Καλό Σαμαράκι για Rottweiler


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Καλησπέρα,

Τελευταια σκεφτομαι την αγορα σαμαρακίου (εχει τη ταση να ψιλο τραβαει οταν δει καμια γατα και πνιγεται αρκετα και με το απλο κολλαρο της) για τη μικρη (~59cm height & ~37kg). Θελω να είναι ποιοτικο αλλα να μη ξεπερνα τα 50ε.

Προτάσεις?
 






medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.235
7.776
Aν καταληξεις σε Julius υπαρχει και σειρα με ασφαλεια στο κουμπωμα αν επερνα τωρα θα διαλεγα εκεινο, δες στη σελιδα τους εδω .Eγω πηρα και το εξτρα κοματι Υ Belt για το στηθος, αναμενεται να ειναι στα χερια μου αυριο
Επισης στη σελιδα εχει διαστασεις στηθους ωστε να διαλεξεις καλυτερα μέγεθος. Ακόμα καλύτερα πηγαινε δοκιμασε τα απο κοντα σε ενα μαγαζί.
 
  • Like
Reactions: Asmodeus


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Μάλλον ναι. Αν έχεις μεζούρα να μετρήσεις την περιφέρεια του θώρακα ακόμα καλύτερ, γύρω στα τέσσερα δάκτυλα πίσω από τη μασχάλη, στο μεγαλύτερο σημείο δηλαδή
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Αυτα τα julius διαβαζω συνεχεια οτι ειναι καλα αλλα ρε γαμωτο μου κανουν στο ματι σαν κινουμενη διαφημιση...:confused:

@Asmodeus
τσεκαρε μια και εδω
http://www.petcreations.gr/ αλλα μιλα μαζι τους ή ακομη καλυτερα περνα απο εκει γιατι ξεφευγουν απο το 50αρικο
επισης
https://www.fordogtrainers.com/index.php?main_page=index&cPath=103

Και τα 2 σαιτ ειναι κρατημενα απο συζητησεις εδω μεσα για οταν ερθει η ωρα
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.235
7.776
Αυτα τα julius διαβαζω συνεχεια οτι ειναι καλα αλλα ρε γαμωτο μου κανουν στο ματι σαν κινουμενη διαφημιση...:confused:
βγαινει το αυτοκολλητακι με το ονομα, ενα απλο σκρατς ειναι, οποτε δεν ειναι θεμα :LOL:
 
  • Like
Reactions: zenio


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Εγώ είχα πάρει αυτό, ανθεκτικό και καλή εφαρμογή, θέλει λίγο συντονισμό για να το φορέσεις στο σκύλο, αλλά όχι ιδιαίτερα δύσκολο. Το χρησιμοποίησα ελάχιστα γιατί όταν πνίγεται καλή ώρα όταν βλέπει κι αυτός γάτα, με το σαμάρι είναι εξαιρετικά δύσκολο να τον κρατήσεις ή να του τραβήξεις την προσοχή :) Επίσης το σταμάτησα γιατί δεν έχω κανέναν έλεγχο στο πεινασμένο κεφαλάκι του που αρπάζει λιχουδιές από κάτω σε χρόνο ρεκόρ.

Ό,τι και να πάρεις πάντως πήγαινε σε κάποιο κατάστημα για δοκιμή, ή βεβαιώσουν ότι έχουν καλή πολιτική επιστροφών. Μην πάρεις κάτι πανάκριβο για αρχή αν δεν έχεις ξαναδοκιμάσει σαμαράκι, αν δεις ό,τι σε βολεύει επενδύεις κάποια στιγμή αργότερα.
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
βγαινει το αυτοκολλητακι με το ονομα, ενα απλο σκρατς ειναι, οποτε δεν ειναι θεμα :LOL:
κι αμα πιανουν τα χερια σου, με λιγη φαντασια, μπορεις να φτιαξεις δικα σου ;)
 

Attachments



Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Εγώ είχα πάρει αυτό, ανθεκτικό και καλή εφαρμογή, θέλει λίγο συντονισμό για να το φορέσεις στο σκύλο, αλλά όχι ιδιαίτερα δύσκολο. Το χρησιμοποίησα ελάχιστα γιατί όταν πνίγεται καλή ώρα όταν βλέπει κι αυτός γάτα, με το σαμάρι είναι εξαιρετικά δύσκολο να τον κρατήσεις ή να του τραβήξεις την προσοχή :) Επίσης το σταμάτησα γιατί δεν έχω κανέναν έλεγχο στο πεινασμένο κεφαλάκι του που αρπάζει λιχουδιές από κάτω σε χρόνο ρεκόρ.

Ό,τι και να πάρεις πάντως πήγαινε σε κάποιο κατάστημα για δοκιμή, ή βεβαιώσουν ότι έχουν καλή πολιτική επιστροφών. Μην πάρεις κάτι πανάκριβο για αρχή αν δεν έχεις ξαναδοκιμάσει σαμαράκι, αν δεις ό,τι σε βολεύει επενδύεις κάποια στιγμή αργότερα.
Κατσε γιατι με βαζεις σε σκεψεις , ολοι λενε ποσο καλο ελεγχο εχει το σαμαρακι.... με το κολαρο ελεγχος κομπλε απλα πνιγενεται οταν σπρωχνει σα βουβαλος
 




lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
Κ εγω εχω δει να παιζει πολυ το συγκεκριμενο λουρι κ με ειχε ψησει στο παρελθον αλλα 40-50 ευρω ρε γαμωτο? Νταξει πανακριβο κ δεν ξερω ακριβως το λογο
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
κι αμα πιανουν τα χερια σου, με λιγη φαντασια, μπορεις να φτιαξεις δικα σου ;)



Πολυ αρματωσιά βρε τι ειναι αυτό για κυνήγι θα πάτε; :eek:

Με αυτη την αλυσίδα τον βγάζεις βόλτα; :ROFLMAO:
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
ολοι λενε ποσο καλο ελεγχο εχει το σαμαρακι....
Όλοι αυτοί λένε ψέματα και πρόκειται για διεθνή συνομωσία που σπρώχνει σαμαράκια σε ανυποψίστους ιδιοκτήτες :ROFLMAO:
Πέρα απ' την πλάκα, όχι, δεν έχεις καλύτερο έλεγχο με το σαμαράκι, απεναντίας διευκολύνεις το σκύλο να χρησιμοποιήσει τον κορμό του για να τραβήξει καλύτερα. Αν της φοράς απλό κολάρο, καλύτερα κράτησέ το έτσι, και προσπάθησε να δεις τη γάτα πριν από εκείνη - φαντάζομαι το κάνεις ήδη. Το σαμαράκι είναι για σκυλιά που δεν τραβάνε, ή τουλάχιστον θα τραβήξουν μια στο τόσο σε κάτι απρόβλεπτο, όχι καθε τρεις και λίγο με μαθηματική ακρίβεια.

Επίσης θεωρώ σημαντικό ότι έστω και με το απλό κολάρο μπορείς να κάνεις διόρθωση αν θέλεις, με το σαμαράκι δεν υπάρχει καμία απολύτως περίπτωση.
(σε περίπτωση που δεν το πρόσεξες, δεν προτείνω σαμαράκι!)

Δεν ξέρω αν μπορείς να συνδυάσεις σαμαράκι με κολάρο, και οδηγό περασμένο και στα δύο. Αφενός όμως όταν ζορίσουν τα πράγματα πάλι με το κολάρο θα κάνεις τη δουλειά σου, αφετέρου (για μένα) απαιτεί συντονισμό χεριού επιπέδου Μπολσόι :)

Φυσικά δοκίμασέ το αν θες, αλλά τουλάχιστον πάρε κάτι με 17-20 ευρώ να το δοκιμάσεις, μη δώσεις κατευθείαν ένα σκασμό λεφτά για κάτι που πιθανότατα δε θα σε βολέψει στην παρούσα φάση.
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Κατσε γιατι με βαζεις σε σκεψεις , ολοι λενε ποσο καλο ελεγχο εχει το σαμαρακι.... με το κολαρο ελεγχος κομπλε απλα πνιγενεται οταν σπρωχνει σα βουβαλος

Αυτο που λέει η sis ειναι με το σαμαράκι τραβάει καλητερα.
Το πνιχτάκι ειναι το καλήτερο δεν παθένει τιποτα μην το φοβάσε
αλλα κάντο καλη χρήση
 
  • Like
Reactions: mareco and sis


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.235
7.776
εγω δε βλεπω καμια διαφορα στον ελεγχο με σαμαρακι η χωρις, απλα με το περιλαιμιο πνιγεται , δε πτοειται...Αλλα ειναι μικρο και χαζο ακομα. Το μεγαλο συν στο σαμαρακι Julius ειναι ενα, ειδικα για εμενα που ειμαι σχετικα μικρόσωμη, το χερουλι. Τον ακινητοποιεις πιο ευκολα σε διαφορες καταστασεις.

υγ.1 Το δοκιμασαμε και σε κολυμπι σε θαλασσινο νερο ,τρεξιμο, πεζοπορια,λασπες κλαδια κ.τ.λ επι 20 μερες, περασε το τεστ
υγ.2 Προς οσους δε πιανουν τα χερια τους, σε αμαζον , e-bay και γενικα στο ιντερνετ υπαρχουν φτηνα αυτοκολλητακια με διαφορες ατακες για το julius.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Elrandir


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Αυτο που λέει η sis ειναι με το σαμαράκι τραβάει καλητερα.
Το πνιχτάκι ειναι το καλήτερο δεν παθένει τιποτα μην το φοβάσε
αλλα κάντο καλη χρήση
Πάντως ένας με CAO και σαμαράκι που πετυχαίνω πότε πότε μου απάντησε ότι είναι για να μη τραυματίζεται κι ο λαιμός του :LOL::LOL::LOL:
 
  • Like
Reactions: mareco and ISKENDER


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Πάντως ένας με CAO και σαμαράκι που πετυχαίνω πότε πότε μου απάντησε ότι είναι για να μη τραυματίζεται κι ο λαιμός του :LOL::LOL::LOL:


Μόδες... απο μεγαλόσωμα και πάνω δεν παθένουν τιποτα.
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Δεν χρησιμοποιω πνικτη , κολαρο απλο αυτο για την ακριβεια , το οποιο ειναι εξαιρετικα βολικο και ποιοτηκο

https://www.pet4u.gr/bellomania-spikes-collar-audrey.html

Δεν με απασχολει το τραβηγμα ως τραβηγμα απλα οταν τραβαει πνιγενεται και λαχανιαζει πιο γρηγορα και φοβαμαι μη παθει τιποτα
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Εγώ χρησιμοποιώ το halti με τον κρίκο μπροστά πάντως και είμαι σε γενικές γραμμές ευχαριστημένη. Δεν κάνει θαύματα αλλά βοηθάει πολύ με το τράβηγμα, είναι γερό και το μεσαίο μέγεθος που πήρα εγώ το βρήκα στα 20ε αν θυμάμαι καλά..νhaltharness.jpg
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf