Καλοκαιρινές διακοπές για πάντα


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Οι διακοπές μου φέτος για πρώτη φορά δεν έγιναν σε νησί ή στο χωριό μου, αλλά στο χωριό του συντρόφου μου στα κεντρικά Τζουμέρκα. Φοβερό μέρος, φύση κτλ... Αλλά δυστυχώς δεν μπορείς να το ευχαριστηθείς: παντού αδέσποτα, αδύνατα, γεμάτα τσιμπούρια σκυλιά. Τα περισσότερα νεαρά σε ηλικία (λογικό, ποιο αδέσποτο μπορεί να επιβιώσει τον χειμώνα εδώ πάνω?), τα κοιτάς και είναι σαν να βλέπεις μελλοθανατο. 5 μέρες εδώ ζήτημα να έχω κοιμηθεί 10 ώρες συνολικά. Βλέπω κάθε βραδυ εφιάλτες, με νεκρά τα ζώα που συνάντησα μεσα στη μέρα στα γύρω χωριά... Τους έδωσα λίγο φαί, ε και? Κάνεις δεν ενδιαφέρεται να προσέξει ένα αδέσποτο εδώ. Όλοι τα φοβούνται, τα κλωτσάνε... Ακόμα και στις ταβέρνες δεν τα ταΐζουν.. Και αυτά γυρνάνε απο χωριό σε χωριό, μήπως βρουν τον άνθρωπο που θα τους βαλει φαι.
Στο χωριό που μένουμε, στο σπίτι της γιαγιάς του συντρόφου μου, βρίσκονται 4 κουτάβια. Ο Παύλος μας είπε η γιαγιά έχει το μεγάλο σκυλί (αρσενικό-θηλυκό δεν ξέρουμε) αλλά τα κουτάβια δεν τα κοιτάει, τα έδιωξε. Και αυτά ενοχλούν, και κάνεις δεν τα θέλει γιατί κατουράνε και χεζουν τις αυλές. Και τα λυπάται η γιαγιά (90 χρόνων) αλλά δεν θέλει να τα ταιζει γιατί μετά δεν θα φεύγουν. Μέσος όρος ηλικίας το χωριό:75 και παραπάνω....
Μάταια προσπάθησα να μιλήσω στη κοπέλα που κρατάει το καφενείο. Αυτή δε τα θέλει τα σκυλιά, έχει και παιδί δεν μπορεί να τα ταιζει.
Από Τετάρτη ταιζω εγώ. Φυσικά με φοβούνται, πάνε να φανε αφού φύγω. Δεν προσπαθώ να το αλλάξω. Καλύτερα μακριά απο τους ανθρώπους, εδώ κλωτσάνε και τα κυνηγάνε. Μίλησα με την υπεύθυνη της φιλοζωικης Άρτας, ελπίζω κάτι να καταφέρει. Επίσης να σημειώσω ότι συγκινήθηκα από το ενδιαφέρον που έδειξε, παίρνοντας δεν περίμενα πολλά, τώρα έχω μια ελπίδα.
20160903_121545.jpg
Εδώ είναι το πιο γενναίο, αφήνει να πλησιάσουμε στο 1 μέτρο
20160903_115845.jpg
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Η φιλοζωική της Άρτας είναι πολύ δραστήρια παρά το γεγονός ότι ουσιαστικά δεν έχει οικονομικό στήριγμα από πουθενά πέρα από τη βοήθεια που δίνει όποιος θέλει σε φάρμακα, τροφές ή χρήματα για θεραπείες. Ο μόνος δήμος που πραγματικά ασχολείται με το θέμα των αδέσποτων είναι ο δήμος Άρτας, οι υπόλοιποι ας μην το σχολιάσω καλύτερα. Αν ο δήμος Κεντρικών Τζουμέρκων μπει στη διαδικασία να ασχοληθεί, κάτι μπορεί να γίνει...
 


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Μου είπε η κυρία που μίλησα πως θα προσπαθήσει να βρει υπεύθυνο του Δήμου ή κάποιον εθελοντή. Προσπαθώ κι εγώ να κανονίσω με την κοπέλα στο καφενείο αν έρθει εθελοντής ή υπεύθυνος να τους υποδείξει τουλάχιστον που είναι τα κουτάβια για να τα περιθάλψουν.
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Μακάρι όλα να πάνε καλά και βασικά μακάρι να κάνει ο δήμος αυτό που πρέπει να κάνει...
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Ο μόνος δήμος που πραγματικά ασχολείται με το θέμα των αδέσποτων είναι ο δήμος Άρτας, οι υπόλοιποι ας μην το σχολιάσω καλύτερα.
Θετικό το μνμ σου για τον Δήμο Άρτας, γιατί μέχρι πέρυσι που τελικά φτιάξανε καταφύγιο, έρχονταν όλοι και τα παρατάγανε έξω απ το καταφύγιο της Πρέβεζας μετά το μπανάκι τους.....
Μακάρι να κάνει όντως σωστή δουλειά πλέον.
 
  • Like
Reactions: Kodagoshe


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Το καταφύγιο λειτουργεί στο κόκκινο, πάντα γεμάτο, μη σου πω περισσότερο απ' όσο αντέχει.

Έχει παρατηρηθεί δε και η εμφάνιση δεκάδων αδέσποτων μέσα στην Άρτα μέσα σε μια νύχτα, αυτό λέει πολλά για τα μέτρα που είναι διατεθειμένοι οι άλλοι δήμοι να πάρουν και τα λεφτά που είναι διατεθειμένοι να δώσουν για τον σκοπό που αρχικά τα πήραν... Οι άλλοι δήμοι απλά ξεφορτώνουν το πρόβλημά τους στον δήμο της Άρτας...
 
  • Like
Reactions: Kodagoshe