Κανονισμοί λειτουργίας του Εθνικού Δρυμού της Πάρνηθας.


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
1) Καταρχήν γίνεται κατανοητή η διάκριση του ΔΑΣΟΥΣ από τον ΕΘΝΙΚΟ ΔΡΥΜΟ ? Μάλλον όχι ...

2) Διακίνηση = κυκλοφορία

3) Ο σκύλος είναι φασαριόζος όπως και ο λύκος και η αρκούδα. Αν γαυγίσει , σκάψει τα λουλούδια, κατουρήσει - κοπρίσει κάνει λιγότερη ζημιά και φασαρία από μία αρκούδα φυσικά, αλλά δεν πρέπει να το κάνει εκεί, δεν μπορεί να γίνει σύγκριση μεταξύ του άγριου ζώου και αν ενοχλεί (ΔΕΝ ενοχλεί γιατί ΠΡΕΠΕΙ να τρομάξει τα λαγουδάκια που βρίσκονται εκεί) με τον σκύλο μας που ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ...

... δεν έχουμε μόνο κεκτημένα και δικαιώματα - τα οποία μπορούμε άνετα να τα διεκδικήσουμε και στο πάρκο της γειτονιάς μας όπου μας τα στερεί ο κάθε ηλίθιος και να καλύτερα να τα ξεχνάμε όπου ένα ελάφι ή ένα έλατο είναι ο λόγος που "καταπατούνται" ;)
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Ναι αλλά εδω μιλαμε για μετρα αντιμετώπισης των επιπτώσεων της πυρκαγιάς στον Εθνικο Δρυμό που επηρέασε αρνητικά όλη την άγρια πανίδα και κυρίως τα θηλαστικά (ελάφια, ζαρκάδια, αίγαγρους κτλ).

Λάβε υπόψη σου ότι από τα ζώα που ζουν στην Πάρνηθα (όσα έχουν απομείνει τουλάχιστον μετα την καταστροφη), 23 είδη πουλιών, 17 είδη θηλαστικών και 13 είδη ερπετών και αμφιβίων περιλαμβάνονται στα αυστηρά προστατευόμενα είδη πανίδας της Σύμβασης της Βέρνης.

Ας τα αφήσουμε λοιπόν στην ησυχία τους, διαφορετικά σε λίγα χρόνια θα παψουμε να μιλαμε για τα κόκκινα ελάφια διοτι το μονο που θα μας εχει μεινει θα ειναι τα πράσινα αλόγα. :(
Συμφωνώ απολύτως.
Τα ζώα του δάσους βασικά εκτός από τον παράγοντα 'άνθρωπο' που χώνει τη μύτη του παντού, ζουν κ αντιμετωπίζουν πυρκαγιές καθώς κ άλλες φυσικές καταστροφές, άρα ξέρουν πιστεύω να προστατεύονται ή να χάνονται, μια κ μία φυσική καταστροφή αποτελεί κομμάτι του κύκλου ζωής τους.
Στο θέμα Πάρνηθα: δεν είχαν πού να πάνε αυτά τα ζωντανά, γιατί παρόλο που είναι εθνικός δρυμός, ο χώρος θα έπρεπε πιστεύω να είναι ακόμη μεγαλύτερος -αν κ δεν ξέρω την ακριβή έκταση του συγκεκριμένου- κ να μην υπάρχει επαφή καθόλου με το ανθρώπινο στοιχείο (εκτός από φύλακες κ.λ.π.)



Denis, δεν είναι δάσος αυτό που ανέφερα στο παράδειγμά μου τουλάχιστον: 'εθνικός δρυμός' γράφει η ταμπέλα.

Κ ναι, έχουμε κ πολλά δάση εδώ, οπότε ξέρω τη διαφορά :D

Στα άλλα συμφωνούμε. :)
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
άρα ξέρουν πιστεύω να προστατεύονται ή να χάνονται, μια κ μία φυσική καταστροφή αποτελεί κομμάτι του κύκλου ζωής τους.
Αυτό που έγινε στην Πάρνηθα είναι φυσική καταστροφή που μπορεί να αντιμετωπίσει οποιοσδήποτε πληθυσμός άγριων ζώων ή φυτών ? :rolleyes:

Εγώ ξέρω ότι σκυλιά ελεύθερα ή ακόμα και με συνοδεία σε δρυμούς ανά την Ευρώπη αν τα δούν δασοφύλακες σε μέρος ή περίοδο του έτους απαγορευμένα, εκτελούνται. Τόσο απλά - και καλά κάνουν. Στα ίδια κράτη τα ίδια σκυλιά έχουν θέση και πιάτο με νερό σε οποιοδήποτε εστιατόριο ή δημόσιο χώρο.
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Δηλαδή για να καταλάβω ενοχλεί ο σκύλος που θα γαυγίσει αλλά εγώ που θα πάω με την παρέα μου και θα χασκογελάω θα τρέχω θα κόψω και ένα λουλουδάκι να το προσφέρω ίσως έχω και βαρύ λαικό άσμα στο κινητό που θα χτυπήσει, θα αφήσω πίσω μου την μυρωδιά μου τα μικρόβια από τα παπούτσια μου ίσως και τα σκουπίδια μου δεν ενοχλώ ε; ε; ε;
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Εκεί που αναφέρει η Νατάσσα, είχαμε πάει την Καθαρή Δευτέρα πέρυσι με 4 σκυλιά και ναι, είναι εθνικός δρυμός. Δεν αισθάνθηκα ουδεμία στιγμή ότι επιβαρύναμε το περιβάλλον. Φεύγοντας από τους τελευταίους όμως είδα το απίστευτο σκουπιδαριό που είχαν αφήσει οι υπόλοιποι εκδρομείς. Λίγη σημασία για μένα είχε το αν είχαμε σκυλιά ή όχι. Κατάθλιψη με έπιασε. :(
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Δηλαδή για να καταλάβω ενοχλεί ο σκύλος που θα γαυγίσει αλλά εγώ που θα πάω με την παρέα μου και θα χασκογελάω θα τρέχω θα κόψω και ένα λουλουδάκι να το προσφέρω ίσως έχω και βαρύ λαικό άσμα στο κινητό που θα χτυπήσει, θα αφήσω πίσω μου την μυρωδιά μου τα μικρόβια από τα παπούτσια μου ίσως και τα σκουπίδια μου δεν ενοχλώ ε; ε; ε;
Είπαμε όλα ενοχλούν - και το αν τηρούνται τα υπόλοιπα είναι άλλη συζήτηση.

Προσωπική μου γνώμη και με την κατάσταση που επικρατεί θα έπρεπε να απαγορεύεται οποιαδήποτε επίσκεψη σε εθνικούς δρυμούς χωρίς την συνοδεία δασοφυλάκων ή ξεναγών και με ειδικά μέτρα προστασίας του περιβάλλοντος.

Πιο απλά :D

τί διαφέρεις ΕΣΥ που ΘΕΩΡΕΙΣ ότι ο σκύλος σου ενοχλεί λιγότερο ...
... από έναν που απλά βαράει το κινητό του Γονίδη ...
... και ΘΕΩΡΕΙ ότι ενοχλεί λιγότερο ...
... από έναν που πετάει μία χαρτοπετσέτα ...
... και ΘΕΩΡΕΙ ότι ενοχλεί λιγότερο ...
... από άλλον που πετάει μία σακούλα με σκουπίδια ...
... και ΘΕΩΡΕΙ ότι ενοχλεί λιγότερο ...
... από τις μεγαλοβιομηχανίες που ρυπαίνουν συνεχώς και πολύ ?? ;)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Μια τυπική Κυριακή στη Πάρνηθα πριν την μεγάλη πυρκαγιά.
Μολα.

Ο μέσος επισκέπτης ποτέ δεν άφηνε το αυτοκίνητο του στις μπάρες και να κατέβει με τα πόδια στη Μολα για να μην ενοχλήσει τα ζώα. Όλοι κατέβαιναν με τις τζιπάρες τους για να μπορούν να ξεφορτώσουν τα φενιζολ με τα τάπερ, τα κρασιά, τα παγούρια και τα μπιτόνια για να γεμίσουν νερό από τις πηγές της Μολας και να το πάρουν στο σπίτι τους λες και η ΕΥΔΑΠ τους είχε κόψει την παροχή…

Το δασαρχείο είχε βάλει (κακώς) ξύλινα τραπέζια για τους επισκέπτες.
Μετά το ξεφόρτωμα των προμηθειών στα τραπέζια, άνοιγαν τις πόρτες των αυτοκινήτων και έβαζαν στην διαπασών τα κλαρίνα.
Οικογένειες με παιδάκια, πεθερές, πεθερούς, συμπεθέρους, μπατζανάκηδες και σκύλους να χλαπακιάζουν τον αγλεορα και μετά από λίγο να ‘ρχονται στο τσακίρ κέφι, να βγάζουν τα μαντίλια και να χορεύουν το «3 παιδιά Βολιωτικα μας κλεψαν την Αννούλα, Αννούλα μας γλυκιά»…

Τα μπάσα να αναστενάζουν, τα σκυλιά να γαβγίζουν, τα παιδάκια να ουρλιάζουν, οι μεγάλοι να ξελαρυγγιάζονται και να μασαμπουκιάζουν.
Μετά από 3-4 ώρες και αφού έχουν σκάσει από το φαγητό και το κρασί, έχουν μαδήσει τα αγριολουλουδα (λες και δεν έχουν ανθοπωλεία στη γειτονιά τους) και έχουν μαζέψει 3 σακούλες χόρτα ο καθένας (λες και η καφκαλίθρα είναι είδος προς εξαφάνιση και δεν πουλιέται στις λαϊκές), σηκώνονται να φύγουν και παρατανε στο βουνο από χεσμενες πάνες μωρών, σερβιέτες και κωλόχαρτα, μέχρι διάφορα πλαστικά (ποτήρια, πιρούνια, πιάτα), άδεια πακέτα τσιγάρων και τενεκεδάκια από μπύρες και coca cola. Φορτώνονται ομαδικως στην τζιπαρα και φεύγουν για το σπιτάκι τους αφήνοντας πίσω τους έναν ΕΦΙΑΛΤΗ.

Σημερα στη Μολα έχουν βρει καταφύγιο τα τελευταία Κόκκινα Ελάφια. Δεν έχουν που αλλού να πάνε, παντού αποκαΐδια…

Ας τα αφήσουμε στην ησυχία τους. Αρκετό κακό κάναμε. Φτάνει.
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Δηλαδή για να καταλάβω ενοχλεί ο σκύλος που θα γαυγίσει αλλά εγώ που θα πάω με την παρέα μου και θα χασκογελάω θα τρέχω θα κόψω και ένα λουλουδάκι να το προσφέρω ίσως έχω και βαρύ λαικό άσμα στο κινητό που θα χτυπήσει, θα αφήσω πίσω μου την μυρωδιά μου τα μικρόβια από τα παπούτσια μου ίσως και τα σκουπίδια μου δεν ενοχλώ ε; ε; ε;
Αυτή είναι και δικιά μου απορία.

Στην Ιταλία, στην ευρύτερη περιοχή της Λατίνα, υπάρχει εθνικός δρυμός με εκπληκτική φύση. Κάθε τόσο, υπάρχουν ανοίγματα, με πινακίδες ότι απαγορεύεται η διέλευση.

Κάθε 3-4 χιλιόμετρα, νύχτα μέρα, κάποιο μπατσικό της άγριας φύσης περιπολεί. Ούτε να παρκάρεις για να βγάλεις φωτογραφία, όχι να πατήσεις μέσα. Τα ανοίγματα στην περίφραξη, είναι για να μπορουν τα ζώα να περάσουν απέναντι, στο άλλο κομμάτι του δρυμού, από την αλλη μεριά του δασικού δρόμου.

Παντού υπάρχουν ταμπελες να προσέχουν τα αυτοκίνητα, και ραντάρ ταχύτητας ελέχουν το όριο, σε μια ατελείωτη ευθεία το όριο είναι 50 χιλιόμετρα.

Δεν έχει καμμία ταμπέλα περί σκύλων, διότι πολύ απλά, απαγορεύονται οι άνθρωποι!!!

Εαν πάω στην Πάρνηθα, με τα παιδάκια μου, τα αγγελούδια μου, ξέρετε πόσα λουλούδια θα καταστραφούν? Εαν τους έρθει να χέσουν, τι θα κάνουν? Υπομονή?

Εαν παρουν δε τα ποδήλατα ή την μπάλα μαζί, εκεί να δείτε τι τσόντα θα παιχτεί!!!

Ο σκύλος μου τους ενοχλεί? όχι εγώ? Πουλάκια μου, μου φαίνεται πως την ερχόμενη Κυριακή θα ανέβουμε οικογενειακώς στην πάρνηθα, και προβλέπω να μπει ταμπέλα πως εκτός απο τους σκύλους, απαγορεύονται και οι Μάγγοι!!!

:D
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
είπαμε, νο εντιτ, και έτσι συνεχίζω:
Κατόπιν της συζήτησης, καταλαβαίνω ότι ο σκύλος μου ενοχλεί, αλλά... δεν καταλαβαίνω γιατί δεν ενοχλώ εγώ!!!

Εαν εκτός από τους σκύλους, απαγορευόμουνα κι εγώ, δεν θα με ενοχλούσε καθόλου... Το να επιτρέπομαι εγώ, και να απαγορεύεται ο σκύλος μου, το βρίσκω από χαζό έως απαράδεκτο.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Δεν είναι χαζό.

Οταν πιάνανε το νέο μοντέλο κυνηγών - ΝΑΙ κυνηγών - με ταπεράκι και το ανιψάκι για κάλυψη, και τους λέγανε "ΠΟΙΟ κυνήγι - βόλτα το σκύλο πάμε να παίξει" .... κάτι έπρεπε να κάνουν ;)
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
αυτό που λες, είναι πολύ πιθανή αιτία, διότι στην Ελλάδα, αδυνατώντας να αστυνομεύσουμε, να ελέγξουμε, να επιβάλλουμε τον νόμο, να τιμωρήσουμε τους παραβάτες κλπ, απλώς απαγορεύουμε!!!

Εν τω μεταξύ, οι πινακίδες αναλαμβάνουν τον ρόλο του μπαμπούλα, αφού το κράτος απουσιάζει.

Πολύ συνηθισμένο, άρα και πολύ πιθανό.

Να μου επιτρέψετε όμως, εμένα να με απογοητεύει αυτή η κατάσταση.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ποιός είπε ότι απουσιάζει το κράτος ?

Αγαπητές/οι φίλες και φίλοι.

Aνοίξαμε μια διεύθυνση για ηλεκτρονική συλλογή υπογραφών ενάντια στην
ΤΕΧΝΟΠΟΛΗ (Τεχνολογικό Πάρκο όπου θα αναπτυχθούν εγκαταστάσεις 134
εταιρειών) στους πρόποδες της ΠΑΡΝΗΘΑΣ.

http://www.PetitionOnline.com/afidnai/petition.html

ΔΙΑΔΟΣΤΕ ΤΗΝ

To: Υ.ΠΕ.ΧΩ.Δ.Ε. ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΕΓΚΛΗΜΑ ΣΕ ΒΑΡΟΣ ΤΗΣ ΠΑΡΝΗΘΑΣ ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ ΝΑ
ΑΚΥΡΩΘΕΙ Η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΕΧΝΟΠΟΛΗΣ ΣΤΑ ΚΙΟΥΡΚΑ

Η κυβέρνηση αντί να ασχολείται με την επανόρθωση των συνεπειών της
καταστροφικής πυρκαγιάς του 2007 στην Πάρνηθα, ετοιμάζεται να
«φυτέψει» στους πρόποδες της «τσιμέντο» της τάξης των 500.000 κυβικών.

Με το ΠΔ 40707/2008, μια έκταση περίπου 500 στρεμμάτων της Κοινότητας
Αφιδνών, δίπλα στην εθνική οδό Αθηνών-Λαμίας, εξαιρείται από καθεστώς
προστασίας της Πάρνηθας και μετατρέπεται σε Βιομηχανική Επιχειρηματική
Περιοχή (ΒΕΠΕ). Πρόκειται για την έκταση που πριν από μια 30ετία είχε
χρησιμοποιηθεί, από την Τσιμεντοβιομηχανία «Α.Γ.Ε.Τ. ΗΡΑΚΛΗΣ» σαν
λατομείο αργίλου και αποτελεί τον αυχένα μεταξύ Πάρνηθας και Πεντέλης.

Έτσι εγκρίνεται η οικοδόμηση 216 στρεμμάτων από την ιδιωτική εταιρεία
ΤΕΧΝΟΠΟΛΗΣ-ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ ΑΕ για τη δημιουργία «Τεχνολογικού Πάρκου», όπου
θα αναπτυχθούν εγκαταστάσεις 134 εταιρειών.

Τι σημαίνει αυτό πρακτικά :
Θα κλείσει ο μοναδικός φυσικός διάδρομος των βόρειων ανέμων, που
προέρχονται από τον ν. Ευβοϊκό, προς το λεκανοπέδιο, προσφέροντας
πολύτιμη ανάσα στην ρυπασμένη μεγαλούπολη των Αθηνών. Οι άνεμοι αυτοί
απομακρύνουν το 65\% των ρύπων των Αθηνών. Είναι χαρακτηριστικό το ότι
σε σχετική μελέτη του 2003 του Οργανισμού Αθήνας, σημειώνεται για την
εν λόγω περιοχή πως «η διαφύλαξή της αποτελεί καθοριστικής σημασίας
παράγοντα για την προστασία των κατοίκων του λεκανοπεδίου».
Θα κατασκευαστούν νέα κτίρια με επιφάνεια 110.000 τετραγωνικών
μέτρων και ύψος έως 11 μέτρα, που σημαίνει ότι ο όγκος του τσιμέντου
θα ξεπεράσει τα 495.000 κυβικά.
Στις εγκαταστάσεις θα εργάζονται 7.000 άτομα, ενώ οι επισκέψεις
υπολογίζονται από 500-1.000 άτομα την ημέρα. Δηλαδή θα έχουμε
προσέλκυση νέας κυκλοφορίας, που θα φτάνει τα 4.000 αυτοκίνητα την
ημέρα.
Επιπλέον δεν έχει προβλεφθεί πρόσβαση στις εγκαταστάσεις για όσους
θα έρχονται από την πλευρά του λεκανοπεδίου. Ο μοναδικός κόμβος της
εθνικής οδού πο υ μπορεί να εξυπηρετήσει την περιοχή βρίσκεται κοντά
στον Αγιο Στέφανο. Είναι όμως ήδη κορεσμένος, αφού λόγω των διοδίων
υπάρχει μεγάλο μποτιλιάρισμα στους βασικούς δρόμους της ευρύτερης
περιοχής (Αγιος Στέφανος, Καπανδρίτι, Σχηματάρι, Τραγάνα, Βαρυμπόμπη
κ.λπ.).
Θα πληγεί ανεπανόρθωτα η βιοποικιλότητα, διότι η περιοχή είναι
χαρακτηρισμένη Ειδική Περιοχή Ορνιθοπανίδας (Νο.Χαρακτ.: GR3000001).

Το ΠΔ του Σουφλιά είναι σε πλήρη αντίθεση με το Ρυθμιστικό Σχέδιο της
Αθήνας (ΡΣΑ) (ν.1515/1985 που τροποποιήθηκε και συμπληρώθηκε από το
Ν.2730/1999) το οποίο καθορίζει τις περιοχές προστασίας των ορεινών
όγκων της Αττικής. Γιατί το ΡΣΑ προστατεύει ολόκληρη την έκταση των
300.000 στρεμμάτων του ορεινού όγκου της Πάρνηθας, μέχρι και τη

σύνδεσή του με τον ορεινό όγκο της Πεντέλης (ο οποίος προστατεύεται
από το το Π.Δ. 26-8-1988
Όσο για την αναγκαιότητα της ΤΕΧΝΟΠΟΛΗΣ, να σημειώσουμε ότι
Τεχνολογικό Πάρκο υπάρχει ήδη χωροθετημένο στα Σπάτα με βάση σχετικό
διάταγμα του 2003 και η Αττική δεν έχει ανάγκη κι από δεύτερο.

Φτάνει πια!
Η Πάρνηθα να γίνει τόπος απόλυτης προστασίας της φυσικής αειφορίας και
όχι της απληστίας και της κερδοφορίας.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Denis έχω να συμπληρώσω και τα εξής:

Η περιοχή χαρακτηρίστικε ΒΙΠΕ προκειμένου να ενταχθούν οι εταιρείες που αποτελούν την κοινοπραξία της Τεχνόπολης σε καθεστώς επιδότησης.

Εάν κάποια εταιρία για χι λόγους αποχωρήσει απο την κοινοπραξία αυτή -ήδη κάποιες έχουν πτωχεύσει- το μερίδιο της μπορεί να διατεθεί για αυτό το λόγο και σε εταιρία βιοτεχνικής ή και βιομηχανικής παραγωγής και όχι μόνο παραγωγής software όπως ήταν στον αρχικό σχεδιασμό, με κάποιους περιορισμούς:confused: μόνο όσον αφορά την ενεργιακή δυναμική τους.

Το κυκλοφοριακό ας μη το συζητήσουμε καλύτερα. Τα 4.000 αυτοκίνητα είναι μια αισιόδοξη πρόβλεψη.

Η έγκριση του σχεδίου της Τεχνόπολης έγινε απο το Συμβούλιο Επικρατείας στις 14/8/2008.........:maria:
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
ok..αν και ήταν ένα σενάριο καθόλου δύσκολo να φανταστούμε..
για άλλη μια φορα αποδεικνύεται πως όταν τα κοράκια πεiνάνε.., τρώνε και το μεδούλι..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981