Κατουριόμαστε πάνω μας...


manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Η Πέρσα άρχισε να κατουριέται πάνω της...Είναι τουλάχιστον 14 ετών κι έχει καρκίνο στην ουρήθρα και ΧΝΑ.
Τι προτείνετε να κάνουμε για να σώσουμε κάπως τα προσχήματα;
Σε 2 μέρες έβρεξε 4 ριχτάρια καναπέ...
Μέχρι τώρα είχα υποσέντονα κάτω από τα ριχτάρια και σώναμε τον καναπέ...
Τα ριχτάρια πως τα σώνουμε; Δε γίνεται κάθε μέρα να πλένω ριχτάρια...

Ευχαριστώ
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Φοβάμαι ότι δεν τα σώνεις τα ριχτάρια... Μπορείς να βάζεις αυτές τις φτηνές φλις κουβέρτες των 2 ευρώ η μία που έχει το ikea και το jysk, με τη λογική ότι πλένονται πολύ εύκολα και στεγνώνουν πολύ γρήγορα. Μέσα στη θήκη απορρυπαντικού βάζεις και από μια κουταλιά σόδα και α
Αντί για μαλακτικό, μείγμα λευκό ξύδι με νερό (1 προς 3) για να παίρνουν τις μυρωδιές.

Φυσικά υποσέντονα σε καναπέδες και όπου κάθεται, αλλά και στο πάτωμα μέσα στο σπίτι για να κατουράει επάνω.

Υπομονή...
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Υποσέντονο
Κάτι ακόμη αδιάβροχο
Ριχτάρι
Καναπές

Με αυτή την σειρά.
Δεν διανοούμαι άλλη διάταξη.
 




TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Έχω μια 14+ με έναν αργά ( ευτυχώς ) εξελισσόμενο καρκίνο στον τράχηλο και με ουρολοίμωξη που προκλήθηκε από ένα μικρόβιο που αντιμετωπίζεται πολυ πολυ δύσκολα.
Το πρόβλημα της ακράτειας το διαχειριζόμαστε φορώντας της βρεφικές πάνες.
* Οι σκυλοπάνες έχουν πολυ μεγάλο οικονομικό κόστος, οπότε παίρνουμε το νούμερο που μας ταιριάζει σε βρεφική, κάνουμε μια τρύπα με ψαλίδι στο ύψος της ουράς και είμαστε κομπλέ.
 
  • Like
Reactions: Vania and medusa


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Έχω μια 14+ με έναν αργά ( ευτυχώς ) εξελισσόμενο καρκίνο στον τράχηλο και με ουρολοίμωξη που προκλήθηκε από ένα μικρόβιο που αντιμετωπίζεται πολυ πολυ δύσκολα.
Το πρόβλημα της ακράτειας το διαχειριζόμαστε φορώντας της βρεφικές πάνες.
* Οι σκυλοπάνες έχουν πολυ μεγάλο οικονομικό κόστος, οπότε παίρνουμε το νούμερο που μας ταιριάζει σε βρεφική, κάνουμε μια τρύπα με ψαλίδι στο ύψος της ουράς και είμαστε κομπλέ.
και πάνες ακράτειας ενηλίκων με τρύπα στην ουρίτσα...έπαιρνα όταν ήταν αδιάθετη η νέλλη..
 
  • Like
Reactions: TARA


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
και πάνες ακράτειας ενηλίκων με τρύπα στην ουρίτσα...έπαιρνα όταν ήταν αδιάθετη η νέλλη..
Εμας μας έπεφταν μεγάλες.
Ομως ναι , υπάρχει και αυτή η επιλογή για πιο μεγαλοσωμους σκυλους.
 
  • Haha
Reactions: Aliki V.


manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Για όσους χρησιμοποιούν πάνες, κάθε πότε τις αλλάζετε;
Αν μείνει 8-9 ώρες με ούρα υπάρχει περίπτωση μόλυνσης;
Και πως υπολογίζω ποιο μέγεθος να πάρω;

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!!!!
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
255
41
Είναι πολλές οι ώρες και μπορεί λόγω υγρασίας και μη αερισμού, να πολλαπλασιαστουν τα βακτηρια στην περιοχη και να πάθει καμία ουρολοιμωξη..Και με καρκίνο,δε θέλουμε σίγουρα βακτηριακη λοιμωξη. Δε γίνεται να αλλάζει στο 4ωρο πχ? αν όχι,εγώ δεν θα της έβαζα κλειστή κατασκευή.
Αν πάνω από υποσεντονο βάλετε πετσέτες? πιο εύκολα πλένονται αυτές,να έχετε 2-3 ,πλυνε-βαλε!
 


Vania

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2017
188
694
Φορετή πάνα, παιδική ή ενηλίκων, 8-10 ώρες είναι σχετικά καλά. Προσωπικά τη φορούσα στην σκυλίτσα μου κάποιες φορές και περισσότερες ώρες συνεχόμενα, 12-14. Όσο έλειπα απο το σπίτι, στη δουλειά πχ. την είχα περιορισμένη σε ένα δωματιο που δεν έχει καναπέ, κρεβάτι ή καρέκλα να ανέβει. Μόνο το στρωματάκι της καλυμένο με απορροφητικό ύφασμα που πλένεται εύκολα. Τις πάνες τις φορούσε όταν ήμουν σπίτι και το βράδυ, ώστε να μπορεί να κυκλοφορεί και να ανεβαίνει ελεύθερα παντού. Φορούσε 1-2 ανά ημέρα, μικρόσωμο σκυλάκι, εσείς ίσως χρειάζεστε 3-4 αλλαγές την ημέρα.
 
  • Like
Reactions: TARA


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Για όσους χρησιμοποιούν πάνες, κάθε πότε τις αλλάζετε;
Αν μείνει 8-9 ώρες με ούρα υπάρχει περίπτωση μόλυνσης;
Και πως υπολογίζω ποιο μέγεθος να πάρω;

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!!!!
Οταν ειχα τις αναπηρουλες εκανα μιξη, πανα τις ωρες που παίζουν ή έλειπα δουλεια και την νυχτα ή γενικα ωρα υπνου, δηλ ωρες μες το κρεητ, σεντονι υποστρωματα απο κατω ωστε να περνει και τον αερα .

Το μέγεθος θα το βρεις δοκιμαστικα, γιατι εξαρταται και απο σουλουπι περα κιλων. Ενδεικτικα η 15-18 κιλά τσοπανοκουταβα που ειχα φορουσε το 5+ νομίζω. Παρε στην αρχη μικρο να δοκιμασεις πακετο. Ειναι πολυ πιο οικονομικες απο τις ειδικες σκυλοπανες. Εαν θες υπαρχει αυτο το Fb γκρουπ που βοηθά σε τετοιες απορίες συν ανακαλυπτεις πραγματακια, εγω νομιζω με ερωτηση εκει ειχα βρει το νουμερο απευθειας.
 
Last edited:


manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Καλησπέρα και χρόνια πολλά...

Δυστυχως ήρθε το πλήρωμα του χρόνου!
Η κοπέλα μου τον τελευταίο μήνα έπεσε απότομα. Κάναμε υποδόριο ορό, περάσαμε σε ενδοφλέβιο αλλά δυστυχώς η φλέβα βούλωσε σε 3 μέρες. Εκείνη την στιγμή ήταν που κατάλαβα ότι πρέπει να την αφήσω στην ησυχία της.
Πλέον τρώμε με μεγάλη δυσκολία και μόνο από το χέρι μου...
Έχω δοκιμάσει κοτόπουλο βραστό, λαχανικά στο ζουμι του κοτόπουλου, κοτοπουλο με ρύζι, cottage, κίτρινο τυρί (δεν θυμάμαι ακριβώς, δεν τα τρώω κιόλας για να δωσω σημασία), ανθότυρο, βουτυρο κερκύρας, κονσερβα για νεφροπαθή (2 μάρκες), ψωμί, μπισκοτα πτι-μπερ και μιράντα...
Καμιά ιδέα για τι θα μπορούσε να φάει;

Τα πιο πολλά από αυτά που ανέφερα είναι από παλιά διατροφή που έχω για τέτοιες καταστάσεις

Επίσης, δυστυχώς κι ο Μπουμπάκης έχει λίγο ανεβασμένη κρεατινίνη...
Πριν καιρό τρώγαμε barf αλλά ανεβηκε σχεδόν αμέσως, οπότε το γυρίσαμε σε ξηρά...
Οι τελευταίες εξετάσεις έδειξαν οριακά πάνω από το όριο, οπότε θέλω να του πάρω μια καλή τροφή...
Ποια μάρκα προτίνετε;

Ευχαριστώ
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Καλησπέρα και χρόνια πολλά...

Δυστυχως ήρθε το πλήρωμα του χρόνου!
Η κοπέλα μου τον τελευταίο μήνα έπεσε απότομα. Κάναμε υποδόριο ορό, περάσαμε σε ενδοφλέβιο αλλά δυστυχώς η φλέβα βούλωσε σε 3 μέρες. Εκείνη την στιγμή ήταν που κατάλαβα ότι πρέπει να την αφήσω στην ησυχία της.
Πλέον τρώμε με μεγάλη δυσκολία και μόνο από το χέρι μου...
Έχω δοκιμάσει κοτόπουλο βραστό, λαχανικά στο ζουμι του κοτόπουλου, κοτοπουλο με ρύζι, cottage, κίτρινο τυρί (δεν θυμάμαι ακριβώς, δεν τα τρώω κιόλας για να δωσω σημασία), ανθότυρο, βουτυρο κερκύρας, κονσερβα για νεφροπαθή (2 μάρκες), ψωμί, μπισκοτα πτι-μπερ και μιράντα...
Καμιά ιδέα για τι θα μπορούσε να φάει;
Εφόσον σημασία έχει πλέον μόνο το να φάει και δεν έχεις περιορισμούς στο τι να φάει, πήγαινε στα "δυνατά όπλα":
Πατσάς βραστός (τρίμμα κομμένος για να μην αναγκάζεται να κουράζεται να μασάει), γίδα ή προβατίνα ή αρνί βραστό, βραστό μυαλό και άλλα μαλακά μέρη από αρνοκέφαλο. Όλα αυτά τα κρεατικά που βρωμάνε σε εμάς αρέσουν πολύ στα σκυλιά μας.
Κουράγιο για τις δύσκολες μέρες. :(
 


manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
H βαρβακειος είναι ανοιχτή σήμερα;
Από που αλλού μπορώ να τα παρω αυτά;
 


manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Βρήκα ανοιχτό κρεοπωλείο στη γειτονιά... πήρα προβατίνα και κεφαλακια
 
  • Like
Reactions: vrmode




manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Εδώ και δύο χρόνια ο μπούμπης είναι στην κρεατινίνη είναι στο όριο... Πώς θα βρω το μέγεθος του σε πανα βρακάκι;
Η περιφέρεια της μέσης του είναι 49εκ
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Πας σε ένα μεγάλο super market, να έχει ποικιλλία.
Κάθεσαι μπροστά στο αντίστοιχο τμήμα και τσεκάρεις τις συσκευασίες :giggle:
Μην πάρεις πολλές. Μία συσκευασία πάρε καλού κακού.
Λογικά, στην δεύτερη που θα πας να αγοράσεις, θα ξέρεις ποιά πρέπει να πάρεις :LOL:
 
  • Like
Reactions: manin


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
ποσα κιλά είναι? Στη 9κιλη επερνα νο 4, στην 17κιλη τσοπάνα έπερνα παιδικες πάνες κλασσικες νο 5,5. Φανταζομαι ξεκινας απο κατι μεγαλυτερο. Οπως σου ειπαν μικρη συσκευασια πρωτα πιθανα θα χρειαστεις πειράματα.
Στα αρσενικα πιστευω θες μεγαλυτερες για να ειναι μεσα το πραγματακι τους. Ειναι ενα θέμα απο οσο διαβαζα σε ξενα φορουμ.

ΥΣ. Με λιγη χαρτοταινια στενευεις οσο θες την μεση γιατι οι αναλογιες σκυλου ειναι αλλιωτικες απο του παιδιου
 
  • Like
Reactions: manin


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3