Κανονισμοί Κ.Ο.Ε. και συμμετοχή σε έκθεση






Sophiaouda

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2008
1.325
8
Φθινοπωρο
δεν ξερω τι ισχυει και τι οχι,αλλα εγω αν ειχα στειρωμενο σκυλο φυσικα και θα τον πηγαινα να κριθει,,,ειναι εκθεση μορφολογιας και οχι αναπαραγωγης !!!! (οπως πολλοι θελουν να υπερισχυει)
Οποτε καλη επιτυχια Νατασσα!!!!!!!!!!!
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
δεν ξερω τι ισχυει και τι οχι,αλλα εγω αν ειχα στειρωμενο σκυλο φυσικα και θα τον πηγαινα να κριθει,,,ειναι εκθεση μορφολογιας και οχι αναπαραγωγης !!!! (οπως πολλοι θελουν να υπερισχυει)
Οποτε καλη επιτυχια Νατασσα!!!!!!!!!!!
Εμένα με ενδιαφέρει μόνο το εργασιακό κομμάτι (agility) αλλά είπαμε να πάμε μια φορά να δούμε τα πόσα πιάνει από μορφολογία το κατσίκι κ να κάνουμε κ παρέα στο φίλο μας Akira. Φυσικά θα συμμετάσχουμε καθαρά για την πλάκα μας.

Δεν μπορούν να δουν οτι είναι στειρωμένη βρε παιδιά, δεν είναι αγοράκι :p

Ευχαριστούμε!:):)
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Είναι λίγο περιεργο το θέμα.....
Άντε, μια φορά να κατέβει, αν θέλει να δει πόσα απίδια πιάνει ο σάκος....αλλά περισσότερες δεν βρίσκω ουσιαστικό λόγο....
Τότε μπαίνουμε περισσότερο στο τρυπάκι μορφολογία απλά για την μορφολογία, αφού δεν μπορεί να αξιοποιηθεί στην συνέχεια....
 




foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Καλά, ότι απαγορεύεται, απαγορεύεται, αλλά τόσα απαγορεύονται και τα κάνουμε γαργάρα.....
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Χε,χε,χε....εντάξει για τη Λώρα...δεν θα μιλήσει κανένας, αλλά αν ήταν ένας Super εκτροφικός σκύλος από εκτροφείο και έπαιρνε και τα cacib ...να σου πω εγώ τι ενστάσεις θα πέφτανε μετά!!!!
Πάντως καλύτερα να μη το λές...
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Koίτα....εγώ γενικά είμαι της άποψης ότι οι κανόνες υπάρχουν για να τους τηρούμε....αλλά όσες φορές έχω σταθεί στο γράμμα του νόμου....
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Χε,χε,χε....εντάξει για τη Λώρα...δεν θα μιλήσει κανένας, αλλά αν ήταν ένας Super εκτροφικός σκύλος από εκτροφείο και έπαιρνε και τα cacib ...να σου πω εγώ τι ενστάσεις θα πέφτανε μετά!!!!
Πάντως καλύτερα να μη το λές...
Δηλαδή, για τη Μόκα μας, που προσπαθώ με κάθε τρόπο να της ανεβάσω (έστω και λιγάκι) την αυτοπεποίθηση, όταν στειρωθεί και την κατεβάσω για μία τελευταία φορά, θα μιλήσετε???
 






TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Καλό είναι να αυξηθεί η συμμετοχή στις εκθέσεις .....
ας πάει λοιπόν ο κόσμος που γουστάρει να δείξει το σκυλί του και που θέλει να μάθει πράγματα απο την γνώμη ενός ειδικού....
ας πάει κόσμος που θέλει να δει σκυλιά και που δεν μπορεί να τα δεί αλλού......

μη ξεχνάμε ότι οι εκθέσεις αυτές εκτός απο την κρίση μορφολογίας των σκύλων που συμμετέχουν ,παίζουν και ένα ''εκπαιδευτικό'' ρόλο...
μη ξεχνάμε ότι αυτό που μας ενδιαφέρει για την Ελλάδα τουλάχιστον είναι η μαζικοποίηση όλων των δραστηριοτήτων που έχουν να κάνουν με τα σκυλιά ώστε να αναπτυχθεί επιτέλους σε ένα καλό βαθμό η κυνοφιλική συνείδηση.....

κάθε φορά μπορούμε να βρίσκουμε χίλιους δυο τρόπους ή διάφορα νομικά τερτίπια για να γίνεται το αντίθετο.

και τελικά μη ξεχνάμε ότι για να κριθεί ένας σκύλος κατάλληλος αναπαραγωγής δεν αρκεί να έχει μόνο καλή κρίση στην μορφολογία ....χρειάζονται πολλά παραπάνω....
 
Last edited:


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Συμφωνώ με Tara. Αν θέλουμε να δούμε τις εκθέσεις μόνο σαν μέσο αναπαραγωγής, τότε ας μην κατεβαίνουν οι ιδιώτες παρά μόνον οι εκτροφείς.

Εγώ πάντως αν χρειαζόταν να στειρώσω, και μου έκανε κέφι θα τις κατέβαζα. Όπως επίσης δεν πρόκειται να φορτώσω το σκυλί με αντιλυσσικό εμβόλιο για να το κατεβάσω σε έκθεση.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Παιδιά, εγω δεν τραβάω και κανένα ζόρι αν πρέπει η δεν πρέπει να υπάρχει αυτός ο κανόνας....απλά εφόσον υπάρχει τον ανέφερα Τώρα, αν κάποιος γουστάρει να μάθει για τον σκύλο του εννοείται ότι θα έπρεπε να μπορεί να κατεβεί σε μία έκθεση
Βέβαια,υπάρχει και η αντίθετη άποψη που λέει ότι οι εκθέσεις είναι για να αναδειχτούν και να προωθηθούν τα σωστά σκυλιά που είναι για αναπαραγωγή για το καλό μίας φυλής, (και δεν μιλάω για το αν γίνεται η δεν γίνεται αυτό ,ούτε μιλάω για τα γενικά στραβά των εκθέσεων) Αν λοιπόν, εγώ είμαι εκτροφέας και έχω "πηδηχτεί" να βγάλω ένα καλό σκυλί δεν θα ήθελα να μου πάρει το cacib ένα σκυλί στειρωμένο που δεν θα μπορέσει ποτέ να χρησιμοποιηθεί για αναπαραγωγή Και στη τελική , αφού οι εκθέσεις λέμε ότι είναι για αυτό το σκοπό και δεν είναι καλλιστεία σκύλων τι ποιο λογικό να υπάρχει αυτός ο κανόνας
Τώρα ,ούτε εκτροφέας είμαι ,οπότε δεν με ενδιαφέρει,αλλά ούτε και σκύλο στειρωμένο θα κατέβαζα ποτέ σε έκθεση Προσωπική άποψη
πάντα!!!!
όσο για αυτό που λες vrmode,ότι οι εκθέσεις θα έπρεπε να είναι μόνο για τους εκτροφείς,εδώ θα διαφωνήσω γιατί και εγώ ιδιώτης είμαι αλλά κατεβάζω τα σκυλιά μου σε εκθέσεις και τα χρησιμοποιώ για εκτροφή.
 






vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Αν λοιπόν, εγώ είμαι εκτροφέας και έχω "πηδηχτεί" να βγάλω ένα καλό σκυλί δεν θα ήθελα να μου πάρει το cacib ένα σκυλί στειρωμένο που δεν θα μπορέσει ποτέ να χρησιμοποιηθεί για αναπαραγωγή Και στη τελική , αφού οι εκθέσεις λέμε ότι είναι για αυτό το σκοπό και δεν είναι καλλιστεία σκύλων τι ποιο λογικό να υπάρχει αυτός ο κανόνας
Ε τότε ας "κλείσουν" τις εκθέσεις μόνο για εκτροφείς. Δηλαδή μαζί με τη συμμετοχή θα υποβάλλεις και τα στοιχεία επωνυμίας/ιδιοκτησίας του εκτροφείου κλπ. - ιδιώτες γιοκ.

Με τη λογική που λες πάντως, εγώ δεν θα πρεπε να κατεβαίνω καθόλου σε έκθεση, διότι δεν σκοπεύω να στειρώσω αν δεν συντρέχει ιατρικός λόγος αφενός, αλλά και δεν σκοπεύω να κάνω αναπαραγωγή. Άρα είμαι ήδη "παράνομη".
 




foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Εγώ συντάσσομαι με την άποψη της Κατερίνας!
Για μένα υπάρχουν ή μπορούν να υπάρξουν πολλές εκδηλώσεις, όπως το "σκυλομπάχαλο" ας πούμε,που θα προωθήσουν την κυνοφιλία, θα βοηθήσουν κόσμο να μπει σε αυτόν τον κόσμο, θα επιτρέψουν στους ιδιοκτήτες να περάσουν καλά με τα σκυλιά τους κτλ κτλ....
Οι εκθέσεις μορφολογίας είναι πάνω από όλα ένα εργαλείο, κι αν δεν αντιμετωπιστούν ως ένα τέτοιο τότε όλο και πιο πίσω θα πηγαίνει το πράγμα....
Το ζήτημα δεν είναι αν θα συμμετέχουν ιδιώτες ή επαγγελματίες, αφού από όσο ξέρω όποιος θέλει μπορεί να κάνει γέννα και να την δηλώσει!
Το ζήτημα είναι να συμμετέχουν άτομα τα οποία πέρα από το κέφι τους να νοιάζονται για την εξέλιξη της φυλής που αγαπάνε!Κι αυτό μπορεί να γίνει μόνο μέσω της επιλεκτικης αναπαραγωγής!Μπορεί κάποιοι από αυτούς να μην έχουν στο μυαλό τους ποτέ να ζευγαρώσουν τα σκυλιά τους, αν όμως πέσει τελικά στα χέρια τους ένα εξαίρετο δείγμα να έχουν την δυνατότητα να συνεισφέρουν στην φυλή τους!

Τώρα βέβαια θα μου πεις, ότι κι ένα στειρωμένο ζώο θα μπορούσε να συνεισφέρει έμμεσα, αφού έτσι κάποιος που ενδιαφέρεται μπορεί να δει κάποιους επιπλέον απογόνους ή συγγενείς ενός σκύλου, αλλά το θεωρώ μικρότερης σημασίας προσωπικά.....
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3