις των μελών του φόρουμ, μπας και καταλάβω επιτέλους σε τι θεό πιστεύουμε.
και καποιος μπαινει στον κοπο να σου απανταει, επρεπε τουλαχιστον να το εκτιμας.
Απ οτι φαινεται οχι και δεν θα επαναληφθει στο μελλον!


Επισης, απο το αρχικο ποστ,

Πήρα το θάρρος λοιπόν μαυτο το ποστ να σας προτείνω μια οικονομικότερη και πιο ανθρώπινη λύση για φιλοξενία των αγαπημένων κατοικίδιων, και αυτό δεν είναι άλλο παρά, την φιλοξενία από ιδιωτες, όπου το κατοικίδιο σας όχι μόνο βρίσκεται μέσα στο σπίτι με ανθρώπινη συντροφιά αλλά έχει και την άνεση και την τροφή που του αρμόζει :). Εκτός αυτού όταν εμπιστεύεσαι το σκυλάκι σου σε κάποιον ιδιώτη, υπάρχει πιο άμεση επαφή, μέσω μηνυμάτων η viber με αποτέλεσμα να ξέρετε ανά πάσα στιγμή πως είναι το ζωάκι σας, και τις πραγματικές συνθήκες διαβίωσης του.
Αν θέλετε τσεκάρετε την σελίδα μας, στο Facebook. https://www.facebook.com/Connectimals/
Και αν ενδιαφέρεστε για φιλοξενία του κατοικίδιου σας ακόμα και εκτός θερινής σεζόν, μπορείτε να απευθύνθητε σε εμάς μεσω μηνύματος στη σελίδα μας!

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
Εμενα δεν μου δημιουργηθηκε καμια αμφιβολια οτι ΔΕΝ προκειται για επαγγελματια!

Τεσπα, δεν εχει καμια εννοια να συνεχιζω και τα λοιπα που προσπαθεις να το παιξεις ξανα θιγμενος, δεν θα τα σχολιασω καν......
Καλη συνεχεια και σε σενα.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Υπάρχει πρόβλημα επί προσωπικού και κάνει μπαμ, αλλά δεν με αγγίζει. Πριν λοιπόν γράψεις, απλά για να μου την πεις, σκέψου!
Δεν μπορω αλλο. :LOL::ROFLMAO::ROFLMAO::LOL: Εισαι ο μονος που εχει μιλησει για κολλημενους, υπνωτισμενους, προκατελειμμενους και αλλα ομορφα. Οντως υπαρχει προβλημα και δουλεψε το λιγο. Πχ προσπαθησε για αρχη να σχολιαζεις αυτα που λεει καποιος και οχι τον ιδιο.
 
  • Like
Reactions: mareco


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
@vasilis_mike ,
Οταν μονος σου ζητας απαντησεις, οπως στο ποστ της σελιδας 3



και καποιος μπαινει στον κοπο να σου απανταει, επρεπε τουλαχιστον να το εκτιμας.
Απ οτι φαινεται οχι και δεν θα επαναληφθει στο μελλον!


Επισης, απο το αρχικο ποστ,



Εμενα δεν μου δημιουργηθηκε καμια αμφιβολια οτι ΔΕΝ προκειται για επαγγελματια!

Τεσπα, δεν εχει καμια εννοια να συνεχιζω και τα λοιπα που προσπαθεις να το παιξεις ξανα θιγμενος, δεν θα τα σχολιασω καν......
Καλη συνεχεια και σε σενα.
Συγνώμη που παρεμβαίνω αλλά και ο ελεύθερος επαγγελματίας που προσφέρει υπηρεσίες ιδιωτεύει.
Την εταιρεία αποκλείει.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.792
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf