Κιλα ημιαιμου σκυλιου


eleni.K

Member
3 Ιουνίου 2018
8
11
25
Καλησπερα σας. Ειμαι καινουρια στο φορουμ οποτε καλως σας βρηκα! Υιοθετησα ενα κουταβακι, ειναι θυληκο. Δεν γνωριζουμε τους γονεις. Πριν μου το δωσουν,η κοπελα που το ειχε μου ειπε οτι θα γινει το πολυ 10 κιλακια ομως το σκυλακι εχει ψηλα ποδια αλλα πολυ μικρη μουσουδα. Ειναι κοντα 2 μηνων και ειναι 1μιση κιλο. Πως μπορουμε να μαθουμε αν οντως θα μεινει μεχρι 10 κιλα;
 


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Καλησπερα σας. Ειμαι καινουρια στο φορουμ οποτε καλως σας βρηκα! Υιοθετησα ενα κουταβακι, ειναι θυληκο. Δεν γνωριζουμε τους γονεις. Πριν μου το δωσουν,η κοπελα που το ειχε μου ειπε οτι θα γινει το πολυ 10 κιλακια ομως το σκυλακι εχει ψηλα ποδια αλλα πολυ μικρη μουσουδα. Ειναι κοντα 2 μηνων και ειναι 1μιση κιλο. Πως μπορουμε να μαθουμε αν οντως θα μεινει μεχρι 10 κιλα;
Καλως ηρθες, δεν το ξερεις αυτο. Εχει ξαναγινει συζητηση πανω ακριβως στο ιδιο θεμα. Αν κανεις μια αναζητηση θα το βρεις.

Μονο οταν ενηλικιωθει θα ξερεις το τελικο του μεγεθος.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Καλως ηρθες. Οπως σου ειπαν ειναι λιγο δυσκολο να υπολογισεις με ακριβεια. Ο γιατρος θα σου πει μια γνωμη αλλα στο περιπου.

Τι ακριβως σε προβληματίζει σε περιπτωση που θα ξεπερασει τα 10 και γινει ας πουμε 14?

Δες και αυτο το θεμα μιας και εχεις μικρο κουταβακι, εχει χρησιμες πληροφοριες
Υιοθεσία κουταβιού
 


eleni.K

Member
3 Ιουνίου 2018
8
11
25
Καλως ηρθες. Οπως σου ειπαν ειναι λιγο δυσκολο να υπολογισεις με ακριβεια. Ο γιατρος θα σου πει μια γνωμη αλλα στο περιπου.
Τι ακριβως σε προβληματίζει σε περιπτωση που θα ξεπερασει τα 10 και γινει ας πουμε 14?

Δες και αυτο το θεμα μιας και εχεις μικρο κουταβακι, εχει χρησιμες πληροφοριες
Υιοθεσία κουταβιού

Δεν με προβληματιζει ακριβως. Απλα θελω να ξερω περιπου τι να περιμενω. Ειναι αλλιως να εχεις ενα μικροσωμο σκυλι μεσα σε ενα μικρο διαμερισμα 25τμ και αλλιως ενα μεσαιου μεγεθος... Θα θελει παραπανω χωρο κλπ... Εννοειται πως δεν θα το αφησω εαν γινει 15 κιλα, απλα θα ηθελα να γνωριζω περιπου
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Καλημέρα, καλώς ήρθες και να σου ζήσει η πιτσιρίκα :)

κοντα 2 μηνων και ειναι 1μιση κιλο
Ενας μπακαλίστικος τρόπος υπολογισμού είναι να διπλασιάσεις το βάρος στην ηλικία των 6 εβδομάδων και το αποτέλεσμα να το διπλασιάσεις ξανά.
Ωστόσο κανείς δεν μπορεί να σου πει με ακρίβεια το τελικό μέγεθος που θα φτάσει η σκυλίτσα σου.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Καλημέρα, καλώς ήρθες και να σου ζήσει η πιτσιρίκα :)



Ενας μπακαλίστικος τρόπος υπολογισμού είναι να διπλασιάσεις το βάρος στην ηλικία των 6 εβδομάδων και το αποτέλεσμα να το διπλασιάσεις ξανά.
Ωστόσο κανείς δεν μπορεί να σου πει με ακρίβεια το τελικό μέγεθος που θα φτάσει η σκυλίτσα σου.
Σοβαρά; Εγώ ήξερα ότι το βάρος στις 8 εβδομάδες πολλαπλασιάζεις επί 2 και ξανά επί 2. Και επειδή κρατάω τα αρχεία των κουταβιών αυτό μου βγαίνει στις περισσότερες περιπτώσεις.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Και αυτό που λες Μπεατα για τις 8 εβδομάδες το έχω ακούσει - διαβάσει.

Τα χαβανεζακια πόσα κιλά είναι (κατά μέσο όρο) στις 6 και στις 8 εβδομάδες αντίστοιχα και πόσο είναι το τελικό τους βάρος;
 




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
ειχα βρει αυτο παλια....

Toy to Small Breeds – weight at 6 weeks x 4 = adult weight.
Medium to Large Breeds – weight at 14 weeks x 2.5 = adult weight
Large to Giant breeds – weight at 16 weeks x 2 = adult weight

Στον δικο μου (medium) επεσε μεσα παντως :LOL:
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Και αυτό που λες Μπεατα για τις 8 εβδομάδες το έχω ακούσει - διαβάσει.

Τα χαβανεζακια πόσα κιλά είναι (κατά μέσο όρο) στις 6 και στις 8 εβδομάδες αντίστοιχα και πόσο είναι το τελικό τους βάρος;
Θα σου δώσω 2 παραδείγματα: η Φρόσω ήταν 1300γρ. στις 6 και 1600γρ. στις 8 εβδομάδες - τώρα είναι 6200 γρ.
Ο αδερφός της ήταν 1800 γρ. στις 6 και 2300 γρ. στις 8 εβδομάδες και τώρα είναι 9 κιλά.
Οπότε μάλλον πιο κοντά είναι αυτό με τις 8 εβδομάδες.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Γιατι να το διπλασιασει και μετα να το ξαναδιπλασιασει;:eek:
Γιατι οχι κατευθειαν επι τεσσερα;
Μπας και δεν ξερει πολλαπλασιασμο;:LOL:
Βεβαίως και έχεις δίκιο :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
Δεν το ειχα σκεφτεί ποτέ, έκανα όπως το διάβασα, χαχαχα
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Αρα με βάση το 1.5 κιλό που έχει η σκυλίτσα της θεματοθέτριας τώρα που είναι κοντά 2 μηνών (8 εβδομάδων), είναι μάλλον απίθανο να ξεπεράσει τα 10 κιλά ως ενήλικο.

@epial, κι εγώ την πάτησα :LOL:
 
  • Like
Reactions: epial


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Αρα με βάση το 1.5 κιλό που έχει η σκυλίτσα της θεματοθέτριας τώρα που είναι κοντά 2 μηνών (8 εβδομάδων), είναι μάλλον απίθανο να ξεπεράσει τα 10 κιλά ως ενήλικο.

@epial, κι εγώ την πάτησα :LOL:
λογικά θα πάει κάπου 6-7 κιλά αλλά ποτέ δεν ξέρεις μπορεί να έχει βαριά κόκαλα
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Κάρμα! Μηπως εχουμε και καμια υποψια τι ρατσες μπορει να περιεχει;; o_Oo_O
Να σου ζησει λοιπον η Καρμα. Εχει τρελα αυτακια :LOL:
Με τα πολυαιμακια δε μπορει κανεις να σου πει με σιγουρια ... μπορει να εχει αλλωστε απο πολλες διαφορετικες ρατσες. Αυτο ειναι που τα κανει ιδιαιτερα και μοναδικα ;)
 
  • Like
Reactions: elinapol2


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Σας ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις σας! Εδω εχω καποιες φωτογραφιες της μικρης μου για να την δειτε! View attachment 70711 View attachment 70712 View attachment 70713 View attachment 70714 View attachment 70715
Κουκλα!! Να τη χαίρεσαι, πολυ ομορφη και χαριτωμένη! Μη ψαχνεις τι εχει απο ρατσες, αστο, ημιαιμακι ειναι... Οπως κ να εχει ειναι μια γλυκα, ωραιο γυαλιστερό τριχωμα, οντως τελεια αυτάκια και φαινεται κ πολυ χαρουμενη!!!
Να περνατε τελεια:)
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Πανέμορφο πλασματακι η Κάρμα και πολύ ωραίο όνομα :love:
Να σου ζήσει :)

Πάντως δεν φαίνεται στις φωτογραφίες να είναι τόσο μικρή σε μέγεθος.
 


eleni.K

Member
3 Ιουνίου 2018
8
11
25
Πανέμορφο πλασματακι η Κάρμα και πολύ ωραίο όνομα :love:
Να σου ζήσει :)

Πάντως δεν φαίνεται στις φωτογραφίες να είναι τόσο μικρή σε μέγεθος.
ναι το ξερω οτι δεν φαινεται τοσο μικρη...γι αυτο και εχω αμφιβολιες για το μεγεθος...παντως 19 του μηνα που ηταν 8 εβδομαδων...ζυγιζε 2.800...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3